DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gnollzy evet dostum aynen öyle. Bankada para yok kısmına da birebir şahit oldum. O arada kur artıyor zarar ediliypr vs. Ama gitmeden kesinlikle alacağım kredidir. 2 yıl sonra gerçekten çerez parası olarak ödenmesi muhtemel

• ⭐⭐

@Ping-PONG ya allah aşkına zaten türkiyede otomatikman banka sistemi kullanamıyoruz ki paramız yok 🙂 🙂 yakında hiç olmayacak bankaya koyacak para kalmayacak maaş geldiği gibi daha ele almadan gidiyor zaten o yüzden 10 yıla kalmadı biz kullanamıyoruz bankaları zaten 🙂 ( abartmayı seviyorum bazen) güzel oldu böyle:) ama açıklamalar içime su serpti... zaten onlar riske atabilecekleri miktarda para veriyorlar bizlere bankalar için üzülemiyeceğim valla 🙂

• Yasaklı

@debbieLA77, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Ping-PONG ya allah aşkına zaten türkiyede otomatikman banka sistemi kullanamıyoruz ki paramız yok 🙂 🙂 yakında hiç olmayacak bankaya koyacak para kalmayacak maaş geldiği gibi daha ele almadan gidiyor zaten o yüzden 10 yıla kalmadı biz kullanamıyoruz bankaları zaten 🙂 ( abartmayı seviyorum bazen) güzel oldu böyle:) ama açıklamalar içime su serpti... zaten onlar riske atabilecekleri miktarda para veriyorlar bizlere bankalar için üzülemiyeceğim valla 🙂

Doğrudur. Yapabilirsiniz. 🙃
    Sadece tüm ihtimalleri konuşmalıyız ki insanlar yaptığı şeylerin tüm sonuçlarını bilsin.

Bilgi iyi yada kötü yanıyla paylaştıkça çoğalır. 🙃

• ⭐⭐

@gnollzy sormayın valla herkes aynı durumda 😞

• ⭐⭐

@Ping-PONG 🙂 💋 thank you bilgiler için

• ⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş artık yakınlara ulaşmak diye birşey yok herkes kendi borcundan sorumlu eskidendi o ana baba evini aramalar nerde diye sormalar vs... artık böyle şeyler pek yok... karşı taraf suçluda olsa parayı ödemiyor olsada gizlilik haklarını ihlalden ortalığı yandırabilir

• ⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş valla hayırlı olsun bin defa nazarlardan korunun inşallah... tam soyadınız gibi emre kurtulmuş artık kurtuldu:)

• ⭐⭐

@Ping-PONG düşmüyor dosya anadan babadan bişey kalınca hemen çörekleniyorlar 🙂

• ⭐⭐

@diablo_ercan @Lossantosdy ya bırak bana da geliyor öyle onumu bırakamam bunumu bırakamam diye hep öyle gibi geliyor ben ilk başta tüm evi götürme kararı almıştım artık hiç öyle birşey yapmak istemiyorum yep yeni bir hayat için buradan bavulumun içine alınacaklar haricinde zırnık götürmem... eminim o da götürmeyecek şimdi bilgisayarından ayrılmazmış gibi geliyor:) @Lossantosdy biz daha hala türk kafası ile türkiyedeki mantık ile düşünüyoruz orada herşey insanlar için burada herşey hükümet için 🙂 alırsın en güzelini sen götür istersen de orada bir rafa kaldırırsın hatıra diye 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

Bankadan kredi alıp o krediyi patlatma ve sonrasındaki yasal süreçler konusunda tek bir tavsiye vereceğim. Beğenmediğiniz bir zihniyetin ürünüdür bu. Şark kurnazlığıdır. Banka o parayı zarar yazdığında geride bıraktığınız fakir halkın vergileriyle o zarar örtülür. Gitmeyi planladığınız yerdeki en makul insan olma düşüncesini şimdiden özümseyin. O bakış açısına bürünün. Ben kötü değilim burası kötü düşüncesinden arının. Elde edeceğiniz her şeyi alın teriyle elde etme huzuruna erişin. Aksi takdirde korumasız bir işletmeye girip para çalmak da yakalanmadıktan sonra mubah olur. Banka, kuyumcu soymak da.

Bir örnekle şöyle izah edeyim. Avrupadaki trafikte insanlar ne kadar saygılı, harika, bizim ülkede trafikte herkes felaket diye düşündüm. Sonra kendime sordum, sen nasılsın trafikte... Cevabım memnun etmedi beni.

Mali durumu el vermeyip kredi çekmek zorunda kalan arkadaşlar, elbette çeksinler. bir miktarını döviz olarak buradaki hesaplarında bırakıp kredi taksiti geldikçe bozdurup ödeme yapabilirler, ta ki orada ellerine güzel para geçip krediyi kapatana kadar ve ya taksit taksit yine o hesaba havale yapıp internet bankacılığıyla ödemelerini taksitle de tamamlayabilirler.

Neticede orası gurbet, yapamayabilirsin, bir hastalık olabilir. Beğenmezsin, geri dönemeye karar verirsin.. Amerikada belki 2 ayda kazanabileceğin bir paranın borcunu burada batağa dönüştürüp de sonra içinden çıkılmaz bir hale getirmek mantıksız.

Esnaf sanatkar konusuna gelince, mümkün. Yakın aileden olup da bu tür destek olabilecek biri varsa değerlendirilebilir ama bir bankacı arkadaş anlattı galiba az evvel. Uzun bir süreç. Size böyle güvenip para verecek biri bulursanız zorlayın, nakit de vardır onda 🙂

• ⭐⭐

@debbieLA77 öyle yapıcam zaten 🙂 hem çektiğim fotoları nereye koyacam ki pc olmasa 🙂 yok yok ben hiç bir şey götürmicem sadece laptobum ve kıyafet, dyson götüren var tencere takımımı götürecem diyen var 😂 lanet olası tencere takımımın canı cehenneme dostum 😅 bi süre yemek bile yapmam gerekirse, ben her şarta hazırım, savaş boyalarımı sürdüm bekliyorum 🙂 savaşçı ruhluyum, demirden korksak trene binmezdik 😅😂😂

• @Ping-PONG, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@gnollzy, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@T-C-Kubilay-Dikici, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Bir sorum olacak tr eşim ve adıma kredi var kredi tutarı toplamda 200k üstünde greencard çekişini kazanırsam bu tutar kapanmadan çıkamazsını derler mi? Çevremde kanada'ya giden bir arkadaşım vardı bankalardan kredileri çekti gitmeden 2 ay önce ilk iki taksiti ödedi çektiği paradan sonra tüm parayı dolara dönerek ülkeden gitti şuan kredileride ödemiyor banka muhatap bulamadığı için birşey'de yapamıyor hedefi şu kadanada iyi bir iş bulursa para birimi değerli olduğu için kredileri ödemek olacak ama ödeyene kadar o paraları orada harcıyor bu mümkün mü amerika içinde

Direkt benim konumdan geldiği için size net cevap vereyim; eğer ipotekli bir kredi değilse (mal, gayrimenkul, araç vb.) hiçbir şey yapamazlar. İcra dosyası açılır, sonrasında mahkeme sizi suçlu bulacağı için mülk araştırması yaptırır mülkünüz yoksa ve ipotekli değilse bankaya alacaklı şekilde borçlu kalırsınız. Sonrasında mahkeme sürecine göre; icranın kapanması için dosyanın borcunun tamamen ödenmesi veya zamanaşımının geçmesi beklenir. İcra takibi 10 yıllık süre geçmekle zamanaşımına uğrar ve borç silinir. Haciz dosyasında ise 1 yıl işlem yapılmazsa icra takibi kendiliğinden takipsiz kalır ve düşer. Dolayısıyla ipotekli bir kredi değilse ve 10 sene içerisinde Türkiye’ye gelmeyecekse borcu ödemese bile hiçbir şey olmaz. Ancak Türkiye’ye geldiğinde zamanaşımına uğramış bir borcu olduğu için Türkiye’de bankacılık sistemini kullanamaz hale gelir. Başka da bir şey olmaz.

Dediğiniz herşeye katılıyorum ancak 10 yıl sonra dosya düşer kısmı hariç. Çünkü borçları varlık fonlarına satıyorlar ve onlarda düşmemesi için gerekeni yapıyorlar.

Şöyle açıklayabilirim onu da; bankalar taksit ödemesi yapmayan kredilerin peşinden koşmak için harcayacağı zaman ve giderleri minimuma indirgemek ve bilançosunun pasifini iyileştirmek ve kredi oranını arttırabilmek için dediğiniz gibi varlık yönetim şirketlerine satıyorlar ve dolayısıyla bankanın pasifinde ödenmemiş bir borçtan kaynaklı şişkinlik olmuyor ve kredi verme oranı yükseliyor yeni müşteri kovalıyor. Varlık yönetim şirketi aldığı anda sizi ve -yasalarca açıkça yasak olduğu belirtilmesine rağmen- yakınlarınızı darlamaya ve korkutmaya çalışıyorlar.

Şimdi burada şöyle bir durum oluşuyor örnek verecek olursam bankadan kredinizi 03.03.2018’de aldınız ve son ödemesi 03.03.2025 olacaktı. Diyelim ki siz 01.01.2021’e kadar ödediniz ve sonrasında ödemediniz ve o tarihten itibaren yurtdışında yaşamaya başladınız. Banka da borcunuzu 03.03.2021’de XYZ varlık yönetimine sattı. XYZ şirketine de ödemediğiniz zaman ya da sizi bulamadıkları zaman dava açıldı ve dava sonucunda yukarıdaki gibi oldu. Mahkeme; zamanaşımı için bankadan borçlandığınız günü esas almıyor. Onun yerine diyor ki sizin bankaya borcunuz bitti 03.03.2021 tarihinde yeni borcunuz başladı ve zamanaşımına uğraması için bu tarih baz alınır diyor. XYZ varlık yönetim şirketi istediği kadar uğraşsın dursun 03.03.2031 tarihinde borç tahsil edilmediği takdirde ilgili mahkeme tarafından zamanaşımı yazısı XYZ varlık yönetim şirketine tebliğ edilir ve o tarihten itibaren tamamen borcunuz silinir.

Zaten varlık yönetim şirketleri de bankalardan aldıkları dosyaların bir kısmını borçludan tahsil edememektedir. En son bu oran %30’lar civarındaydı son 2-3 senedir o piyasayı hiç takip etmedim.

• @T-C-Kubilay-Dikici, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@gnollzy çok teşekkürler gayet net ve açıklayıcı oldu o zman bakalım kura göre oradaki para eğer az gelecek gibi olursa direk kredi çekerim yoksa uraşmam

Rica ederim başka aklınıza takılan bir şey olursa müsait oldukça cevaplarım.

• @karaçay, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@gnollzy evet dostum aynen öyle. Bankada para yok kısmına da birebir şahit oldum. O arada kur artıyor zarar ediliypr vs. Ama gitmeden kesinlikle alacağım kredidir. 2 yıl sonra gerçekten çerez parası olarak ödenmesi muhtemel

Ben de birçok kişiden duydum çevremden onu. Muhtemelen seçimlerin resmî olarak başlamasını bekliyorlar. Son kez seçim öncesi kredi musluklarını açtıklarında toplu verecekler diye tahmin ediyorum. Kullanabiliyorsunuz şimdiden kullanın hiçbir şey yapmasanız ve en kötü senaryoda tlde kalsanız bile mevduattan alacağınız faiz taksitleri öder üstüne bir miktar para bırakır.

• ⭐⭐

5 Mayıs akşamı Hıdırellez. O akşam dileklerinizi bir kağıda yazıp gül ağacına bağlamayı ertesi gün de o bağladığınız dileği en yakın deniz, nehir neresi varsa akan bir suya bırakmayı ihmal etmeyin.

• ⭐⭐

@Lossantosdy aayyy bende götürmiycem tencerelerimi ...evet bir süre yemek yapmakta istemiyorum...iyi ki dedin haa... yaşasın fikir alış verişi kardeşliği:) ama sen bilgisayarını götür 🙂 bende dysonımı götürcem ama saçlarım için Dyson wrap ilk başta alamam malamam gerçi gitmişim miamiye deniz tuz güneş bakım yağları alırım saçlarım buranın keçe sularından daha iyi olur eminim 🙂 buradaki sulardan saçlarım dağ keçilerinin tüyleri gibi oluyor... bakım yapmasam daha da kötü :)))

• ⭐⭐⭐

@debbieLA77 var var merak etmeyin ulaşıyorlar yakınlarınıza sadece biraz daha temkinli davranıyorlar

• ⭐⭐

@Serap-2 aaaa nasıl da denk geliyor tarihler değil mi dilekler belli toplu dilek dileyelim kesin olacak 🙂 🙏

• ⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş iyi de ulaşsalar ne olacak onlardan birşey talep edemezler... bir kere iki kere ulaşırlar sonra napıcaklar yakalarına mı yapışacaklar... burada legal olarak değil araştırma adı altında ulaşabilirler

• ⭐⭐

@gnollzy birde söyle bişey var bu varlık fonu mudur nedir oraya gidince borçlar 4-5 sene sonra 100 bin tl borcun varsa valla en son 50 veririm başkada param yok diyip ödeyip kapatan arkadaşlarımda oldu:) çokta dert etmeyin... bizde o kadar yok 10 bin tl için 20 bin tl için akrabalarını arasalar nolacak yok bizde de evladım diyip kapatırlar istedikleri kadar korkutsunlar 🙂 bizim kimseden korkumuz yok:)

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

42.2k
Kullanıcı

4.5k
Konu

432.7k

| | | |