Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Peki orada kira da yaşamak mi mantikli ev sahibi olmak mı ? Daha ev fiyatlarına bakamadım . Kredi faizleri Tr deki gibiyse yandık 🙂 Burada 300 bin tl ye yaklaşık 1 milyon tl geri ödeme istiyor .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tolunays Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@crazycells Peki orada kira da yaşamak mi mantikli ev sahibi olmak mı ? Daha ev fiyatlarına bakamadım . Kredi faizleri Tr deki gibiyse yandık 🙂 Burada 300 bin tl ye yaklaşık 1 milyon tl geri ödeme istiyor .

Kredi faizlerini bilmiyorum maalesef ama sayin @semavi bu konuda yorum yapmisti forumda daha once, yazdiklarina bakin isterseniz. Zaten zamanla kredi skorunuz yukseleceginden daha iyi oranlarla kredi alabilirsiniz bankalardan.

Ev mi kira mi diye sorarsaniz, bunun tek bir cevabi yok sizin de tahmin edebileceginiz uzere; ikisinin de mantikli oldugu durumlar var; ABD'ye yeni geldiyseniz kanimca kirada oturmaniz daha mantikli tabii, ta ki profesyonel yasaminiz yerine oturana kadar. Eger hangi sehirde hangi isi yapacaginiza karar verirseniz ve bunun stabil bir durum olacagini dusunuyorsaniz o durumda ev almak makul bir secenek olabilir ama genel olarak kariyer anlaminda ev almak sizi kisitladigi icin belli bir yasa kadar cok tercih edilmiyor. Ornegin; New York, San Francisco, Los Angeles, Boston gibi sehirlere giden arkadaslar genelde bu sehirlerde "networking" icin bulunuyorlar ve cevrelerini gelistirip daha iyi is olanaklarina erismeye calisiyorlar. Boyle olunca da bu sehirde uzun sureli bulunmayabiliyorlar, durum boyleyken bu sehirlerde yasayanlarin bir ev almasi cok mantikli olmuyor (zaten fiyatlari da oldukca yuksek).

Bu kiyaslamalara cok once bakmistim su an hatirlamiyorum ama her sehir icin ev ve kira kiyaslamasi yaparken, bu ikisinin mantikli oldugu bir zaman araligi var. Fakat genel olarak yanlis hatirlamiyorsam ortalama bir yerde 10+ yil yasayacaksaniz ve baska bir makul yatirim planiniz yoksa (cunku pesinat ile birikimin buyuk kismini harcamis oluyorsunuz) ev almak mantikli oluyor. Buna sizin kendi yasam tarziniza gore karar vermeniz lazim.

Sayin @semavi 'nin video'suna da goz atin isterseniz, kendisinin yanlis hatirlamiyorsam is yeri vardi Houston'da ve o bolgede uzun sure yasayacagindan emin oldugu icin (kendisinin cocuklari da oldugu icin, onlarin okullari da bir kistas oluyor bu surecte) ev almisti kendisi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Peki orada kira da yaşamak mi mantikli ev sahibi olmak mı ? Daha ev fiyatlarına bakamadım . Kredi faizleri Tr deki gibiyse yandık 🙂 Burada 300 bin tl ye yaklaşık 1 milyon tl geri ödeme istiyor .

Türkiye'de bu kadar faizi 10 yıl için veriyorsunuz, burada daha azını 30 yıl için veriyorlar. Houston'da 200 bin dolarlık evi aylık 1500 dolar civarında taksitle almak mümkün, buna vergi ve sigorta da dahil. Ama merkeze biraz uzak olmayı göze almak lazım. Biz oturduğumuz tek yatak odalı apartman dairesine 1350 dolar Kira ödüyoruz ama çok merkezi bir yerde ve çok güzel bir mahallede/sitedeyiz. Her gün iki saatimi trafikte geçirmek istemediğim için ev almayı düşünmüyorum.

Ayrıca, Houston'da ortalama maaşlar 4-5 bin dolar civarındadır, ama ortalama kira 1000 dolardır diye düşünüyorum. Yani kira/maaş orantısı burada daha iyi.

• @knnrn Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

Türkiye'de bu kadar faizi 10 yıl için veriyorsunuz, burada daha azını 30 yıl için veriyorlar. Houston'da 200 bin dolarlık evi aylık 1500 dolar civarında taksitle almak mümkün, buna vergi ve sigorta da dahil. Ama merkeze biraz uzak olmayı göze almak lazım. Biz oturduğumuz tek yatak odalı apartman dairesine 1350 dolar Kira ödüyoruz ama çok merkezi bir yerde ve çok güzel bir mahallede/sitedeyiz. Her gün iki saatimi trafikte geçirmek istemediğim için ev almayı düşünmüyorum.

Ayrıca, Houston'da ortalama maaşlar 4-5 bin dolar civarındadır, ama ortalama kira 1000 dolardır diye düşünüyorum. Yani kira/maaş orantısı burada daha iyi.

Kenan Bey örnek verdiğiniz maaş miktarı genel mi, yoksa kendi mesleğinizden mi yola çıktınız?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@paw-of-eagle aşağıdaki sayfada ortalama yıllık ücret 60 bin dolar civarında görünüyor. Buna göre aylık 4 bin dolar civarında net maaş anlamına gelir. Bence bu rakam Houston'da bir ailenin geçinmesi için yeterli.

• @ccrazycells Teşekkür ederim bu bilgilendirici yazınız için . Ev alma olayı basit bir olay değil gercekten de bunu yerinde ve zamanında düşünmek ve yapmak daha mantıklı . Umarim bunu yerinde ve zamanın da dusunecegimiz zamanlar da gelir .O videoya göz atacağım 🙂

• @knnrn Maaş-kira oranı çok güzel hele ki benim gibi tek yaşayacak biri için harikulade. Zaten bu şartlarda yasanilacak en iyi yerlerden birisi Houston . Sanırım yaşadığınız yer Bellaire. Haritadan baktım çok güzel bi yer . Umarim bir gün sizinle aynı hastane de çalışma fırsatımız olur . Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için .

• Arkadaşlar konu ile ilgili bir örnek de ben vereyim. 43 yaşında GC çıkıp amerikaya giden bir abim var. Giderken bildiği ingilizce yes no. İlk etapta haliyle çok zorlanmış. Dil öğrendikten sonra üni bitirmiş. Ama şu anda elektrik müh. olarak amerikanın önde gelen bir firmasında çalışıyor. 16 senedir orada ve vatandaş. Özetle azim, zeka, beceri, sabrınız varsa kimsenin sırtı yere gelmez amerikada.

• Benzin fiyatları bir hayli düştü. Sanırım artık benzin için kış katkı formülüne (yüksek RVP) geçtiler. Yazın en pahalı dönemi ile şimdiki maliyeti karşılaştırırsam;

Yazın $45’a dolan aynı depo bugün itibari ile tam $35’e doluyor. Ayda yaklaşık 5 depo kullandığıma örnek vererek, $50 gibi bir yakıtta maliyet düştü.

• Kafayı yemek üzerim üstüme fazla gelmeyin 🙂 35 yaşındayım araba alamıyorum - bu gidişle - sanırım- istifa edip dönmemek üzere gideceğim.

• @serkanist
    İmkanın varsa durduğun hata. Ben olsam arkama bile bakmadan gitmiştim. Ama maalesef GC süreci tek şansım.

• BEnimde öyle dostum gc çıkması lazım yada paranla gideceksın dil kursu falan filan yasayacaksın uzun sure oda hayat değil gördüm yani.

• @serkanist memursunuz yıllık izinde gidip 1 ay kalın duruma göre karar verirsiniz.abd vizeniz var orada dil kursunua yazılabilirsiniz oraya gittikten ortam oluşturduktan sonra evlilik yolu ile green card alabilisiniz. green card çıkması olasılığından daha büyük bir olasılık gerçek yada başka şekilde evlilik yolu ile kalma şansı.

• @birumut Dostum aynen bende onu düşünüyorum artık kısmet olursa mayısdan sonra gc çekliişten sonra 1 yıllığına gideceğim işallah izin alabilirim planlarım ona göre yapıyorum - vizem var ama ben dil eğitim vizesi alacağım kararı o yönde- evlilik biraz zor ama bakacağım neden olmasın - inan aklımda - daha önce gittim gördüm iyi yanlarını kötü yanlarını biliyorum - bakalım mayısa kadar dayanaxağız .:)

• @serkanist bildiğim kadarı ile turist vizesi ile gidip orada dil kursuna yazılabiliyorsunuz ve statü değişikliği oluyor .eğitim vizesi alamazsanız burdan diğer vizenizi iptal ediyorlar mı ondan da olmayın bu aralar vize almak sorun.
    evlilik olayı bir kısmet anlaşmalı evliliklerde yok değil.abd de durum nasıl bilmiyorum ama avurpada çok yaygın.
    bende green card umudumu yitirdim acıkcası başka yollar araştırıyorum .

• -evet kendi vizenle gidip alabiliyorsun ama o zaman B2 vizenı kaybediyorsun - ben kaybetmek istemem o yüzden direk yenı vize almak istiyorum .
    yok etmiyorlar merak etmeyin. turist vizen durur-

• ama oraya gidip yeni vize istersen turist vizen iptal. (bildiğim kadarıyla)

-evlilik kısmet dostum bizi kim ne yapsın vallahi 🙂 usa erkekmı yok yakışıklı olacaksın boy pos olacak falan filan belki anca - bizdede o yok 🙂

devedede boy ama benım boy 1.85 haha 🙂 şaka bir yana evlilik türk kızı olsa evlenırdım severek ama kim istemez .

kısmet bakalım : Bir UMuttur Yaşamak 🙂

• Woodbury ,NJ (South Jersey) 1 Kişi

Ev Kirası: 1020 $ ( 1+1Apartment ,su çöp ısınma dahil)
    Elektrik: 35 $ (Depozito 120 $)
    İnternet+Kablolu (Comcast): 110 $
    Cep Telefonu: 140 USD ( İçinde telefon var. Verizon )
    Market: 200-250 $
    İş yeri öğlen yemeği :200-250 $
    Toplu taşıma: 70 $ (Aylık ve 2 Zone şeklinde alıyorum işyerimin uzaklığı 2 zone olduğu için.Ayrıca bütün sosyal ve sağlık hizmetlere 2 zone içerisinde ulaşımım var yani ekstra bir harcama yapmıyorum )
    Sağlık Sigortası( Medical + Vision + Dental ) :98 $ (Amazon Benefits üzerinden yaptırmıştım.Detay isteyen olursa özelden yollayabilirim. )
    Lyft +Uber : 100 $

• @richmond bilgiler teşekkürler Görünen oki Woodbury ,NJ (South Jersey) 1 Kişi için yaşam maliyeti en az 2.000$ gözükmekte yanlışsam düzeltiniz lütfen Yeni yaşamınızda mutluluklar sizlerle olsun . darısı başımıza 🙂

• @barış Doğrudur.Banka verilerime baktığımdada ortalama 2000-2100 bandında oldugunu gördüm 4 aylık ortalamamın.

• Seattle'da yaşayanlardan gider harcama tablosu dökümü verecek varmı?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |