Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@uurse vizeniz hayırlı olsun Amerikada bol şanslar

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   D Darko 

• @uurse çok sevindim tebrikler hayırlı uğurlu olsun ! 🙂

• @uurse Abi hayırlı olsun tekrardan. Sana ve ailene yeni yaşamınızda sağlık, mutluluk ve huzur dilerim.

• hayırlı olsun vizeniz, greencard cıkıyor ama cıkmaklada bitmiyorki, birde vize mülakatı mücadelesi var, şansş hepimizin yanında olsun

• @lumos @achillesoag @cerkezkizi09

Siz olmadan olmazdı. Yardımlarınız ve destekleriniz için her zaman minnettar kalacağım.

Bu forumu kuran ve yaşatan değerli adminlere çok teşekkür ediyorum.

Herkesin sorunuyla ilgilenerek ve her soruya cevap vererek yolumuzu bulmamızı sağlayan sevgili @gucarslan bey'e sonsuz teşekkürler.

Forumu çok eskiden beri takip ederdim ve artık üye olmanın zamanı geldi diyerek 2019'da kayıt olmuştum. Bugün ise bunu yazmak kısmet oldu. Umarım dileyen herkes er ya da geç kendi deneyimini yazma fırsatına erişir.

Dosya Taşıma
    Dosya taşımak için yoğun uğraş veren sevgili @cerkezkizi09 ve @achillesoag onay aldıktan sonra, hiç tanımadıkları halde beni de haberdar etmek istemişler. Belki aktif olduğum, belki de çabaladığımı gördükleri için. Zaten bu tutumlarını Viyana'nın kotası dolana kadar devam ettirdiler. Çabalayan, etkiliklere katılan, deprem felaketi yaşamış insanlardan bir çoğunun dosya taşıma işlemlerine öncülük ettiler. Ayrıca ana telegram grubunda da @gucarslan beyle beraber insanları dosya taşımaya fazlasıyla teşvik ettiler. Kimseden bir şey saklamadılar, böyle bir çaba içinde de olmadılar. Ama maalesef her şeyin bir sınırı var. Süreç herkesin istediği gibi olmadı. Keşke daha fazla arkadaşımız dosyasını taşıyabilseydi. Keşke şengen reddi yüzünden mülakatına gidemeyenler olmasaydı.

Ogün @achillesoag, 23 Ocak'ta beni durumdan haberdar etmişti. Ben, en az 1-2 ay daha beklemek, Ankara'nın durumunu görmek istesem de, dosyamı taşımamda ısrarcı oldu ve onun çabasıyla mail gönderdim. Tereddüt etsem de, "sorunları çözeriz merak etme" diyerek çok büyük bir iyilik yapmış oldu bana. 24 Ocak günü kabul maili geldi.

Bu noktada sevgili Tuğba @lumos ve Gökçe @cerkezkizi09 ile tanıştım.

Ogün @achillesoag ile birlikte şengen sürecinde her konuda yardımcı oldular. Daha mülakat maili gelmeden şengen vizesi için randevu alındı ve sürekli erteleyerek devam ettik. Tek başıma olmadığımı bilmek şengen sürecinde epey rahatlatmıştı.

Nihayet, 7 Şubat günü mail geldi 9 Mart için.

Tuğba @lumos, şengen başvurum için kendi dosyası gibi ilgilendi. Artık çekindiğimi anladığı zamanlarda "haydi kontrol edelim" diyerek bir sorun çıkmaması adına uğraş verdi. Sonuç olarak 30 gün çok girişli şengen vizesini sayesinde almış oldum.

Muayene
    @achillesoag benden önce bu süreçten geçtiği için onun deneyimleri ve tavsiyeleri sayesinde her şey daha az stressiz geçti.

7 Mart günü 09:30 olan randevumuza Ogün'ün tavsiyesi ile 15dk önce gittik. Girişte 15dk form doldurma ile geçti. Asistan Stefan bir odada boy, kilo, ateş ve tansiyon ölçümü yaptı. Geçirilen ameliyatları not etti. Hiç bir rapor götürmemiştik. Ancak çocukların mevcut aşı kartlarını götürdük. Buna göre çocuklara hiç aşı yapmadılar.

Doktor göz, kulak ve boğaz kontrolü yaptıktan sonra elimi sık, elimi it gibi hafif güç kontrolü yaptı. Karında bazı noktalara bastırarak "ağrıyorsa söyle" dedi. Sırtımı da dinledikten sonra aşıları yapıp, kan aldı.

Çocukların muayenesi biraz zor geçti. Nereye bastırsa ağrıyor dediler, nereye dokunsa kıkır kıkır güldüler.

Daha sonra verdikleri adrese giderek x-ray çektirdik. Bize verilen cd'yi alıp otelimize döndük. Sonuçlar doktora gönderilecek, doktor da raporu konsolosluğa iletecekti.

Burdan çıktıktan sonra 5 yaş üstüne 2 doz covid aşı istendiği için 7 yaşındaki kızımıza aşı merkezinde 1. doz aşısını yaptırdık.

Mülakat
    9 Mart günü konsolosluk binasına girdik. Sevgili Alize ismimizle bizi anons ederek çağırdı. Tebrik etti ve evraklarımızı teslim aldı. Biraz Türkçe biliyordu. Gerekirse mülakatta yardımcı olurum dedi ama sonra gerek görmedi. Mülakat için çağrıldığımızda yoktu.

Alize, dosya taşıma işleminden, covid aşılarını nasıl çözeceğimize, şengen süremizin yeterli olup olmadığına kadar bir çok noktada mail yoluyla bizimle ilgilenmiş ve tüm sorun ve endişelerimizi gidermişti. O yüzden mülakatta onu görememek birazdan anlatacağım gibi can sıkacaktı.

Mülakat İngilizce gerçekleşti.

Görevli: Tebrikler, sağ elinizi kaldırıp yemin eder misiniz?
    Biz: Evet
    Görevli: Tamam. İsterseniz çocuklar gitsin oynasın. (Çocuklar bunu duyunca bağıra çağıra oyun alanına koşturdular.)

G: Almanya'da mı doğdunuz?
    Ben: Evet
    G: Başka ülkede (uzun süreli) yaşadınız mı?
    B: Hayır

G: (Eşime dönerek) Siz Rusya'da mı doğdunuz?
    Eşim: Evet
    G: Türkiye'de ne zamandır yaşıyorsunuz?
    E: Şu kadar zamandır

Bunun dışında başka soru sormadı. Sorun görünmüyor ama raporunuz bize gelmedi dedi. Kızımız için çift doz covid aşısı olmadığı için doktor raporu göndermemişti. Biz en azından bizimkileri gönderecek sanıyorduk. Sonuç olarak hep birlikte AP'ye kaldık. Rapor da gelince dosyanızı değerlendireceğiz dedi.

AP kağıdı verdi ve işlemleri tamamlayın dedi. 30 Eylül'e kadar zaman olmakla beraber 55 binden fazla vize basılamaz diye de ekledi.

Tekrar gelirken en az 10 gün süre ayırın dedi. Biz ilk dozu 7 Mart olduğumuz için ikinci doz 28 Mart olacaktık. Şengen ise 5 Nisan'a kadar geçerliydi. Bu durumda şengen süremiz yetmeyebilirdi. Bunu söyledik, daha erken olamaz mı diye.

Verdiği cevap şöyle oldu: Siz 2. dozu yaptıktan sonra aşı kartını doktora vereceksiniz. O bize raporu gönderecek, biz de size mail gönderip haber edeceğiz. Siz de pasaportlarınızı posta ofise bırakacaksınız. Bütün bunlar zaman alır. Şengenin yetişmesi konusuna yorum yapamam.

Alize'ye bakındık, göremedik. Çıktık ve arkadaşları haberdar ettik. Sağolsunlar hem moral verdiler, hem de izlenebilecek yolları benimle paylaştılar. İlk aşamada sevgili Tuğba @lumos hemen şengeni uzatmalım dedi ve yardımcı olmaya hazırdı. Buradaki sıkıntı yakın tarihte randevu yoktu ve diğer küçük kızımız 4 Nisan'da 5 yaşına girecekti ve ona da aşılar gerekecekti. Diğer yolu denesek ve elimizdeki şengenin süresini geçirirsek, olası bir sıkıntı durumunda tekrar oraya gitme şansımız kalmayacaktı.

Ogün'ün @achillesoag tavsiyesi ile hemen doktora gittim. Aşı kartını verdiğim gün, hemen raporu gönderebilir misiniz diye sordum sekretere. Bana "genelde 2-3 gün içerisinde gönderiyoruz" dedi. Durumu anlattım, yorum yapamam dedi.

Sonra yine Ogün'ün @achillesoag tavsiyesi ile konsolosluğa mail attım, çünkü Alize görecekti.

Hemen cevap geldi: Biz doktorla görüştük. Aynı gün raporunuzu gönderecekler. Biz de sizin sürecinizi hızlı bir şekilde halledeceğiz, merak etmeyin. Siz aşı kartını teslim edince bize mail atın, pasaportları nasıl teslim alacağımıza bakarız. Seygiler Alize.

Tabii bu cevap gelince hem duygulandık hem de büyük bir rahatlıkla eve döndük.

Ancak öncesinde de arkadaşların sözleri beni rahatlatmıştı. Ogün, "sorun yok bitti bu iş merak etme", Tuğba "sorun olmayacak sadece biraz geç olacak", Gökçe ise "merak etme gerekirse ben Danimarka üzerinden istek yaparım" diyordu. Dediğim gibi yalnız olmadığımı bilmek zaten güven veriyordu. Alize'nin de bizlerin durumuna göre inisiyatif alabilmesi büyük bir avantaj olmuştu.

Yaklaşık 2 hafta sonra tekrar giderek 2. dozu bir gün önceden 27 Mart tamamlayıp aşı kartını doktora teslim ettik ve konsolosluğa mail gönderdik. Hemen pasaportları getirin diye mail geldi ve gidip Alize'ye elden teslim ettik. Merak etmeyin biz bugün veya en geç yarın halledeceğiz dedi. Dediği gibi de ertesi gün 28 Mart'ta issued olduk ve posta'dan mail geldi. 29 Mart sabahı ise pasaportları posta ofise giderek teslim aldık.

İnsan bazen nasıl daha fazla teşekkür edebileceğini bilemiyor. Ben de öyleyim şu an. Gördüğüm desteğin ve yardımın çok daha azını yazabildim buraya. Mesajımın başında andığım bu 3 güzel insan sayesinde bu satırları yazabiliyorum. Sağolsunlar. Haklarını ödemem mümkün değil.

Bu forum ve telegram grubu sayesinde hem DV22, hem de DV23 döneminden daha bir çok dostla tanışmış olmaktan da ayrıca çok mutluyum. Süreç boyunca zaman geldi istatistiklere, verilere bakıp süreci değerlendirmeye çalıştık, yeri geldi sorular sorup tecrübelerinden yararlandım.

Telegram yönetiminden tanıştığım sayın @emre-kurtulmuş, @erkan-gürsoy, @funnelweb, @smartcells, @EzgiLera, Duygu Hanım, @berke1998, Tuna bey

Değerli forum üyeleri ve Viyana grubundan tanıştığım seygili arkadaşlar

@burakk
    @medmax
    @zbet - @artiz
    @timsah
    @gamefry
    @not_born_yesterday
    @datanist
    @uqursen
    @uurse
    @djordan023
    @cck80
    @emrey34

Ve telegram grubundan tüm değerli dostlara ayrı ayrı teşekkürlerimle.

Her şey gönlünüzce olsun.

• ⭐⭐

Degerli @ahmet_ sen guzel yureginle aslinda en cok krediyi kendine vermelisin. Bu daha seruvenin baslangici, guzel ailenle kitalar otesinde huzur dolu bir hayat diliyorum ve daha cok gorusecegiz biliyorum. Yolunuz acik, sikintilariniz su bazli olsun 🌈 🍾 💚 .

• @ahmet_ Daha önce yazdığınız pek çok iletiyi okumuş ve epey istifade etmistim. Vize almanıza çok sevindim. Hayatınızın yeni döneminde kolaylık ve şans dilerim.

• @ahmet_ vize için tebrikler, foruma ve size yardımcı olan arkadaşlara teşekkür etmenizin yolu, ilerleyen zamanlarda bilgi ve tecrübenizi forumda paylaşmaya devam etmektir, sonraki hayatınızda kolaylıklar darısı başıma.

• @ahmet_ tebrikler hayırlı uğurlu olsun ! 🙂

• @ahmet_ tebrikler vizeniz hayırlı olsun. darısı isteyen herkesin başına...

• Sevgili @AHMET_ seni tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum vizen sana ve ailene hayırlı olsun senin adına çok mutluyum , süreç boyunca bıkmadan usanmadan herkese hep yardımcı oldun emeğin çok bizlerde ve özellikle bende çok fazla emeğin var, her takıldığım aşamada verdiğin moral ve destek için şahsım adıma sonsuz teşekkür ederim , Amerika'daki hayatında başarılar ve mutluluklar diliyorum, eminim yollarımız kesişecek ve bol bol görüşeceğiz ,

İyi ki varsın , yolun açık olsun güzel kalpli insan...

• ⭐⭐⭐

Maşallah artık ankaradan degil Viyana’daki
    Mülakat sürecine Ankara’nın yapmış olduğu saçmalıklardan dolayı aşina olduk 🙁 vizesini alan herkesi tebrik ederim ABD’de bol şans ☺

• ⭐⭐

@ahmet_ bu meşakkatli süreci yılmadan tamamlamanız çok harika olmuş. Amerikada yeni yaşantınızda bol şanslar.

• @ahmet_ tebrikler Ahmet bey sizlerin adına mutlu olduk. Her şey için teşekkür ederim. Amerika’da bol şans.

• @ahmet_ Tebrikler, hayırlı olsun, ailenizle yeni hayatınızda kolaylıklar dilerim. Benim ayrıca merak ettiğim bir detay oldu. Çocuklar için Covid aşısı şartı TR'de 12 yaş diye biliyorum. 5 Yaş sınırı Viyana'yla mı alakalı?

feaf53e1-542e-427b-90f9-a08fe9a53ac1-image.png

• ⭐⭐

@ayseekin35 Evet Avusturya ile alakali, her ulkenin CDC'i referanslamasi ve yorumlamasi kendi yasalarina gore degisiyor.

• @lumos bu sene kaldırsalar keşke aşı zorunluluğunu. kaldırılsa nerede duyurulur acaba? austria konsolosluğunun sayfasında mı? genel us gov sayfasıda mı? çocuklara türkiyede zaten yapılmıyor aşı. bari tek dozu okleseler.

• @lumos Çok teşekkür ederim bu bilgi için.

• @waterman ben artık sanki ankarada konsolosluk yokmuş da green card viyanadan alınıyomuş sadece gibi şartladım kendimi. düşük case number çıkarsa çok kolayıma gelecek ankaradan almak 🙂

• @karaçay 5 yaş çok alt bir sınır zaten, emin olmamakla beraber sanırım şurada --> U.S Embassy in Austira https://at.usembassy.gov/covid-19-information/

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

40

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |