Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @smk kiraniz ne kadar o bölgede?

• @Pamulak-Manobo 22 bine Ankaradan mulakat sırası gelmiş miydi?

• @hope123 güzel faydalı paylaşım teşekkürler

• @Hamuchera Hamuchera 2021 ekim ayında Brooklynde Kings Highway metro istasyonunun dibindeki şubeden turist olarak pasaport tc kimlik no ve telefon hatti vs ile actirmistim. Aylik kesinti 4.99 usd ama hesapta her zaman 1500 usd oldugu sürece işlem ücreti olmayan başka bir hesap türü var bundan açilmasi daha karlı olur💸

• @steward59 Bilgi için teşekkürler. Bahsettiğiniz şubeye iki defa gittik açmadılar. Belki geçen zaman içinde kurallar değişti belki de bankacı inisiyatif almak istemedi bilemiyoruz. Greencard ve ssn elimize ulaştıktan sonra açabildik ancak banka hesabını.

• Merhaba Herkese, Yeni taşınmasam bile taşınmak üzere gelmiş birisi olarak buraya bir şey yazmak şuan çok mutlu etti Beni. Banka hesabı açma ile ilgili deneyimi paylaşmak istiyorum. Aslında bu deneyim çok okudum burada , belki kaçırdığım bir durum olabilir ama yeni gelenlere öneri olarak deneyimimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle "Faturalı Telefon Hattı" almanızı önermekteyim. Gerekirse daha sonradan faturasız hatta geçebilirsiniz.

Başlangıcı çok uzattım deneyim kısmına geleyim;
    05 Kasım tarihinde Houston üzerinden Turist vizesi ile Amerika'ya giriş yaptım. Babam , New Orleans'den gelip beni aldı. Ertesi gün Konsoloslukta randevum olduğu için 1 gece Houston 'da "Hyatt House Houston Galleria" da konakladık ve ertesi gün konsolosluktan "Birth Certificate" (Nüfüs Kayıt Örneği) aldık. Türkiye'den gelirken motivasyonum "TEB" ile "Bank Of America" 'nın anlaşması nedeni ile "BOFA" 'da hesap açmak üzereydi. Konsolosluğa yürüme mesafesinde bir BOFA şubesi bulduk. İçeri girdik ve Şube'de karşılamada bir hanımefendi (Sonradan Türk olduğunu öğrendik.) ile konuşmaya başladık ve arada babam ile Türkçe konuştuğum için, hanımefendi Türk müsünüz deyince , babamın İngilizcesi iyi ama benim yarım yamalak İngilizcem nedeni ile soramadığım soruları hanımefendiye sordum. New Orleans da BOFA şubesi olmadığını öğrendim. Hanımefendi ben size hesap açarım ama orada şubemiz yok, problem yaşarsınız vs. diyerek durumu anlattı ve hesabı açmamaya karar verdim. Bu arada teşke açsaydım diye sonradan çok pişman oldum. Neyse hesabı açamayınca çok üzüldüm ve New Orleans için yola çıktık. Babam , "Capital One , First Horizon yada çok zor hesap açmak vs diye anlattığı Chase Bank" da hesap açarız dedi. Peki dedim ama TEB ile BOFA anlaşması nedeni ile gelirken yaptığım tüm planların yalan olmasına çok üzüldüm. 😞 Neyse yola devam ettik, yolda babama telefon satın almak istediğimi söyledim, New Orleans gelmeden önce Başkente (baton rouge) yakın bir AVM'ye girdik ve bir tane telefon satın aldım. Aynı AVM'de AT&T girerek , babamın ev adresini göstererek "FATURALI" bir hat satın aldım. Faturalıyı büyük yazdım nedenini birazdan anlatacağım, tabii benim yaşadığımı herkes yaşayacak diye bir durum yok. Faturalı hat satın almadan önce Türkiye'den gelirken ön ödemeli hat almak için aslında plan yapmıştım. Sanırım yeni gelen herkes böyle yapıyor, vardır bir bildikleri diyerek planım bu şekildeydi. Babam , faturalı hat alalım boşver ön ödemeli hattı dedi ve ben alabilecek miyim? SSN yok, vs dedim. Babamın adresini göstererek yalan söylemeyeyim 30 dakika içerisinde hattı açtılar. Bu arada özel bir numara seçmek istedim mümkün olmadı, 10 taneye yakın numara gösterdiler aldım. New Orleans yerine Luisiana eyalet kodu ile aldım hattı, neden öyle yaptım onu da bilmiyorum. 🙂 Faturalı hat için 50$ (Her şey sınırsız) + 15$ sınırsız uluslararası 90 ülkeyi aramayı içeren bir paket aldım. Belki Türkiye'yi aramam gerekir diye. Bu arada Turkcell faturalı hattı mı gelmeden önce hazır kart çevirdim. Aman sizler son dakikaya bırakmayın, 96 saat gibi saçma sapan bir bekleme süresi oluyor, o arada ek paketler vs alıyorsunuz ciddi Tcell sizi mağdur ediyor, dolayısıyla gelmeden en az 1 hafta önce bu işlemi yapmanızı öneririm. TCELL'den 440 TL'ye 1 ay geçerli ve ay içerisinde yalan söylemeyim, maks. 10 kere satın alınabilen bir paket aldım. 2 GB internet, 100 Dk konuşma + 1000 Sms , acaip mantıklı geldi, bu mesajı yazarken 10 gün oldu geleli hala bitiremedim 🙂 (genel de wireless kullanıyorum ama dışarıda acayip iş gördü) Neyse ana konumuza dönelim, gelir gelmez bankaları dolaştım çünkü 9.500 $ ile gelmiştim ve sürekli otelde bırakmak istemediğim için yanımda taşıyordum. (Şimdi baban aldı, onda neden kalmıyorsun sorusu gelebilir, onun evi küçük diye 2 haftalık otel kiraladım, daha sonra onun yeni evine ve/veya mevcut evin iç dizayn değişiklik yaparak onun yanına taşınacağım) hemen yukarıda başta saydığım bankalara gittim ve hesap açmak için ama nafile açmadılar. Hepsi "SSN" istedi ve babam ümidi keserken (Baba, yeşilkartforum diye bir web forum sitesi var, herkesin tecrübesi eyaletten eyalete, şehir 'den şehir'e değişiyor ama çok SSN olmadan hesap açan olmuş dedim ve inanmadı tabii) 2. bir Chase Bank şubesine girdik ve yine diğer bankalar da olduğu gibi "Babamın yanında kalacağımı, turist olarak geldiğimi ama Green Card çıktığını, AOS yaparak önümüzdeki aylarda GC ve SSN alacağımı yine anlattık. Diğer banka ve şubelerinden ayrı olarak "Private Client Banker, ama Assistant Vice Prisident" olan beyefendi "AT&T 'den faturanızı getirirseniz hesabı açarız deyince ilk defa bir bankadan umutla ayrıldık. Baba dedim fatura çıkmadan ödeme yapamıyor muyuz? Gidelim peşin ödeme yapalım dedim, AT&T gittik ve ödeme yapamadan geri döndük 🙂 Faturanın 1 ay ile 45 gün arasında (Yalan söylemeyeyim) geleceği söylendi, çok üzüldüm tabii, ama aradan 8 gün geçtikten sonra dün AT&T mailime faturamı gönderdi 🙂 Tabii şaşırdım ve hemen babamı aradım ve bugün için (15 Kasım) Müdür Yardımcısı Beyefendi'den randevu aldık ve banka hesabımı açtı. Ben tabii yüzsüzlük yapıp, "Secure Kredi Kartını" sordurdum babama, bankacı bey SSN numaranı aldıktan sonra kredi kartımı alabileceğimi söyledi.

"AOS" sürecinde büyük bir engel olacak "Banka Hesap Dökümü" için gerekli hesap açma konusunu, Allaha şükür , biraz şans, biraz benim babama inat etmem ve başka Chase şubesine gitmek için zorlamam, Müdür Yardımcısı Bey'in inanılmaz yardım sever ve düzgün çıkması ile hesap açma durumunu kurtardık.

Özetle toparlamak gerekiyor ki; Banka'dan bankaya sanırım bu işler çok değişiyor ama bir fatura göstermek için (maddi +/- karşılaştırmadan uzak söylüyorum.) Ön Ödemeli telefon yerine FATURALI HAT alarak (Faturalı hat konusu da garip bir şekilde öylesine aldık, kısmetimiz oymuş) o faturayı bankaya ibraz ederek hesabı açmış oldum. Dener misiniz bilmiyorum, denersiniz olur mu onu da bilmiyorum. Paylaşmak istedim. Biraz uzun oldu, özür dilerim, sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Saygılarımla...

Edit: Günlerdir hiç mutlu değildim, insan banka hesabı açınca , hediye almış gibi mutlu olur mu ya 🙂 Bugün acayip mutluyum yaaa "Yuppi" 🙂 , çok şükür bir problem ortadan kalktı. Yolumuz uzun, Allah bunaltmasın diye dua ediyorum.. 🙂

• @steward59 O zaman önce dosyayı gönderenlere bi öncelik verildi. Numara sıralamasının pek bir anlamı yoktu

• @Redbeard yolunuz açık olsun inşallah... faturalı hattı adres olmadan açmıyorlar sanırım. acaba airbnb adresini kabul ediyorlar mı bilginiz var mı ?

• @Redbeard tebrikler

• @94ayse hayatinizda basarilar dilerim

• @smk Merhaba, Tr de hangi sektörde çalışıyordunuz acaba?

• @serel babamın ev adresini göstermiştim. Airbnb bilmiyorum ama forumda airbnb adresini gösterip işlem yapan çok duydum. Denemekte fayda var. Alternatik yok ise deneyin bence...

• @mesut1905 Çok teşekkürler..

• @serel Airbnb evini adres gösterme konusu tamamen ev sahibinize bağlı. Biz rica etmiştik mesela kabul etmemişti normalde yardımsever bir insan olmasına rağmen. Genelde kimse mailbox ının kullanılmasına izin vermiyor eğer yakın arkadaş veya akraba değilseniz.

• @Redbeard ve @Hamuchera çok teşekkürler cevaplarınız için. kişiden kişiye değişen bir durum demek ki...

• @Mr-Yavuz Son update olarak, SSN lerden sonra GC ların da adrese ulaştığını öğrendik çok şükür. 42. gün teslim edildiler. Uçak biletleri alındı, 15 günlük ev ayarlandı. Şimdi sırada gidip hayata başlamak var 🙂

Son olarak, GC case track ederken sizden istenecek OAC vs. olmadan ve takibi bir app üzerinden yaparak kartların ulaştığını öğrendik ve arkadaşımız fotolarını attı bize sağ olsun. Endişeye mahal yokmuş mail bile almadan kartlar teslim alındı. Herkese bol şans 🙂

• @Pamulak-Manobo çok iyi hem de Ağustosta almışsiniz bu CN ile

• @steward59 CN konusunda DV2022’yi referans almanızı önermem. DS submit tarihinin etkisi vardı

• @hope123 hoşgeldiniz biz de Mountlake terrace da yaşıyoruz. Hangi Türk restoranında çalışıyorsunuz, cafe sabah mı?

• @Redbeard aos sürecinde de her şey su gibi aksın umarım. Bunlar yeni başlangıçlar yeni heyecanlar eminim çok daha keyifli günleriniz olacaktır. Tadını çıkarın.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |