Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@sytahmt, içinde söyledi: ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

Merhaba, bu konuyu yeni gördüm tüm iletileri okudum ve aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum. Farzedelim ben aracımla uber ya da delivery işleri yapıyorum. Bir kazaya karıştım ve suçlu karşı taraf. Tamir süresince aracım yatacağı için para kazanamayacağım. Bu duumda karşı taraftan bir para talep edebiliyor muyum? TR’de taksiciler genellikle bu şekilde ücret talep ediyorlar

Sigortayi yaptirirken uber yapacaginizi soylerseniz sigorta fiyati artar. Bazi firmalar bu durumda sigorta dahi vermez. Ancak policenin icerigine goreis kaybindan dolayi para alabilirsiniz. Bunun icin illaki arabayla bir is yapiyor olmaniza gerek yok.

• ⭐⭐

@goodluck anladım çok teşekkür ederim yanıtınız için 🙂

• @goodluck, içinde söyledi: ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

Merhaba, bu konuyu yeni gördüm tüm iletileri okudum ve aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum. Farzedelim ben aracımla uber ya da delivery işleri yapıyorum. Bir kazaya karıştım ve suçlu karşı taraf. Tamir süresince aracım yatacağı için para kazanamayacağım. Bu duumda karşı taraftan bir para talep edebiliyor muyum? TR’de taksiciler genellikle bu şekilde ücret talep ediyorlar

Sigortayi yaptirirken uber yapacaginizi soylerseniz sigorta fiyati artar. Bazi firmalar bu durumda sigorta dahi vermez. Ancak policenin icerigine goreis kaybindan dolayi para alabilirsiniz. Bunun icin illaki arabayla bir is yapiyor olmaniza gerek yok.

Eyaletine gore degismekle birlikte, genel olarak iki turlu is kaybi icin para talep edebilirsiniz: PIP claim yolu ile kendi sigortanizdan veya dava yoluyla karsi tarafin sigortasindan. Her iki sekilde de eger sigorta yaparken araci ticari faaliyette kullanacaginizi belirtmemis iseniz, bu durum aleyhinize kullanilacaktir.

• ⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

@goodluck, içinde söyledi: ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

Eyaletine gore degismekle birlikte, genel olarak iki turlu is kaybi icin para talep edebilirsiniz: PIP claim yolu ile kendi sigortanizdan veya dava yoluyla karsi tarafin sigortasindan. Her iki sekilde de eger sigorta yaparken araci ticari faaliyette kullanacaginizi belirtmemis iseniz, bu durum aleyhinize kullanilacaktir.

Tabiki en guzeli ticari amacla kullanacaginizi belirtmek ancak pratikte hep mumkun olmuyor. Miktari hatirlamiyorum ancak esim kaza yaptiginda su kadar is kaybim oldu deyip $2000 almistik. Sanirim $3000a kadar soylediginizde belge istemiyorlardi. Rakamlari net hatirlamiyorum. Tabi rakamlar sigortadan sigortaya degisebilir

• Bugun park lot unda ilerlerken bir araba front hood a çarpı, kaçtı. Bu durumda sigortadan ödeme alıbilir miyiz

• @portl Full coverage varsa, fotolarini cekip, online olarak claim yapin. Polis cagirmadiysaniz, olayi "vurup kacmislar" seklinde anlatin.

Bu arada cok gecmis olsun!

• @MySea karsi taraf sucu kabul ettiyse islemlerin karsi tarafin sigortasiyla yurumesi gerekiyor diye biliyorum, karsi tarafin zorunlu sigortasi kaza bedelini oder. Bir avmnin otoparkinda benim aracima surtmuslerdi, carpan arkadas telefonunu not olarak yazmisti. Onun sigorta bilgilerini aldim ve claim actim. Kendi arabamin kaza fotolarini vs attim bana $600 para onerdiler ben de kabul etmistim . $650 da bir yerde de yaptirmistim yani cebimden $50 cikmisti.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@portl çok geçmiş olsun. Türkiye yada amerika farketmez senin bu kazayı ispat etmen gerekiyor. Karşı tarafın evrakları olmadığı için polis raporu gerekiyor. Karşı araçla ilgili olarak elinde plaka var mı eğer yoksa hemen en yakın kameradan plakasını öğrenmen gerekiyor. Çünkü kendi şirketine gittiğin zaman senin başka bir yerde manevra yaparken kaza yapmadığını ispat et diyebilirler. Plaka var ise hemen polis raporu tutturuyorsun onlar zaten plakadan karşı aracın plakasından sigorta şirketini sana söylerler sende karşı aracın trafik poliçesinden yaptırırsın. Eğer senin araba da full coverage var ise ozaman kendi poliçenden yaptırırsın daha sonra senin şirketin gidip karşı aracın şirketinden parasını alır buna biz RÜCU diyoruz. Karşı aracın poliçesinden yaptırırsan ozaman sen önce parayı ödersin daha sonra sana para gelir. Fakat sana ne zaman gelir soru işareti. Ondan kendi şirketin antlaşmalı yerden yaptırırsan ozaman hiç bir paran cebinden çıkmaz.

• @Murat-Yılmaz Eger full coverage sigortaniz varsa, karsi tarafin sigortasi ile muhattap olmaniza gerek yok. Kendi sigortaniza claim yaparsiniz. Sayin @ayvalik10 da belirtmis, onlar karsi tarafin sigortasi ile bu isi cozerler.

Siz direk karsi tarafin sigortaya claim yaparsaniz, genelde isi en ucuza kapatmaya calisirlar veya isi yokusa surmeye calisirlar. Birakin sizin kendi sigortaniz halletsin.

• AVM'de arabamiza vurup kactilar. On tampon komple gitti. Full coverage ve polis raporu var. Ancak kameralardan vuran aracin plakasini tespit edemezsek $1000 deductible odeyecegimi soyluyor State Farm. Kameralara sali gunu bakabilecekmis guvenlik. Bakalim ne olacak? Tavsiyesi olan varmi?

• @Ryback Gecmis olsun! Amaclari carpan aracin kim oldugu degil, sucun kimde oldugunu ogrenebilmek. Suclu sizseniz, $1k deductible odemeniz gerekiyor. Fakat suclu karsi tarafsa, sizden deductible miktarini almamalari gerekiyor. Full coverage sigortaniz oldugu icin her durumda zaten hasari cover ederler.

• @MySea, içinde söyledi: ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

@Ryback Gecmis olsun! Amaclari carpan aracin kim oldugu degil, sucun kimde oldugunu ogrenebilmek. Suclu sizseniz, $1k deductible odemeniz gerekiyor. Fakat suclu karsi tarafsa, sizden deductible miktarini almamalari gerekiyor. Full coverage sigortaniz oldugu icin her durumda zaten hasari cover ederler.

Ben aracta degildim. Ben magazadayken polis aradi. Plakamdan bulmuslar beni. Gittigimde iki farkli aile polisle konustular. Carpip kacani gorduklerini fakat plakayi alamadiklarini soylediler. Polis plakayi bulamazsan deductible alirlar senden dedi. Ama ugrasicam. Hem arabayi mahvettiler, hem para odiycem.

• @Ryback Umarim kisa surede bulunur..

• @MySea, içinde söyledi: ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

@Ryback Umarim kisa surede bulunur..

Tesekurler. Umarim.

• Selamlar, dun benim de tatsiz bir deneyimim oldu malesef, Florida’da highway uzerinden isten eve donerken, trafik sikistigi anda arkamdaki arac hizini ayarlamayip arkadan vurdu. Bagaj kapisi, tampodan hasar olustu. Arabayi kenara cekip konustugumuzda adam mahcup bir sekilde bilgilerini verdi, arkadan carptigi icin kendi hatasi oldugunu soyleyip ozur diledi.

Ben yine de highway polisini aradim. Polis bilgileri aldiktan sonra crash number ve surucu bilgilerinin oldugu bir kagit verdi, raporu gun icinde tamamlayacagini bu numara uzerinden sigorta sirketini yonlendirebilecegimi soyledi.

Bu durumda kafamda net olmayan bir konu var, ben kendi sigortami mi aramaliyim, karsi tarafin sigortasini mi?

Etrafimdakilerle konustugumda dogrudan karsi tarafin sigortasi uzerinden kendi sigortami karistirmadan islem yapmanin daha iyi oldugunu soyluyorlar. Ben internetten arastirdigimda kendi sigortami aramam gerektigini okuyorum.

Benzer bir konuda tecrubeniz var mi? Kendi sigortam uzerinden ilerlersem, hata karsi tarafta olsa bile benim policeme bir etkisi olur mu?

Aracim 21 model rav4, ailece kullanmak icin 0 aldim. 1.5 yilda daha 8.000 mile yeni geldi. Normalde ben kendim 200.000 mil ustu 11 model crv kullaniyorum, dun okullar tatil oldugu ve araba bosta oldugu icin ise diger arabayla gitmeye karar vermistim, sanssizlik oldu. Major bir hasar yok ama arabanin deger kaybi icin yapilabilecek bir islem bulunuyor mu? Eski arabayla kaza gerceklesseydi cok uzerinde durmazdim ama bu araba benim icin onemli.

Tavsiye ve fikirlerinize acigim, simdiden tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Anka çok geçmiş olsun eğer arabanızda coverage yani kasko varsa ozaman işlemlerin hızlı ilerlmesi için coverage şirketinden işlemleri yapın. Zaten coverage şirketi diğer aracın liability trafik poliçesi şirketinden parasını alacak. Coverage yaptırısanız ikame araç yedek araçta alırsınız. Eğer sizin aracınızda coverage poliçesi yoksa ozaman hemen karşı aracın liability şirketinden dosya açtırıp paranızı alırsınız. Aracınızı hangi yöntemle yaptırırsanız yaptırın tüm aracın tamiri bitip size teslim edildikten sonra karşı aracın liability şirketine değer kaybı için 2. bir dosya açılır. Tüm dünya da mantık aynı şekilde işliyor.

• @ayvalik10, içinde söyledi: ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

@Anka çok geçmiş olsun eğer arabanızda coverage yani kasko varsa ozaman işlemlerin hızlı ilerlmesi için coverage şirketinden işlemleri yapın. Zaten coverage şirketi diğer aracın liability trafik poliçesi şirketinden parasını alacak. Coverage yaptırısanız ikame araç yedek araçta alırsınız. Eğer sizin aracınızda coverage poliçesi yoksa ozaman hemen karşı aracın liability şirketinden dosya açtırıp paranızı alırsınız. Aracınızı hangi yöntemle yaptırırsanız yaptırın tüm aracın tamiri bitip size teslim edildikten sonra karşı aracın liability şirketine değer kaybı için 2. bir dosya açılır. Tüm dünya da mantık aynı şekilde işliyor.

Tesekkur ederim. Kaza dun oldu, henuz rapor olusmadi tahminimce, claim zamaninin bir onemi var mi sizce? Bugun ya da haftaya yapilmasinin? Kendi insurance’im (geico) ile gorustum, claimi bizden baslatabilirsiniz ama karsi tarafla da iletisime gecebilirsiniz dedi. Karsi tarafin insurance paketine gore ( prograssive) dogrudan onlar cozebilir ya da biz hizlica cozeriz ama karsi tarafin sigortasi yeterli olmazsa bir ihtimal sizin policeniz de etkilenebilire getirdiler konuyu. Tabi daha ortada rapor yok, foto vs gormediler biraz farazi bir bilgi oldu aldigim.

Birkac gun beklemenin bir zarari olur mu sizce?

• Karşı taraf kırmızı ışıkta geçti

Benim arabaya vurdu bende diğer arabaya vurdum bende sadece Fred Loya State Liability vardı benim arabayla diğer arabayı çektiler çocuğun arabayı çekmediler şimdi ne yapmalıyım kimseyi aramadım avukat bulmak istiyorum. Hem boynum ve belim de ağrıyor doktora göstermek buradan da tazminat açmak istiyorum araba ön kapıdan vuracaktı son anda gaz yaptım arka tekerden vurdu ölümden döndüm arabam gitmiyor çekildi.

İlk defa kaza yaptım bilmiyorum ne yapmalıyım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@samuraisamet, içinde söyledi: ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

Karşı taraf kırmızı ışıkta geçti

Benim arabaya vurdu bende diğer arabaya vurdum bende sadece Fred Loya State Liability vardı benim arabayla diğer arabayı çektiler çocuğun arabayı çekmediler şimdi ne yapmalıyım kimseyi aramadım avukat bulmak istiyorum. Hem boynum ve belim de ağrıyor doktora göstermek buradan da tazminat açmak istiyorum araba ön kapıdan vuracaktı son anda gaz yaptım arka tekerden vurdu ölümden döndüm arabam gitmiyor çekildi.

İlk defa kaza yaptım bilmiyorum ne yapmalıyım?

cok gecmis olsun. polis raporu tutturdunuz mu? sonrasinda bir hastaneye gidip doktor raporu almanizi da tavsiye ederim, tum agrilarinizi doktora belirtmelisiniz.

Bu raporlari aldiktan sonra diger araclarin sigorta sirketleriyle iletisime gecebilirsiniz.

diger arac sahiplerinin sigorta bilgileri sizde mi?

• @Anka Gecmis olsun! Full coverage sigortaniz varsa, hata karsi tarafta oldugundan, direk kendi sigortanizla ilerleyin. Hata sizde degilse, zaten sigorta primlerinize etkisi olmaz. Birakin sizin sigortaniz karsi tarafinki ile ugrassin, siz degil!!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |