Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @AYSY33 Hocam yeni hayatinizdaki cabalarinizi takdir ettim. Paylasim icin tesekkurler!

• Turkiye'deki ilk bine girmis universitelere camur atanlar acaba ABD'deki cop universitelerin verdigi egitimin cok kaliteli oldugunu mu zannediyor. 100 bin$ borcla mezun olup yillik 30-40 bin dolar brut maas alarak onlarca yil student loan odeyen insanlarla dolu bu ulke. Daha gecen gun research nurse'un 35bin$ aldigini duydum, kulaklarima inanamadim. South Florida'da bu parayla gecinmek cok zor, hele ki borc odeyerek... Turkiye'deki kalbur ustu universiteler buradaki pek cok universiteden hala daha iyidir. ABD'de yuksek egitim mafyasi onlara harac verilmedigi icin gocmenlere sorun cikariyor sadece. Yine de Turkiye'deki en kotu universite diplomasi buraya lise mezunu olarak gelmekten iyidir bence.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@okvekilic zaten sorun Türkiyede ki üniversilterin bağımsızlıktan çıkması sonucunda iş bulamamazlık yoksa içerik olarak ortaokul okutulan dersler orada lise de okutuluyor. Hemşire ücreti olarak ta forumda sağlıkla ilgili bir konu geçiyorsa yetkili kişiden bilgi alırız @knnrn bize bu ücretin açıklamasını yapacaktır. Sen zaten amerika da başarılı olursan bursu sen istemesen bile bağlıyorlar seni kaçırmamak için.

• @AYSY33 Umarım istediğiniz gibi bir hayat sürersiniz orda. Teşekkür ederim paylaşımınız için.
    Peki çocuklar olmasa yine de gider miydiniz?

• @sinemed Bu soruyu ben 30 yildir burada yasayan birine sordum. Ne TR li ne de Abd li olabildim dedi. Yani bir yanin yine dogup buyudugun yer oluyor. Ama ulkenin halini gorunce de burada oldugun icin sansli oluyorsun. TR de olsaydim calismaya devam ederdim. Ama surekli temel gida malzemesi alirken bile dikkat edeceksin, arabaya yakit alirken. tatile giderken, cocuklarin ihtiyaclari gercekten cok calismis ama karsiligini alamamis oldugunu farkedince yine de buraya gelirdim. Ama burada da hep ayni iste degil kendi sevdigin meslegini veya isini yapacaksan gelip yasayacaksin. Birlikte calisinca yine bahceli evde oturursun. Herseye daha kolay ulasirsun. Enflasyonu unutursun.

• @okvekilic hocam bu yazıda katıldığım bir nokta var Loan konusu. Tanıdığım bütün arkadaşlarım veya dolaylı yoldan tanıdığım insanlar hala üniversite için aldıkları loanı ödüyorlar. Ayrıca Avukat veya Doktor değilseniz yıllık 400-500k$ gibi paralar kazanmanızda hayal bu da cabası.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@okvekilic Hemşirenin hiçbir türü yılda 35 bin almaz. Ayrıntısını bilmiyorum ama muhtemelen parttime veya başka bir şey var.
    ABD'de üniversite tercihleri biraz saçma olabiliyor gerçekten. Meslek sahibi yapmayan bölümlerde okuyup bir sürü borcu düşük maaşla ödemeye çalışan bir kitle var. Ama bu onların kendi tercihi genelde. Kimse kimseyi edebiyat oku diye zorlamıyor.

• ⭐⭐

@okvekilic türkiyedeki "top" üniversitelerin avrupanın en fakir ülkesi polonyoda bir üniversiteden bile kötü eğitim verdiği ve diplomasının bir o kadar da çoğu ülkede geçerli olmadığı bir gerçek. ilk 1000 demişsiniz de bu bir başarı kıstası sayılmaz nitekim bu seviyedeki üniversitelerin ülkeleri hindistan, güney amerika gibi ülkeler. ilk 100'de veyahut ilk 500'de hiç üniversitemiz yok. ODTÜ akademik rüşvet karşılığı ilk 400'e girmişti fakat yakında çıkar. ülkede eğitimin 2002 yılında bittiği bir gerçektir.

iş bulma konusunda da amerika'dan ve kanada'dan okuduğum sayısız tecrübeye göre türk göçmenlerin ikcılar lisans diplomasına değil iş tecrübesine bakmakta.

• @okvekilic Bence aradaki en onemli fark, universitede bolum secebilme. Turkiye’de universite okuyan insanlarin buyuk bir cogunlugu, universite sinavlari sonucunda her ne kadar bolum ve universite tercih listesi yapsalar da, tam olarak istedikleri bolumlerde okuyamiyorlar. Ogrenci secme ve yerlestirme sinavi olan her ulkede durum asagi yukari boyledir. Zaten o yuzden de universite sonrasi calisma hayatina baslayinca, isini sevmeyen, mutsuz cok insan var.

ABD’de boyle bir durum yok. Istediginiz bolum ne ise, hayatta ne yapmak istiyorsaniz, ve en onemlisi sizi meslek olarak ne mutlu edecekse, ona gore universiteye gidiyorsunuz. Bir diger avantaji ise, okurken istediginiz donemde rahatlikla bolum degistirebiliyorsunuz.

Ogrenci kredisi, universitelerin parali ve pahali olmasi gibi konularda ayni fikirdeyim sizinle. Malesef, kapitalist sistemde universitelerin cogunlugu ozerk bir yapida ve hem parali hem pahali!

• @sinemed Zor bir kararın eşiğindesiniz. Stresinizi çok iyi anlıyorum, bizde eşimle memuriyeti bırakıp geldik, daha doğrusu 1 yıl ücretsiz izin alarak. Öncelikle siz sağlık sektöründe çalışıyorsanız meslek konusunda avantajlısınız. Burada sağlık sektöründe hem çok ihtiyaç var hemde gelir düzeyleri gayet iyi. Ama tabiki gelir gelmez kendi işinizi yapamayacaksınız. İngilizce seviyenizi bilmiyorum ama eğer çok iyi değilse bir dil bariyeri ile karşılaşacaksınız. Bankada hesap açmaktan tutun, bir ev kiralayıp yerleşmeye kadar basit konular bile ilk etapta problem olacak. Tabiki belli bir yaşa ve hayat standardına ulaşmış insanların buraya gelip herşeye sıfırdan başlamaya çalışması gerçekten kolay değil. Ama burada en önemli şey sabır. Dilinizi geliştirmek, işiniz için gerekli sertifikaları almak, yeni bir ülkeye ve sisteme adapte olmak için ciddi bir sabır ve metanete ihtiyacınız olacak. Eğer mümkünse mutlaka gelebildiğiniz kadar çok birikimle gelin. İlk birkaç aylık şoku maddi sıkıntı çekmeden atlatabilmek sizi büyük bir stres kaynağından kurtaracaktır. Ama benim düşüncem şu ki eğer bu sabrı ve gayreti gösterirseniz, kendi mesleklerinizi yapmaya başladıktan sonra birkaç yıl içinde Türkiye’deki yaşam standartlarınız ve alım gücünüzün çok daha üzerine çıkabilirsiniz. Herşey gönlünüzce olsun. Umarım sorunsuz bir şekilde vizenizi alırsınız.

• Ingilizceyi amerikada ogrenirim diyerek gelecekseniz, kesinlikle tavsiye etmiyorum. Cunku hem haftada 60 saat basit islerde calisip hem de mesleginizle ilgili iyi bir pozisyonda is bulabilmek icin iyi ingilizce seviyesine ulasmak cok ama cok zor olacak. Bunun bircok ornegini cevremde goruyorum. 20 yildan beri amerikada yasayan Turkler var ama yetersiz ingilizceleri yuzunden hala basit islerde calisiyorlar. Hayatta kalma stresinin yaninda bir de ingilizce ogrenme stresi yasayacaksiniz. O yuzden ingilizce isini Turkiye de halledip gelmeniz yarariniza olacaktir. En azindan intermediate yada upper intermediate duzeyde konusabildiginiz ingilizceniz ile gelin.

• @Hamuchera Teşekkür ederim cevabınız için. Bizimle benzer deneyimleri yaşayan insanların düşüncelerini bilmek iyi geliyor. Umarım siz de dilediğiniz hayata kavuşursunuz Amerika’da.

• emekli olup gidenleri duyunca içim açılıyor - vizem var 2 ci 10 yıllık vizemi aldım. ama açıkçası Green kart olmadan şuan bu maceraya atılmak istemiyorum - gittim gördüm 4-5 ay - ama dediğim gibi - vizen statün iyi olacak -ya yatırımcı yada Green kart - yada iş bulacaktın kaçak olmayan tabi- o yüzden Green kart almaya bakın- para yapıp yatırımcı vizesi kovalayın - bugun - türkiyede benim gibi 15 yıldır memur olan birinini evi arabası oluyor - benim yok o ayrı 🙂

bekarsam yada evli fark etmez hiç düşünmeden satar dolar yapar önüme bile bakmam - 100 130 bin doları bulsam zaten durmam - dediğim bu risk algınız nedir bunu bilmek gerek

haaa tek olsam çok çalışsam zaten o verdiğim 100 130 bin doları kazanacağımı düşünüyorum küçük bir cafe alsam bile bile ayda bana 7-8 bin dolar kalır temiz benceeee...

40 yaşındayım polisim ve son 6 yılım ondan sonra zaten durmam sadece emeklilik sürem dolsun istiyorum o kadar.

selamlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

37 sayfanın özetini seyredebilirsiniz. 10:50 ile 16:40 arasında ki konuşmayı seyredin

• @sinemed. Evet. Ben 30 yıl TR de öğretmen olarak calistim. Emekli olunca verdigi maas açlık sınırında. Şimdi aynı şeyi birada yapsan, karı koca daha rahatsınız. Ama burası da kolay değil. Neden yeni bir yaşam başlıyor. Herseye yeniden başlıyorsunuz. Yani burada hersey çok kolay değil. Çalışmadan kazanmadan gecinemezsiniz. İlk başlarda yeniden Ehliyet, ev kiralama, araba alma iş bulma, bunlarda zorluklarla karşılaşırsınız. Ama herkes bir şekilde bu yollardan geçiyor. Donanımlı olursaniz firsatlar çok.

• Bazen yeniden doğmak gerekiyor..Amerikaya gitme nedenim sanırım bu..

• @MySea ne guzel ifade etmissiniz. "Turkiye’de universite okuyan insanlarin buyuk bir cogunlugu, universite sinavlari sonucunda her ne kadar bolum ve universite tercih listesi yapsalar da, tam olarak istedikleri bolumlerde okuyamiyorlar. Ogrenci secme ve yerlestirme sinavi olan HER ULKEDE durum asagi yukari boyledir." ABD'de durumun boyle olmadigini gosterecek bir kanit var mi elinizde acaba? Burada iyi kazandiran belli basli bolumler (tup, hukuk, finans, muhendislik) disinda cogu bolum issiz mezun ediyor. Yeni mezunlar tek baslarina eve bile cikamiyor. Bence ABD'yi diger ulkelerden cok da farkli zannetmeyin.

• @aristocrat hocam katkiniz icin tesekkur ederim. O bahsettiginiz maaslar da kirsal bolgelerde calisan doktorlar icin gecerli. Buyuk sehirlerdeki maaslar 200-250K (brut) bandinda tabi cerrah degilseniz. Cerrahiye girmek de zor acikcasi. Insanlar loan batakligina dusmemek icin teknisyenlik islerine bakiyorlar. Cunku universitelerde o kadar cok cop bolum var ki hangi bolumun ne kadar maasla mezun edecegini cok iyi arastirmak gerekiyor. Ne yazik ki Turkiye'deki insanlar ABD propagandasina o kadar maruz kaliyorlar ki her mezunun 100K maasla ise basladigini zannediyor. Kira ve saglikli gida fiyatlarinin pahaliligini goz ardi ediyorlar.

• @okvekilic Hocam issizlik oraninin su anki guncel verilerle 3.9% oldugu 330 milyon nufuslu bir ulkede sizin tip, hukuk, muhendislik haricinde bolumlerden mezun olanlarin is bulamadigini savunmaniz cok tuhaf geldi bana. Ek olarak sunu da belirteyim, cogu ogrenci burada okurken alanlarinda calismaya bile basliyorlar. Ozellikle son siniflarina geldiklerinde.

Ogrencilerin kendi istedikleri bolumlerde okumasinin elimde istatiksel bir kaniti yok. Fakat burada merkezi ogrenci secme ve yerlestirme sinavi yok. Bununla birlikte, middle school ve lisedeki notlarinizin sizin sectiginiz bolume baslamada ve alacaginiz derslerde etkisi kesinlikle var.

Bu konuda cevremde cok ornek var. Mesela, ofis arkadasim universitede biology okumus ama sonra o alanda calismak istememis ve muhasebe uzerine master tamamlayip finans alanina yonelmis.

Bir arkadasimin oglu yeni universiteye basladi. Doktor olmak istiyor. Bu nedenle fizik okuyacak 4 yil. Sonra da yine 4 yil tip okuyacak. Daha lisedeyken planini cizmis, ilerliyor.

Baska bir arkadasimin kizi da seneye baslayacak universiteye. Marine biologist olmak istiyor ve daha lisedeyken ona gore dersler secmis. Universite de o alanda okuyacak.

Ben kendim bilgisayar ve IT alaninda okudum, ama o alanda calismak istemedigim icin ben de finans uzerine master yaptim ve bu alanda calisiyorum.

• @okvekilic bu konuda size katılıyorum 15 yıllık yazılım tecrübesi olup cornell üniversitesinden mezun microsoft firmasında çalışan bir tanıdığım 15k civari aylık bir ücret alıyor gerçekten yüksek rakamları kazanmak o kadar basit değil. Ticaret yapılıyorsa evet mümkün ancak maaşlı olarak mümkün değil.

Benzer Başlıklar

• 7
  • 33
  • 124
  • 152
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

58

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |