Üyelik oluşturma, şifre hatırlatma veya foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!
DV2020 Talihlileri DV2020 Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!

Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında


 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  ABD - Turkiye arasi para transfer secenekleri:

  USD: United States Dollar / Amerikan Dolari
  TRY: Turkish Lira / Turk Lirasi


  Turkiye’den ABD’ye:

  International wire transfer/SWIFT:

  Bu yontemi Turkiye’de kullanilan EFT ile para transferinin uluslararasi versiyonu gibi dusunebilirsiniz.

  • deneyim (2015 Mart): 25.000 USD icin Garanti Bankasindan Chase bankasina international wire yontemiyle para gonderiminde yaklasik 50 dolar ucret kesildi. (Garanti - $35, Chase - $15 kesmis)
  • deneyim: HSBC 100.000 USD icin ~$200’lik ucret istemis.
  • deneyim: ING bank 10.000 USD’ye kadar gonderim icin 38 TRY+ bsmv istiyor.
  • deneyim: Is bankasi 20.000 USD gonderimi icin $100 ucret istemis.

  Western Union

  • Parayi acentalardan birkac dakikada ABD’ye gondermek mumkun, hizli ve guvenilirdir ama komisyon orani bankalara gore yuksek olabilir.
  • 5000 USD hizli gonderimi icin masrafi ~$187, banka hesabindan 4 is gunu icinde gonderimi ~$30 (Online gonderim masrafi daha farkli olabilir).
  • 1000 USD hizli gonderimi icin masrafi ~$100, banka hesabindan 4 is gunu icinde gonderimi ~$10 (Online gonderim masrafi daha farkli olabilir).

  Moneygram

  • Parayi acentalardan birkac dakikada ABD'ye gondermek mumkun, hizli ve guvenilirdir ama komisyon orani bankalara gore yuksek olabilir.
  • 1000 USD hizli gonderimi icin masraf ~$49
  • 5000 USD hizli gonderimi icin masraf ~$179

  Enpara.com (Finansbank):

  • Gonderimde para limiti yok
  • swift ucreti 18 TRY (Ayrica işleme aracılık eden bankalar veya alıcı bankalar işlem tutarına göre değişen masraflar tahsil edebilir. Bu masraflar transfer tutarından tahsil edilir.)

  Cepteteb (Turk Ekonomi Bankasi)

  • TEB’den hesap acip, ABD’deki Bank of Amerika ATM’lerinden komisyonsuz paranizi cekebilirsiniz.
  • Gunluk para cekim limiti 3000 TRY.
  • cepteteb hesabi acin
  • internet subesinden dolar hesabi acin
  • yurtdisi kullanimi icin dolar hesabini secin
  • ABD’de Bank of Amerika’nin ATM’lerinden 3000 TRY karsiligi dolar cekebilirsiniz.
  ABD’den Turkiye’ye:

  International wire transfer/SWIFT

  • islem ucreti ~$35 tutabilir
  • ABD’deki bankanizi kullanarak Turkiye’ye “international wire” yontemiyle para gonderebilmek icin hesabinizin olgun (en az 30 gunluk) bir hesap olmasi gerekiyor.
  • Turkiye’deki bankanin SWIFT koduna ve hesabin IBAN numarasina ihtiyaciniz olacak.

  Western Union:

  • Parayi acentalardan birkac dakikada Turkiye’ye gondermek mumkun, hizli ve guvenilirdir ama komisyon orani bankalara gore yuksek olabilir.
  • Sitesinde online hesap acip banka hesabindan gonderim de yapabilirsiniz (para gonderim ucreti $5) ama bu paranin gidis suresini 4-5 gune cikarabilir.
  • Dolar ve Turk Lirasi cevrimi yapmak avantajli degil (genelde kur paritesi dusuk), o nedenle dolar olarak gondermek daha avantajli.
  • deneyim (2017 Mayis): acentadan dolar olarak Turkiye’ye gonderimde 900 dolar icin 16 dolar islem ucreti kesildi.

  Moneygram:

  • Parayi acentalardan birkac dakikada Turkiye’ye gondermek mumkun, hizli ve guvenilirdir ama komisyon orani bankalara gore yuksek olabilir.
  • 1000 USD hizli gonderim ucreti $18
  • 5000 USD hizli gonderim ucreti $100

  Transferwise.com

  • Ilk islem 3000 euro’ya kadar (ya da karsiligi TRY ve USD) ucretsizdir, eger daha fazla gondermek isterseniz sadece aradaki fark ucretlendiriliyor.
  • Sonrasi seferlerde $1000 gondermek ~$10 tutuyor.

  Yesilkart Forumunda ve Yesilkart Forum facebook grubunda verilen bilgilerden derlenerek olusturulmustur.

  Para transferleri icin ayrica su konuya da bakabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/70/abd-türkiye-arası-para-transferleri


 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  Asagidaki kisim Sayin knnktnlp'dan alintidir:

  Merhaba Arkadaşlar,

  Para transferleri konusunda tecrübelerimi paylaşmak ve bazı teknik terimleri açıklamak için bu başlığı açtım. Aynı zamanda bu konuda dağınık olan bilgileri ortak bir başlıkta birleştirmek istedim.

  Banka hesabı açmak ;
  Bu işlemin zorluğu bankadan bankaya göre değişmektedir. Benim çalıştığım 2 banka var şu anda chase ve tdbank. Chase nispeten hizmet kalitesi daha yüksek bir banka o yüzden chase de hesap açmak istedim ilk geldiğimde ama bana plastik green card elimde olmadan açamayacağımı söylediler. Tdbank ise üzerinde adres yazılı herhangi bir proof ile hesap açabileceğini söyledi. TDbank den hesabımı açtım. Green card ım gelince de chase den açtım. Hesap açımının kolay olduğu diğer banka ise Bank of America.

  Amerikaya yeni ayak basacaklar ve ömrünün geri kalanını orda geçirmek isteyenler için şunu söyleyebilirim ilk hafta içinde banka hesabınızı açtırın. Kredi skorundan para göndermeye kadar birçok konu ne zaman hesap açtığınızla ilgili. İleride değineceğim.

  Peki hesap ücretleri neler?
  -Öncelikle 0 $ minimum ücretle hesap açabilirsiniz. citibank ın böyle bir hizmeti var. Ama bence bikaç kuruş götürün yanınızda ben hesap açmak istiyorum dedikten sonra bankacı birşeyler bekliyor )
  -Ülkemizde çok sorun olan hesap işletim ücretlerine gelince; benim banka hesabım olsun aylık ücretini de paşa paşa öderim başka birşeyle uğraştırmayın beni diyorsanız ki ben öyle yaptım iki hesabımda da aylık hesap ücretleri 5 $ - 10$ max 15$ ödersiniz bence gayet makul ücretler. Bunun dışında birçok kampanyalar var örneğin chase de; hesabınızda sürekli 1500 $ bulunduğu takdirde sizden aylık ücret almıyor. Ayrıca düzenli maaşınız varsa maaşınızı otomatik ödemeye verdiğinizde yine sizden aylık ücret alınmıyor. TDbank ise 100 dolar hesapta bulundurmayı şart koşuyor. Bu arada bu bahsettiğim kampayaların hepsinin ayrı ismi var mesela tdbank simple checking, tdbank simple plus checking gibi. Bunu neden söylüyorum çünkü siz hesabı hesap işletim ücreti ödemek üzere açtınız ama 2 ay hesabınızda 100 dolar hiç çekilmedi. Yine hesap işletim ücreti ödemek zorundasınız. En başında seçmeniz lazım hesap tercihini. Bunun yanı sıra çekler ve ödemelerde herhangi bir ücret alınmıyor. Ulusal Para transferlerinde ise bankadan bankaya değişiyor. 40$ max transfer ücreti alınıyor.

  Uluslar arası para transferleri
  Size söylediğim gibi gittiğiniz gibi hesap açın. Bankalar arası uluslar arası para transferi için ki buna avrupa da swift abd de international wire deniliyor hesabınızın olgun bir hesap (bana aynen böyle söylendi) olması gerekiyor. Yani hesabı açtığınız günün ertesi günü türkiye den para gönderilirse bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Veya siz gönderirseniz abd den yine aynı şekilde paranızın gitmediğini hatta ve hatta hesabınızdan çekilip günlerce nerede olduğunu bilemediğiniz olabilir. Peki bu olgunlaşma süresi nedir? Hangi bankaya giderseniz gidin size 30 gün diyeceklerdir. Ama ben 25. günde para gönderebilmiştim. Acil durum olmasaydı girebileceğim bir risk değildi.

  Peki swift veya international wire hesaplı mı? Kesinlikle değil! 35-40 dolarlardan başlayan ücretleri size sunuyorlar. Burada şunun altını çizmem gerekiyor. Bazı bankaların hem abd de hem türkiye de şubeleri olabilir veya ülkeler arası anlaşmalı bankalar olabilir. Ama çok araştırmama rağmen wire transferinde maliyeti düşük bir yöntem bulamadım. Eğer bu konuda bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.

  Peki ne yapmalı? Elbetteki western union 5-10 dolar gibi meblağlara yüksek miktarlarda para gönderebilirsiniz. Yalnız abd vergi dairesiyle papaz olmamak için gönderdiğiniz yıllık parayı takip edin. Eğer paranız bankadaysa ve çok üşeniyorsanız western union ın online servisini kullanabilirsiniz. Resmen hayran kaldım ben. Oturduğum yerden hiçbir bankaya gitmeden parayı gönderdim. Ve karşımdaki yine hiçbir bankaya gitmeden parayı hesabına aldı. Bu online banking için üye olmanız gerekiyor ha bir de normalde acentadan yaptığınızda anında giden para online da 4-5 iş gününü buluyor. Hesabınızı açarken aldığın routing ve account numaraları yeterli bu işlem için. Ve ne kadar gönderirseniz gönderin sadece 5$. Karşı taraf garanti veya iş bankası sahibiyse oturduğu yerden internet bankacılığından parayı kendi hesabına yatırabilir. Belki diğer bankalarda da vardır tek tek araştırmadım.
  Önemli Not: Arkadaşlar western de online para gönderirken sizin dolar olarak gönderdiğiniz parayı tl olarak ne kadar yatacağını gösteriyor. Bu zukkayı yutmayın. Kur çok düşük oluyor. Seçeneklerden dolar olarak gönderebilirsiniz yani karşıdaki dolar olarak alsın parayı. Piyasanın çok altında bozdurmus olmaz.

  ABD de türk kartı, Türkiye de abd kartı kullanımı;
  Buraya gelirken yaptığım en iyi iş bir teb hesabı açtırmak oldu. inanılmaz bir nimet. trden yatan paranızı hiçbir komisyon kesinti olmadan çekebilmek gerçekten de güzel bir özellik. Çok fazla ayrıntıya gerek yok teb ve bank of america anlaşmalı sizin hesabınıza tl olarak yatan parayı internet bankacılığından dövize çevirip çekebilirsiniz. veya direk dolarda yatırılabilir. Aynı şekilde bank of america nın kartının da türkiye teb atmlerinden komisyonsuz para çekilebilme özelliği var. Peki teb kartımla sadece bank of america dan mı çekebiliyorum? hayır bütün banka atmlerinden çekebiliyorsunuz ama 2-3 dolar gibi bir kesinti oluyor. Aynı bizim ziraat kartıyla işbank atmsinden para çekmek gibi. ama diğer bankalara dikkat anlaşmalarını iyice okuyun. Sanırım teb bunun pek bilinmesini istemiyor. Aynı şekilde bank of america da sitelerinin en kuytu yerlerinde yer alıyor bu bilgi.

  Sayin knnktnlp'dan alintidir.


 • Moderator

  (Houston, TX) Banka Hesabı Açmak ve Kredi Kartı Almak (GC ve SSN olmadan) (BofA)

  Amerika’ya gelince ilk yapılması gerekenler arasında elbetteki banka hesabı açmak da yer alıyor. Yeni ülkenizde yeni doğmuş bir bebek gibi hiç bir geçmişiniz olmadığından ev kiralarken, telefon hattı alırken, araba ve ev satın alırken ve daha bir çok durumda kredi geçmişiniz etkili olabiliyor. Ne kadar erken hesap açtırıp bir de kredi kartı temin ederseniz sizin yararınıza olcaktır. Böylece kredi skorunuzu oluşturmaya başlayacaksınız.

  Biz hesabımızı Bank Of America’dan açtırdık. Anlatacaklarım diğer bankalar hatta şubeler için bile farklılık gösterebilir. Banka hesabı açarken yanınızda pasaportununuzun olması ve bir yazışma adresi verebilmeniz önemli. Adrese debit, kredi kartınız ve kredi kartınızın şifresi gönderilecek. Onun dışında özellikle istenen bir evrak yok. Ssn veya Green Card olmadan da kısa sürede işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Gözlemlediğim kadarıyla Bank of America (BofA) oldukça yaygın bir banka, bir çok yerde şube ve atmsini bulmak mümkün. Houston’a gelişimizin dördüncü günü, ki haftasonu cumartesiydi, bankaya gidebilecek fırsatı bulduk. Burada bir çok BofA şubesi cumartesileri öğleye kadar açık.

  Özellikle seçtiğimiz bir BofA şubesi vardı, hem eve yakın hem de müdüresi arkadaşımın ablasıymış. Daha önce Özlem Hanımla görüşmüştüm fakat ona söylediğim zamanda yetişip gidemediğim için bu kez gidelim karşılaşırsak ne ala dedik. Şansımıza gittiğimizde ilk karşılaştığımız kişi de Özlem Hanım oldu. Gk’nin İngilizcesine güvenip herhangi bir memurun işimizi halledebileceğini söyledik. Velhasılkelam sıramız geldi ve Timothy isimli memurumuzla görüşmeye başladık. (Özlem Hanım da fırsat buldukça yanımıza gelip yardımcı olmaya çalıştı sağolsun :) ) Durumumuz gayet netti hiçbir şey bilmiyorduk ve öncelikle onun bize seçenekleri anlatmasını istedik. :D Faiz oranları, kesintiler, ne tarz bir hesap olabileceği vs konularda önerilerini dinledik. Kesinti vs olmaması için 300$ yatırıp dokunmayacağımız bir safe hesabı bir de kalan paramızı yatıracağımız normal hesap açmamız en mantıklı görünendi. Çeyrek ekonomist olarak hemen kafamda sorular oluştu haliyle. Gk ile ayrı hesap açarsak parayı ikiye bölmemiz gerekiyordu. Ortak hesap açarsak kredi geçmişi nasıl olur diye sordum. Eşler için en mantıklısı ortak hesap açılmasıydı. Böylece bir tane safe hesabı açıp kalan paramızı ortak hesaba yatırdık. İkimize de hemen geçici debit kartlarımız verildi ve adresimize kalıcılar yollanacaktı. Ayrıca ikimizinde bireysel hesabımız gibi kendi kullanıcı adlarımız ve şifrelerimizle gireceğimiz internet bankacılığı bilgilerimiz oluşturuldu. Çok önemli değil ama kişisel harcamaları hesap ortağınız göremiyor. Sadece hesap bakiyesini görebiliyor. Herkes kendi özel harcamasını görebiliyor. Ayrıca kredi kartları da bireysel. Yapacağınız bir kaç işlem dışında devamlı birlikte şubeye gitmek zorunda değilsiniz. Bu açıdan ortak hesap olması bizim için avantaj oldu. Hesapta daha yüklü para göründüğü için kredi kartı başvurusunda red alma riskini de azaltmış olduk.

  Hesap açarken sizden pasaportunuz, ABD adresi ve bir tane de Türkiye adresi isteyecekler. TR adresi aileden herhangi birinin adresi olabilir önemli değil. GC elinizde değilse ABD’de yerleşik sayılmıyormuşsunuz ve GC elinize ulaştığında şubeye gelip bildirmemizi , böylece yerleşik olduğumuzda bazı şartların da ileride avantajımıza olacak şekilde değişeceğini söylediler. Aynı şekilde SSN geldiğinde de bir güncelleme gerekli. Çünkü oluşan kredi geçmişinizi bekletiyorlar. SSN ile birlikte artık o her kapıyı açan veya kapatan kredi skorunuz oluşmaya başlıyor :D Ayrıca bir kaç kişi çek defteri istememizi söylemişti fakat Timothy bu yöntemin bayağı eski ve artık çok fazla kullanılmayan bir yöntem olduğunu, dilersek verebileceklerini ama gerek olmadığını söyledi :D Biz de ne kadar cahiliz diyerek güldük :D

  Kredi kartı almak için iki seçeneğiniz var. Birisi hemen alabileceğiniz ön ödemeli kartlar, ki biz bunu tercih etmedik. Diğeri normal kredi kartı fakat gecikme durumunda faiz oranları yüksek olan cash back yani alışveriş yaptıkça bonus kazandıran kartlar. Cash back kredi kartı için eğer hesap açılışının akabinde başvuru yaparsanız red alma ihtimaliniz yüksek o yüzden 3 iş günü sonra başvuru için banka memurundan randevu talep edebilir, randevu tarihinde gidip rahatça başvurunuzu yapabilirsiniz. Genellikle 1500$ limitli bir visa(tercihe göre master) kart onaylanıyor. Evliler için tekrar belirtmek istiyorum ortak hesap da olsa ayrı iki kart geliyor tıpkı bireysel hesap gibi. Kart onayınızı akşama en geç ertesi güne öğreniyorsunuz ve çok kısa bir sürede adresinize kredi kartınız geliyor. Telefonunuza veya bilgisayarınıza yüklediğiniz uygulamadan girip aktif edebiliyorsunuz. Pin belirleme işi biraz saçma olmuş. Uygulamada adresime postala diyorsunuz. Onun dışında kendinizin oluşturabileceği bir seçenek yok veya biz bulamadık. Neyse ki kartı aktive ettikten sonra imza ile de kullanabiliyorsunuz ve fark edeceksiniz ki bir çok ıvır zıvır için günlerce BofA’dan mektuplar gelecek adresinize. :D Pin talep etmeseniz de 3-5 gün içinde onu da yolluyorlar

  Naçizane tavsiyem su bile alırken kredi kartınızı kullanın. Son günü beklemeden ödemeleri düzenli yapın. Böylece hem kredi kartı limitiniz artacak, bankanın daha iyi bir müşterisi olacaksınız hem de ileride araba, ev alırken olumlu bir kredi skoruyla daha düşük faizli kredi kullanabileceksiniz.
  Böylece Snn ve GC olmadan hesap açıp, kredi kartı alınabileceğini tecrübeyle sabitledik.. :D

  Konuyla ilgili merak ettiklerinizi bu konuya yazabilirsiniz..
  Sevgiler… • Merhaba Arkadaşlar,
  Malum, TEB hesabımızdaki parayı ABD'den çekebiliyoruz şeklindeki bilgiye istinaden ABD'ye gelmeden paraları TEB'e yatırdık. Önemli bir mevzu olduğu için de aman kartın yurtdışı kullanımı açık mı vb diye gelmeden önce TEB müşteri hizmetlerini de aradık. Burada iki detay var: İlgili kartın yurtdışında da kullanılabilmesi için izin vermeniz gerekiyor. Cepteteb aplikasyonunda ayarlar kart ayarları -kısıtlamalar kısmına girdiğinizde yurtdışı kullanımını aç şeklindeki ayarı açmanız şart. İkincisi ise şu, güvenlik sebebiyle bankalar 3 ayda bir yurtdışı kullanımı konusunda onayınızı sorguluyorlarmış. Eğer 3 ayda bir böyle bir onay vermez iseniz otomatikman yurtdışı kullanımına kapanıyormuş. Bu dediğim şey ilkinden farklı ve telefon bankacılığından yapılması gerekiyor. Bunu telefon bankacılığındaki kişiler söyledi ve onay verdik. Her ne ise; bu onayları yapmış olmamıza rağmen bank of amerikadan para çekmek için ATM ye gittiğimizde çeşit çeşit durumlarla karşılaştık. Birinde şu an için bu kart veya hesapla ilgili işlem yapamıyoruz gibi bir uyarı yazısı çıktı birinde 20 dolar çekebildik. Birinde ise üst üste 100 er dolar çekebildik. fakat 500 dolar çekelim isteyince hata verdi. Diğer denemelerimizin bazılarında ise card invalid-kart geçersiz yazdı. Ne iştir anlamadım. Durumu ilgili şubemize mail attık cevap bekliyoruz. Böyle bir şeye rastlayan, konu hakkında sıkıntı yalamış olan arkadaşlar var mı? Bilgi verirlerse çok sevinirim nakitimiz bitmek üzere! • @bobdylan Sevgili kardesim ben hem esimin hem de kendimin TEB kartini sorunsuzca kullandim. Gunluk limit dahilinde muhtelif defalar cektim. Ancak bir noktada toplu transfer yapmak icap etti. TEB internet bankaciligindan o an hesabim olan Citizen's Bank'a transfer yapamadim ama Secure card'imi almis oldugum TD Bank'teki checking hesabima yaklasik $15K'yi $15-20'lik bir masrafla aktarabildim. Onu da TEB almadi, TDBank aldi. Bu transferin onayi icin faks ile talimat istemislerdi yanliz, TEB subeden. Sirf bu is icin TDBank'ten hesap bile acabilirsiniz. Kolay gelsin. • @sadriabi teşekkürler. Bankayla yazıştık ettik, güvenlik sebebiyle kapatmışlar. Burada işlemler şifresiz olduğundan ve kart kopyalama işleri çok sık yaşandığından banka yükümlü olmayayım diye tedbiren şüpheli işlem gibi görüp kapatıyormuş. Yukarıda bahsettiğim gibi bu iş için de talimat vermiştik ama neyse.. Bayağı bir madur olduk. Allahtan başka banka kredi kartları vardı yanımızda. Ama tabi dolar kurundan falan golü yedik. Dediğin şekilde toplu bir transfer yapacağız artık. Bilgi için çok teşekkürler. • Ek olarak amerikadan TR ye ya da tam tersi durumda bitcoinde kullanabilirsiniz.


 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @betfair39 bitcoin su an icin iki ulkede de yasal bildigim kadariyla. Sizce durum degisecek mi yakinda? • Türkiye bitcoin konusunda kararsız, ama bir süre öncesinde aracı kurumları banlediler. Şu an yeniden işlem yapılabilse de ürkek ve teknolojiden korkan bir yaklaşımla (vergilendiremem diye de olabilir) bence yakın sürede ya yasaklarlar işlem yapmayı ya da çok ağır vergiler getirirler.


 • ⭐⭐

  Dün akşam bankadan bir mesaj geldi, kredi kartımı iptal etmişler, yenisini postaya vermişler. Gerekçe olarak da kartımdan yapılan şüpheli işlemleri göstermişler. Daha önce @CloudyShadow de sanırım benzer bir olay yaşamıştı. Dün bir AVM'deki vending makinalarından su ve içecek aldım. Arka arkaya 3 defa kartımı geçirdim. Sanırım bu işlemleri şüpheli olarak görüp kartı bu yüzden iptal ettiler.

  İlk geldiğimiz aylarda da Houston'a epey uzak bir yere arkadaşımızı ziyarete gitmiştik. Oradaki benzinciden benzin almak istedim, ama kartım bir türlü onay vermedi. Daha sonra da bir sürü 'şüpheli işlem' mesajı almıştım.

  Geçen yaz eşim Seattle üzerinden Kanada'ya ziyarete gitmişti. Yine benzer bir şey olup kartı bloke olmasın diye gitmeden önce bankanın web sitesinden gideceği yerleri girdik. Bu bildirimi yapınca herhangi bir sorun olmadan kartını kullanabildi.


 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @knnrn hangi bankanin karti bu?

  citibank veya chase kredi kartlarimda supheli bir durum olunca genelde beni hemen ariyorlar cep telefonundan, siz misiniz bu islemi yapan diye soruyorlar ve evet deyince, tamam onayliyorum isleminizi diyorlar... Simdiye kadar birkac kez boyle bir durum yasadim ve hepsinde aradilar. Bankadan bankaya durum degisiyor olabilir tabii.

  Bir kez de gercekten citibank kredi kartimin bilgileri calinmis idi, ben NewYork'tayken birisi kartimi Arizona'da kullanmaya calisiyormus, yine cep telefondan arayip haber verdiler, ben degilim deyince, bu sefer kartinizi iptal ediyoruz, bir hafta icinde yeni kart alacaksiniz dediler...
  Zaten bildigim kadariyla tum kredi kartlarinda %0 liability var, yani harcamadiginiz bir seyden sorumlu degilsiniz. • @crazycells Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

  @betfair39 bitcoin su an icin iki ulkede de yasal bildigim kadariyla. Sizce durum degisecek mi yakinda?

  Bitcoin i iptal etmeleri mümkün değil malesef şuan TR de hali hazirda 4-5 adet büyük borsa var Bitcoin leri bozdurabileceğimiz TL ye çevirtebileceğimiz.

  Ben 21 inde gidiyorum yanımda götüreceğim cüzdanımda bitcoin olarak 1 adet yakın.Bankalara güvenemedim malesef.
  Şeyi nasıl yapıyoruz enpara teb hesaplarımıza int şubesinden giriş yaptığımızda sms gelmesi gerekiyor telefona ve ben telefon hatlarımı kapatıyorum 2-3 gün içinde.Başka bir yolu varmıdır bunun? Amerikada iken kontorlu hatta sms geliyormu banka şifresi için


 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @betfair39 bilgilendirme icin tesekkurler.

  sordugunuz sorunun cevabini bilmiyorum maalesef, benim Turkiye'de kullandigim herhangi bir banka hesabim yok. Dediginiz durumda olan baska arkadaslar daha cok yardimci olabilir. • @betfair39 Evet ben gelmeden faturali hattimi konturluye cevirdim. Burada bankacilik islemleri isfreler icin kullaniyorum.


 • ⭐⭐

  @betfair39 Hatları sakın kapatmayın, Türk bankaları ABD numarası kabul etmiyor. Hiçbir bankacılık işlemi yapamazsınız. Ben numaramı Vodafone'a taşıyıp kontorlü yaptım. 6 ayda bir 15 TL yüklüyorum. En ucuzu onunkiydi. • TEB kart ile amerikadan günlük para çekim limiti kaç dolar idi ücretsiz olan ? • 700-750$ arasi birseydi hatirladigim kadariyla.


 • ⭐⭐

  @betfair39 Ben günlük 500 dolar çektiğimde sorun yaşamadım. Daha önce 800 denemiştim ama vermedi. Sanırım 2000 TL karşılığı çekebiliyorsunuz. • Tr den buraya ne kadar para getirebilirim banka yolu ile swift yaparak (enpara) ? 100 bin dolar gönderirsem ilerde sorun çıkabilirmi nerden geldi tr den naptın vs. gibisinden


 • ⭐⭐

  @betfair39 Para kendi hesabından kendi hesabına geçecekse herhangi bir bildirim yapmak gerekmiyor. Bu kadar büyük bir parayı zaten banka ile transfer etmezsen kara para aklama şüphesi çeker.Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68
Çevrimiçi

4641
Kullanıcı

1622
Başlık

70668
İleti

| | |

Yeşilkart Forum ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.