DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @SemihPehlivan geçmiş olsun bilgilendirme için teşekkür ederim. Benim için herhangi bir yan etkisi olmamıştı.

• Herkese merhaba, ben Tuğba. Eşim ve 6 yaşındaki oğlum için Hong Kong’tan vize alma deneyimimizi size aktarmaya çalışacağım. Eksik kalan yerler olursa özelden veya yorumlar üzerinden seve seve dönüş yaparım.
    Öncelikle 8 Mayıs 2022 tarihinde 2023 yılı için talihli olduğumuzu öğrendikten 3 gün sonra Yeşil Kart Forum sayesinde erkenden DS260 formunu doldurarak sürecimizi başlatmış olduk. Geçen yılların performanslarına göre dosya numaramıza Mart, Nisan ya da en kötü Mayıs ayı gibi sıra gelir diye düşünüyorduk. Ancak evdeki hesap çarşıya yine uymadı. Ankara son yılların en kötü performansıyla karşımızdaydı. En başından itibaren gruptaki ve forumdaki adminlerin “Ankara’ya güvenmeyin.” cümlesini yüzlerce kez okumamıza rağmen Ankara’ya güvendik ve formu doldurduktan sonra hiçbir şey yapmadan sadece gruptaki yazışmaları takip ederek sabırla beklemeye başladık.
    En başından itibaren Ankara’nın performansı çok kötü gidiyordu. Gruptaki adminler sürekli “Ankara’ya güvenmeyin. AOS yapın ya da dosya taşıyın.” diye yazmaya devam ediyorlardı ancak biz hiç üzerimize alınmıyorduk. Dosya numaramız iyiydi ve formu çok erken submit etmiştik. Bu nedenle Şubat ayının sonlarına kadar Ankara’ya güvendik. Bu sürede birçok talihli arkadaşımız Aralık ve Ocak aylarında dosyalarını taşımaya başlamışlardı. İlk kurtarıcı yer inanılmaz fazla sayıda dosya taşıyan Viyana olmuştu. Gruptaki arkadaşların dosyalarını Viyana’ya taşıdıklarını gördükten sonra ben de mail attım. Ancak Viyana’dan “Artık kotamız doldu. Boşluk olursa size dönüş yaparız.” şeklinde yanıt geldi. Bizim yeşil pasaportlarımız vardı ve Avrupa ülkelerinden birine dosyamızı taşıyabilirsek bizim için çok rahat olurdu. Ancak daha önce de dediğim gibi Ankara’ya güveniyorduk. Viyana’ya dosya taşıma maili atsak bile Ankara’da nasılsa bir gün bize de sıra gelir diye düşünüyorduk. Bu kısmı biraz uzun anlatmış olabilirim ama gerçekten sürecin içindeyken birçok talihli bu şekilde düşünebiliyor. Ankara ara ara ve belirsiz sayılarda mülakat dağıtıyordu ve her ay toplu mülakat verir mi diye umutlanarak beklemeye devam ediyorduk.
    Mart ayının başında gruptaki talihlilerin birçoğunun dosya taşıyarak mülakat almaları ve dosya taşıma konularını sıklıkla konuşmalarıyla birlikte artık Ankara’ya güvenilmeyeceğini fark ettik. Bunu fark ettiğimizde ne yazık ki Mart ayıydı. Çok geç kaldığımızı düşündük. Ancak umudumuzu yitirmeden dosya taşımaya odaklanmaya başladık.
    Mart ayından itibaren tüm Amerikan konsolosluklarına mail atmaya başladım. Yaklaşık 100 ülkeye 200’den fazla mail atmış olabilirim. Yeşil ışık yakar gibi olanlara ısrar ederek ilerliyordum. Gerçekten çok fazla vakit alan ve stresli bir süreçti. Mail attığım konsolosluklar çoğunlukla olumsuz dönüş yapıyorlardı bazıları ise hiç dönüş yapmıyordu. Bu şekilde pes etmeden geçen iki ayın sonunda grupta Hong Kong’un mülakat dağıttığını gördüm. Mail attığım ülkeleri tek tek taradığımda Hong Kong’a daha önce mail atmayı unuttuğumu fark ettim. Vakit kaybetmeden hemen yazdım. Hong Kong aradan bir süre geçtikten sonra 3 Mayıs tarihinde “Dosyanızın nerede olduğunu yazın ve taşınmasını onaylıyor musunuz?” diye mail attı. O kadar mutlu olduk ki hemen maile “Onaylıyorum evet.” diye yanıt verdim. Bunun üzerine 5 gün yanıt vermediler. Ben de “Dosya transferimiz ile ilgili bir gelişme var mı?” diye mail attığımda, 8 Mayıs tarihinde “Kotamız doldu. Boşluklar oluşursa size dönüş sağlarız.” şeklinde yanıt verdiler. Bu yanıtı görünce canımız çok sıkıldı ancak pes etmedik. Diğer ülkelere mail atmalara devam ettik. 17 mayıs tarihinde Hong Kong’a dosya numaramız iyi olmasına ve DS260 formunu erken doldurmamıza rağmen Ankara’dan mülakat tarihi alamadığımızı ve Amerika’ya gitmenin bizim için önemini anlatan bir mail attım. Bu sırada diğer konsolosluklar için araştırmalara ve mail atmalara devam ediyordum. Malezya ülke sınırları içinde olup onlara dönüş yaparsak olabileceğini söylemişti. Malezya’ya gitmek çok masraflıydı ve dosya taşıyıp taşımayacakları belirsizdi ancak karar vermiştik. Hiç bir yerden dönüş olmazsa Haziran ayında Malezya’ya giderek mülakat almayı zorlayacaktık. Sonra Muscat’ın mülakat dağıttığını gruptaki arkadaşlardan gördüm. Daha önce Muscat’a dosya taşıma maili atmıştım ancak bana dönüş olmamıştı. Gruptaki deneyimlerden öğrendiğim kadarıyla vize alıp sitelerindeki formu doldurup dosya taşıma talebi yapacaktım. 18 Mayıs’ta hemen eşim, çocuğum ve benim için online vizeye başvurdum. Sabahında hazır olan vize ile Muscat’a dosyamı taşımak için mail attım ve ayrıca formu doldurdum. 22 Mayıs tarihinde Muscat dosya taşımayı kabul ettiğini söyledi. O maili görünce dünyalar bizim oldu. Sonunda bir ülke dosyamızı taşımayı kabul etmişti. Ardından oluşturulan Muscat grubuna dahil oldum ve süreci takip etmeye başladım. Muscat için sağlık raporunda gerekli olan aşıları tamamlayıp, uçak bileti, otel rezervasyonu hepsini tamamlamıştık. KCC sorgulamalarında da artık dosyamızın Muscat’ta olduğunu görmüştük. Bundan sonra mülakat günü için sadece mail gelmesini beklemek kalıyordu. Sonra 25 Mayıs sabahı Hong Kong’tan 17 Mayıs tarihinde attığım ısrar mailine değil daha önce dosyamı taşımalarını onayladığım ancak onların kapasitelerinin dolduğu cevaplarına ilgi tutarak Temmuz ayı içinde boşlukları oluştuğunu ve onayımızla mülakat verebileceklerini anlatan bir mail geldi. Başta tabiki de çok mutlu olduk. Günlerce dosyamızı taşıyacak ülke ararken iki ülke birden dosyamızı taşımayı kabul ettiğini söylemişti. Ancak çok kararsız kaldık. 6 yaşında oğlumuz için sağlık muayenesinde Umman COVID aşısı istemiyordu. Hong Kong’ta ise çocuklar için aşı şartı vardı. Bunun dışında Hong Kong çok uzaktı ve çok masraflıydı ve biz Umman için uçak bileti ve otel rezervasyonu yaptırmıştık. Ardından grupta adminlerle ve bizim gibi mail almış arkadaşlarla konuştuk. Gruptaki arkadaşların yönlendirmeleri ile hemen Mehmet Bey’i aradım Hong Kong’ta olduğunu çocukları için aşı şartının kendi mücadeleleriyle kalktığını aktardı. Bu yanıt bizi o kadar rahatlattı ki anlatamam. Buradan Mehmet bey’e tekrardan teşekkür ediyorum. Onun mücadelesiyle çocuğuyla Hong Kong’a gelen tüm ailelerin önü açılmış oldu. Bundan sonra artık bir karar vermemiz gerekiyordu. Bir yanda tüm planlamalarını yaptığımız, dosyamızı taşıyan ancak ne zaman mülakat vereceği belli olmayan, ilk defa bu yıl dosya taşımayı kabul etmiş, mülakat performansı daha az bilinen Umman, diğer yanda çok uzakta ama birçok kişinin rahatlıkla vize aldığını öğrendiğimiz uzak ve oldukça masraflı Hong Kong bulunuyordu. En sonunda Hong Kong’a Temmuz ayı için mülakat almayı kabul ettiğimizi ve dosyamızın Muscat’ta olduğunu söyledik. Bu defa Muscat grubundan ayrılarak Hong Kong grubuna dahil olduk ve 13 Temmuz için mülakat maili aldık.
    Daha önce Hong Kong’tan vizesini almış arkadaşların tecrübeleri ve sorularımıza sabırla verdikleri yanıtlarla tüm evraklarımızı tamamladık ve Hong Kong’a doğru yola koyulduk. Sağlık muayenesi çok rahat geçti. Herkes çok yardımcıydı ve ilgiliydi. Sonuçlarımız tam bir hafta sonra çıktı. Mülakata giderken sonuçlarımızı da yanımızda götürdük.
    Mülakat günü geldiğinde heyecandan ve stresten kalbim duracak gibiydi. 1 yıldır beklenen gün gelmişti sonunda. Gruptaki deneyimlerden tam olarak nasıl bir ortam olduğunu ve bize neler soracaklarını tahmin ediyorduk ancak yine de hissettiğim o heyecanı hiçbir zaman unutamam.
    Mülakatta evrakları teslim alan görevli şansımıza çok titiz ve dikkatliydi. Önce pasaportlarımızı, fotoğraflarımızı ve kimliklerimizi istedi. Mülakata giderken eski pasaportlarımız dahil her şeyi yanımıza almıştık ancak yeşil pasaportlarımızı almayı unutmuşuz. Türkiye’den getirmiştik ancak mülakata giderken odada unutmuşuz. Asıl talihli benim ve biz 2021 yılında Green Card için başvuru yaparken eşimin pasaport süresi dolduğu için onun adına yeşil pasaportla başvuru yapmıştık. Sonrasında DS260 formunu doldururken yeni pasaportunu kullanmıştık. Biz yeşil pasaportu unutmuştuk ancak onlar unutur mu 😊Eşim vize ücretlerini yatırmaya gittiğinde bana o pasaportun kullanım süresinin yazılı olduğu küçük bir kağıt uzattı bu pasaportu görebilir miyim diye sordu. O sırada küçük bir stres ve kaygı yaşadım. Durumu açıkladım ve yanımıza almayı unuttuğumuzu söyledim. Tam bu sırada eşim geldi ve ona durumu anlattım. O da durumu kendisi açıklamak istedi. Eşim konuşurken onu dinlemedi ve bana dönerek “Eşin ne anlatmak istiyor sen anlat.” dedi. O vakitten sonra mülakatta eşim bir adım geride bekledi 😊 Neyse şükür ki yeşil pasaport olayına çok takılmadan devam etti. Ardından doğum belgesi, evlilik belgesi, adli sicil kaydı, lise ve üniversite diplomalarımızı istedi. Eşimden askerlik belgesini istedi. Bu belgeleri alması ve sisteme işlemesi baya bir süre aldı. Kimliğimizde anne ve babamızın adının yazılı olmasına çok şaşırdı. Bir süre bunun üzerine konuştu. Bunun dışında bizden CV istedi. Evrak listesinde CV yer almıyordu ancak büyük grupta konuşulmuştu. Onu eklemek aklımıza gelmemişti ancak mülakata giderken bence hiçbir şeyi atlamadan gerekli gereksiz demeden götürmek gerekiyor. Sonuçta bu süreçte karşınızdaki görevlinin istediği evraklar değişiklik gösterebiliyor. CV olayına bende çok takılmadı. Eşim bilgisayar mühendisi ve uzaktan çalışıyor. Çalıştığı iş yerinden aldığı çalışma belgesini verdi. İşiyle ilgili de kısaca bilgi verdi. Ona “Vizeniz onaylanırsa mülakatı yapan kişi size sorular sorabilir.” diye bir şey söyledi. Bunun üzerinde de çok durmadan “Ekleyecek başka bir belgeniz var mı?” diye sordu. Ben de bankadan aldığım hesap dökümünü uzattım. O da olur diyerek aldı ve evrakların içine koydu. Tapu ve araç ruhsatını sorduk onlarla hiç ilgilenmedi ve almadı. Ardından beklemeye başladık ve ismimizi söylediklerinde Amerikalı çok tatlı bir görevliyle karşılaştık. En başta sağ elimizi kaldırarak söyleyeceğimiz her şeyin doğru olduğu üzerine yemin ettik. Parmak izlerimizi aldı. Çocuğumuz 6 yaşında olduğu için onun parmak izini almadı. Hong Kong’ta ne kadar kaldığımızı, nereleri gezdiğimizi, Amerika’da nerede kalacağımızı, neden orayı tercih ettiğimizi, ne iş yapmak istediğimizi, ne zaman evlendiğimizi, ne zaman tanıştığımızı, eşimin nasıl bir iş yaptığını sordu. Bütün soruları bitince “I approved” dedi. O anda ne kadar rahatladığımızı anlatamam. Bir yıldır birikmiş tüm stres ve yorgunluk hepsi uçup gitti sanki. Bizim mülakatımız bitti ancak Şener Bey ve eşi Gülay Hanım’ın mülakatı vardı. Bu kez onların da sorunsuz bir şekilde onay almasını beklemeye başladık. Onların da onay almalarıyla birlikte konsolosluktan uzaklaşınca mutluluk fotoğraflarımızı çekilmeye başladık 😊 Grup öyle güzel bir enerjiye sahipti ki bunu içinde olanlar çok iyi biliyor. Herkes birbirini desteklemek için elinden gelen ne varsa yapıyordu. Biz Hong Kong’a gelmeden önce telefon kartlarımızı hazırlayan, oğlumuza İzmir’den tost ekmeği getiren, elindeki atıştırmalıkları çocuğumuz sevdi diye çantamıza dolduran, ne sorsak neye ihtiyacımız olsa anında cevap veren çok güzel bir gruptu. İyi ki Hong Kong’ta olmuş mülakatımız ve iyi ki bu güzel insanlarla tanışmışız dedik. Her birine buradan en içten duygularımla teşekkür ediyorum.
    Green Card süreci bize gerçekten çok şey öğretti. Öncelikle belirsizliğin içinde sabırla çabalayarak pes etmeden kalmayı ve güzel insanların var olduğuna olan inancımızı pekiştirdi. İyi ki böylesine değerli bir grubun parçası olabilmişiz. İyi ki Hong Kong’a gelmişiz ve desteğini hep hissettiğim bu güzel insanlarla yüz yüze tanışabilmişiz. Öyle değerli ki yaşananlar. Bu yazıyı şu an 6 yaşında olan oğlum için ilerde okuması için saklayacağım. Amerika’ya gitme sürecimize vesile olan bu forumu ve karşımıza çıkan güzel insanları bize unutturmasın diye.
    Süreçte üyesi olmaktan gurur duyduğum bu forum ve dahil olduğum gruplar sayesinde vizemizi almamıza emeği geçen tüm adminlere, yol arkadaşlarıma ve bize bu yaşında her yerde sabırla ayak uyduran en büyük motivasyon kaynağımız canım oğluma teşekkür ederim.
    Sabırla emek verip bekleyen tüm arkadaşlarımın vizelerini almasını canı gönülden isterim.
    Umarım hepimizin bundan sonraki hayatları umut ve mutluluk dolu olur 😊
    Tüm forum üyelerine ve adminlere sevgilerimizi gönderiyoruz!

• @Şener-Uysal vizeniz hayırlı olsun umarım hersey hayal ettiğiniz gibi olur

• Arkadaşlar Selamlar
    Bir sorum olacaktı: 14 Temmuz günü randevümde Gişedeki görevli : Vizenizi onaylıyorum demişti. Anlık olarak bir mail veya SMS almadım. Konuyla ilgili endişelenmeli miyim acaba? Kontrol ettiğimde AP olarak görünmekte son durum olarak?
    Yanıtınız için şidmdiden teşekkürler

• @SemihPehlivan geçmiş olsun

• @Berkay-BHR AP den ISSUED a dönecek 14 ü cuma iş günü olarak daha 1 gün olmuş. Hafta sonuna kadar beklemenizi öneririm.

• @Berkay-BHR 3-5 iş günü gibi kargoluyorlar muhtemelen bugün yarın güncellenecektir.

• @SemihPehlivan Geçmiş olsun.

• Ya mülakat onaylandıktan sonra herkeste mi idari işlem gözüküyor benm cuma onaylandı ama suan ap de bu durum standart mı? Teşekkür ederm @Tahsin-Sav

• Merhaba
    18/07/23 bugun ungunlarda saglik muaynemi oldum. Muaynem 10:30 olmasina ragmen gittigim gibi islemler baslatildi.Ilk olarak covid belgenizi,ds260 formu ve pasoportu teslim alip fotonuzu cekiyorlar. Sonra pasoportunuzu ve ds260 i geri verip,size bir form aciyorlar.Daha once cekilen resim bu formun uzerindedir.Her bolume bu formla gidiyorsunuz ve her bolumde bir imza atiyorsunuz.Kan ve rontgen icin 3. Kat duzen labaratuarina iniyorsunuz.Burda kan ve rontgen icin ucreti odeyip cagrilmayi bekliyorsunuz.Ilk bir tup kan aliyorlar.ve formu imzaliyorsunuz.Sonra rontgen ve gene formu imzaliyorsunuz.Bu formu size veriyorlar ve siz 4. Kata cikip teslim ediyorsunuz ve asil muayne icin saat soyluyorlar.Ben 11:30da asil muaynemi oldum.Handan hanim muayne etti klasik sorular soruldu ve 4 asi yapti. Daha sonra veznede parayi odeyip ciktim. Cikarken sonucu persembe alacagimi soyledim.Rontgen ve fiziki muayne olumlu gecti ama kan sonucu cikmamisti.Eger sorun olmazsa muayneden gecmis bulunuyorum.

Bu surecte destek olan herkese tesekkurler.Umarim faydali olur.

• @akmaz21213434 bu çok normal bi durum merak etmeyin en geç yarına kadar düzelir ve pasaportunuz kargoya verilir endişelenecek bir şey yok

• @akmaz21213434 Eğer size vizeniz onaylandı dendiyse onaylanmıştır. Muhtemelen şuan vizeniz basım aşamasındadır. Basıldığında ve sisteme girildiğinde oradaki durumda değişecektir. Mülakatınız sanırım cuma gününe geldi , bu yüzden henüz 2 iş günü bile dolmadı. Vizeniz hayırlı olsun bu arada yeni hayatınızda mutluluklar 🙂

• @vecihi Umarım vizenizi de sorunsuz alırsınız. Geçmiş olsun.

• Selamlar, @Berkay-BHR ara ara şurayı kontrol edin. Çok yüksek ihtimalle 1-2 gün içerisinde durumunuz Issued'a dönecektir. Vizeniz şimdiden hayırlı olsun!

• @vecihi umarim mulakatta boyle gecer 😊, bir sorum olacak muayeneden gectigini size soyluyorlar mi?

• @jtcarlos Raporu alırken sorabilirsiniz. Ben sorduğumda "Zaten bir problem olsa raporunuz çıkamazdı" dediler mesela.

• @Tahsin-Sav çok teşekkür ederim 🙂

• @binbasitom tesekkurler

• @Kramer yolunuz açık olsun, detaylı ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler

• @jtcarlos ben sordugumda sadece kan sonucunu bekliyoruz dediler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

43.3k
Kullanıcı

4.5k
Konu

438.7k

| | | |