DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @malissahin tebrikler, hem göçmenlik başvurusu hem de göçmen olmayan vize başvurusunun onaylanması ender görülen bir durum 🙂 Hayırlı olsunç

• @malissahin tebrikler hayırlı olsun

• ⭐⭐

@malissahin tebrikler.Dv kazananı olmanıza rağmen hemen hemen hiç birşey sormadan onaylanması çok güzel olmuş.Vizeniz hayırlı olsun.

• Görüşme salonunda sadece B tipi turist vizesi değil, j,e, f v.b. diğer tip vizelerin görüşmesi de oluyor. Özellikle dil okuluna giden gençleri görüşmede zorluyorlar. Sadece salonda görüşmeleri takip edip "oo çok red veriyorlar" diye kesin bi yargıya varamazsınız. ayrıca sırada beklerken herkesi nasıl duyuyorsunuz ve red aldığına emin oluyorsunuz o da ilginç 🙂 elinde pasaportla dönen herkes red yemiş olmuyor kimisi eski pasaportları elinde oluyor.

Daha önce de yazmıştım, burası, diğer sosyal medya veya çevrenize bakarak turistik vize konusunda karamsar olmayın.

• @Mehmet-Can-0

Sadece bir anlık kesitten kesin bir yargıya varamam doğru söylüyorsunuz. Ben kesin bir yargı olarak değil gözlem olarak yazdım. Ayrıca amacım umutusuzluk yaymak değil orda olanları yorumlamayı bırakıp kendi sürecinize konsantre olmanın daha yararlı olacağını söylüyorum.

Herkesi de duyamıyorum bu arada 🙂

• İstanbul ve Ankara arasında belirgin bir fark görüyor musunuz arkadaşlar? Ben daha yakın tarih olduğu için İstanbul'dan aldım randevuyu fakat takipteyim. Sanki bana Ankara hep daha olumlu gibi geliyor ama aylık olarak açıklanan vize onay sayılarına bakınca da (tabi burada başvuru sayısını bilemiyoruz sadece onay sayıları açıklanıyor) İstanbul sayısal olarak çok daha yüksek oran çıkıyor.

Onay Sayıları :
    Ekim ayı İstanbul : 5.516
    Ekim ayı Ankara : 2.597

Eylül Ayı İstanbul : 4.863
    Eylül Ayı Ankara : 2.103

• ⭐⭐

@kaganuysl bence fark yok.Ankara daha çok göçmen vizelere ve afganistan,iran v.s gibi ülkelere de bakıyor.Neresi size yakınsa ordan girin bence.

• @selamibasaran Tam ortadayım, Eskişehir :))

• ⭐⭐

@kaganuysl o zaman akşam evde kura çekin.) Ankara daha kolay ulaşım olur bence.Ben olsam bu durumda Ankara derdim. Vize sonucu çok fark etmeyecektir.

• @kaganuysl Tabii ki Ankara 🙂

• Merhabalar, size durumumu anlatmak ve hepinizin fikirlerini almak istiyorum. Kız arkadaşım DV2024 kazananı dosya numarasının küçük olması sebebiyle bu ay içerisinde mülakatı var, Greencard çıkması ve mülakatın çok erken gelmesi aksiyon almamızı yavaşlattı o sebeple nikah, evlilik sürecine girecek vakit bulamadık. İş böyle olunca bende Amerika'ya gitmek için yol aramaya başladım ve bir danışmanla anlaşıp turist vizesine başvurdum. İlk aşama için Amerika'ya turist vizesiyle gidip kız arkadaşımla yerleşip yerleşmeme kararını yaşayarak vermek istiyoruz. Mülakatım 28.11.2023 tarihinde Ankara'da oldu fakat Red aldım.

Profilime gelecek olursak; 25 yaşındayım, bu sene temmuzda yeni mezun oldum babamın ticaretle uğraşması sebebiyle başka bir iş deneyimim olmadı, henüz sigorta girişim yok babamla birlikte resmi olmayan şekilde çalışıyorum. 7 yıllık ilişkim var, bekarım. Hesabımda 5000 USD gösterdim ve daha önce herhangi bir ülkeye giriş çıkışım olmadı yurtdışı deneyimim bulunmamakta. (Gerekli evrakların hepsini hazırladım fakat hiçbirine bakılmadı) Mülakat deneyimim şu şekilde oldu:

K: Daha önce hiç vize başvurunuz oldu mu?
    B: Hayır.
    K: Nereye gitmek istiyorsunuz?
    B: Newyork
    K: Kaç gün kalıcaksın?
    B: 10 gün
    K: Neden gitmek istiyorsun?
    B: Yeni mezun oldum hayalim mezun olduktan sonra Amerika'ya gidip yeni insanlar tanımak ve ufkumu genişletmekti, turistik amaçla gideceğim. Yeni bir iş girişimimiz olucak en doğru zaman bu zaman düşündüm.
    K: Ne iş yapıyorsun?
    B: Aile şirketimizde çalışıyorum
    K: Hang sektör üzerine işiniz?
    B: Gıda
    K: Pozisyonunuz nedir?
    B: Pazarlama üzerine çalışıyorum
    K: Evli misin bekar mısın?
    B: Bekarım fakat evlilikte sonlandırmak istediğim 7 yıllık bir ilişkim var hatta kız arkadaşım kapıda beni bekliyor diyip gülümsedim.
    Bekarım dedikten sonra mülakatımı yapan bayan yüzünü ekşitti ve bilgisayarda birşeyler yaparak üzgünüz vizeniz onaylanmadı diyerek pasaportumu uzattı.
    (Mülakatı tercüman eşliğinde Türkçe gerçekleştirdim)

Verilen kağıtta kalıp geri dönmeyeceğim şüphesi uyandırmam sebebiyle red verilmiş olabileceği yazıyordu sonradan düşününce bende tam iltica profili olduğumu ne yazık ki farkettim.

Kız arkadaşımın bu aydan itibaren Amerika'ya girmesi için 6 ay süresi olacak, bu sebeple çok sıkıntılı bir durumdayız ve hızlı bir şekilde tekrar başvuru yaparak vize almak durumundayım.

1. Başvuruyu hemen yapmalı mıyım? Başvuruyu hemen yapmamda bir sakınca yok ise profilimi düzeltmek için ne önerirsiniz?
      Örneğin bizim düşündüğümüz şirketi benim üstüme geçirmek (çok masraflı ve uzun), babamın beni şirkette bir pozisyona ataması, sigorta girişi yapılması, bir sonraki mülakatta nişanlıyım demem yüzük takmam gibi detaylar.

Vereceğiniz her bilgi benim için çok kıymetli, desteklerinizi bekliyor hepinize teşekkür ediyorum.

• @EnesB, içinde söyledi: B1/B2 Ziyaretçi Vizeleri Mülakat Deneyimleri ve Görüşme Detayları

Merhabalar, size durumumu anlatmak ve hepinizin fikirlerini almak istiyorum. Kız arkadaşım DV2024 kazananı dosya numarasının küçük olması sebebiyle bu ay içerisinde mülakatı var, Greencard çıkması ve mülakatın çok erken gelmesi aksiyon almamızı yavaşlattı o sebeple nikah, evlilik sürecine girecek vakit bulamadık. İş böyle olunca bende Amerika'ya gitmek için yol aramaya başladım ve bir danışmanla anlaşıp turist vizesine başvurdum. İlk aşama için Amerika'ya turist vizesiyle gidip kız arkadaşımla yerleşip yerleşmeme kararını yaşayarak vermek istiyoruz. Mülakatım 28.11.2023 tarihinde Ankara'da oldu fakat Red aldım.

Profilime gelecek olursak; 25 yaşındayım, bu sene temmuzda yeni mezun oldum babamın ticaretle uğraşması sebebiyle başka bir iş deneyimim olmadı, henüz sigorta girişim yok babamla birlikte resmi olmayan şekilde çalışıyorum. 7 yıllık ilişkim var, bekarım. Hesabımda 5000 USD gösterdim ve daha önce herhangi bir ülkeye giriş çıkışım olmadı yurtdışı deneyimim bulunmamakta. (Gerekli evrakların hepsini hazırladım fakat hiçbirine bakılmadı) Mülakat deneyimim şu şekilde oldu:

K: Daha önce hiç vize başvurunuz oldu mu?
    B: Hayır.
    K: Nereye gitmek istiyorsunuz?
    B: Newyork
    K: Kaç gün kalıcaksın?
    B: 10 gün
    K: Neden gitmek istiyorsun?
    B: Yeni mezun oldum hayalim mezun olduktan sonra Amerika'ya gidip yeni insanlar tanımak ve ufkumu genişletmekti, turistik amaçla gideceğim. Yeni bir iş girişimimiz olucak en doğru zaman bu zaman düşündüm.
    K: Ne iş yapıyorsun?
    B: Aile şirketimizde çalışıyorum
    K: Hang sektör üzerine işiniz?
    B: Gıda
    K: Pozisyonunuz nedir?
    B: Pazarlama üzerine çalışıyorum
    K: Evli misin bekar mısın?
    B: Bekarım fakat evlilikte sonlandırmak istediğim 7 yıllık bir ilişkim var hatta kız arkadaşım kapıda beni bekliyor diyip gülümsedim.
    Bekarım dedikten sonra mülakatımı yapan bayan yüzünü ekşitti ve bilgisayarda birşeyler yaparak üzgünüz vizeniz onaylanmadı diyerek pasaportumu uzattı.
    (Mülakatı tercüman eşliğinde Türkçe gerçekleştirdim)

Verilen kağıtta kalıp geri dönmeyeceğim şüphesi uyandırmam sebebiyle red verilmiş olabileceği yazıyordu sonradan düşününce bende tam iltica profili olduğumu ne yazık ki farkettim.

Kız arkadaşımın bu aydan itibaren Amerika'ya girmesi için 6 ay süresi olacak, bu sebeple çok sıkıntılı bir durumdayız ve hızlı bir şekilde tekrar başvuru yaparak vize almak durumundayım.

1. Başvuruyu hemen yapmalı mıyım? Başvuruyu hemen yapmamda bir sakınca yok ise profilimi düzeltmek için ne önerirsiniz?
      Örneğin bizim düşündüğümüz şirketi benim üstüme geçirmek (çok masraflı ve uzun), babamın beni şirkette bir pozisyona ataması, sigorta girişi yapılması, bir sonraki mülakatta nişanlıyım demem yüzük takmam gibi detaylar.

Vereceğiniz her bilgi benim için çok kıymetli, desteklerinizi bekliyor hepinize teşekkür ediyorum.

Daha önce duyduğum bir sohbete dayanarak yazıyorum, hatta örneği malum video sitesinde bir bayanın videosunda varmış zamanım olmadı izlemeye.

Eğer kız arkadaşın mülakata girmediyse yıldırım nikahı kıyabilir ve zaman sorunu yaşamadan mülakata girebilirsiniz.

Sanırım örnek bir mesaj var bu linkte okuyun derim:

@crazycells, içinde söyledi: Green card çıktıktan sonra evlilik vs.

@bekircanari Green card çıktıktan sonra evlilik vs. içinde söyledi:

Merhaba değerli forum üyeleri,

Öncelikle aranıza yeni katılmaktan mutluluk duydum.Birçok yeri araştırmama rağmen pek bir sonuç elde edemedim bir de sizlere sorayım dedim...

Ben üniversite öğrencisiyim (son sınıf ocakta okulum bitecek)..
    Green card a başvuru yapsam ardından çıkarsa evlilik yapsam kabul edilir mi?
    Kız arkadaşımla ortak başvuru yapmayı düşünüyoruz eğer çıkarsa hemen evlenip masraf etmeden direk gitmeyi düşünüyoruz.Şayet çıkmaz ise bir yıl sonrasında evlilik düşünüyoruz...
    Sizler ne dersiniz bu konu hakkında?

Hosgeldiniz, bu konunun ilk postunu okumanizi oneririm:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/78/abd-yolunda-evlilik

Cekilis sonucunda, mulakattan once evlenmeniz yeterli olur.

• ⭐⭐⭐

@EnesB Hemen evlenin, ya da mulakat sirasinda evleneceginizi (nikah tarih vs belirleyin) belirtsin nisanliniz. Mutlaka ama mutlaka belirtsin, ki soru gelecek bu konuda, gelmezse de soylesin nisanliniz. Nikahi yetistiremedik diyebilir, bunula ilgili deneyim var forumda. Nikah mulakat oncesi olsa elbette daha kolay olurdu ama soyle dusunun cocugu da olabilir birinin mulakat sonrasi, onlara da vize sure varsa verilmektedir. Bir an bile beklemeyin derim, simdiden iki kat tebrikler!

DV2024 surevinin basinda sayiliriz, zamaniniz var siz de GC alabilirsiniz. Onemli olan surec bitmeden evlenmeniz. Nisanliniz madem mulakat almis, bu cok buyuk sans, hemen nikah islemlerini baslatin, sansiniz hala var.

• ⭐⭐⭐

@ReLoad Mali yil bitmeden evlenebilirler, oncesinde olmasi sadece kolaylik yaratir, ozel durumlar olunca surec icerisinde olmak uzere sonra da evlenebilir insanlar, yeter ki mulakatta ifade edilsin.

• @EnesB hocam yanlış hareket etmişsiniz. Acil nikahı kıyıp(öyle seremoniyle falan ugrasmadan).
    Nişanlınızda green card görüşmesinde evliyim vs. diyecek, siz de aynı anda alacaksınız. Olacak olan bu.

• Merhabalar, benim biraz çetrefilli bir sürecim oldu sizlerle de paylaşmak istedim. Zira bu siteden çok yararlandım benim de birilerine faydam dokunabilse ne mutlu. Şimdi öncelikle 2017 çekilişinde greencard kazandık ve görüşmemizi yapıp onayımızı aldığımız 2018 yılı biterken Amerikaya keşif amaçlı gittik ancak 15 gunun sonunda gerı donduk. Tam geri dönerken baktık ki orada adresini verdiğimiz arkadaşlarımız bizim hemen ardımızdan taşınıyor haberimiz yok bilsek tam girerken adres değişirme hakkınız oluyor guncel adreslerini verirdik. Neyse bunlar bize dedi ki sorun değil bize 1 ay boyunca gelecek her posta buradan da yenı adresımıze yonlendırılecek. Dedik hadi hayırlısı. Pek hayırlı olmadı bızım kartların gelmesı 2 ayı bulunca kartlar kayboldu. Biz dönmüştük 1 yıl içinde tekrar girme hakkımız oluyor gidip yeniden cıkartabilirdik ki baya bir para bu süreçler cezalı gibi oluyorsunuz gözlerinde. Ama o dönem sıkıntılı bir dönem içindeydik maddi imkanlarımız el vermedi derken tam olarak denk getiremedik, uzaktan postadaki süreci halletmeye ve kartları onların hatasından alamadığımıza, tekrar gondertmeye ıkna etmeye calıstık ama olmadı. Derken pandemi oldu sonrasında bızım ımkanlarımız 2022 de duzelınce dedık SB1 yeniden giriş vizesi ile sansımızı deneyelim. Ben akademısyenım Amerikada araştırmacı olarak calısmak ıcın davet aldım o sırada. SB1 vizesine gittik anlattık ettik ama olmadı reddettiler. Çalışma ya da turist vizesine yönlendirdiler bizi. Derken bu sefer de turist vizesı için randevu aldık ve bu hafta gittik görüşmeye. Ama greencard dan ziyade SB1 den red almış olmamızdan ötürü çok gergindik açıkcası. Red alma ihtimaline karşı kendimizi hazırlamıştık.
    Gittik sistemde bir arıza nedeniyle sırada tıkanma oldu toplamda bekledıgımız 2 saatin 1 saatini dışarıda kemerli bir köprünün üzerinde çok soğuk bir havada ceyranda kalmış bir şekilde bekledik oradaki bir çok insanın sonrasında hasta olduğuna eminim. Ama Türk görevliler çok yardımcı ve iyi niyetli davranıyorlardı herkese.
    Sırada beklerken profil analizi yapmaya çalışıyorsunuz. Bizde çok tıkanıklık olunca sonra aniden 5 mülakat bankosunu birden açtılar hızlı ilerledi. En baştaki kısa ama gür saçlı adam sadece ingilizce konusuyordu diğerleri hem ingilizce hem türkçe görüşme yapıyordu. O yüzden ne zaman ingilizce görüşebilecek olan var mı deseler el kaldırıp atladık o adama gidelim diye ama olmadı. Saçı olmayan bir görevli vardı yüzü asık biriydi ama bence bunlar cok yanıltıcı izlenimler. Örneğin en genc olanları güzel bir kızdı. Güleryüzlüydü ama patır kütür red veriyordu herkese. İçimden lütfen buna denk gelmeyelim diye geçirdiğim tek görevli oydu ve tabi ki de ona denk geldik. Hemen bizden önceki çifte neden gitmek istiyorsunuz diye tek bir soru sordu ve adamın eşimle tatile gitmek istiyoruz cevabının hemen ardından uygun bulunmadı diyerek yolladı onları ve sıra bize geldi.
    Öncelikle kendimizi rahatça ifade edebildiğimiz için doğrudan ingilizce başladık biz. Ama çat pat konuşurum diyorsanız hiç o işe girmeyin derim.
    Bizim hikaye şöyle gelişti.
    Kız: Neden başvuruyorsunuz
    Ben: Ben şu üniversitede çalışan bir akademisyenim ve su konferansa konusmacı olarak katılıp arastırmamı paylasacagım
    Kız: Vereceğiniz seminerin konusunu anlatırmısınız
    Ben: Tabiki (diye başlayıp kısa ama guzelce ifade ettim)
    *Kızın ilgilini cekti gülümsedi.
    Ben: Orada yakın arkadaslarımız yasıyor ben konferanstayken esım ve kızımız da onlarla turıstık zaman gecırecekler 9 gun ıcınde de işimiz ve kızımızın egıtımı ıcın doneceğiz.
    Kız (Eşime): Siz ne iş yapıyorsunuz
    Eşim: İç Mimarım kendi firmam var.
    Kız: sizinle kaç kişi çalışıyor
    Eşim: Kimse yok (Kızın kaşlar burada bir kalktı ben de içimden dedım eyvah nıye geçici elemanlarım var demedin ki) Eşim devam etti: ben ekiplerle anlaşıp işlerimi proje olarak taşeron ekipler aracılığı ile yürütüyorum (Bu noktada anladım ki ne olursa olsun doğruyu rahatca ifade edebilmek cok onemlı). Ayrıca Airbnb de kiralama yapıyorum ve remax a bağlı emlak danışmanıyım.
    Kız: Sizin greencardınız varmıs ne kadar kaldınız
    Biz: 2 hafta kalıp donduk
    Kız: Neden kalmadınız neden dondunuz
    Ben: Zaten ilk keşif amaclı gitmiştik. Sonrasında bize göre olmadığına karar verdik.
    Eşim: Kartlarımız kayboldu ama bu başka bir hikaye aslında süreci iyi yönetemedik
    *Bunun ardından kız anladım diyip içeri gitti birilerine birşeyler danıştı falan geri geldi
    Kız: Kısa bir süre önde SB1 re-permit entry vizesine başvurmuşsunuz reddedilmişsiniz.
    Ben: Evet bir daha bir şansımızı denedik. Ama ilk seferde olduğu gibi bu seferde verseler beceremeceğimizi düşündüler. Haklıydılarda biz daha çok turist olabiliriz ancak ülkenizde.
    Kız: Ama o zaman Bla bla üniversitesinden araştırmacı olarak çalışmak üzere davet almışssınız.
    *Bu benim hiç beklemediğim bir sorguydu dumura uğradım. Bunu SB1 vizesinde soylemıstım ama bana böyle geri döneceği hiç aklıma gelmemişti.
    İşte o anda bir iman gücü geldi ve taramalı tüfek modunda başladım.
    Ben: Evet aldım ve o sırada çalışma vizesiyle uğraşmak yerine SB1 ile greencard şansımızı denedik olmadı bizi çalışma ya da turist vizesine yönlendirdiler.
    Zaten ben de onun ardından burada ... üniversitesinde (en iyi üniversitelerden biri) tam zamanlı çalışmaya başladım. Akademide böyle şeyler çok normal hatta seneye Fransa'nın şu bölgesinde şu üniversitesinde Tubitak tarafından desteklenen araştırmamı gerçekleştirmek üzere eylül ayında 1 yıllığına Fransa'ya gideceğim. Hali hazırda şu an yaptığım araştırmama da 2bin dolar destek vererek çalışmamı kısmi olarak fonlayan yine Amerika Bilim kuruluşu ve sonuclarını da gidip orada paylaşmamı istiyorlar. Akademide bu tarz davetler seyahatler çok olağandır. Ülkenizle hali hazırda turistik kısa seyahatlerden fazlasıyla ilgilenmiyoruz.
    *Kız bunun üzerine yeniden tamam dedi ve geliyorum diyerek geri gitti yeniden birileriyle konustu etti. Biz de dedik o an bitti sıkıntı büyük. Eşime o an dedim "keşke Fransada çalışacağımın belgesini getirseydim". O da haklı olarak "hiç bir şeye bakmıyorlar ki" dedi. Neyse derken kız geldi ama sıfır yüz ifadesiyle reddi vermeye geliyor derken "approved" dedi. İnanamayarak çıktım ve çıkar çıkmaz oturdum koltuğa çok gerilmişim meğersem.

Çok uzattım ama bizim durumumuz çok çetrefilliydi o yüzden tüm görüşmeyi yazdım. Bence vize alma olasılığımız düşüktü çünkü daha 6 ay önce görüşmeye biz göçmen olarak yeniden girmek istiyoruz demek için gitmişken 6 ayın sonunda biz sadece turist olacağız diye ikna etmek oldukça güçtü. Bu arada gerçekten kesinlikle Amerikaya göçmeyi düşünmüyoruz. Öncekinde de çalışma vizesiyle uğraşmamak için şansımızı denemiştik. Nitekim uğraşmadık ve gitmedik.
    Benim anladığım kadarıyla görevli kız bize vizeyi vermek istedi (ki en çok red verdiğini gördüğüm oydu biz beklerken) yoksa bu durumdayken bizi kestirip atmak çok kolaydı ve anlaşılır bir durumdu.
    Tavsiyem net olun. Ne soruyorlarsa ona cevap verin hızlı akıcı olsun. Yalan soylemedıgınızın kanıtı bu kanımca benim verdiğim detaylar doğru olmasa hayatta çalışıp verebileceğim yanıtlar değildi far görmüş kedi gibi kalırdım. O son soruya tarihli, lokasyonlu, net ve hızlı yanıtlar vermiş olmamız bizi kurtardı diye düşünüyorum. Zira bence artık yalan dedektörü gibi olmuşlar. Bir de sanırım burada okumuştum yine oraya göçseniz bile sorun çıkarmayacak bir profile sahip olmanız avantajınıza demişti birisi.
    Son olarak biz çok ümitsiz gittik. Orada en çok red veren kişiye denk geldik. Görüşmemiz herhalde orada en uzun süren görüşme olmuştur. Ama hikayemiz tutarlı ve cevaplarımız netti. Kendimizden emindik konuşurken hep. O yüzden bu formüle bağlı kaldığınız sürece en olmaz sandığınız şey bile olabilir diye düşünüyorum. Umarım birilerine bir faydası olur bu uzun hikayenin. Herkese bol şans.

Ek bilgi: Bizim pasaportlarımız yenilenmişti ve eskisinin içi İngiltere ve Avrupa vizeleriyle doluydu ama daha en başta pasaportları uzatırken eskileri burada dememize rağmen kız cevap bile vermedi ve istemedi de eski pasaportları. İlginçti.

• @didosh vizeniz hayırlı olsun, net olmanın avantajlarını yaşamışsınız.

• @EasternStar Yorumunuza kesinlikle katılıyorum. Çok teşekkürler.

• Bu ileti silindi!

• @didosh film gibi hikaye hayırlı olsun vizeniz

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

43.1k
Kullanıcı

4.5k
Konu

437.7k

| | | |