DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @World-Map Uçak biletimi Avrupadan aldığım için tek gidiş olarak 280 EUR ödemiştim. Bir haftalık bir Airbnb konaklaması için 360 EUR ödedim. Ancak OWP'nin kısa sürede gelmeyeceğine kanaat getirince 1 aylık daha Airbnb konaklaması satın aldım, onun için de 860 EUR ödedim. Bu arada konakladığım bu yerler sadece "private oda" ve evi bir ya da bazen iki kişiyle paylaşıyorum. Haftalık mutfak alışverişim için - ki içerisinde kahvaltılıklar, atıştırmalıklar ve yemeklik et, tavuk, pirinç, makarna gibi ürünler var- 50 CAD ödüyorum. Yemek yapmayı çok sevdiğim için dışarda yemek yemeyi pek tercih etmedim, bu nedenle bir parça da olsa tasarruf etmiş olabilirim. Telefon için 50GB'lık internet paketli bir prepaid hatta 44 CAD ödedim. Hergün kahve içmek için dışarı çıkıyorum, Starbucks hariç her yerde kahveler 3-4 CAD civarında, ancak Starbucks'da 5 CAD'tan başlıyor, downtown'da local mekanlarda daha da pahalı oluyor. Arasıra tabiki ufak kaçamaklar yaptım, mesela hamburger menü ya da KFC tarzında menüleri (içecek ve yanında fries dahil) en az 13 CAD, ama ortalama olarak 16-17 CAD ödedim. Son olarak AVM'lere ya da downtown'a giderken otobüs ve metro kullandım, 2 saat boyunca diğer vasıtalara ücretsiz transfer hakkıyla 3.30 CAD ödedim. Hergün toplu taşıma kullanmadığım için aylık PRESTO yaptırmadım, onun yerine haftalık 20 CAD yüklüyorum. Genel olarak masraflarım bu şekilde.

• @selcuk-c Umarım en kısa surede OWP neticesi belli olur. Çünkü netice belli olmadan kanada dışına çıkmak risk ve ret gelme nedeni olabiliyor. O nedenle netice gelene kadar kanada içinde olmak en garantisi.

Tabi neticeyi bekleme suresincede her gün masraf demek ve kesin bir sure olmadıgı içinde insanda bi kararsızlık yaratıyor ister istemez.
    Kimine bir haftada netice çıkarken , kimide iki aydan beri netice bekliyor. Standart bir süreç yok bu durum zaten belirsizlik yaratıyor ve kişinin modunu düşürüyor.

Bu arada 3 lisansa sahibim demişsin. Yani 3 tane dört yıllık universite mi bitirdin ? Yaş kaç ?

İş konusunda kanada içinde alınmış eğitim yoksa ve belirli bir süre kanada içinde yaşanılmamışsa iş verenler gönderilen özgeçmişleri çok ciddiye almıyor. İlk tercih kanada ile teması ve deneyimi olan kişiler. Rekabet cok yuksek ve bir iş ilanına binlerce cv gönderiliyor. Kanada dışından bile cv gönderen var. Bu cv trafiginde dogru adayları seçiyorlar. Yani uzun sureç. Ayrıca son yıllarda kanada çok göç aldı. Ve göçmen sayısı çok fazla orada. Savaştan kaçanlar, dogal afetlerden etkilenenler gibi bir çok nedenden dolayı kanada kapılarını göçmenlere açtı. Ayrıca kaçak gelen sayısıda çok fazla.

Benim arkadaşlarım 4-5 aydır iş arıyor bulamadılar. Her biri yüzlerce iş ilanına cv gönderdi ve halende gonderiyorlar ama ilanlardan tek bir geri dönüş yok en son çare elden magazalar restaurantlara filan cv bırakmaya başladılar. Ama onda bile geri dönuşler yokmuş. Beklentileri yuksek olarak kanadaya geldiler ama sonucu hayal kırıklıgı. TS2023 - OWP ile PR kalıcı oturuma giden yolda çok zorlaştı. Muhtemelen 3 yıl sonra çoğu kişi gene turist statusune geri dönecek gibi gorunuyor. Kiralar yuksek ve aşırı pahalı.

Daha yazacak çok şey var ama kısa ve öz olsun. Kanada güzellemesi yapan ve kanadayı toz pembe minvalde pazarlayanlara çok aldanmayın. Turist olarak gelip TS2023 ile OWP alanların çoğu geri döndüler. İlk başlarda hevesliydiler ama beklentiler olmadı. Genelde daha önce kanadaya ögrenci olarak gelip konaklamaları hazır egitimlere devam edenler TS2023-OWP alıp yaşamlarına devam ediyor cunku daha önce sistemli geldikleri icin sorun yaşamıyorlar ama turist olarak gelenler genelde beklentilerini bulamıyor. Elbette finans gucu ve bütçesi olana bir zorluk olmaz. Ama butce kısıtlı ise o zaman zorluklarda başlıyor.

Umarım hersey gonlunuzce olur ve en yakın surede tum beklentileriniz gerçekleşir. En önemli şey saglık ve huzur gerisi çok önemli değil. Herşey öznel ve kişinin kendi yaşantısı, bakış açısı ve beklentisine bağlı. O nedenle genelleme yapamayız. Birinin beklentisi olmadıgı yerde, bir başkasının ki olabilir.

• Yasaklı

@Henry-bloor, içinde söyledi: TS2023 başvurusu ile çalışma izni onayı

@Ping-PONG kanadali yada kanadali pr sahibi ile evliligi kastettim 🙂 Aile birlesiminden alinabilinir

Kanada için böyle bir durum yok diye biliyorum.
    Eşinizi express Entry de evliyim diye seçtiğinizde eğitimini girerek puan alıyorsunuz. O da çerez gibi bir şey.
    Madem evlilikle direkt PR almanın yolu var. Neden böyle bir şey var.

• Ben 6 aralıkta giriş yaptım, 24 aralıkta çıktım. Noel tatiline girmişlerdi, şimdi çıktığım için red vermişler. Açıkçası çıkmamak en iyisi ama başka şansım yoktu. Herkese çıkmadan beklemesini tavsiye ediyorum eğer gerçekten almak isityorsanız.

• @World-Map hocam canadian work experience muhabbeti çok saçma ve bana direk dolandırıcılık gibi geliyor.
    ülke göçmen dostu, multicultural vs. muhabbeti çekiyor, sınırları geçince iş yok. Saçmalık tamamen.
    benim kanadaya yerleşen arkadaşım mağaza açtı avmde. Kendisinin dediği herkes çinli, hintli, herşey çinden geliyor, millet çalışmıyor(temizlikçi çağırmış 8 saatten 1 dakika fazla kalmamış, 400 dolar almış). Hoş adamların iş kanunları var o ayrı.

• @xkira7 son zamanlarda neticelenme süresi nedir?

• Merhabalar, TS2024 OWP ye başvurdum. 'Your application status has changes.' Mesajı geldi. Fakat hesabıma girip baktığımda herhangi bir değişiklik goremedom. Bu mesajın anlami nedir? Surec ne durumda bilen var mi ?

• @Yusuf-4 Merhaba, aynı email bana Aralık 18'de geldi, hala OWP nin sonuçlanmasını bekliyorum. Muhtemelen statü değişiklik talebinizin alındığına dair bir manası olabilir, sonuçta turist statüsünden çalışma statüsüne başvuruda bulundunuz. Ancak çalışma izninizin onaylanması için minimum 5 günden 1 buçuk aya kadar sürebilmektedir. Buradaki bütün paylaşımları okuyunca siz de göreceksiniz. Şimdiden bol bol sabır diliyorum 🙂

• @selcuk-c
    Tesekkur ederim 🙂 size de bol şans dilerim.

• @Seda-Uysal-Avcı Bahsettiğiniz Service Canada ofislerindeki job assistance'lar kişilere iş bulabiliyor mu ? Önemli olan iş bulabilmek. Yoksa kişilere nereden iş ilanlarına cv göndereceklerini mi söyluyor. ?
    Zaten herkes biliyor iş ilanı olan yerleri. Önemli olan iş bulabilmek.
    Eğer iş bulsalardı herkes bu bahsettiginiz yere gider iş bulurlardı kimse işsiz kalmazdı.

• @selcuk-c Avrupa'dan sizi kanadaya getiren durum nedir ? Avrupada bir gun bile işsiz kalmadım diye bahsetmişsiniz eğer orada iş bulma sorununuz yoksa kanadaya gelme nedeni nedir ?
    Bayagı şanslı veya sürekli çalışmayı seven biri olmalısınız ben ve etrafımdaki arkadaşlarım iki üç sene işsiz gezdigimiz dönemler oldu. Bir kişini hayatı boyunca bir gun bile işsiz gezmemesi alkışlanacak bir durum. Bu konuda sizi tebrik ediyorum.
    Ayrıca 3 lisans mezunu olmanızda takdir edilecek bir durum. Yani 3 tane üniversite diplomanızda var. Yaş kaç bu arada ?

• Bu ileti silindi!

• @World-Map Tebrikleriniz için teşekkür ederim. Yaşımla ilgili soruyu neden ısrarla sormuş olduğunuzu anlamış değilim. Lisans diploma sayısının ve yaşımın doğrudan TS2023 OWP ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Mevcut paylaşımımda kısaca durumumdan bahsetmiş olmamdaki maksat, iş bulma sürecinde yanlış ya da eksik bir şeyler mi yapıyorum ya da gerçekten Avrupaya kıyasla şartların Kanada'da oldukça zor olup olmadığını öğrenmek içindi. Bir bakşa deyişle, eğitimli, iş tecrübesi olan ve dil bilen birinin iki haftadır iş bulamamasının normal bir durum olup olmadığını anlamak içindi. Dolayısyla, oradaki konu doğrudan OWP ile ilgili olmasa da Kanada ve işe girme süreciyle ilgiliydi. Sonuç olarak, kişisel bilgilerii burada paylaşmamayı tercih ediyorum. Şimdiden anlayışınız için teşekkür ederim.

• @selcuk-c hocam kanadadaki sıkıntı canadian work experience vıdı vıdısı istenmesi.
    bu gereklilik iyi tecrübeye sahip, spesifik bir mesleği olanlar için geçerli mi bilmiyorum ama geçerli oldugunu düşünüyorum.

• TS2023 OWP onay sureleri ile ilgili yeni bilgiler var mi? Onay veya red oranları, sonuclanms sureleri ?

• @selcuk-c Kanada'da iki haftada iş bulabilirmiyim challenge'ı yapmak içinmi avrupadaki tüm iş düzeninizi bırakıp geldiniz 🙂

Yaş kriterinin önemi ileride PR kalıcı oturum almak için elbette en önemli kriter. Hatta puanlamada size en çok puan kazandıran faktör. Eger 45 yaşında ve uzeriyseniz zaten sıfır puan 35 ve uzeri en düşük puan alırsınız. En yuksek puan ise yaşı 20 bandında olanlar.
    Yani istediginiz kadar nitelikli vasıflı olun yaşınız puanlamayı belirliyor. Niteliksiz vasıfsız ama yaşı 20 bandında olan bir kişi sizi yaş avantajı ile puanlamada geride bırakabilir.

Ayrıca iş başvurularında elbette yaş kriteride karar vermede etkili olur diye dusunuyorum.

• @charon Genelde iş veren önem veriyor. kanada içinde egitim almış ve bir sure yaşamış adaylara her zaman öncelik tanınıyor.

• Bu ileti silindi!
  • Yasaklı

Arkadaşın tepki vermesi normal. PR tarafı ile ilgili bir merak içerisinde değil. Sorduğu soru ile alakası yok.

En yüksek puan yaşta değil bu arada, eğitimde.
    Yasin max puanı 110 eğitimin ise 150.

Bu kadar takılmayın bu konuya. Herkesin profili farkli.
    Mesela IT sektörüne 25 yılını vermiş master li sayısız sertifikalı bir adam gelir 50 yaşında kaydını doldurduğu anda PR alir. IT sektöründe sizin bilmediğiniz bazı yönetici pozisyonları vardır ve bir iş teklifi var diye 200 puan ekler. O saatten sonra yaş unsuru ortadan kalkar.

Kaldi ki belki sahsin Fransızcasi B2 seviyesindedir. French proficiency den 45 yaşında yine yeterli puanı yapabilir.

Elektrik teknisyeni veya tır şoförüdür ama master I ve İngilizcesi vardır. Çat diye alır PR I.

Bunlar kişinin özelinde değerlendirilmesi gereken konular. O yüzden yaşın suysa PR çok zor hacim yanmışsın sen modundan çıkalım lütfen.

• Yasaklı

Kanada içi iş deneyimi olmadan bu kıstası ortadan kaldırmamın yolları da var bu arada. Ben sadece kendi mesleğim olan IT sektörü ile alakalı örnek vereceğim.

Eğer gidip CIPS e üye olur diploma, sertifika, deneyim ve referansları mı işletirsem. CIPS tarafından onaylı bir IT çalışanı olursam. O saatten sonra kimse Canadian experience sormaz. Türkiye’ deki CV mi Kanada ya aktarmış olurum.

Paylaşım yapmak güzel ama kesin emin olmadığımız konularda yorum yapmayalım derim.

Kanada’ da yaşıyor olsanız bile bazı şeyleri eksik veya yanlış biliyor olabilirsiniz.

Ben ABD de bulunduğum 22 günlük süreçte, oradaki 10 yıllık vatandaş arkadaşlarımı şok ettim bir çok kez. Nasil bu konuda bizden bilgili olabilirsin diye.

Paylasimlarimiz bize güvenip araştırmayı bırakan bazı insanların hayatını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden daha emin olduğumuz konularda yorum yapmalı veya eğer çok yardım seversek ve kafamız çalışıyorsa araştırıp onlara yazmayı tercih etmeliyiz.

Selamlar 🙃

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

42.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

431.7k

| | | |