Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar Amerikaa ilk defa ev alacaklar icin Bidenin cikardigi onaylanmayi bekleyen bir yasa var diye okudum ilk defa ev alanlara vergiden %20 indirim yapilacakmis gibi. Bu konuda bilgisi olan var midir acaba?

• Veya 15,000 dolarlik bir destek olacakmis gibi ama emin degilim nereden okudugumu hatirlayamadim. Bilen varsa ve destek olursa cok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• First Time Home Buyer ve Hometown Heroes Florida Programlari mevcut, 25000 USD ye kadar kriterleri karsiladiginizda kullanabiliyorsunuz. Ben Boca Raton da emlakciyim (Palm Beach ve Broward County), mortgage loan officer olan arkadaslardan da bilgi alabilirsiniz. Ayrica TACCS Turkish American Chamber of Commerce of the South 'in real estate komitesinde yer aliyorum. hatta 8 haziranda bu konuya iliskin online webinar duzenliyoruz. TACCS facebook ve instagram sayfalarini takip edin lutf.
    herhangi bir sorunuz olursa memnuniyetle yanitlarim.

• @damladav sizin için çok sevindim hayırlı uğurlu olsun, şans getirsin insanın kredili biile olsa kendi evi gibisi yok, mutluluklar ve ödemede kolaylıklar dilerim...

• Ev kredisi almak için gerekli olan minimum gelir limiti nedir?

• @ogadegerleme Hic kimse bunun icin kesin bir gelir miktari veremez; ancak mortgage kredisi alacaginiz yer, sizin kredi skorunuz ile birlikte debt to income rasyonuza bakacaklar. Kredi skorunuzun en az 620 ve bu rasyonun 43%'in altinda olmasi lazim. Eger kredi skorunuz 750 ve uzerindeyse, bu rasyoyu 50%'e kadar cikartabilirler.

Debt to income rasyosuna ornek vereyim, daha iyi anlamaniz acisindan:

Diyelim ki aylik brut geliriniz $6,000
    Mortgage aylik odemesi $1,500
    Arac kredi odemesi $400
    Kredi kartlarin minimum odemeleri $500

Bu durumda, sizin aylik borc (debt) miktariniz $2,400 olacagindan,
    debt to income rasyosu: $2,400/$6,000=40% olacaktir.

• Mortgage faizi neye gore belirlenir? Debt to income orani yukseldikce verilen kredinin faizi yukselir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Mortgage faizi neye gore belirlenir? Debt to income orani yukseldikce verilen kredinin faizi yukselir mi?

FED politika faizi ve krediyi veren kurumun risk profiline göre değişir. Şartları sağlamıyorsanız size kredi vermezler. Riskli müşteriye daha yüksek faiz uygulaması olduğunu duymadım.
    Biz ev alırken %20 peşinatımız yoktu, ona rağmen %2,5 ile verdiler, ama mortgage insurance yapmamızı istediler. Buna aylık 150 dolar ödüyoruz, ama anapara düştükçe bu prim azalacak.

• daha once herhangi bir yerde goremedim, aramada da karsima cikmadi o yuzden paylasmak istedigim bir site var.

https://www.propertyiq.com/

nasil isinize yarar bilemiyorum ama bu sitede herhangi bir adresi girdiginizde ev ile ilgili tum bilgiler onunuze geliyor. hangi tarihde kaca alindigi, down payment ne kadar verildigi, hangi mortgage firmasindan hangi faiz oraniyla alindigina kadar. cevresindeki okullar, sex offenders, tax bilgileri, market degeri vs tum bilgiler mevcut.

• @knnrn, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

@hasbelkader, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Mortgage faizi neye gore belirlenir? Debt to income orani yukseldikce verilen kredinin faizi yukselir mi?

FED politika faizi ve krediyi veren kurumun risk profiline göre değişir. Şartları sağlamıyorsanız size kredi vermezler. Riskli müşteriye daha yüksek faiz uygulaması olduğunu duymadım.
    Biz ev alırken %20 peşinatımız yoktu, ona rağmen %2,5 ile verdiler, ama mortgage insurance yapmamızı istediler. Buna aylık 150 dolar ödüyoruz, ama anapara düştükçe bu prim azalacak.

Eger 2 yil dolduysa ve mortage borcu evin guncel degerinin %75'inin altina dustuyse, mortgage sirketini arayip mortage insurance'i re-appraisal yaptirarak iptal ettirmek istediginizi soyleyebilirsiniz. 300-500 dolar civari bir appraisal ucreti ile pmi'i iptal ettirmis olursunuz.

Ornegin evi 340K'ya alip 320K mortgage aldiniz, 2 yil sonra morgage borcu 300K oldu ve evin degeri de 400K'yi gectiyse ve re-appraisal degeri 400K uzeri cikarsa pmi'iniz iptal edilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@unique Bunu araştırdım. Bizim aldığımız kredi FHA türü olduğu için böyle bir şey mümkün değilmiş. Ama evi satmak istersek mevcut kredisi ile devredebiliriz, böylece daha yüksek fiyata satmak mümkün olabilir dediler.

• PMI odemeniz downpaymentin %20 sine ulasinca otomatik bitmiyor mu ?
    Bu basvuru daha %20 ye varmadan sartlar degisirse iptali icin mi var acaba ?

• @wanti, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

PMI odemeniz downpaymentin %20 sine ulasinca otomatik bitmiyor mu ?

Eger evi alirken %5 down payment odediyseniz, %20'ye ulasmak 7-8 yil veya daha fazla surebiliyor. Mortgage sozlesmesinde ne zaman bitecegi yaziyor zaten. O sureye ulasinca otomatik iptal ediliyor. Eger o kadar beklemek istemezseniz ve evin degeri arttiysa, conventional mortgage'larda 2 yil gectikten sonra tekrar ucretini odeyip appraisal yaptirabiliyorsunuz. Evin yeni degeri uzerinden borc/deger (LTV) orani %75'in altina dustuyse PMI iptal ediliyor. Boylece 5-6 yil daha PMI odemekten kurtuluyorsunuz. FHA turu mortgage'larda bu mumkun degilmis ama.

• ⭐⭐

@unique, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

@wanti, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

PMI odemeniz downpaymentin %20 sine ulasinca otomatik bitmiyor mu ?

Eger evi alirken %5 down payment odediyseniz, %20'ye ulasmak 7-8 yil veya daha fazla surebiliyor. Mortgage sozlesmesinde ne zaman bitecegi yaziyor zaten. O sureye ulasinca otomatik iptal ediliyor. Eger o kadar beklemek istemezseniz ve evin degeri arttiysa, conventional mortgage'larda 2 yil gectikten sonra tekrar ucretini odeyip appraisal yaptirabiliyorsunuz. Evin yeni degeri uzerinden borc/deger (LTV) orani %75'in altina dustuyse PMI iptal ediliyor. Boylece 5-6 yil daha PMI odemekten kurtuluyorsunuz. FHA turu mortgage'larda bu mumkun degilmis ama.

Evet ben refinance yaparken pmi’dan kurtulmustum. Kredi borcum evin degerinin yuzde 75’inin altinda kalmisti. Bir kisim da cash almistim.

• @Murat-Yılmaz, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Ustte yanitlanmis ama ben yine de yazayim. Ben ve esim joint olarak mortgage odemesi yapiyoruz yani iki kisi uzerinden 15 yillik mortgage kredisi kullandik. Ayrica belirteyim biz sabit faizle kredi cekmistik ancak evin vergisi bu yil artti ona gore bizim mortgagede belli bir miktar artti.

Merhabalar,
    Merak ettim aylık mortgage ödemeniz ne kadar?
    Kira ile aynı tutara mı denk geliyor acaba

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Darko Bizim evin kira değeri 2100-2200 dolar civarında. Aylık 1640 dolar ödüyoruz (anapara, faiz, sigorta, vergi ve düşük peşinat sigortası toplamı) Tabii faiz oranı yüzde 2.5 olduğu için bu şekilde.

• @Darko biz 300k ya almistik evi 270k yi mortgage olarak almistik. Aylik olarak su anda 2580$ oduyoruz bankaya. Mortgage vadesi 15 yil. Kira degeri de tahmini olarak 2100-2200 flndir tam emin olmamakla beraber.

• Bizde su anda bakiyoruz. APR 7.5 civari veriyorlar. 2.5 dan hesaplayinca dunyam degisti 🙂 Ne guzel rakkamlar cikti. Keske o degerleri gorup refinance yapabilsek

• First time buyer icin faiz oranlari kabaca nasil bir avantaj sagliyor? Ornegin su an faizler yuzde 7 ile 8 arasinda gidiyor, ilk defa ev alicak birisinin yuzde 6 ile loan almasinin mumkunu var midir?

Bu arada first time buyer'in Amerikan vatandasi vs. olmasi gibi baglayici bir kriter var mi yoksa gc sahibi kisilerde first time buyer programlarindan yararlanabiliyor mu ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |