Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @achillesoag dogan büyüyor işde 😂 herşey adım adım sindire sindire ilerliyor

• ⭐⭐⭐⭐

@Erkan-Gürsoy hayırlısı olsun

• Merhaba abilerim kardeşlerim size bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim benim Türk ehliyetim vardı Amerika’da kaybettim Türk konsolosluğuna gittim 6 ay beklememi söylediler tekrar çıkarmam için bu süre uzun olduğu için bende gittim burada sıfırdan ehliyete yazıldım sınavı geçtim GDL permiti verdiler en yakın 3 ay sonraya direksiyon sınavı verdiler bu gün beni polis durdurdu bana ticket verdi tek araba kullanamazsın yanında birinin olması lazım dedi bu arada telefonla konuştuğumu görmüş durdurmuş beni para cezası yazmıyor ruhsata yazdı ruhsat benim üzerime şimdi bu durum benim ehliyet almama engel olur mu ? Teşekkür

• ⭐⭐⭐

@achillesoag Bekliyoruz kardeşim, az kaldı gelmene.

• ⭐⭐⭐

@denizci10 Teşekkür ederiz 🙂

• Merhabalar,
    Massachusetts (Boston) eyaletinde ehliyet almak isteyen arkadaşlar için kendi tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Umarım faydalı olur.
    Amerika’ya geldikten sonra en kısa sürede ehliyet almanız size büyük fayda sağlayacaktır. İş ararken veya çalışırken geçerli bir U.S. driving license sorulması ile birçok kez karşılaşabilirsiniz. Ehliyetin kimlik olarak kullanılması ise her yerde her işinizi kolaylaştıracaktır. Araştırdığım ve gördüğüm kadarı ile süreç diğer eyaletlerde de aşağı yukarı benzer şekilde ilerliyor. Bazı eyaletlerde Türkçe yazılı sınav seçeneği de sunuluyor. (California, Georgia, Kentucky, North Dakota). Ya da Türkiye ehliyetiniz ile New Jersey'de örneğin direksiyon sınavına girmeden ehliyet alabiliyorsunuz. Amerika içerisinde eyalet değiştirdiğinizde ehliyetinizi de değiştirmeniz veya yerleştiğiniz eyaletin ehliyetine başvurmanız gerekebiliyor. Aşağıdaki linkten Türkçe sınava girebileceğiniz eyaletleri güncel olarak görebilirsiniz.

İlk olarak, RMV (Registration of Motor Vehicles) tarafından “residential” (ikamet adresiniz) kaydınız onaylandıktan sonra yazılı sınavı geçmeniz gerekiyor, ardından Road Test’e (direksiyon sınavı) giderken, aracınızı ve en az 1 yıl Massachusetts ehliyeti olan sponsorunuzu götürmeniz bekleniyor. Bunu yaklaşık $100-200 arası bir ücret karşılığında gerçekleştiren firmalarda mevcut. Dilerseniz ücretini verip uygun aracı kiralayıp, sponsoru ile sınava girebiliyorsunuz. Tanıdığınız bir kişinin aracı ile de sınava girebilirsiniz. En önemli kısım araçta klasik, eski tip el freni bulunması gerekiyor. Road Test maksimum yarım saat sürüyor. Geçerseniz, Road Test Examiner anında size sonucu söylüyor ve sınav kağıdını imzalayıp veriyor. 15 gün içinde ehliyetiniz adresinize posta ile geliyor. İmzalı sınav pass kağıdı ile de, ehliyetiniz gelene kadar yanınızda ehliyetli bir sürücü olduğu takdirde araç kullanabiliyorsunuz.

MASSACHUSETTS LEARNER'S PERMIT/ID (BOSTON)

Online randevu oluşturabilmek için SSN number, pasaport bilgileriniz, cep telefonu numaranız ve ikamet adresiniz gerekiyor.
    Öncelikle aşağıdaki linkten bir online kayıt oluşturmanız gerekiyor. “Apply for a Learner’s Permit” seçeneğinden ilerliyorsunuz. Türkiye'deki normal B sınıfı ehliyet başvurusuna karşılık olarak burada "Class D Passenger Permit" başvurusu yapmanız gerekiyor. Motor kullananlar dilerse "Class M Motorcycle Permit" seçeneğini de işaretleyerek ikisinden ayrı randevu alarak aynı dönemde sınava girebilirler. Ticari sınıflar olan Commercial A,B,C için ileride başvuru yapabilirsiniz. Harçları, vergileri artıyor ve değişiyor. (Truck sınıfları için epey yüksek ücret ödeniyor. İş olarak yapmak isteyenler için süreci biraz daha uzun ve pahalı denebilir.)

https://atlas-myrmv.massdot.state.ma.us/myrmv/

Linkten seçiminizi yaparak ilerlerken size Massachusetts eyaletinde geçerli herhangi bir kimlik belgeniz olup olmadığını soruyor. "Have you ever had Massachusetts credential?"
    GC alarak, ilk defa geldiğinizi varsayıyorum, altındaki iki seçeneğe de hayır yanıtı vererek ilerliyorsunuz.

Sonraki aşamada “Federally Compliant ID Selection” başlığı geliyor. “Real ID” veya “Standard ID” seçeneklerinden birini seçerek ilerlemeniz gerekiyor.
    (Burada 2 seçenek mevcut. Eyalet içerisinde geçerli olacak Standard "MASS ID" ve driving license başvurusu yaparsanız işlemleriniz daha hızlı ilerleyebilir. Gerekli belgeleri sunduğunuzda çok daha kolay kabul edilebilir. Hatta hemen onaylanır ve yazılı sınav için hazırsanız aynı gün bile girebilirsiniz.
    Veya,
    Tüm ülke genelinde geçerli "Real ID" ve driving license başvurusu yapmak istiyorsanız kurallar biraz daha katı işliyor. U.S.'e giriş yaptıktan sonraki dönemde proof of address olarak sizlerden resmi geçerliliği olan belgeler talep ediyorlar. Bu belgeleri Boston merkezdeki RMV ofisi onaylar ise size Real ID ve online yazılı sınav için onay veriliyor. Adres kanıtlarınız; devlet kurumundan (Green Card veya SSN zarfları ve üzerinde adresiniz yazan kağıtlar), banka kredi kartı ekstresi ve tarifeli cep telefonu faturası olmalı ve hepsi kaldığınız adresi göstermelidir. Amerika’ya ilk giriş yaptıktan sonra bunları temin etmek ortalama 2-3 ay sürebilir. Bu yüzden Standard ID daha hızlı işinizi çözecektir. Real ID için ileride başvuru yapabilirsiniz. Mayıs, 2025 tarihine kadar süreniz var. Real ID alırsanız sadece ehliyetiniz ile Amerika içerisinde seyahat edebilirsiniz. Aksi taktirde pasaport ve green card taşımanız ve seyahatlerde ikisini de göstermeniz gerekiyor.)

Sonraki aşamaya geçince, “Identification Information” giriyorsunuz.
    SSN numaranızı yazmanız isteniyor. Doğum tarihinizi ve tüm tarihleri, heryerde ay/gün/yıl olarak yazmayı unutmayın!.
    Telefon, adres, ve aşağıdaki başlıklardaki bilgileri doldurarak ilerliyorsunuz.
    Online kaydı tamamlayıp submit ettiğiniz zaman RMV’den email alıyorsunuz. Size gönderilen Pdf belgede doldurduğunuz bilgiler ile birlikte, yapacağınız ödeme tutarınız “Class D Passenger Permit” için ($30) bildiriliyor. Siz ayrıca standard MASS ID için başvuru yaptıysanız $25 da onun için ödemeniz gerekecektir.

RMV’den size gelecek ilk e-maildeki pdf bilgileri aktarıyorum;
    Name: ..............
    Date of Birth: ...........
    Residential Address: ..............
    Registering to Vote?:NO (oy hakkınız)
    Eye Color: ........ (Göz renginiz)
    Height:.. FT ..IN (Boy uzunluğunuz)
    Military:N/A (askerlik)
    Registering as an Organ and Tissue Donor?:NO (organ bağışı)
    Applying for a Real Credential?:YES (Real ID veya Standard ID başvurusu) (Ben Real ID başvurmuştum)
    Total Due: $30.00

** Documents Required**
    (RMV den randevu alarak bu belgeler ile kayıt olmaya gidiyorsunuz, kaydınızı gerçekleştirdikten sonra size yazılı sınava girebilmeniz için bir belge veriyorlar. Üzerinde “Learner’s Permit Online Exam Instructions” yazıyor. Eğer hazırsanız, ve RMV de o gittiğiniz vakitte müsait ise sizi direk yazılı sınava alabiliyorlar. Veya online olarak evden sınava katılabiliyorsunuz. Size kalmış. Tabiki bu kaydı yaptıktan sonra 60 gün içerisinde yazılı sınava girmeniz gerekiyor.)
    • Temporary I-551 Stamp for Lawful Presence Requirement (Green Card)
    • Unexpired Foreign Passport for Lawful Presence Requirement (Pasaport)
    • Social Security Card for Proof of SSN Requirement (SSN orijinal belge)
    • Bank Statement w/ Cancelled Checks (within 60 days) for 1st Proof of Residency Requirement (2 adet adres kanıtı; kredi kartı ekstresi ve telefon faturası)
    • Cellphone Bill (within 60 days) for 2nd Proof of Residency Requirement

Actions Required at Service Center
    The online lawful presence authorization system has encountered an issue while verifying your lawful status.
    If you cannot present any of the required documents at the time of your transaction, you must present documents from our acceptable documentation list, which can be found at https://www.mass.gov/guides/massachusetts-identification-id-requirements.
    These documents must be submitted no later than 60 days from the date of this letter.
    I affirm under the penalties of perjury that the information provided is true and accurate. I further understand that providing false statements or information is punishable and subject to both imprisonment and a civil driver’s license suspension pursuant to M.G.L.c.90, §24B.

Formunuzu print out aldınız,
    Bu formdaki bilgilerin altına imza atıp, SSN numaranızı yazıp başvuru tarihini yazıyorsunuz.

Size gelen bu emailde yer alan;

Thank you for applying for a Massachusetts Learner's Permit.
    In order to complete this transaction, you must visit an RMV Service Center. RMV Service Centers are open by appointment only. Click here to schedule an appointment.
    You can print the attachment or view it from a mobile device.
    .........
    Gözden kaçmasın, “click here” bölümünden tıklayarak,
    Massachusetts eyaleti içerisinde yaklaşık 27 ayrı ofisten herhangi birine tıklayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Map view özelliği ile bulunduğunuz bölgeye en yakın olan ofisi randevu almak için tercih edebilirsiniz. Normal takvimde 1-2 ay sonrasına gün veriyorlar. Fakat panik yapmanıza gerek olmadan, gün içerisinde değişik saatlerde kontrol ederseniz mutlaka iptal eden birilerinin yerine aynı güne veya ertesi güne bile randevu alabilirsiniz.

Ben de gerekli belgeler ile online başvuru formunu oluşturup, print out alıp imzalayıp doldurduktan sonra oturduğum bölgeye yakın olan bir RMV ofisinden online randevu aldım. Online randevuyu aldığınızda e-mail adresinize gelen e-maili 15 dakika içerisinde onaylamanız gerekiyor. Yoksa randevunuz geçersiz sayılıyor.

(Office Selection: If you do not see the RMV Service Center location you are looking for listed below, it is because all appointments for the transaction you have selected are currently full at that Service Center. New reservations time slots are released Monday through Friday each hour between 9AM and 4PM.)

Artık belgelerinizi hazırlayıp randevu aldığınız RMV ofisine gitme zamanınız geldi.

Randevunuzdan yaklaşık yarım saat önce gidebilirsiniz. Yoğunluk oluyor. Ayrıca size önemli bir ipucu verebilirim. Ofise girmeden önce 855 947 4595 numaralı telefona “I’m here” kısa mesajını gönderin. SMS ile anında sıra numarası alacaksınız. Girişteki görevliye mesajı gösterin ve içerdeki koltuklarda oturarak ekranlardan sıra numaranızı bekleyebilirsiniz. Yoksa genelde içeride kuyruk oluyor. Sıra size geldiğinde ilgili bankoya giderek ilk olarak print out aldığınız imzalı randevu formunu veriyorsunuz. Daha sonra Green Card veya pasaport, ve diğer belgeleri sizden isteyecekler. Vesikalık fotoğrafınızı çekecekler ve optik cihazda göz muayenesi yapacaklar. Gözlük veya lens kullanıyorsanız burada beyan etmeniz gerekiyor. Tüm kontrollerden sonra digital signature device a imzanızı atıyorsunuz ve belgenizde görünüyor. Ödemenizi burada nakit veya kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Learner’s Permit için $30
    Standard MASS ID için $25

Kayıt işlemlerini başarı ile tamamladığınızda görevli size bir kağıt veriyor.
    “Learner’s Permit Online Exam Instructions” yazan kağıdın üzerinde “Customer ID” numaranız bulunuyor.

https://atlas-myrmv.massdot.state.ma.us/myrmv/_/#2

Bu linkten girerek “Customer ID” numaranız ve SSN numaranızın son 4 hanesi ile online hesabınızı aktif hale getiriyorsunuz. Hazır olduğunuz zaman online yazılı sınava buradan giriyorsunuz. Yazılı sınavı geçerseniz anında “Class D Passenger Permit” belgeniz hazır oluyor. Print out alıp yanınızda Road Test için götürmeniz gerekiyor. Examiner bu kağıt üzerinde size pass veya fail vererek, imzalayıp size teslim ediyor. Bu online hesap (my account) bölümünden Road Test için gereken ücretleri kredi kartıyla veya RMV ofise gittiğinizde nakit ödeyebilirsiniz.

Class D Road Test Fee $35
    Class D License Fee $50

Road Test randevunuzu my account bölümünden kendiniz oluşturuyorsunuz. Schedule a road test seçtikten sonra dilediğiniz RMV ofisinde sabah 9 ile akşam 5 arasında herhangi bir saati seçebilirsiniz. Yoğunluk olarak 15 gün ile 1 ay arası ileri bir takvime gün veriliyor. Fakat önceki taktikle, iptal edilen randevuları takip ederek, randevu tarihinizi erken bir tarihe rahatlıkla alabilirsiniz. Road Test randevusu için erken gün ve saat bulabilmek, ilk RMV randevusu almaya göre daha rahat ve esnek diyebilirim.

Önemli hatırlatma şu olabilir!!..; randevu tarihinizi diyelim ki erkene çekmek istediniz ve uygun bir gün buldunuz. Kendi randevunuza 72 saat kalmışsa ve değiştiriyorsanız ödediğiniz ücret yanıyor. Tekrar ödemeniz gerekiyor.

YAZILI SINAV (Learner’s Permit Online Exam)

https://www.mass.gov/doc/drivers-manual/download
    Bu linkten “driver’s manual” olarak “A Message to Massachusetts Motorists from the Registry of Motor Vehicles” pdf ini indirebilirsiniz. 170 sayfalık bu ingilizce pdf dökümanın içerisinden gelecek 25 soruluk online testi (min 18 doğru ile) 25 dakika içerisinde geçerseniz “Road Test”e girmeye hak kazanıyorsunuz. RMV ofisine gittiğinizde $5 ödeyerek te bu kitabı hardcopy olarak satın alabilirsiniz.

My RMV account’a girerek access my profile dan hesabınıza giriyorsunuz. “take an online exam” ı seçiyorsunuz, (Randevu esnasında görevli bana hangi dilde sınava girmek istediğimi sorduğunda ingilizce yanıtı vermiştim. Seçenekler arasında Türkçe dili var mı diye sormuştum. Hayır maalesef yok demişti. Yalnız online sınava başlarken hangi dilde sınava başlamak istediğimi sorduğunda seçenekler arasında Türkçe bulunuyordu. Ben ingilizce beyan ettiğin için öyle devam ettim. Türkçe için tekrar teyit edebilirsiniz.)

https://atlas-myrmv.massdot.state.ma.us/myrmv/

sınava başladığınız anda “License Suspension or Revocation” kısımlarından yaklaşık 10 soru ardı ardına geliyor. Ters köşe oluyorsunuz. Junior driver lar ile ilgili cezalar ve yaptırımlar, uyuşturucu ve alkol kullanımı ile ilgili cezalar ve ehliyet askı süreleri, mahkeme süreçleri ile ilgili sorular vardı. Trafik işaretleri ve teknik sorular daha çok son 10 soruda karşıma çıkmıştı. İlk başlarda paniklerseniz hemen soruyu geçin, tekrar başa dönüp cevaplayabiliyorsunuz. Açıkçası sadece Türkiye ehliyetine sahip arkadaşlar özellikle bu cezalar ile ilgili bölümlere iyi bakmalılar. Burada eyalet genelinde ticket uygulamaları ve cezaya dönüştüğü durumlar önemli konular. Trafikte araç sürerken de önemli. Polisle her an her yerde karşılaşabilirsiniz. Kontrol hiç beklemediğiniz yerde karşınıza çıkabiliyor.

Testi tamamlayıp geçtiniz. Tebrikler. Artık Print out alıp Road Test e gitme vaktiniz geldi.
    (yazılı sınavda %60-70 cezalar, kanuni yükümlülükler ve %20-30 trafik işaretleri ve teknik sorulardan geliyor. Bunun nedenini şöyle açıklayabilirim. Siz burada ilk defa ehliyete başvuruyor kabul edildiğiniz için burada ilk başvuru yapan gruptakiler gibi değerlendiriliyorsunuz. Bu yüzden Junior Driver lar için geçerli olan kurallardan birçok soru geliyor. 21 yaş altındaki sürücüler için kurallar daha farklı işliyor)

Yazılı sınava çalışmak için internette faydalanabileceğiniz kaynaklarda var;

(bu serideki 10 videoyu izleyebilirsiniz)

(Massachusetts’i seçin, 25 soruluk 24 adet test var. Hepsini tamamlayıp, kalıp geçtiğinizi görebilirsiniz. Yanlız, gerçek online sınavda buradaki soru havuzundan maksimum 15-16 soru geliyor. Gayet iyi oran, göz atmaya değer)

DİREKSİYON SINAVI (Road Test)

Online yazılı testi başarı ile geçtikten sonra “Class D Road Exam” için kendi hesabınıza girerek gün ve saat alıyorsunuz. Email adresinize gelen pdf dosyasını print out alıp, imzalayıp yanınızda götürüyorsunuz. Orta konsolunda eski tip manual el freni bulunan aracınız ve sponsorunuz ile birlikte randevu aldığınız RMV ofisine giderek yarım saat önce hazır bulunmanız gerekiyor. Randevu saatinden 15 dakika önce aracınızı RMV test road park yerine çekmeniz gerekiyor. Daha sonra sponsorunuz ile birlikte içeriye ofise gidiyorsunuz. Road Test odasında Examiner’ler gelerek sizden ilgili belgeleri istiyorlar. Öncelikle;

.
    Bu formu doldurarak, sponsor bilgilerini, ehliyet numarasını ve araç plakasını girerek ikinizde imzalıyorsunuz. Görevli formu alıyor. (Evde print out alıp doldurabilirsiniz. RMV ofisinde de mevcut)

.
    Bu formda yazan araç kriterlerini size teyit ettiriyor. Aracın sigortasını, trafik muayene kayıtlarını (orijinal belge) kontrol ediyor. Size geri veriyor. Daha sonra sponsorunuzun ehliyetini kontrol ediyor. Size aracınıza geçip sürücü koltuğunda oturmanızı söylüyor. Sponsorunuzun tam sizin arkanızdaki koltuğa oturması gerekiyor.
    Daha sonra Examiner park yerindeki araca geliyor ve camdan size araç muayenesine başlayacağını iletiyor. Öncelikle sürücü koltuğunda oturarak, hand signals olarak sağ, sol sinyaller ve yavaşlayıp durma hareketlerini açıklayarak gösteriyorsunuz. El işaretlerini mutlaka öğrenin. Basit 3 hareket sadece. Ardından aracın tüm sinyaller, silecekler, farlar, fren lambası, lastikler, camlar kontrol ediliyor. Eksik varsa Road Testiniz iptal ediliyor.

Daha sonra Examiner araca biniyor. Göstergeler, vites, el freni tek tek kontrol ediliyor. Arabayı çalıştırıp, vitesleri kontrol ettiriyor. P modunda çalıştırıp, el freni tamamen çekilmiş durumda size aracı D moduna alıp el freninin çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizi söylüyor. Kontroller yapıldıktan sonra artık yola çıkmaya hazırsınız.

Rahat olmanızda fayda var. Ortam tabi ki oldukça resmi. Examiner Bayan Colleen benim sponsoruma, lütfen test tamamen bittikten sonra diyalogda bulunabiliriz demişti. Ve uyardı.
    Her şeyi sıfırdan ve göstere göstere yapın. Önce koltuğunuzu ayarlayın ve emniyet kemerinizi bağlayın. Sonra yandaki emniyet kemerlerini kontrol edin. Orta dikiz aynasını elinizle ayarlayın. Yan dikiz aynalarını ayarlayın. Sağa sola başınızı çevirip kontrol yapın. Sinyal vererek çıkış yapın. Stop sign lara mutlaka uyun. Speed limit tabelasında ne yazıyor ise o hızda gidin. Araç var ise takip mesafesine mutlaka uyun. Yokuşta curb parking mutlaka soruluyor. Direksiyonu hangi yöne çevirmelisiniz. Neden. Ve 3 point dönüşü mutlaka çalışın. Beni yokuş ve çok dar bir yolda çevirtti, neyseki 3 yerine 2 hamlede dönebildim. Geri geri giderken mutlaka arkaya dönüp yola bakın. Paralel parking mutlaka yapacaksınız. Geri geri girip iki araç arasına park etmiştim. Tamam süper oldu, şimdi park edemediğini düşünelim tekrar denemeni istiyorum dedi. Tuzak hareket. Tekrar yola çıkıp, paralel konuma gelip geri geri sıfırdan girmeniz gerekiyor. Neyse ki bütün etapları bitirdik. Pass aldık.

Yaklaşık 23 yıllık Avrupa ve Türkiye ehliyetim bulunuyor. Examiner bana oldukça rahat ve iyi araba kullandığımı söyledi. Sadece Massachusetts eyaleti için farklı kanun maddelerini bilmemin faydalı olacağını, sürücülerin bazen sabırsız davranıp sizi trafikte telaşa sevk edebileceğini söyledi. Trafikte zorunlu olmadıkça, işaretlere uyarak trafiğin akışını aksatmamak gerekiyor. "No turn on red" tabelası olan yerlerde kırmızı ışıkta mutlaka durmanız gerekiyor. Yazmayan yerlerde insiyatif kullanarak, yol durumunu gözleyerek kırmızı ışıkta dönüş yapabilirsin dedi. Sürücüler genelde bu kuraldan dolayı birbirlerine korna çalıyorlarmış.

Biraz destan gibi oldu ama..iş görür sanırım.. 😊
    Neyse benden bu kadar. Hepinize bol şanslar. Kazasız belasız güvenli sürüşler.
    Sevgiler, selamlar, ışıkla kalın 🙏🏆🇺🇲

• İyi günler herkese. Türkiyede ehliyetim yok almadım araba sürme konusunda kötü değilim acemi de değilim şimdi amerikaya gittiğimde bu süreci nasıl halledebilirim. New jersey eyaletine gidiyorum fakat türk ehliyetim olmadığı için araba alıp pratik yapma şansım da yok. Sürücü kurslarına mı kayıt olmalıyım yoksa bi şekilde halledebilir miyim bu süreci?

• @Erkan-Gürsoy Teşekkürler yararlı bilgiler vermişsiniz.

• @TravelerAn Sizede çok teşekkür ederim.Oldukca yararlı bilgiler vermişsiniz.Yolu oralara düşenlere güzel kaynak olmuş.

• ⭐⭐

@kartalveat has nah been selected. Buna guldum. Hakkini helal et

• @TravelerAn hocam cok guzel bilgiler vermissiniz. Ekleme yapayim;
    Real id olmazsa yurtici ucuslarda pasaport+green card gerekiyor.
    Real id ile sadece ehliyetle binebiliyorsunuz.

Georgiada Ben ozel surucu kursunda road exam almistim. Benzer bir durum var ise bu cok kolaylastiriyor isleri.

• @emirgenco, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@kartalveat has nah been selected. Buna guldum. Hakkini helal et

Nezaketin için de teşekkür ederim.
    Ayrıntıyı yakaladığınız için sizi ayrıca kutlarım.

• @charon
    Katkınız için ben teşekkür ederim. Metine ekledim. Herkes faydalanabilir. Güzel günler dilerim.

• herkeze merhaba şuan new jersey de ehliyet almaya çalışıyorum ve sınava çalışırken fark ettim ki biz türkler için çok fazla türkce kaynak yok bende bu kounda kendi çapımda elimden geldiği kadar bir çalışma yaptım umarım işinize yarar saygılarımla.bağlantı metni

• ⭐⭐

@Burak-3 tesekkurler

• ⭐⭐

@TravelerAn guzel bilgiler eline saglik

• @emirgenco rica ederim

• Merhaba sizlere bir soru sormak istiyorum, Türkiye ehliyetim yok florida da ehliyet almak istiyorum. bu konu hakkında bilgisi olanlar cevaplarsa çok sevinirim. çok teşekkürler

• @alperzarate Online bir kurs almanız gerekiyor ekstradan sadece. TR ehliyeti olanlar onu almıyor, arada process açısından onun dışında bir fark yok. Kursun ücreti de $10-20 arasında bir şey. Ardından DMV'ye gidip written test'i geçiyorsunuz ve road test'i.

• @Burak-3, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

herkeze merhaba şuan new jersey de ehliyet almaya çalışıyorum ve sınava çalışırken fark ettim ki biz türkler için çok fazla türkce kaynak yok bende bu kounda kendi çapımda elimden geldiği kadar bir çalışma yaptım umarım işinize yarar saygılarımla.bağlantı metni

ehliyetinizi alabildiniz mi hocam? süreç nasıl işledi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |