DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @zümrüt-Eryigit zümrüt hanım merhaba ne yaptınız mülakat alabildiniz mi aos mu yapacaksanız

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Sanirim bazi DV talihlisi arkadaslar, esleri TR'de oldugu icin AOS surecinde sorun yasamis. Sayin @gucarslan konuyu bildirdi...

DV talihlisi ABD'de, esi ise Turkiye'de olan kisilere -yonergeleri dogru bilmeyen- USCIS gorevlisi sorun cikartmis ve esinin de ABD'deki randevuya katilmasi gerektigini belirtmis... Oysaki talihli kisi sizseniz esinizden bagimsiz olarak -isterseniz ABD'de, isterseniz TR'de- Green Card alabilirsiniz...

Bu tur durumda USCIS gorevlisinin yanlis hareket ettigini kanitlamak icin kullanilmak uzere resmi yonergeleri taradim ve su bilgileri buldum... Ayrica bu bilgileri iceren bir mektup da yazdim, bu tur problem yasayabilecek herkese bu duruma hazirlikli olmalari icin bunlarin ciktilarini hazirlayip, gerekirse kullanmalarini tavsiye ederim.

1. Ilki DOS'un yani Disisleri Bakanligi'nin kendi sitesi:

Screen Shot 2023-07-14 at 13.17.23.png

Burada acikca USCIS'in talihlinin dosyasini ABD'de onayladiktan sonra durumu konsolosluklara bildirebilecegi ve diger aile uyelerinin konsolosluklarda vize alabilecegi belirtilmis.

1. Bir de Immigration and Nationality Act (INA) Section 203(d) var...
      Bu kisim yukaridaki kadar acik degil, ama yine de eklenebilir... subsection (c)'de DV talihleri konusunda aciklama yapiliyor ve (d)'de es ve cocuklarin "following to join" olasiliklarindan bahsediyor. Dolayisiyla bunu da destekleyici bilgi olarak mektuba ekliyorum...

(d) Treatment of family members
    A spouse or child as defined in subparagraph (A), (B), (C), (D), or (E) of section 1101(b)(1) of this title shall, if not otherwise entitled to an immigrant status and the immediate issuance of a visa under subsection (a), (b), or (c), be entitled to the same status, and the same order of consideration provided in the respective subsection, if accompanying or following to join, the spouse or parent.

ilgili sayfa: https://uscode.house.gov/view.xhtml?req=granuleid:USC-prelim-title8-section1153&num=0&edition=prelim

Bunlarin disinda USCIS'in takip ettigi ve DV sureciyle ilgili olan "USCIS Policy Manual Volume 7, Part A, Chapter 6" ve "Code of Federal Regulations (CFR) Title 8, Section 204" de var... Fakat bu yonergelerde cok net bir cumle bulamadim, sadece genel surec anlatilmis. O nedenle bunlardan ozel olarak bahsetmiyorum.

Bu mektubu da ismi Michelle Jackson olan ve ABD'de yasayan, esi de "Michael JAckson" olarak TR'de yasayan biri agzindan yaziyorum, ilgili isimlerin ustunu cizdim ki gozunuzden kacmasin, oralari kendi isimlerinizle degistirmeyi unutmayin. Ayrica mektubu Michael Bey Ankara'da mulakata girecekmis gibi yaziyorum, eger baska ulkede mulakata girecekse ilgili bolumu de guncellemeyi unutmayin. Mektupta dilediginiz gibi guncellemeler yapabilirsiniz...

Dear Sir/Madam,

I, Michelle Jackson, am writing to address a matter regarding my application for the adjustment of status as a Diversity Visa (DV) lottery winner. It has come to my attention that there may be a misunderstanding regarding the approval process, specifically related to my spouse, Michael Jackson. I kindly request your careful consideration of the relevant regulations, as outlined in the Department of State (DOS) website and the Immigration and Nationality Act (INA) Section 203(d), which support the approval of my application without requiring the presence of my spouse.

According to the DOS website, it is explicitly stated that if a DV lottery winner's spouse and/or children reside outside of the United States, they may apply for Diversity Immigrant Visas at a US Embassy or Consulate abroad. The US Embassy or Consulate is unable to process their applications until they receive notification from USCIS confirming that the DV lottery winner has successfully adjusted their status. It is crucial to note that USCIS is not obligated to approve the applications of the entire family simultaneously; they have the authority to approve my individual application first.

Furthermore, INA Section 203(d) supports the concept of "follow to join" by granting spouses or children the same status and order of consideration as the accompanying or following spouse or parent. This provision clarifies that my spouse, Michael Jackson, is eligible to apply for a Diversity Immigrant Visa through consular processing, given that he is not otherwise entitled to immediate immigrant status under subsections (a), (b), or (c) of the INA. It is evident that USCIS can approve my adjustment of status application independently, without requiring the physical presence of my spouse in the United States.

With this information in mind, I urge you to review my case with a renewed understanding of the regulations and provisions mentioned above. The approval of my application should not be contingent upon the availability or presence of my spouse for an interview in the United States. I trust that USCIS will assess my case fairly and accurately, allowing me to proceed with obtaining a Green Card while my spouse continues the visa application process through the Ankara US Consulate.

Please find the related documents attached. If there are any additional documents or information necessary to facilitate the review process, please do not hesitate to contact me directly. I am committed to providing any required materials promptly. I emphasize the importance of a swift resolution aligned with the regulations in place.

Thank you for your attention to this matter. I appreciate your understanding and cooperation.

Sincerely,
    Michelle Jackson

Bu mektuba ek olarak yukarida bahsettigim sayfalarin ciktilarini da yaninizda bulundurmayi unutmayin.

• @crazycells Bu konuya ekleme yapayim , zira Dosya benim gonderdigim bir Dosya . KCC ye durumu anlatan bir email attik . Konu bugun cozuldu . Fakat bizdeki asil mesela USCIS deki yetkilinin ne istedigi , nereden , ne sekilde istedigi hakkinda zerre kadar fikrinin olmamasi oldu . AOS basvurusu yapmamis oldugumuz , vize ucreti yatirmamis oldugumuz ve KCC den onay mesajimiz olmasina ragmen illa nerede neden gelmedi seklinde bir israr dayatip , dinleyip anlamak icin caba bile sarf etmeyip , interview ya bile almadilar . Gergin bir 2-3 hafta gecirdik . Neyse bugun cozuldu . Interview Sali gunu . Insallah guzel haberlerimizi de paylasiriz . Bu sene AOS surecinde ilginc ilginc vakalar yasadim . Fiscal yer bitiminde hepsini tek bir yazi ile uzun uzun anlatacagim .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Figen elinize saglik. Evet, USCIS memurunun yarattigi bir sorun maalesef. Bu durumda olan kisiler (yani talihli ABD'de, esi ise TR'de Green Card alacaksa) bundan sonra ne olur ne olmaz USCIS randevusuna katilirken yukarida dedigim belgeleri de yanlarinda bulundursunlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aysekrmn, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells yorum yaptığınız konulara baktım ama I485 forumunun son halindeki public charge sorularının ilkine ne cevap verildiğine dair bir ileti göremedim. Yanlış başlıkta mı arıyorum acaba yardımcı olur musunuz?

Imzaniz bos, o nedenle hangi surecte oldugunuzu bilmiyorum. Eger su asagidaki kategorilerin birinden basvuru yapiyorsaniz yes deyip aciklama yapin ve maddi durumunuzu gosterin, aksi durumda no diyebilirsiniz. Ayrica maddi durumunuzu destekleyici belgeleri (ozellikle de mulakat zamanina kadar gelirinizde artis varsa) mulakat sirasinda yaninizda bulundurun, eger olumlu yonde degisiklik varsa USCIS gorevlisi bunlari dikkate alarak karar verecektir.

B. Applicants for Adjustment of Status

Unless they are specifically exempt from the public charge ground of inadmissibility, the public charge ground of inadmissibility will generally apply to all applicants for adjustment of status, including, but not limited to:

• Family-based applicants;

• Employment-based applicants; and

• Diversity visa applicants.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@findiklahmacun, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar herkese merhaba. imza kısmımdan da anlaşılacağı üzere k1 serüvenim 26 Nisan'da Amerika'ya ayak bastım ve 21.05.2023 tarihinde evlendim. I-485 formu içerisinde askerliğe katıldınız mı gibi bir soru vardı, evet'i işaretledik. Bu sayfada tüm sorular tuhaf olduğu için sürekli "no" diye işaretliyorduk. Türkiye'de zorunlu askerlikten dolayı doğru işaretlediğime inanıyorum. Doğru mu yaptım acaba? 🙂

dogru yaptiniz, bir sorun yok. Eger sorulursa aciklama olarak compulsory military service in Turkey diyebilirsiniz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Aleras, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar merhaba,

Benim H1-B vize mülakat sürecim yeni sonuçlandı. İnşallah Ekim ayı ortalarında giriş yapıyor olacağım. Bununla beraber, GC sürecimi de ailemle beraber hemen başlatmak istiyorum. EB-3 düşünüyorum. Biraz bu süreci araştırdım. Şu anda geldiğim şirketin sahibi aynı zamanda benim akrabam. Şirket sahibinin akrabanız olması süreci olumsuz etkileyebiliyormuş. Bununla ilgili bir bilginiz varmı?

Bir diğer sorumda bu süreci aynı şirket ve aynı pozisyon için başlattığımda sürece yeniden 0 danmı başlamam gerekiyor yani demek istediğim 2-3 senelik süreç. Yoksa H1-B ile bulunduğum için süreç biraz daha kısalıyormu ya da başka bir yolmu izleniyor?

Şimdiden teşekkür ederim.

gozunuz aydin. H1B'lerin "dual intent" visa oldugunu unutmayin, gocmenlik sureclerinde oldukca avantajli. Surec bitmese bile H1B'nizi uzatabilirsiniz. dual intent visa oldugundan dolayi uzatma sirasinda gocmenlik islemlerinin devam etmesi bir problem yaratmayacaktir.

EB-3 'un hangi kategorisi? 3A? 3B? yoksa 3C?

Evet, eger sirketin sahibi akrabaniz ise, sizi "dogal olmayan nedenlerden dolayi" ise almis olabilecegini dusunuyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@findiklahmacun, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar merhaba,

K1 üzerinden Aos ile green card almak istediğimizde form doldururken (I-693) doktor bilgileri içerisinde Civil Surgeon Identification Number adı altında bir numara istiyor. Muayeneyi Ankara'da olduğumuz için bu numara bende yok ve hiç hatırlamıyorum. K1 üzerinden değişiklik yapanlar forma ne yazdılar acaba?

Edit: aşı için verilen doküman yetıyor, formu doldurmaya gerek yok:)

I-693'u siz degil, ilgili doktor dolduracak... Ve size verecek, sizin tek yapmaniz gereken bu formu mulakata goturmek.

Maalesef Ankara'da almis oldugunuz formlar , I-693 yerine gecmiyor, I-693'u USCIS tarafindan onaylanmis bir doktordan almaniz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bilgeagrak, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar, eşim I-485 formunu doldururken eşiniz de sizinle birlikte mi başvuruyor sorusunu nasıl cevaplamalı? Ben onunla AOS'a gitmedim, İstanbul'da kaldım ancak AOS fee benim adıma da yatırdı. Nasıl hareket etmeliyiz o kısmı yanıtlarken?

Surecinizi ozetler misiniz? Esiniz de Green Card aliyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@furkan3, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba, öncelikle başvurumu AOS ile yapmayı planlıyordum, ancak şimdi Konsolosluk aracılığıyla yapmam gerekecek. DS-260 formunu doldurdum, fakat henüz imzalayıp göndermedim. İlk sayfadaki mülakat yerini Ankara olarak değiştirmek istiyorum, ancak sistem buna izin vermiyor. Mülakat yerini nasıl değiştirebilirim? Teşekkür ederim.

Formu gondermeden hemen once son asamada degistirebilirsiniz. Forum video'sunda nasil yapacaginiz anlatilmis, bilginize: https://bit.ly/GCvideosu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Public charge 61.soruda cevabımız hala "no" olarak günceldir değil mi? Karara bağlanmamış bir konu olarak kalmış forumda. Son karar nedir?

Hangi kategoride basvuru yapiyorsunuz? Aile sponsorlu, Is sponsorlu veya Cesitlilik Vizesi ise yes , diger durumlarda no diyebilirsiniz. Siz yeterli mali belgeleri yaninizda mulakata goturun, o soruya verdiginiz cevaptan bagimsiz olarak ilgili memur durumunuzu guncelleyecektir zaten...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berenelesabd, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

AOS sürecinde WALK İN ile parmak izi ve biometrik foto randevu tarihi nasıl öne alınabiliyor? cevaplarınız için teşekkürler

Maalesef artik bunu yapmak oldukca zor, pandemi oncesi bu mumkundu ama pandemi sirasinda ve sonrasinda artik her seyi "randevu"ya bagladilar ve randevunuz olmadikca sorun cikariyorlar.

Fakat yine de denemekten zarar gelmez, USCIS'in kapisina gidip durumunuzu aciklayip rica edin. Karar kendilerine ait...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dxb_dxb, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba,
    Work and travel ile Amerika'ya geldigi zaman aldigi SSN' i daha sonra ulkeye tekrar baska bir vize ile gelip kullanarak kacak calisan ve daha sonra bir sirket tarafindan sponsor olunup veya GC kazanip Adjustment of Status (AOS) yapabilen oldu mu aranizda? AOS yapmak icin randevuya girdiginizde SSN'ininizi kullanip kullanmadiginizi sordular mi? (Evlilik ile AOS yapma durumunda daha once SSN'inizi kacak olarak kullanmis olmanin hicbir onemi olmadiginin, evliligin yillardir kacak kalip overstay yapmis olmayi bile waive ettiginin farkindayim, ancak benim sorum tamamen H1B veya J1 veya E1/E2 veya EB kategorilerinden birine AOS yapabilmis, SSN'inin kacak kullandigi halde skintisiz bir sekilde AOS' u onaylanmis birileri var mi? )

"unauthorized employment" yapmis kisiler maalesef AOS yapamiyorlar... Dediginiz gibi istisnalar disinda izinsiz calismis olmak, AOS basvurusunu engelliyor maalesef...

• @crazycells eşim adına konuşuyorum. Kendisi DV talihlisi AOS'a gitti ben TR'de kaldım, tam da yukarıdaki yazınızda belirttiğiniz şeyin başımıza gelme ihtimali olabilir. Turist vizem var en kötü çağırırlarsa ben de giderim ya da aynı sorunu yaşarsak sizin bahsettiğiniz yazıyı göndeririz. Çok teşekkürler bilgilendirme için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells eşim adına konuşuyorum. Kendisi DV talihlisi AOS'a gitti ben TR'de kaldım, tam da yukarıdaki yazınızda belirttiğiniz şeyin başımıza gelme ihtimali olabilir. Turist vizem var en kötü çağırırlarsa ben de giderim ya da aynı sorunu yaşarsak sizin bahsettiğiniz yazıyı göndeririz. Çok teşekkürler bilgilendirme için

Eger 7. sayfadaki 10. sorudan bahsediyorsaniz...

1. Is your current spouse applying with you?

no olarak cevap verin. Sorun yok, esiniz ABD'de vize aldiktan sonra (talihli kendisi, degil mi?) siz TR'de devam edebilirsiniz. Bu USCIS gorevlisinin yaptigi maalesef sadece isbilmezlik... Fakat esiniz hazirlikli olsun ve yukarida belirtmis oldugum ciktilari yaninda bulundursun. En azindan USCIS gorevlisinin yanlislik yapmasini engellemis olursunuz.

• @ozzgedenizz merhaba henüz AOS yapmadım.Ankara Temmuz dağıtımını bekliyorum.Sanirim 1 hafta içinde hayırlısıyla dağıtım yapılır 🙏sonuca göre işlemi baslaticam.

• @zümrüt-Eryigit dün Ankara dağıtım yaptı zümrüt hanım

• @ozzgedenizz Aaaaaa🙏ama bana mail gelmedi randevu için🤦1 günde dağıtılıyor ve gelmezse beklememek mi gerekiyor acaba?

• ⭐⭐⭐

@zümrüt-Eryigit Mail gelemse de diger yontemlerle kontrol edin lutfen durumunuzu, her zaman mail aninda gelmiyor.

• @lumos kazandigin zaman sistemde çıkan mektubu kontrol ettim aynı duruyor herhsngi bir tarih yazılı değil randevu için.Baska bakilacak bir yer var mi peki??

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

43.0k
Kullanıcı

4.5k
Konu

436.8k

| | | |