Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Türkiye'deki bir iş yerinde ücretli statüsünde ancak uzaktan (ABD'den) çalışarak düzenli maaş elde eden bir green card sahibi... 1) Bu maaş gelirini ABD'de beyan etmek zorunda mı? 2) Türkiye'de zaten kaynakta vergilendirilen bu maaşları için ABD'de ayrıca vergi öder mi? Öderse ne oranda öder? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Nerede kazanıldığına bakılmaksızın tüm gelir beyan edilecek.

Türkiye ile ABD arasındaki anlaşma gereği, bir ülkede vergisi ödenen gelir diğerinde vergilendirilmiyor.

Geliri beyan etmek her zaman vergi ödemek anlamına gelmiyor. Türkiye'de vergiler yüksek olduğu için ABD'deki vergilendirilebilir kazancınızı düşürecek ve daha fazla vergi iadesi alabileceksiniz.

ABD dışındaki geliri ücretsiz beyan etmek mümkün değil. Muhasebeci kullanmadan yapmak da çok kolay olmayacaktır. Bu tür gelirleri beyan etmeye alışkın bir muhasebeci bulursanız iyi olur.

• ⭐⭐

1. Amerika'ya yerlestığımızde ,türkiyedeki evimizi kiraya verme durumunda ,aylık getirisi olacağından dolayı IRS'ye bildirmemiz gerekiyor mu?
      2.Sorum: Amerikaya girişte 10 bin dolar üstü paramızı ,Türkiye'de, TEB bankasında hesap açıp debit kart alıp ,amerika da günlük sanırım 500 dolar gibi çekme sansımız var mı ? tecrübesi olanlar var mı?
      YADA mesela yurt dısına çıktığımda bazen içinde nakit bulunan debit kartlarımla da alışveriş yapabiliyorum. Sanırım Dünyanın her yerinde mümkün sadece kartınızın yurtdısı ,döviz olarak harcamaya açık olması gerekiyor.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hockeyumpire2
    1- Evet, yasaya göre tüm gelirin beyan edilmesi gerekiyor. Kira gelirinin vergisi Türkiye'de ödendiği için ABD'de tekrar vergilendirilmiyor.
    2- ABD'ye girişte istediğiniz kadar para getirebilirsiniz. 10 bin dolar üstüyse beyan etmek gerekiyor, herhangi bir kısıtlama veya vergi yok.
    Cepteteb ile ilgili bilgiler: https://yesilkartforum.com/forum/topic/115/para-transferleri-ve-bankacılık-hakkında

• Merhaba , ben Agustos ayında göçmen vizesiyle ilk defa giriş yapacagım Abd'ye. Bu ay evimizi satıyoruz. Gayrimenkul gelirini Abd'de beyan etmemiz gerekmiyor değil mi? Pasaportumuzda 6 aylık göçmen vizesi basıldı ama green card'ımız girdikten sonra gelecek biliyorsunuz. Vergi mükellefiyetimiz Abd'ye girdikten sonra mı başlar? Evden alınan parayı girdikten sonra Abd banka hesabına transfer edeceğim. Vergi konusunda yorumunuz nedir? Normalde eskiden yani green card alınmadan önce kazanılmış paralara hiçbir vergi yok diye biliyorum. Bu para ne diye sorarlarsa ev satışından geldiği de belli sonuçta.

• Irs.gov sitesinde veya Türkiye'de gib.gov.tr adresinde Abd ve Türkiye arasındaki çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının detayları var. Orada da bazı bilgiler var. Mesela Tr'deki emekli maaşlarının Abd'de tekrar vergilendirilmediği yazıyor. Tr'den elde edilen Gayrimenkul gelirleri( green card aldıktan sonra elde edilen gelirler) ise Abd'de vergilendirilebilir yazıyor. En azından beyan etmek gerekiyor.

• @erkoholland Türkiye'den ![alt metni](görsel url)gelen gelir için vergi içinde söyledi:

Merhaba , ben Agustos ayında göçmen vizesiyle ilk defa giriş yapacagım Abd'ye. Bu ay evimizi satıyoruz. Gayrimenkul gelirini Abd'de beyan etmemiz gerekmiyor değil mi? Pasaportumuzda 6 aylık göçmen vizesi basıldı ama green card'ımız girdikten sonra gelecek )biliyorsunuz. Vergi mükellefiyetimiz Abd'ye girdikten sonra mı başlar? Evden alınan parayı girdikten sonra Abd banka hesabına transfer edeceğim. Vergi konusunda yorumunuz nedir? Normalde eskiden yani green card alınmadan önce kazanılmış paralara hiçbir vergi yok diye biliyorum. Bu para ne diye sorarlarsa ev satışından geldiği de belli sonuçta.

Soruyu daha kısa sorarsam 🙂 : Vergi sorumluluğumuz Abd'ye göçmen vizesiyle ilk giriş yaptıktan sonra mı başlıyor?
    @knnrn @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland Evet, ABD'ye giriş yapmadan göçmen statüsü kazanmış olmuyorsunuz. Vergi yükümlülüğü de bundan sonra başlar. Evin satışı daha önce olacaksa beyan etmeye gerek yok. Ancak sonrasında olursa beyan etmek gerekir. Beyan etmek vergi ödemek anlamına gelmiyor. Hatta gelirle birlikte giderleri (satış sırasında ödenen vergiler, masraflar vb) de beyan edeceğiniz için ABD'deki gelirinizden vergi indirimi bile sağlayabilir.

• @knnrn Eğer girişimizden sonra satış olursa ; evin satışından büyük bir kar etsek bile Tr'de gelir vergisinden muaf olacagız çünkü 5 yıldan daha eski zamanda almıştık. Fakat bu büyük kar muhtemelen bahsettiğiniz masraflardan daha yüksek olacagından Abd'de ek vergi çıkar diye düşünüyorum. Yanlış mıyım Sn @knnrn

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland ABD dışındaki gelirleri bir muhasebeci veya ücretli online hizmet ile yapmanız gerekiyor. Benim veya çevremdekilerin henüz böyle bir beyanımız olmadı, o nedenle nasıl bir sonuç çıkar bilmiyorum. Ancak elde edilen gelir sizin toplam gelirinizi artıracağı için vergi ödemeseniz bile vergi diliminizi yükseltebilir. 2018 vergi beyanını yaparken ne olacağını hep beraber göreceğiz. 🙂

• @knnrn aynen dediğiniz gibi. Öğrenmek için 4-5 ayım var 🙂

• Merhaba, Green card ile yaklaşık 3 aydır Amerika'dayım. TR'deki bankada babam ile ortak vadeli hesabımızda biraz döviz yer alıyor. Bankadan 2 gün evvel şu içerikte bir mail geldi:

"Yabancı Hesapların Vergi Uyumu Kanunu (FATCA) ve Ortak Raporlama Standardı (CRS) mevzuatları kapsamında, ABD’de ve/veya başka bir ülkede vergi mükellefi olup olmadığınıza dair beyanınızı ve varsa eksik belgelerinizi mümkün olan en kısa sürede en yakın şubemize iletmenizi rica ederiz.
    Gerekli beyan ve belgelerini temin edemediğimiz müşterilerimizin bilgilerinin resmi makamlara raporlanabileceğini ve yapılacak raporlama sonucunda bu makamlar tarafından uygulanabilecek her türlü yaptırımın müşterilerimizin sorumluluğunda olacağını hatırlatmak isteriz. "

Henüz ben çalışmıyorum ABD'de, eşim çalışıyor. Vergi mükellefi sayılıyor muyum çalışmasam da? Bankaya nasıl bir beyan yapılmalı sizce?
    Fikriniz var mıdır? Çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@uzay Türkiye'den gelen gelir için vergi içinde söyledi:

Merhaba, Green card ile yaklaşık 3 aydır Amerika'dayım. TR'deki bankada babam ile ortak vadeli hesabımızda biraz döviz yer alıyor. Bankadan 2 gün evvel şu içerikte bir mail geldi:

"Yabancı Hesapların Vergi Uyumu Kanunu (FATCA) ve Ortak Raporlama Standardı (CRS) mevzuatları kapsamında, ABD’de ve/veya başka bir ülkede vergi mükellefi olup olmadığınıza dair beyanınızı ve varsa eksik belgelerinizi mümkün olan en kısa sürede en yakın şubemize iletmenizi rica ederiz.
    Gerekli beyan ve belgelerini temin edemediğimiz müşterilerimizin bilgilerinin resmi makamlara raporlanabileceğini ve yapılacak raporlama sonucunda bu makamlar tarafından uygulanabilecek her türlü yaptırımın müşterilerimizin sorumluluğunda olacağını hatırlatmak isteriz. "

Henüz ben çalışmıyorum ABD'de, eşim çalışıyor. Vergi mükellefi sayılıyor muyum çalışmasam da? Bankaya nasıl bir beyan yapılmalı sizce?
    Fikriniz var mıdır? Çok teşekkürler.

Evet, Green Card sahibi herkes vergi mukellefi oluyor. Bu konuyla ilgili soyle bir konu acilmisti:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/468/2017-icin-turkiye-banka-hesaplarinda-10k-uzeri-hareketlerin-bildirilmesi

• selamlar
    ben green card başvurusu yapacam ama öğrenmek istediğim ve araştırmama rağmen aklımdaki şüpheleri gideremediğim bir mesele var.Benim işim dolayısıyla yılın 6 7 ayını abd dışında geçirmem gerekecek. Eğer abd merkezli bir firmada çalışmam durumunda yurtdışında uzun zaman geçirsem bile gc iptal edilmezmiş diye okudum ama bazı kişiler edilebilir de diye belirtmişler. Foreign earned income exclusion diye bir durum varmış. Kazandığım paranın vergi kesintisine uğramaması durumu sadece 330 gün üzeri abd dışında yaşayan kişiler için mi geçerli yoksa ben 6 ay abd de 6 ay yurt dışında bulunsam benim için geçerli olur mu ? Mesela pilotların vergi kesintileri nasıl oluyor? Gc sahibi bir vergi yükümlüsü pilot abd li olmayan bir firmada mesela qatar airwaysde pilot vergi beyan edip ödemiyor mu yoksa ödüyor mu yoksa sadece abd menşeli firmada çalışsa mı vergi kesintisi okuyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@perchancebeybaba Türkiye'den gelen gelir için vergi içinde söyledi:

selamlar
    ben green card başvurusu yapacam ama öğrenmek istediğim ve araştırmama rağmen aklımdaki şüpheleri gideremediğim bir mesele var.Benim işim dolayısıyla yılın 6 7 ayını abd dışında geçirmem gerekecek. Eğer abd merkezli bir firmada çalışmam durumunda yurtdışında uzun zaman geçirsem bile gc iptal edilmezmiş diye okudum ama bazı kişiler edilebilir de diye belirtmişler. Foreign earned income exclusion diye bir durum varmış. Kazandığım paranın vergi kesintisine uğramaması durumu sadece 330 gün üzeri abd dışında yaşayan kişiler için mi geçerli yoksa ben 6 ay abd de 6 ay yurt dışında bulunsam benim için geçerli olur mu ? Mesela pilotların vergi kesintileri nasıl oluyor? Gc sahibi bir vergi yükümlüsü pilot abd li olmayan bir firmada mesela qatar airwaysde pilot vergi beyan edip ödemiyor mu yoksa ödüyor mu yoksa sadece abd menşeli firmada çalışsa mı vergi kesintisi okuyor?

ABD merkezli bir firmada calisiyorsaniz zaten o para ABD'den gelmis gibi oluyor, yurtdisinda kazanilmis gibi degil. Dolayisiyla bu durumda sadece ABD'ye vergi oduyorsunuz.

Green Card sahibi biri ABD'de yasayip calismali, aksi takdirde Green Card'ini kaybedebilir. Fakat dediginiz ornekteki bigi baska ulkede yasayip calisiyorsa, bu durumda ABD'ye sadece yillik belli bir miktarin ustunde para kazanirsa vergi oduyor.

Evet, dediginiz gibi "Foreign earned income exclusion" sadece ABD disinda ikamet ediyorsaniz oluyor. Eger ABD'de yasiyorsaniz, ABD'ye vergi veriyorsunuz. Tabii elde ettiginiz gelire ve turune gore farkli uygulamalara da tabii olabilirsiniz. Kendiniz icin sartlari ayrica arastirmalisiniz.

• Merhaba Ali Bey, Ben DV2018 98KK 'lı Green Card talihlisiyim daha önceden de yazışmıştık,yardımcı olmuştunuz.Teşekkür ederim.Genel durumumu izah etmem gerekirse 1 Mart 2018 tarihinde Gr card vizemi alıp, 20 Ağustos 2018 de JFK den giriş yaptım ve akabinde 30 Ağustos 2018 de Çıkışımı gerçekleştirdim ve bu tarihten bugüne henüz ABD'ye giriş yapmadım. Gr Card'ım ve SSN'im 25 gün içersinde ABD de göstermiş olduğum adrese ulaştı ve o adrestende DHL ile bana Türkiyeye iletildi,yani Green Card elimdedir. Sormak istediğim Konu ben malum Mart ayındayız ve yazın ABD'ye temelli yerleşmeyi düşünüyorum.

Benim durumumdaki bir insan için benim vergi beyannamesi yapmam gerekir mi ? ABD de henüz para kazanmadığımı ve kısa bulunmuş olmama rağmen en azından böyle bir beyan gereklimidir?

Diğer bi sorumu ise arakdaşım olan Ahmet Hilmi için soracağım: Ahmet Hilmi arkadaşımda ağustos ayında vizesini aldı ve 27 Aralık 2018 tarihinde ABD'ye Houstondan giriş yaptı. Şu an kendisi hali hazırda Houston da ikamet etmektedir.Yaklaşık 2,5 aydır Houstonda yaşamaktadır,fakat herhangi bir işe henüz girip çalışmamış ve ABD de düzenli bir geliri olmadığı gibi mevcut birikimini harcamaktadır.Bu durumda Ahmet Hilmi kardeşimizin giriş tarihinide baz alarak vergi beyanında bulunması gereklimidir ?

Yardımınız ve yönlendirmeniz için şimdiden Teşekkür ederim . . .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@1877ru vergiden çok daha önemli bir konu var. Ağustostan sonra tekrar giriş yapacağın zaman arasında yurtdışında olmana neden olan sebebini ikna edici bir şekilde hazırlaman gerekiyor çünkü girişte iptal etme hakları var. @crazycells detayları verecektir.

• @ayvalik10 Ben geçen yıl ağustosta ilk girişimi yaptım ve 1 yılım dolmadan 30 ağustostan önce yerleşmiş olacağım.Yani ağustostan sonra değil. İş durumumdan dolayı bu şekilde bir gecikme yapmak durumunda kaldım ve birazda gerlirken ABD'ye paralı gelmek diş ameliyatı için tabii vs. Umarım bi terslik olmaz. Yanlız bi 2013 DV talihlisi biliyorum.Hiç re-entry yapmadan yılda bir kez gir-çık yaparak tam 4 yıl sonra ABD 'ye temelli yerleşti. İlk sefer olduğu için biraz daha durumumu makul görürler diye düşünüyorum ki hakikaten de öyle. : )

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@1877ru Türkiye'den gelen gelir için vergi içinde söyledi:

Merhaba Ali Bey, Ben DV2018 98KK 'lı Green Card talihlisiyim daha önceden de yazışmıştık,yardımcı olmuştunuz.Teşekkür ederim.Genel durumumu izah etmem gerekirse 1 Mart 2018 tarihinde Gr card vizemi alıp, 20 Ağustos 2018 de JFK den giriş yaptım ve akabinde 30 Ağustos 2018 de Çıkışımı gerçekleştirdim ve bu tarihten bugüne henüz ABD'ye giriş yapmadım. Gr Card'ım ve SSN'im 25 gün içersinde ABD de göstermiş olduğum adrese ulaştı ve o adrestende DHL ile bana Türkiyeye iletildi,yani Green Card elimdedir. Sormak istediğim Konu ben malum Mart ayındayız ve yazın ABD'ye temelli yerleşmeyi düşünüyorum.

Benim durumumdaki bir insan için benim vergi beyannamesi yapmam gerekir mi ? ABD de henüz para kazanmadığımı ve kısa bulunmuş olmama rağmen en azından böyle bir beyan gereklimidir?

Diğer bi sorumu ise arakdaşım olan Ahmet Hilmi için soracağım: Ahmet Hilmi arkadaşımda ağustos ayında vizesini aldı ve 27 Aralık 2018 tarihinde ABD'ye Houstondan giriş yaptı. Şu an kendisi hali hazırda Houston da ikamet etmektedir.Yaklaşık 2,5 aydır Houstonda yaşamaktadır,fakat herhangi bir işe henüz girip çalışmamış ve ABD de düzenli bir geliri olmadığı gibi mevcut birikimini harcamaktadır.Bu durumda Ahmet Hilmi kardeşimizin giriş tarihinide baz alarak vergi beyanında bulunması gereklimidir ?

Yardımınız ve yönlendirmeniz için şimdiden Teşekkür ederim . . .

Evet, gocmen olunca sadece ABD'de degil, tum dunyada toplam kazandiginiz gelir uzerinden vergi oduyorsunuz.
    Limitler yuksek oldugundan buyuk ihtimal vergi borcunuz yok, ama yine de vergi bildirimi yapmanizi tavsiye ederim, en azindan neden vergi odemediginizi belgelemis olursunuz.

Hicbir iste calismadigi icin vergi odemesine gerek yok, dilerse vergi bildirimi yapabilir ama yapmamasi da sorun yaratmayacaktir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10 ilk birkac yil bu dediginiz o kadar problem olmuyor. Sonucta bir ulkeden baska bir ulkeye yerlesmek anlik olmuyor, zaman gerekebiliyor. Dolayisiyla ilk bir iki yilda 1 yildan uzun ABD disinda kalmadikca sorun olmaz. Belki giriste soru sorarlar ama isleri bitirip ancak ABD'ye yerlesebildiginizi belirtmeniz yeterli olur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |