Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @dpdemir Ben Ceren Hanımın bahsettiği listenin hepsi Türkiye'de yapıldı sandım. Yani zeka ve başarı testleri, sağlık kayıtları vs.

• @cerenk Çok teşekkürler bu güzel post için. Tam ihtiyacım olan şeydi. Hatta Ceren hanım bir de Valiz hazırlama postu yapsa dedim içimden:))
    Biz de Temmuz ortası NJ'de olacağız umuyorum. Ortaokul arayışındayız ancak bilmiyordum okulların dönem kapanırken önümüzdeki dönemin kaydını yapıldığını. Eylülde açılıyor, dilediğiniz zaman kayıt yapılabilir diye okudum forumda. Bu okula özgü bir şey mi acaba? Bilginiz var mı? Bir de istenen belgeler TR'de, en azından devlet okullarında olan belgeler değil. Bunlar sadece elimizde varsa değil mi?

• @karaçay Teşekkür ederim hepimiz için umarım🙏

• @serel teşekkür ederim hepimiz için 🙏

• @Yıldıray81 merhaba merak etimeyin her okulun, her eyaletin kendine özgü listesi var anladıgım sunu belirtmek isterim ki ben testleri Türkiye de yapabilir miyim diye sordum hayır buarada yaptırmanız gerekiyor sigortanızı da okula belirtmeniz gerekiyor vs dediler. Buna bazı okullar tabi diyor bazıları gerek yok diyor. Aslında istenilen listenin tamamı dğil elinizde olanları goturmenuz yeterli cunku bir kacı zaten Amerika sistemine ait istenenler. Tekrar test konusuna donecek olursam da TB testi, fiziksel test , alerji testi, gelişim testi bizim aslında burada cocuklarımıza ilk zaman yaptırdıklarımızı ıstediler bizim orada tekrar yaptırmamız gerecek ama napalım 🙂 umarım sizin icin de rahat olur merak etmeyin gozunuz korkmasın

• @dpdemir kesinlike bizden mesela adress dısında birsey ıstenmedi fatura vs. gercekten değişiyor.

• @Yıldıray81 yok aslında sormadım değil sordum fakat HAYIR hepsini USA da yaptırmanız gerekiyor dediler. Aslında o zeka ve basarı testleri bazı okullarda oluyor ve cocugunuz eger katıldıysa ve bundan bır basarı edındıyse koyacagınız bırsey mesela bende oyle bırsey yok 🙂

• @Apsaras-0 tabi ki sadece elinizde olanlar saglık muanesi bizden amerika da yapılmasını ıstedı ası forumunu dırek zaten unganlardan aldıgımızı dırek gonderdım ok dedi. Bavul u yapmayı basarırsam kendım seve seve yazarım onu da 😃 okulların acılıp kapanması evet genelde haziran sonu agustos ortası gıbı ama onceden yapmanız gerekmıyor bu benım tamamen kendı anksiyetimi azaltmak uzerıne yaptıgım bırsey sonucta bunu yapıp en azından lısteye bır tık daha atarsam rahatlayacagım psıkolojisi sanırım 😃 orada okulların kayıt donemı her zaman oluyor donemın ortasında da gıtsenız oluyor bırde okul bıze summer camp tavsıye ettı ama ozellıkle ESL yanı english second language secenegı olanları cocuk ıcın ıyı bır gecıs oldugunu belırtı ben hepsını toplayıp yazayım dıyorum ama unutmamak ıcın aklıma ne gelırse sımdı yorumlarınızın altına eklıyorum. umarım hepımız ıcın guzel rahat bır gecıs olur cıdden cocuk sorumluluguyla bu yola cıkma cok cok cok daha farklı oluyor.

• @cerenk Harika, takipteyim sizi.. Biliyorsunuzdur zaten ama https://yesilkartforum.com/forum/topic/156/i̇lkokul-veya-ortaokul-a-kayıt-yaptıracaklara-tavsiyeler/181?page=10
    bu başlığın altına da kopyalarsınız belki sonradan, güncel bilgi olarak daha fazla kişi görebilir.
    O anksiyete bende de başladı, hayırlısı bakalım:)
    Tekrar teşekkürler, yaklaşık zamanlı telaşlar yaşayacağız belli ki:)

• @Apsaras-0 bilmiyordum çok teşekkür ederim hemen oraya da kopyalim

• ⭐⭐

Amerika'da 1. ayın sonundan merhaba arkadaşlar. DV23 Ankara için beklediğimizden daha kötü giderken bir @gucarslan deyimi ile Ankara'ya
    güvenmeyerek bu senenin kahramanı olacak olan viyana serüveninin açılışını yapmıştık. Mülakat deneyimi kısmını Buradan okuyabilirsiniz.
    Vizemizi aldık ve büyük bir heyecan ile evimize geri döndük fakat tam anlamı ile büyük bir boşluk içerisine düştük.
    Peki şimdi ne olacak ? O kadar bülten takibi , dosya taşıma çabaları , mailler , olumsuz dönüşler geriye bakıyoruz ve hep bir
    koşuşturma içindeymişiz. Bir arkadaşım vesilesi ile Boston'da bir firma ile temas halindeydim ve her şey güzel ilerliyordu
    vizemi aldım ben artık hazırım dedim fakat bize net tarih ver , vizeni alınca haber ver , zoom toplantıları vs yapan firma
    birden beni yok saymaya başladı ve açıkcası moralimizi fazlasıyla bozdu bu durum. Aslında Amerika için yaptığımız ilk hata bir Amerikan
    firmasına güvenmek oldu diyebilirim. Bir yandan ilk girişlerini MA Eyaletinden yapan @Erkan-Gürsoy ve @çakıl
    ile iletişim halindeydik ve işler onlar için pek de iyi gitmiyor bu bizi hem üzüyor hem de farklı bir plan yapma düşüncesine itiyordu.
    Son görüşmemizde @Erkan-Gürsoy ve @çakıl Texas Houston'a taşınma kararı aldıklarını @melikeugur un yanına gitmeye hazırlandıkları
    haberini aldım ve GC ilk kazandığımda başlangıç için güzel tercih olabilir dediğim Houston planını tozlu raftan kaldırıp
    tekrar gündeme getirdim diyebilirim. İlk giriş kısmını (Burada) anlatmıştım o kısımları direkt geçerek kaldığım yerden anlatmaya devam ediyorum.
    İlk iş bir banka hesabı açmaktı planımız fakat yakınımızda bulunan BOFA şubesi kira sözleşmesi olmadan hesap açamayacağını
    belirtti bunun üzerine Galleria şubesi özlem hanımın yanına gitmek şart oldu ve sağ olsun bu konuda yardımcı oldu ve hesabımı açtı
    ve hesaba bir miktar para yatırarak 3-4 gün sonra tekrar şubeye giderek direkt kredi kartı başvurusu yapmayı tavsiye etti ve dediği gibi başvurmamızın ardından onaylandı ve 2 gün içerisinde adrese teslim edildi.
    Gelelim ev tutma konusuna Kredi skorumuz henüz olmadığı için ssn falan bir işe yaramadı arkadaşlar kredi skorun yoksa 2 depozit ile başlıyorlar konuya.
    Burada şansım biraz yaver gitti birazda @melikeugur desteği ile ev işini çözebildik. Şu an @melikeugur , @Erkan-Gürsoy ve @çakıl ile aynı
    sitede oturuyoruz.
    Sonraki etap araba almak oldu , Houston için bahsediyorum burada arabanız yoksa %99 hiç bir şey yapamıyorsunuz. Alışkın olduğumuz
    kaldırımlar , yürüme mesafesinde marketler falan yok burada hepsi araç mesafesinde diyebilirim. Arabanız olmalı ve kullanmayı biliyor olmalısınız. Araba için biraz dolandık fakat içimize sinen ve bütçemiz dahilinde bir araç bulmak biraz güç oldu diyebilirim. O eski uygun arabalar falan kalmamış sizlere tavsiyem baş ağrıtmayacak
    bir araç için en azından 10k ayırmanız faydalı olacaktır.
    Ehliyet için önceki deneyimlerden bildiğim için ilk 30 günü tamamlamayı beklerken iletişimde olduğum @uqursen 30 gün dolmadan ehliyetini aldığı haberini verince bende şansımı denemeye karar verip işlemlere başladım ve 3. haftamda ehliyetimi aldım.
    Mobil hat , Banka , Ev , Araba ve Ehliyet işlerini ilk 3 haftada tamamlamış oldum ve geriye sabit bir iş bulmak kaldı. Kendi mesleğim ile ilgili burada kurumsal olan bir kaç yer ile iletişime geçtim diğer taraftan amazon depoda bir ilan yakalayarak başvurumu yaptım ve görüşme randevusu planladım.
    Ne demiştim amerikan firmalarına çok güvenmeyin ve B planınızı hazırda bulundurun ( Zincir marketler , restoratlar vb.) , ikinci planda olan amazon'a dün itibarıyla başlamış bulunuyorum. Amazon işe alım süreci beklediğimden çok daha basit ilerledi diyebilirim. Şimdilik 2. günü tamamladım bakalım ilerleyen günlerde buradan detayları ve tecrübelerimi paylaşırım belki bir arkadaşımıza faydası dokunur.
    Gelelim Houston'u değerlendirmeye Antalya sonrası iklim anlamında çok zorlanmadım diyebilirim ama ne demişti
    Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK " Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir "
    Gerçekten şimdilik benim için güzellik anlamında beni cezbeden bir şey yok Houston için etrafta İngilizce konuşan kadar İspanyolca konuşan insanlar görebiliyorsunuz hatta uzun süredir burada yaşayıp İngilizce bilmeyenlerin sayısı oldukça fazla ihtiyaç duymuyorlar tabi resmi olmayan ikinci dili biliyorlar.
    İlk başlangıçta bu koşuşturmaya eşim henüz 10 aylık olan kızımı dahil etmek istemediğim için tek geldim ve üstlendiğim görevi yerine getirdiğimi düşünüyorum.
    Geriye kalan ev alışverişi , etrafı gezme ve keşif işlerini 1-2 ay içerisinde onlar geldikten sonra deneyimleyip amazon serüveni ile birlikte buraya aktarmış olurum.
    Bu süreçte burada yeni bir aile ortamı oluşturduğumuz @Erkan-Gürsoy @çakıl ve @melikeugur a tekrardan teşekkür ediyorum. Desteğini her zaman hissettiğim ve motivasyonum düştüğü zamanlar sen başarırsın Ogün mod düşürmek yok diyerek desteğini hissettiğim değerli arkadaşım @lumos . Ne yaptın abi , neler yapıyorsun anlat biraz diyerek yakın zamanda yapacağı taşınma işlerine kendini hazırlayan arkadaşım @ahmet_ ve zorlu vize süreçlerinden geçen arkadaşım @cerkezkizi09 teşekkür ediyorum her şey için. Buradan tekrar tekrar bu oluşuma ve oluşturanlara şükranlarımı sunuyorum iyi ki var ve iyi ki varlar.

• @achillesoag merhaba, öncelikle tebrik ederim ! Umarım güzel bir hayatını olur burada 🙂 bir sorum olavak: biz de BofA’dan kredi akrtı başvurusu yapmıştık ilk geldiğimizde ama kredi kartı göndermeyip onun yerine security card göndermişlerdi. Sizin de kredi skorunuz yok anladığım kadarıyla, nasıl alabildiniz kredi kartını ? Birkaç ay sonra kredi skorumuz oluşunca bizimkini de kredi kartına çevirmişlerdi, sadece bilgi amaçlı soruyorum..

• @vikki_yaan kredi karti isi cok ilginc, esimin eskiden kalma ssn i vardi, sistem ona secured kart verdi, ben ilk basvuruda kredi karti aldim. cok takilmayin kart olayina, zamanla cozuluyor. simdi esimin 3 karti var 🙂

• ⭐⭐⭐

@achillesoag Tekrar hoşgeldin dostum, yavaş yavaş okacak her şey umarım, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz her zaman, bende umarım en kısa zamanda deneyimleri mi yazarım 😉 ✌

• @achillesoag Vize mülakat işleri ayrı mücadele , amerika başlı başına bir mücadele, herşeyin sorunsuz sıkıntısız devam etmesi dileğiyle 👏🏻

• ⭐⭐

@achillesoag hayırlı olsun tekrardan.Engelleri bir bir aşarak houstona varmışsınız.Kolay gelsin.

• ⭐⭐

@achillesoag Sen de iyi ki varsin, vize aldiktan sonra esas efsane basliyor nitekim. Yolun acik olsun, emek gosterene ekmek cok neyse ki oralarda. 🤞 😘 👊

• @achillesoag İnsanın cebinde parası olduktan sonra bişekilde ev de ayarlanıyor, arabada. İkisi oluynca diğerleri sırasıyla geliyor anladığım kadarıyla. Ama anlattıklarınızın hepsi tatlı telaşlar tabi. Yeni eviniz de, arabanız da ve işiniz de hayırlı olsun. Devamının daha da iyi ilerleyeceğine eminim. Ama benim en merak ettiğim konu ise ev bulduktan sonraki mobilya ihtiyacı. Burada aldığınız her mobilyayı gelip kuruyorlar ama süreç orada nasıl işliyor? Nereden alıyorsunuz? Hepsi iKEA tarzı mağazalar mı oluyor genelde?

• ⭐⭐

@vikki_yaan Banka görevlisinin yönlendirmesi ile gerçekleştirdik işlemi. Hesap açıldıktan sonra bir miktar hesaba para yatırıp 3-4 gün paranın hesapta kalmasını tavsiye etti. 3-4 gün sonra giderek direkt kredi kartı başvurusu yapılınca yüksek ihtimalle onaylanıyor.

• ⭐⭐

@Yıldıray81 Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Evet cepte para olduktan sonra araba her türlü hallediliyor. Araba almak çok basit burada ama içinize sineni bulmak güç , alıştığımız araba kültüründen farklı işliyor süreç burada. Çevreme söylediğim gibi insanların arabaya verdiği değerin evde kullandıkları elektrikli süpürge den farkı yok burada 🙂 Ev kiralama işi birazda şans diyebilirim bazen paranızın da önemi olmayabiliyor. Bu sebeple ya co-signer veya 2-3 depozit ile ikna yöntemlerine girmeniz gerekebiliyor. Mobilya konusuna gelirsek gözlemlerim burada mobilya gerçekten pahalı. Ben mobilya konusunda eşimi bekleyeceğim için çok derinlemesine dolaşmadım fakat ikea burada mevcut görerek alabilirsiniz , Amazon veya walmart web üzerinden satıyor veya furniture mağazaları var etrafta türkiyede olduğu gibi bazıları lüks bazıları bütçe dostu olabiliyor dolaşarak bakmanız gerekli anlaşmanız halinde teslimat için ücret talep edebilirler veya kendiniz çözebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |