Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @tak3517 bulundugunuz bolge ile ilgili facebooktan buynothing grubunu bulursaniz, evinde ihtiyac fazlasi esyalari veren insanlarla karsilasacaksiniz. Ayrica nextdoor uygulamasini kullanmanizi da oneririm. faydali olacaktir.

• ⭐⭐⭐

@tak3517 geldiğinizin ertesi günü gitmeniz çok erken olmuş daha dosyanız havaalanından bile çıkmamıştı o sırada belki. O gün size yeniden başvuru formu verdilerse onu doldurduysanız onun için gecikme yaşanmış olabilir belki. Genelde giriş yaptıktan sonra 3-4 gün beklemek gerekiyor anca zarf işleme alınmış oluyor. 3-4 gün geçtikten sonrada bu sefer iyi bir memura denk gelmeniz gerekiyor bazıları inatla numaranızı vermiyor çünkü

• @warmgrey, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Banka Hesabı
    Geldiğim üçüncü gün TD Bank'da banka hesabı açmak için girişimde bulundum.

Address proof istediler. Memura 'Ben Amerika'ya yeni taşınmış bir göçmenim. Kredibilitem yok diye ev tutamıyorum, arkadaşımda kalıyorum. Ev olmayınca üzerime fatura yok. Kitlenmiş durumdayim' deyince 'Amazondan veya internetten sipariş verin. Gelen faturayı bize getirin, üzerinde adres yazar' dedi.

Ben de hemen walmarttan us-eu plug converter sipariş ettim ekspres kargo olarak. 3 saat sonra geldi. Ertesi gün fatura ekran çıktısı ile gittim.

İki saat bekledikten sonra sıra geldi.

Başka bir görevli vardı. Önce bu olmaz dedi.

Ben de arkadaşınız dün bana böyle yapabileceğimi söyledi diye ifade ettim.

Arkadaşı geldi 'Ben size gelen paketi getirin dedim, paketi aldığınızı görelim' dedi.

Ben de 'Tamam, 15 dakika sonra getiriyorum' deyince suratlar asıldı.

İşlemi yapan kadın 'Ne aceleniz var? Oturma izni almak için mi bu kadar acele ediyorsunuz?' deyince 'Bakın, elinizdeki pasaportta basılı vize bana Amerika'da bir Amerikan vatandaşının sahip olduğu seçme ve seçilme dışında bütün hakları veriyor. Buna banka hesabı açmak dahil. Bu hesabı açmak sizin sorumluluğunuz. Üstelik yanımda para getirdim. O parayla gezip duruyorum. Ne yapayım? Parayı güvenli bir yere koymak istiyorum' deyince işlemlere başladı.

2 saat kadar da o sürdü. Bütün gün bankada geçti ama hesabı açtım.

Bugün de (24 Ağustos 2023) Bank of America ile randevum var.

Yeni taşınanlara kolaylıklar diliyorum.

Çok iyi yapmışsınız . Paylaşmanız iyi oldu ben de gider gitmez paket sipariş edip o kargo ile gideyim 🙂 fakat Bank of America tecrübenizi paylaşırsanız onun için de sevinirim çünkü Bank of America TR'deki TEB bank ile senkronize olduğu için öncelikli ordan açmak istiyorum. Ayrıca TEB bankasına atacağım doları orada Bank of America atmlerinde - günlük limiti az da olsa- komisyonsuz çekebileceğim.
    Tecrübeleriniz yardımcı olacaktır, sağ olun

• @Emre-Kurtulmuş Çok teşekkürler bilgilendirmeniz için. Evet söylediğiniz sebepten olabilir, haklısınız. Bu vesileyle başkaları bizden daha sabırlı davranır belki. Tekrar teşekkürler

• @Ercan-Geçgin, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@warmgrey, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Banka Hesabı

Address proof istediler. Memura 'Ben Amerika'ya yeni taşınmış bir göçmenim. Kredibilitem yok diye ev tutamıyorum, arkadaşımda kalıyorum. Ev olmayınca üzerime fatura yok. Kitlenmiş durumdayim' deyince 'Amazondan veya internetten sipariş verin. Gelen faturayı bize getirin, üzerinde adres yazar' dedi.

Ben de hemen walmarttan us-eu plug converter sipariş ettim ekspres kargo olarak. 3 saat sonra geldi. Ertesi gün fatura ekran çıktısı ile gittim.

Arkadaşı geldi 'Ben size gelen paketi getirin dedim, paketi aldığınızı görelim' dedi.

İşlemi yapan kadın 'Ne aceleniz var? Oturma izni almak için mi bu kadar acele ediyorsunuz?' deyince 'Bakın, elinizdeki pasaportta basılı vize bana Amerika'da bir Amerikan vatandaşının sahip olduğu seçme ve seçilme dışında bütün hakları veriyor. Buna banka hesabı açmak dahil. Bu hesabı açmak sizin sorumluluğunuz. Üstelik yanımda para getirdim. O parayla gezip duruyorum. Ne yapayım? Parayı güvenli bir yere koymak istiyorum' deyince işlemlere başladı.

Çok iyi yapmışsınız . Paylaşmanız iyi oldu ben de gider gitmez paket sipariş edip o kargo ile gideyim 🙂 fakat Bank of America tecrübenizi paylaşırsanız onun için de sevinirim çünkü Bank of America TR'deki TEB bank ile senkronize olduğu için öncelikli ordan açmak istiyorum. Ayrıca TEB bankasına atacağım doları orada Bank of America atmlerinde - günlük limiti az da olsa- komisyonsuz çekebileceğim.

Merhaba. Ben geçenlerde ABD'ye ilk girişimi yapıp döndüm. Yazdığım deneyimde BofA'da nasıl hesap açtığım anlattım. Bilginize. Link imzamda.

• @tak3517 Yeni hayatınızda başarılar dilerim. Gördüğüm kadarıyla giden herkesin hemen hemen bir veya birçok tanıdığı oluyor, destek alabiliyor. Ben gidersem hiç kimse yok, oldukça zor olacak. Hayalimde de hep Boston MA var.. Neyse çıksın da 🙂

• @Kramer, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@Ercan-Geçgin, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@warmgrey, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Banka Hesabı

Merhaba. Ben geçenlerde ABD'ye ilk girişimi yapıp döndüm. Yazdığım deneyimde BofA'da nasıl hesap açtığım anlattım. Bilginize. Link imzamda.

Linke gidiyorum 🙂 Teşekkür ederim

• Bank of America Deneyimim
    Bank of America benim bulundugum bölgede randevulu çalışıyor. Önceden randevu aldım.

Ayrıca resmi address proof istediler. Onun için de SSN kartının gelmesini bekledim.

Ayrıca TD bank'tan hesap dökümü aldım.

TD Bank ATM kartını hemen veriyor.

Bank of America adrese gönderiyor.

Bank of America'nın arayüzü daha başarılı.

TD Bank her eyalette yok. Bir süre sonra hesabımı kapatacağım TD Bank'da.

Türkiye'den EFT ile para göndermek de Bank of America için daha kolay.

Tecrübelerim bu şekilde.

• ABD'de telefon hattı ile ilgili deneyimim

Xiaomi telefonlar ABD'de yasaklı. O yüzden ABD hattı takınca internete bağlanıyor ama telefon ve SMS çalışmıyor.

İkinci el bir telefon ile kontörlü (prepaid) hat almak gider gitmez mümkün.

• Merhaba 23 Temmuz 2023 Pazar Günü İstanbul'dan Boston'a uçuşumuz gerçekleşti.

Uçağa biniş tecrübemiz; yaklaşık 3 saat önce havalinanında olduk 7 büyük boy valiz ve 3 adet kabin boy valizimiz vardı. 3 kişi olduğumuz için 6 büyük boy olması gerekiyordu ve her bir valiz en fazla 23 kg olmalı. İstanbul havalimanına ilk girişte valiz taşımak için arabalar var tanesini 25 TL'den alabiliyorsunuz. Biz iki adet aldık bu arabalardan ve içeri bu arabalar ile valizlerimiz taşıdık. Bu valiz arabalarını alırken barkodlu fişi almayı unutmayın arabaları iade ederken ücret iadesi için bu fişler gerekli. İlk kontrolden geçtikten sonra THY kontuvarında büyük valizleri teslim etmeye başladık. Bazı valizler 24-24,5 kg olmuş sağolsun görevli hanımefendi sorun yaratmadı. Fazldan büyük boy bir valiz yapmıştık onun için 165 $ karşılığı TL tahsil edildi. Görevli kadın kabin bagajlarını da uçak altına verebileceğimizi uçağun çok dolu olduğunu söyledi. Bizde 2 kabin bagajını da uçak altına verdik ve bir tanesini yanımıza aldık. Pasaport kontrolünden geçerken vizelerimizin göçmen vizesi olduğunu kalıcı oturum vizesi olması nedeniyle yurtdışı çıkış harcı ödemediğimizi belirttik ve görevli polis memuru tamam diyerek çıkış kaşelerini pasaporta bastı. İkinci kontrolde İstanbul Havalimanı bilgisayarları ve tabletleti açtırmıyorlar. Oradaki xray cihazları yeni olduğu için cihazları açmaya gerek olmadığı söylendi. Biraz duty free mağazalarını gezdikten sonra uçak kapısına yöneldik burada tekrar bir üçüncü kontrol varmış. Tekrar pasaportlar komtrol edildi. El bagajlarının içlerine bakıldı. Oradaki görevliye sorduğumda bu kontrolün sadece ABD için olduğunu başka ülke için böyle bir kontrolün olmadığı söylendi. Bilet numaraları eşim ve kızım için yan yana benim ise farklı bir koltukta idi. Aklınızda bulunsun önceden mutlaka check in açılır açılmaz yapın. Uçak içerisinde hostesler gerekli yardımı sağladı ve ailecek beraber yan yana oturabildik. Uçak üç sıra koltuk yan sıralar ikili orta sıra ise 4lü şekildeydi. 10 saatlik Boston uçuşumuz başladı. Uçuş esnasında iki defa yemek verildi. Yemekler çok güzeldi. Uçak içerisinde tuvaletlerin bulunduğu bölgelerde meyve suları, kraker, su vb atıştırmalıklar sürekli vardı ve istediğiniz zaman gidip alabiliyorsunuz. Jetlag olmamak için hiç uyumadım çünkü uçağın kalkışı Türkiye saati ile 15.10 iken inişi ABD saati ile 18.50 görünüyordu. Geldiğimizde vücudun ABD saatine göre ayralanması için 🙂 uyumadım ve bu işe yaradı. Ertesi sabah uyandığımda herşey normaldi 🙂 Uçakla indiğimizde Boston Havalimanında greencard sırasına girdik en son sora bize geldiğinde görevli bizi normal vize sırasına yönlendirdi. Aklınızda olsun ilk girişte visa sırasına girin. Hemen görevli polis vahşice saeı zarfları açtı ama bizim başına birşey gelmesin diye koruyup kolladığımız zarfları hışımla yırttı. İçerisinde bizim konsolosluğa verdiğimiz diploma hesap dökümü sağlık raporları fotoğraflar vb. vardı. Dikkatlice baktım ama evraklardan konsolosluğa verdiklerimiz haricinde bir döküman yoktu. Pasaportlara kaşeleri bastı. Kaşe basması bitince para deklare edeceğimi belirttim kaç para olduğunu sordu, söyledim ve tekrar pasaportumu aldı ve kenarda beklememizi istedi. Bir renkli küçük forma bir şeyler yazdı ve telsizden başka bir polisi çağırdı. Bu polis benim pasaportumu ve bizi de alarak alt katta başka bir birime gönderdi. Burada görevli polis formu doldurmak için çok yardımcı oldu ve işlemleri beklemeden tamamladık. Bu esnada valizler de yeni gelmeye başlamıştı. Tüm valizleri eksiksiz aldık ve havalimanından çıktık. Havalimanında bizi akrabamız aldı. Kendisi kasalı truck ile gelmişti valizler çok olduğu için. Epey uğraştık valizleri sığdırmak için sonunda başardık. Meğer biz bu uğraş içerisindeyken bir aile bizi izliyormuş. Kasanın kapaklarını kapattığımızda bir alkış koptu. Tebrikler havada uçuşuyordu. Akrabama sorduğumda "bu gibi şeyler onlar için çok büyük meseleler yapamadıklarından yapanı görünce mutlu oluyorlar" dedi. Boston'dan Albany - New York'a geçtik. Geldiğimiz günün ertesi sabahı doğrudan telefon hattı için çıktık önce AT&T ye gittik fakat Türkiye'den gelirken getirdiğimiz telefonların IMEI numaralarını kontrol ettiklerinde hattın bu telefonlarda çalışmayacağını yeni telefon almamaız gerektiğini söylediler. Hal böyle olunca hem karşısında bulunan T Mobile gittik ve üç adet hat aldık. Hatlar telefonda sorun olmasın diye önce bir hattı tüm telefonlarda denediler sonra hatları sattılar. Yaşadığım bölge için T Mobile az çekiyor bakalım ilerleyen aylarda kampanyalı telefon dahil hatlara bakacağız, şimdilik idare eder. Telefon hatları tamamlanınca hemen Bank of America şubesine geçtik. Randevu almamıştık ama sağolsunlar hesabı vize ve pasaport ile açtılar ve yanımda getirdiğim parayı hesaba yatırdık. Biz hesabı açana kadar şube kapanmış en son kapanış saati geçtikten sonra biz çıktık. Şunu söylemek gerekir çok rahatlar. Bir hesap açıyorlar aman aman. Rahat rahat, aheste aheste çalışıyorlar. Türkiye'de bankalar ile çok işi olmuş birisi olarak bu şekilde bir bankacı çalışsa çok zor işi müşteri dayanamaz ama ne yapalım ilk gün ilk elin günahı olmaz. Pazartesi hesabı açtırdık bir sonraki pazartesi ise bankamatik kartı geldi. İkinci gün araba ve ev bakmaya başladık her ikisi de öncelikli tabii ki. Öncelikle araba bayilerine gittik aklımızda sıfır olarak Honda Toyota ve Mazda vardı. Diğer markalara bakmadık. Burada şunu fark ettik arabanın üzerinde yazan rakamlar çıplak vergi öncesi fiyatlar. Sonrasında ekledikçe ekliyorlar. Şunun son fiyatını yazsalar ne olacak markette bile aynı vergi sonra ekleniyor. Yani bu durum anlaşılmayı zorlaştırıyor. Nacizane tavsiye bütün araba galerilerini gezin sistemlerini hesaplama şekillerini anlamaya çalışın. Aksesuar var mı yok mu dikkatli inceleyin ve evrakları çıktı olarakta isteyin. İlk başta diliniz iyi değilse anlamakta zorluk çekiyorsunuz yazılı belge olunca sonrasında daha iyi inceleme fırsatı oluyor. En sonra araba alırken pazarlık yapın ama bunu kesin yapın. Bu ülkede her şeyin pazarlığı yapılabilir ve yapılıyor. Zannetmeyin pazarlık yok burada çılgınlar gibi pazarlık yapın utanmayın çekinmeyin. Neyse biz de o dealer bu dealer gezdik ve Honda CRV sport hybrid almaya karar verdik. Aracı sipariş etmek için 500 $ ödüyorsunuz araç geldiğinde beğenmez almaktan vazgeçerseniz bu parayı size iade ediyorlar. Her dealer farklı çalışıyor tek tek gidip görüşmek en iyisi. Gelelim ev işine geldiğimiz hafta bir sürü apartmana baktık bu esnada zillowdan çok faydalandık fakat şöyle bir trik var zillow için birsürü ev boş görünüyor fakat eve bakmak için gittiğinizde Eylülde boşalacak Ekim de boşalacak şuanda boş ev yok diyorlar. Sonra farkettik ki zillow da bazı evler için "available now" "available on Aug 31th" gibi ibareler var. Sonra boşalma tarihi yakın olanlar ve hali hazırda boş olan evlere baktık. Aman Allah'ım tüm evler hayal kırıklığı içleri berbat kokuyor. Çamaşır makineleri zemin katta hatta bazıları başka binanın altında. Çamaşır yıkama saatleri uygulayan var ortak kullanımda olanlarda, kullanım saat uygulaması olmayan var. Yerde halılar var birçok odada. Bu halı merakı nedir anlamak mümkün değil. Birçok videoda bahsediyordu ortak çamaşırhaneden yerdeki halılardan ama binanın ortak kullanım yerleride halı kaplı ve bu halılar çok kokuyor. Neyse ortaokul puanı 9/10 olan bir bölgede apartman bulduk. Diğer baktıklarımıza nazaran daha düzgün çamaşır makinesi ve kurutma ev içerisinde (in-unit) sadece iki odada halı var. Bu evi ancak 01 Ağustos tarihinde gezebileceğimiz söylendi. Eğer evi ayırtmak istiyorsak sitenin internet sayfasından 20 dolar ödeyerek işlem yapmamız gerektiği söylendi. Hemen işlemi yaptık ve 01 Ağustos tarihinde sitenin görevlisi bayan bizi 3 adet daireyi gezdirdi. Sonuncu daire göl manzaralı ikinci kat düzgün bir daireydi ve bu daireyi tutmaya karar verdik. İlk başvuru esnasında pasaport bilgilerini, iş mektubunu önceki işyerlerinin bilgileri vb. birçok belgeyi yüklemiştik. Bu belgelere ve bilgilere göre sizin evi tutup tutamayacağınıza karar veriyorlarmış. Neyse belgeler yeterli oldu ve bizden depozito istemediler. Depozito kira yerine security deposit insurance denilen RHINO şirketi üzerinden bir sigorta yaptırmam istendi. Sistem şöyle siz wvden çıkarken evde oluşan hasarlar için gerekli tahsilatı sigorta şirketinden tahsil ediyorlar siz baştan bir kira kadar depozito vermek yerine 122$ lık sigorta ile depozitoyu vermemiş oluyorsunuz. Bunun ilerleyen zaman için bana faydası veya zararı olur mu bilemedim ama mantıklı geldi şimdilik. Çokta benim tercihime kalan bir durum olmadığı için yapacak birşey yok. Neyse evi kiraladık ilk yarım ay ve sonraki tam ay kirasını istediler ama bunu money order(usps) veya certificated check(banka) olarak istiyorlar. Bu bizim alışık olmadığımız bir yöntem. Mutlaka youtubedan araştırın anlaması benim için ilk seferde zor oldu. Neyse biz bankadan certificated check alıp postaya vererek gönderdim. Postaya çeki vermek beni tedirgin etse de burada sistem böyleymiş. Havale EFT işleri pek kullanılmıyor genelde çek ile işler yürüyor. 14 Ağustos 2023 tarihinde green cardlarımız sorunsuz şekilde ulaştı. 17 Ağustosta yeni evimize yerleştik. Evi teslim almadan bir hafta önce telefonla elektrik ve doğalgazı açtırdık. Evi teslim aldığımız güne IKEA fan aldığımız 17 parça mobilyanın yalnız 4 parçasını getirdiler. Geri kalan ürünlerin nerede olduğunu sorduğumuzda herkes birbirinden habersiz şekilde. Amerika macerasında ilk taşı IKEA atmış oldu. Epey bir mücadeleden sonra kalan mobilyaları ancak 31 Ağustos ta göndermeyi planlayabildiler. Neyse her şey yolunda gitmesin bazen de değil mi? Başladık bir yola umarım muvaffak oluruz. Selamlar.

• @CroM Amerika’daki hayatinizda basarilar. Honda icin hangi dealer ile gorustunuz?

• @CroM tecrübenizi büyük keyifle okudum.Yeni hayatınızda bol şanslar 🙏

• @datanist Lia Honda Albany

• @Perihan-0 Teşekkürler

• @warmgrey, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Bank of America Deneyimim
    Bank of America benim bulundugum bölgede randevulu çalışıyor. Önceden randevu aldım.

Ayrıca resmi address proof istediler. Onun için de SSN kartının gelmesini bekledim.

Ayrıca TD bank'tan hesap dökümü aldım.

TD Bank ATM kartını hemen veriyor.

Bank of America adrese gönderiyor.

Bank of America'nın arayüzü daha başarılı.

TD Bank her eyalette yok. Bir süre sonra hesabımı kapatacağım TD Bank'da.

Türkiye'den EFT ile para göndermek de Bank of America için daha kolay.

Tecrübelerim bu şekilde.

Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. 'Adress proof' olarak oraya gelir gelmez konaklayacağımız bir airbnb veya benzer yerin adresi kabul edilir mi acaba? Bu konuda sizin veya bilgisi olan birinin tecrübesi varsa duymak isterim. Zira SSN gelmesi de buralarda okuduğum kadarıyla vakit alıyormuş.

• ⭐⭐⭐

@Ercan-Geçgin bu tamamen gideceğiniz şubedeki çalışanın insiyatifi, bizim otel adresimizi kabul ettiler mesela ama etmedikleride oluyor

• @CroM, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Merhaba 23 Temmuz 2023 Pazar Günü İstanbul'dan Boston'a uçuşumuz gerçekleşti.

Uçağa biniş tecrübemiz; yaklaşık 3 saat önce havalinanında olduk 7 büyük boy valiz ve 3 adet kabin boy valizimiz vardı. 3 kişi olduğumuz için 6 büyük boy olması gerekiyordu ve her bir valiz en fazla 23 kg olmalı. İstanbul havalimanına ilk girişte valiz taşımak için arabalar var tanesini 25 TL'den alabiliyorsunuz. Biz iki adet aldık bu arabalardan ve içeri bu arabalar ile valizlerimiz taşıdık. Bu valiz arabalarını alırken barkodlu fişi almayı unutmayın arabaları iade ederken ücret iadesi için bu fişler gerekli. İlk kontrolden geçtikten sonra THY kontuvarında büyük valizleri teslim etmeye başladık. Bazı valizler 24-24,5 kg olmuş sağolsun görevli hanımefendi sorun yaratmadı. Fazldan büyük boy bir valiz yapmıştık onun için 165 $ karşılığı TL tahsil edildi. Görevli kadın kabin bagajlarını da uçak altına verebileceğimizi uçağun çok dolu olduğunu söyledi. Bizde 2 kabin bagajını da uçak altına verdik ve bir tanesini yanımıza aldık. Pasaport kontrolünden geçerken vizelerimizin göçmen vizesi olduğunu kalıcı oturum vizesi olması nedeniyle yurtdışı çıkış harcı ödemediğimizi belirttik ve görevli polis memuru tamam diyerek çıkış kaşelerini pasaporta bastı. İkinci kontrolde İstanbul Havalimanı bilgisayarları ve tabletleti açtırmıyorlar. Oradaki xray cihazları yeni olduğu için cihazları açmaya gerek olmadığı söylendi. Biraz duty free mağazalarını gezdikten sonra uçak kapısına yöneldik burada tekrar bir üçüncü kontrol varmış. Tekrar pasaportlar komtrol edildi. El bagajlarının içlerine bakıldı. Oradaki görevliye sorduğumda bu kontrolün sadece ABD için olduğunu başka ülke için böyle bir kontrolün olmadığı söylendi. Bilet numaraları eşim ve kızım için yan yana benim ise farklı bir koltukta idi. Aklınızda bulunsun önceden mutlaka check in açılır açılmaz yapın. Uçak içerisinde hostesler gerekli yardımı sağladı ve ailecek beraber yan yana oturabildik. Uçak üç sıra koltuk yan sıralar ikili orta sıra ise 4lü şekildeydi. 10 saatlik Boston uçuşumuz başladı. Uçuş esnasında iki defa yemek verildi. Yemekler çok güzeldi. Uçak içerisinde tuvaletlerin bulunduğu bölgelerde meyve suları, kraker, su vb atıştırmalıklar sürekli vardı ve istediğiniz zaman gidip alabiliyorsunuz. Jetlag olmamak için hiç uyumadım çünkü uçağın kalkışı Türkiye saati ile 15.10 iken inişi ABD saati ile 18.50 görünüyordu. Geldiğimizde vücudun ABD saatine göre ayralanması için 🙂 uyumadım ve bu işe yaradı. Ertesi sabah uyandığımda herşey normaldi 🙂 Uçakla indiğimizde Boston Havalimanında greencard sırasına girdik en son sora bize geldiğinde görevli bizi normal vize sırasına yönlendirdi. Aklınızda olsun ilk girişte visa sırasına girin. Hemen görevli polis vahşice saeı zarfları açtı ama bizim başına birşey gelmesin diye koruyup kolladığımız zarfları hışımla yırttı. İçerisinde bizim konsolosluğa verdiğimiz diploma hesap dökümü sağlık raporları fotoğraflar vb. vardı. Dikkatlice baktım ama evraklardan konsolosluğa verdiklerimiz haricinde bir döküman yoktu. Pasaportlara kaşeleri bastı. Kaşe basması bitince para deklare edeceğimi belirttim kaç para olduğunu sordu, söyledim ve tekrar pasaportumu aldı ve kenarda beklememizi istedi. Bir renkli küçük forma birşeyler yazdı ve telsizden başka bir polisi çağırdı. Bu polis benim pasaportumu ve bizi de alarak alt katta başka bir birime gönderdi. Burada görevli polis formu doldurmak için çok yardımcı oldu ve işlemleri beklemeden tamamladık. Bu esnada valizler de yeni gelmeye başlamıştı. Tüm valizleri eksiksiz aldık ve havalimanından çıktık. Havalimanında bizi akrabamız aldı. Kendisi kasalı truck ile gelmişti valizler çok olduğu için. Epey uğraştık valizleri sığdırmak için sonunda başardık. Meğer biz bu uğraş içerisindeyken bir aile bizi izliyormuş. Kasanın kapaklarını kapattığımızda bir alkış koptu. Tebrikler havada uçuşuyordu. Akrabama sorduğumda "bu gibi şeyler onlar için çok büyük meseleler yapamadıklarından yapanı görünce mutlu oluyorlar" dedi. Geldiğimiz günün ertesi sabahı doğrudan telefon hattı için çıktık önce AT&T ye gittik fakat Türkiye'den gelirken getirdiğimiz telefonların IMEI numaralarını kontrol ettiklerinde hattın bu telefonlarda çalışmayacağını yeni telefon almamaız gerektiğini söylediler. Hal böyle olunca hem karşısında bulunan T Mobile gittik ve üç adet hat aldık. Hatlar telefonda sorun olmasın diye önce bir hattı tüm telefonlarda denediler sonra hatları sattılar. Yaşadığım bölge için T Mobile az çekiyor bakalım ilerleyen aylarda kampanyalı telefon dahil hatlara bakacağız, şimdilik idare eder. Telefon hatları tamamlanınca hemen Bank of America şubesine geçtik. Randevu almamıştık ama sağolsunlar hesabı vize ve pasaport ile açtılar ve yanımda getirdiğim parayı hesaba yatırdık. Biz hesabı açana kadar şube kapanmış en son kapanış saati geçtikten sonra biz çıktık. Şunu söylemek gerekir çok rahatlar. Bir hesap açıyorlar aman aman. Rahat rahat, aheste aheste çalışıyorlar. Türkiye'de bankalar ile çok işi olmuş birisi olarak bu şekilde bir bankacı çalışsa çok zor işi müşteri dayanamaz ama ne yapalım ilk gün ilk elin günahı olmaz. Pazartesi hesabı açtırdık bir sonraki pazartesi ise bankamatik kartı geldi. İkinci gün araba ve ev bakmaya başladık her ikisi de öncelikli tabii ki. Öncelikle araba bayilerine gittik aklımızda sıfır olarak Honda Toyota ve Mazda vardı. Diğer markalara bakmadık. Burada şunu fark ettik arabanın üzerinde yazan rakamlar çıplak vergi öncesi fiyatlar. Sonrasında ekledikçe ekliyorlar. Şunun son fiyatını yazsalar ne olacak markette bile aynı vergi sonra ekleniyor. Yabi bu durum anlaşılmayı zorlaştırıyor. Nacizhane tavsiye bütün araba galerilerini gezin sistemlerini hesaplama şekillerini anlamaya çalışın. Aksesuar var mı yok mu dikkatli inceleyin ve evrakları çıktı olarakta isteyin. İlk başta diliniz iyi değilse anlamakta zorluk çekiyorsunuz yazılı belge olunca sonrasında daha iyi inceleme fırsayı oluyor. En somra araba alırken pazarlık yapın ama bunu kesin yapın. Bu ülkede herşeyin pazarlığı yapılabilir ve yapılıyor. Zannetmeyin pazarlık yok burada çılgınlar gibi pazarlık yapın utanmayın çekinmeyin. Neyse biz de o dealer bu dealer gezdik ve Honda CRV sport hybrid almaya karar verdik. Aracı sipariş etmek için 500 $ ödüyorsunuz araç geldiğinde beğenmez almaktan vazgeçerseniz bu parayı size iade ediyorlar. Her dealer farklı çalışıyor tek tek gidip görüşmek en iyisi. Gelelim ev işine geldiğimiz hafta bir sürü apartmana baktık bu esnada zillowdan çok faydalandık fakat şöyle bir trik var zillow için birsürü ev boş görünüyor fakat eve bakmak için gittiğinizde Eylülde boşalacak Ekim de boşalacak şuanda boş ev yok diyorlar. Sonra farkettik ki zillow da bazı evler için "available now" "available on Aug 31th" gibi ibarler var. Sonra boşalma tarihi yakın olanlar ve hali hazırda boş olan evlere baktık. Aman Allah'ım tüm evler hayal kırıklığı içleri berbat kokuyor. Çamaşır makineleri zemin katta hatta bazıları başka binanın altında. Çamaşır yıkama saatleri uygulayan var ortak kullanımda olanlarda, kullanım saat uygulaması olmayan var. Yerde halılar var birçok odada. Bu halı merakı nedir anlamak mümkün değil. Birçok videoda bahsediyordu ortak çamaşırhaneden yerdeki halılardan ama binanın ortak kullanım yerleride halı kaplı ve bu halılar çok kokuyor. Neyse ortaokul puanı 9/10 olan bir bölgede apartman bulduk. Diğer baktıklarımıza nazaran daha düzgün çamaşır makinesi ve kurutma ev içerisinde (in-unit) sadece iki odada halı var. Bu evi ancak 01 Ağustos tarihinde gezebileceğimiz söylendi. Eğer evi ayırtmak istiyprsak sitenin internet sayfasından 20 dolar ödeyerek işlem yapmamız gerektiği söylendi. Hemen işlemi yaptık ve 01 Ağustos tarihinde sitenin görevlisi bayan bizi 3 adet daireyi gezdirdi. Sonuncu daire göl manzaralı ikinci kat düzgün bir daireydi ve bu daireyi tutmaya karar verdik. İlk başvuru esnasında pasaport bilgilerini, iş mektubunu önceki işyerlerinin bilgileri vb. birçok belgeyi yüklemiştik. Bu belgelere ve bilgilere göre sizin evi tutup tutamayacağınıza karar veriyorlarmış. Neyse belgeler yeterli oldu ve bizden depozito istemediler. Depozito kira yerine security deposit insurance denilen RHINO şirketi üzerinden bir sigorta yaptırmam istendi. Sistem şöyle siz wvden çıkarken evde oluşan hasarlar için gerekli tahsilatı sigorta şirketinden tahsil ediyorlar siz baştan bir kira kadar depozito vermek yerine 122$ lık sigorta ile depozitoyu vermemiş oluyorsunuz. Bunun ilerleyen zaman için bana faydası veya zararı olur mu bilemedim ama mantıklı geldi şimdilik. Çokta benim tercihime kalan bir durum olmadığı için yapacak birşey yok. Neyse evi kiraladık ilk yarım ay ve sonraki tam ay kirasını istediler ama bunu money order(usps) veya certificated check(banka) olarak istiyorlar. Bu bizim alışık olmadığımız bir yöntem. Mutlaka youtubedan araştırın anlaması benim için ilk seferde zor oldu. Neyse biz bankadan certificated check alıp postaya vererek gönderdim. Postaya çeki vermek beni tedirgin etse de burada sistem böyleymiş. Havale EFT işleri pek kullanılmıyor genelde çek ile işler yürüyor. 14 Ağustos 2023 tarihinde green cardlarımız sorunsuz şekilde ulaştı. 17 Ağustosta yeni evimize yerleştik. Evi teslim almadan bir hafta önce telefonla elektrik ve doğalgazı açtırdık. Evi teslim aldığımız güne IKEA fan aldığımız 17 parça mobilyanın yalnız 4 parçasını getirdiler. Geri kalan ürünlerin nerede olduğunu sorduğumuzda herkes birbirinden habersiz şekilde. Amerika macerasında ilk taşı IKEA atmış oldu. Epey bir mücadeleden sonra kalan mobilyaları ancak 31 Ağustos ta göndermeyi planlayabildiler. Neyse herşey yolunda gitmesin bazen de değil mi. Başladık bir yola umarım muavvak oluruz. Selamlar.

Merhabalar. Güzel tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Biz New Jersey'e gideceğiz, uygulamalar aynı mı bilmiyorum ama sorularım olacaktı. ilk olarak Bank of America adress istedi mi? Çünkü bazı tecrübelerde istendiği yazıyordu. Ayrıca arabanız hayırlı olsun. Araba alırken SSN, GreenCard veya kredi puanı isteme gibi bir durum yok mu?

ABD'de telefon hattı ile ilgili deneyimim

Xiaomi telefonlar ABD'de yasaklı. O yüzden ABD hattı takınca internete bağlanıyor ama telefon ve SMS çalışmıyor.

İkinci el bir telefon ile kontörlü (prepaid) hat almak gider gitmez mümkün.

Bunu duyduğuma üzüldüm. Eski bir Xiaomi telefonum var ve bunu Türkiye'deki hattımla mobil bankacılık gibi uygulamaları kullanmak için bırakmayı düşünüyordum. Huawei olsa anlarım fakat Xiaomi'lerin yasak olması ilginç. Tüm Çin markalarına karşılarsa epey bir telefondan vazgeçmiş oluyorlar.
    Neyse, eski telefonumla ilgili farklı bir aksiyon almam gerekecek.

• @CroM Çok detaylı güzel bir anlatım olmuş emeğinize sağlık. MA düşünen herkese faydası olacaktır bu tecrübelerin.

• @CroM yeni hayatınızda başarılar diliyorum ne güzel ve detaylı anlatmışsınız. Tebrikler tekrardan

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |