Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bakındım başlıklara ama göremedim. Sanırım böyle bir başlık yok. Amerika'da olanlar bu konuda tecrübelerini yazabilirler mi? Trafik kurallarında farklılık var mı? Hep duyduğum park yerleri çok çeşitliymiş, bilgilendirebilecek kimse var mı?

• Aslinda temel kurallar ve semboller ayni, sadece bir kural tanimli ise insanlar o kurala burada uyuyor. Mesela burda yollar bombos bile olsa STOP sign da net bir sekilde duruyorsunuz. Yaklasik 3 sn bekledikten sonra devam ediyorsunuz. Diger bir konu donel kavsaklar, TR de donel kavsaklar belki burdan daha coktur ama kuralina uygun kullanmadigimiz icin surekli kilitlenir. Burda ise donel kavsaklar cok guzel calisiyor. Kavsakda biri var ise yol hakki onun ve o cikmadan kimse kavsaga girmiyor. En yogun trafik saatlerinde bile kimse kurali ihmal etmiyor ve o yuzden trafik akiyor.
    School Bus eger durup STOP sign lari acarsa mutlaka duruyorsunuza, hatta karsidan geliyor olsaniz bile durmaniz gerek. Ogrenci inip karsiya gecebilir.
    Benzer sekilde Itfaiye, polis, ambulans araclari isiklari acip geliyorsa yolu kapatmadan uygun bir sekilde durmaniz gerekiyor.
    Ilk aklima gelenleri yazdim.

• @mehmett, içinde söyledi: ABD'de farklı olan trafik kuralları

Aslinda temel kurallar ve semboller ayni, sadece bir kural tanimli ise insanlar o kurala burada uyuyor. Mesela burda yollar bombos bile olsa STOP sign da net bir sekilde duruyorsunuz. Yaklasik 3 sn bekledikten sonra devam ediyorsunuz. Diger bir konu donel kavsaklar, TR de donel kavsaklar belki burdan daha coktur ama kuralina uygun kullanmadigimiz icin surekli kilitlenir. Burda ise donel kavsaklar cok guzel calisiyor. Kavsakda biri var ise yol hakki onun ve o cikmadan kimse kavsaga girmiyor. En yogun trafik saatlerinde bile kimse kurali ihmal etmiyor ve o yuzden trafik akiyor.
    School Bus eger durup STOP sign lari acarsa mutlaka duruyorsunuza, hatta karsidan geliyor olsaniz bile durmaniz gerek. Ogrenci inip karsiya gecebilir.
    Benzer sekilde Itfaiye, polis, ambulans araclari isiklari acip geliyorsa yolu kapatmadan uygun bir sekilde durmaniz gerekiyor.

teşekkürler.. bir tek dönel kavşaklar kısmını tam anlayamadım..

• ⭐⭐⭐

@travelleth, içinde söyledi: ABD'de farklı olan trafik kuralları

Bakındım başlıklara ama göremedim. Sanırım böyle bir başlık yok. Amerika'da olanlar bu konuda tecrübelerini yazabilirler mi? Trafik kurallarında farklılık var mı? Hep duyduğum park yerleri çok çeşitliymiş, bilgilendirebilecek kimse var mı?

Amerika’da trafik kuralları hakkında aklıma gelen en büyük fark kırmızı ışıkta sağa dönülebiliyor olması.

Türkiye’de hemen hemen hiçbir kurala uyulmadığı için burada diğer kurallar farklıymış gibi geliyor çoğu kimseye fakat aslında @mehmett arkadaşın yazığı gibi temelde aynı. Dur işaretinde durulması, yayalara yaya geçitlerinde öncelik verilmesi, göbeklerde yol hakkı içerdekinin olması vs gibi.

1.5 sene oldu geleli, 33bin mile (53bin km) yol yaptım ve ne göbeklerde, ne 4’lü kavşaklarda bir kez dahi yol tıkandığına şahit olmadım.

• ⭐⭐⭐

@mehmett, içinde söyledi: ABD'de farklı olan trafik kuralları

Aslinda temel kurallar ve semboller ayni, sadece bir kural tanimli ise insanlar o kurala burada uyuyor. Mesela burda yollar bombos bile olsa STOP sign da net bir sekilde duruyorsunuz. Yaklasik 3 sn bekledikten sonra devam ediyorsunuz. Diger bir konu donel kavsaklar, TR de donel kavsaklar belki burdan daha coktur ama kuralina uygun kullanmadigimiz icin surekli kilitlenir. Burda ise donel kavsaklar cok guzel calisiyor. Kavsakda biri var ise yol hakki onun ve o cikmadan kimse kavsaga girmiyor. En yogun trafik saatlerinde bile kimse kurali ihmal etmiyor ve o yuzden trafik akiyor.

• Birde sola donus ilk etapta kafa karistirabiliyor. Trafigin yogun oldugu noktalarda yesil ok isaretinin yanmasi bekleniyor. Yesil ok seklindeki lamba yaninca sola donuyorsunuz. Fakat daha sakin bolgelerde yesil ok seklinde lamba olmuyor, bunun yerine yesil yandiktan sonra karsi seritten gelen araba yoksa sola donebiliyorsunuz.

• @FreeWoRLD, içinde söyledi: ABD'de farklı olan trafik kuralları

@mehmett, içinde söyledi: ABD'de farklı olan trafik kuralları

şimdi anladım..

• Bir de aslında en büyük farklardan birisi sanırım ışıklardaki şeritlerin düz gidecek olmanıza ya da dönecek olmanıza göre değişmesi yani ayrılması. Tabelalardaki işarete göre düz gidecekseniz mutlaka ilgili şeriti dönecekseniz de diğer belirlenen şeriti kullanmak gerekiyor.

alt metni

alt metni

gibi örnek olarak.

• STOP levhaları da güzel. 2WAY ve 4WAY gibi bilgiler yer alıyor.

Eğer STOP 4 WAY varsa tüm yolların durması gerektiğini anlıyorsunuz. İlk duran ilk hareket ediyor. Ne kadar kalabalık olursa olsun büyük oranda karışmıyor. 1 ay kadar kaldım Amerika'da sadece bir seferinde STOP 4 WAY olmasına rağmen birisi durmadı az daha kaza yapıyordum.

Eğer STOP 2 WAY var ise önünüzdeki yoldan gelen varsa beklemeniz gerekiyor. Karşınızdaki yol ve sizin aranızda ilk kim durduysa o hareket ediyor.

Yine ONLY olan yön tabelaları da çok kullanışlı araya kaynak yapılamıyor 🙂

Trafik ışıkları da yolun karşısında oluyor. Işık yandığında kavşağı geçmeden durmanız lazım. Bu sayede lambanın dibine girip boyun kaslarınızı zedelemenize gerek kalmıyor.

Ben Türkiye'de STOP tabelalarını hiç görmüyorum. Öyle alışmışız.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@jure Ben de ABD'de üç yıl yaşadıktan sonra Türkiye'de araç kullanınca her yerde dur tabelası olduğunu fark ettim. ABD'deki alışkanlıkla durdum falan ama epey bir korna yedim ve tuhaf bakışlara maruz kaldım.

• ⭐⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: ABD'de farklı olan trafik kuralları

@jure Ben de ABD'de üç yıl yaşadıktan sonra Türkiye'de araç kullanınca her yerde dur tabelası olduğunu fark ettim. ABD'deki alışkanlıkla durdum falan ama epey bir korna yedim ve tuhaf bakışlara maruz kaldım.

Amerika’da şöyle bir algı var mı acaba “ kornaya basan bir şoförün, bu Türk şoför diyebilme ihtimali “ var mi? hocam

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fetihy Yok, sanmıyorum. ABD'de hala çok azınlıktayız ve yeterince tanınmıyoruz. Böyle bir durumda ilk akla gelen "redneck" oluyor. 🙂

• ⭐⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: ABD'de farklı olan trafik kuralları

Teşekkür ederim hocam saolun ilginiz için

• Ben buradan edindigim aliskanlikla, Turkiye'ye gittigim zaman trafikte arac kullanirken, karsiya gecmek isteyen yayalar icin durup yol veriyorum. Trafikdeki diger araclarin taciz kornalari ve kufurlerini bir kenara birakin, yayalar bile kizdilar bana, "delimisin nesin" gibisinden el hareketi yapan yayalar bile oldu 🙂

• Bende buradaki alışkanlıktan yol verdıgım zaman yolu yarılamış olan yaya gerısın geriye koştu. Delımıdır nedır dermışcesıne😂😂😂

• ⭐⭐

Selam arkadaslar malesef besyuzbinkere yavas sur dememe ragmen esim hiz limitini astigindan ve ehliyeti yeni oldugundan yaninda 21 yasinda buyuk olan biri olmadigindan 2 tane ayri ceza yemis 😡 polis arabayi kullanamayacagi ve 1 ay sonra verdigi numarayi arayip court icin birseyler soylemis. Ne yapmaliyiz ,hic bir fikrimiz yok

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: ABD'de farklı olan trafik kuralları

Selam arkadaslar malesef besyuzbinkere yavas sur dememe ragmen esim hiz limitini astigindan ve ehliyeti yeni oldugundan yaninda 21 yasinda buyuk olan biri olmadigindan 2 tane ayri ceza yemis 😡 polis arabayi kullanamayacagi ve 1 ay sonra verdigi numarayi arayip court icin birseyler soylemis. Ne yapmaliyiz ,hic bir fikrimiz yok

Deneyimi olanlar yazana kadar ben şunu paylaşayım: https://www.google.com/search?q=jacksonville+traffic+lawyer

• @HockeyUmpire2 Yazinizdan anladigim kadariyla, esinizin ehliyeti 1 ayligina suspend olmus. Daha fazla bilgi icin:

• @HockeyUmpire2 Bu durumda kesinlikle arac kullanmasin. Yakalanirsa, ehliyeti daha uzun suspend veya revoke olabilir, hatta eyaletine gore tutuklanabilirde.

• ⭐⭐

@MySea ciddimisiniz ! Aman tanrim. Nasil anladiniz suspended edildigini?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |