DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Guc bela binbir rica ile Teb limitimi 20 bin liraya cikarttim, muafiyetimi kaldirdim ve Amerika'ya gelip Bank of Amerika atmlerinden para cekebildim. Turk lirasi hergun deger kaybettiginden sirasiyla het seferde azalarak 780,760 ve 740 dolar cektim. Tek ve her seferinde yasadigim sikinti , sebebini Teb Istanbuldaki musteri temsilcimde bilmiyor her para cekiste $3 komisyon ve $0.15 vergi kesilmesiydi. Her seferinde yine rica minnet bu kesilen paralari talep ederek geri aldim. Ha $3.15 onemsiz diyen odeyebilir ama isin sacma tarafi ben bank of America kartimla Teb atmsinden sifir komisyon ile para cekerken , Teb kartinin komisyonsuz cekim yapmaya olanak vermemesi ve temsilciye otomatik kartimi ucret alinmayacak sekilde duzenleyin dedigimde bu talebin duymazdan gelinip es gecilmesi oldu.

• @AE123 komisyon olayını çözebildiniz mi peki? artık para çekince komisyon kesmiyor mu ?

• @feuerx , 5 kere cektim hepsinde kesti Teb , komisyon kesmemesi icin ne yapilmasi gerek Teb subedeki temsilcide bilmiyor her seferinde genel merkeze talep olusturdu geri odediler ama ugrastirici / bezdirici bir surec bence.

• @hodelek Bu limiti telefon ederek talepte bulunan ve günlük 20.000 TL = US doları karşılığına göre çekebilen arkadaşlarımız da oldu.

• Merhabalar arkadaşlar, biz eşimle Eylül'de Houston'dan giriş yapacağız. Elimizdeki paraları da bankada hesap açtırıp bir an önce kredi skoru oluşturabilmek adına oraya yatırmak istiyoruz. Yalnız tümünü nakit taşımanın risk olacağını düşündüğüm için deneyimleri okuyorum, biraz kafam karıştığından sormak istedim.

Sizlerin önerisi ne olur? Bir kısmını Türkiye'de bırakıp sonrasında transfer etmek mantıklı bir seçenek mi?
    Transfer için sanıyorum artık TEB de ücret kesiyormuş, transfer yapılacaksa Wise ile yapmak sizce mantıklı mıdır?

Tüm destekler için çok teşekkürler 🙂

• Öncelike, banka hesabı hesap açmanın kredi skoruna hiçbir faydası yok, kredi skoru için kredi kartı almalısınız.

Transfer yöntemi aktaracağınız miktara bağlı. Birkaç bin dolara kadar ben Wise kullanıyorum, üstü için SWIFT. Wise daha ucuz ama arada daha fazla kurum var ve Wise banka değil o yüzden paranızla ne yapacağı pek regüle edilmiyor. Durduk yere "güvenlik sebebi" ile saçma sapan şeyler yapmaları daha kolay. Para zaten dolar olarak duruyorsa kur farkından da ciddi kayıplar olur (Wise için bozdurup sonra Wise ile tekrar dolar almak). Birkaç bin dolar üstü için SWIFT bence daha mantıklı.

Ben birkaç bin nakit getirip kalanını SWIFT yapmıştım, sıkıntı yaşamadım. Düzenli aktardığım Türkiye'den gelirlerim içinse Wise kullanıyorum.

• @isik bankalar arası Swift yaparken hiç sorun yaşadığınız oldu mu? Sanırım son zamanlarda dolar çıkışını zorlaştırmışlar diye okumuştum da bu da tereddüt ettirdi

• @isik yanıtınız için teşekkür ederim. Direkt kredi kartı çıkartılamıyor diye okuduğum için o şekilde özetlemiştim.

Swift için hangi bankaları kullanıyorsunuz, çok kesinti oluyor mu?

• ⭐⭐

@Zeynep-0 İş Bankası binde 5 masraf alıyor. Örneğin 10 bin dolar swift yaparsanız 50 dolar ödersiniz. Karşı banka da bir miktar masraf alıyor. O da 15 dolar olsa toplam 65 dolar masraf olur.

• @ozzgedenizz Hayır, hiç sıkıntı yaşamadım. Mesai saatleri içindeyse (her 2 ülkede de) birkaç saatte geçiyor hesaba. Tabi daha uzun sürdüğü de olabilir, normal. Sanırım toplam 4-5 transfer yaptım en fazla 1 gün sürdü.

• @Zeynep-0 Kesinti az değil malesef. Türkiye'de İş Bankası kullanıyorum ve SWIFT konusunda pahalı bankalardan.

Yukarıda bahsedildiği gibi binde beş ücret alıyorlar, asgari 525 TL olarak. Ama bu bütün ücretler değil sadece İş Bankası'nın ücreti.

Aracı bankalar da ücret alıyor. $20-30 civarı oluyor bende genelde. Aktarılan paraya bağlı değişiyor.

Paranın yattığı (hesabınızın olduğu) banka da gelen wire transfer ücreti alabiliyor. Bu BofA'da $15.

Yani mesela $10.000 için $100 civarı ücret var toplam.

• @Serapp bir de aracı banka var. 3 ücret toplam: gönderici, aracı ve alıcı

• @isik teşekkür ederim cevabınız için 🤗

• @isik Çok teşekkürler 🙂

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   R Ryback 

• merhaba, peki hemen kredi kartı çıkarmamız mümkün mü yoksa ssn kartın gelmesini mi beklememiz lazım

• @Neslihan-Yaşar genelde hemen kredi karti vermiyor bankalar, once secured card denen yatirdiginiz depozito oraninda kullandiginiz bir kart veriyorlar. 3 ila 6 ay sonrasi banka size kart oneriyor. Secured card da bir kredi karti turu oldugu icin kredi skorunuz olusuyor tabiki. Banka size SSN numaranizi soracak, o sirada elinize gelmemis ise daha sonra getireceginizi soyleyebilirsiniz, bir an once SSN numaranizin kredi kartina eklenmesi gerek .

• bu kredi karti isi biraz gelirle alakali sanki. Is bulduysaniz 3 5 ay beklemedende secure carda bulasmadan da alinabiliyor.

• @wanti, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

bu kredi karti isi biraz gelirle alakali sanki. Is bulduysaniz 3 5 ay beklemedende secure carda bulasmadan da alinabiliyor.

nope

• @cnpist and yes

• Gelir ve bankada para. Gelir kısmı da beklediğiniz gelir, tam o andaki değil. BofA'da sen şu kadar maaş alırsın diyerek bir rakam girmişlerdi ilk gittiğimde. 10k üstü de param vardı, hemen 1.5k limitle onaylanmıştı.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

255

41.5k
Kullanıcı

4.4k
Konu

429.6k

| | | |