Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Programmer evet, kalemler bunlar karşılarındaki rakamlardan bazıları değişir ona göre bir toplam çıkartılır. Zaten kira ve araba en yüklü olan masraflar..

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   cgokhan cgokhan 

• Üçüncü bölüm

İkinci bölüm için tıklayınız. | Dördüncü Bölüm İçin Tıklayınız (Coming soon)

Arkadaşlar bugün neredeyse yaklaşık bir ayımı tamamlamış bulunmaktayım (29. Gün). SSN kartım on gün önce arkadaşıma ulaştı ve geçen günlerde bana ulaştırdı. Takribi üç haftayı buldu gelmesi. Green card’tan halen bir haber yok (still payment received). Bu arada benden iki hafta önce buraya gelmiş arkadaşa 38. Gününde gelmiş.

Bugün (24 Ocak) bankaya gidip hesap açmakla uğraştım. İlk önce Google maps’ten yorumlara bakayım dedim rezalet bir puanı vardı. Tek vezne çalışıyor vs. yazmışlar bundan 7ay önce. Müşteri hizmetleri yazmış halledeceğiz özür dileriz vb. mesajla yanıt vermiş hepsine. Neyse 25dk yürüdüm mesai bitimine 40dk kala girdim içeriye. İki kuyruk vardı bir baktım harbiden veznede bir çalışan var. 6-7 kişi ayakta sıra bekliyorlardı. Birden yapılan kötü yorumların hepsi gözümün önünden geçti. Neyse ortada bir masa vardı müşteri ile ayakta sohbet ediyorlardı. Dedim benim işim vezne ile alakalı değil bekledim bir 5dk kadar. Sonra ne için geldin hesap açmak istiyorum derken belgelerimi kontrol etti. SSN kartım ve pasaportumu gösterdim. Adresime gelen bir mektup vardı onu da iliştirdim. StateID yok mu dedi dedim geleli bir ay oldu henüz alamadım. Neyse benim gibi bir müşteri daha var ondan sonra seninle ilgileneceğim dedi. Geçtim koltukta 15dk daha bekledim. Gitmeden önce yolda Bank Of Amerika’nın mobil uygulamasını indirmiştim ve bu bana zaman kazandırdı size de tavsiye ederim. Çünkü birkaç işlem yaptırıyor size. Müşteri temsilcisi çok iyi biri çıktı, oradaki yorumlara bazen aldanmamak gerek. Birazdan çok güzel yorum yapacağım. Ev kiramı nasıl ödüyorsun, çalışıyor musun gibi ekstra bir soru sordu. Sanırım kredi kartı başvurusu yapacaktı. Ardından dedim sadece debit hesaba ihtiyacım var. Mesai süresine az kalmasına rağmen ince detaylı bir şekilde her şeyi anlattı. Elimde birazcık euro vardı fazla vaktimiz olmadığı için, yarın gel onu da yatıralım dedi. Bu olaydan size tavsiyem, İngilizceniz varsa ya da yoksa sayfayı çevirerek online olarak başvuru yapmanız. Sadece pasaport ve ssn için bankaya uğramanız gerekiyor. Boşuna vakit kaybetmemiş olursunuz. Bir nevi telefonum üzerinden işlem yaptık 😊

Eee daha başka neler yapıyorsun diyorsan. İlk hafta bir şey yapamadım resmen vakit öldürdüm. Çünkü etrafı tanımayı, artık vücuda burada olduğunu kabullendirmekle geçiyor. Araç olmayınca bir yere de gitmek imkânsız. Bisiklet ve scooter almayı düşünüyorum ama şu an bir meşgalem olmadığı (işsiz) için ek bir masraf yapmak istemedim. Sonuçta sınırlı bir bütçe ile bir şeyleri başarmak istiyorum.

İş ayırt etmiyorum ama öncelik biraz kendi alanımda bir iş arayışında oldum. Yeni bir LinkedIn hesabı oluşturdum. Profildeki gramer hatalarına rağmen ikinci hafta başlarında 4-5 arama aldım. Tabi maalesef bunların hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Ya telefon dondu ya da ses kesik kesik geldi anlaşamadık. Üçüncü hafta içinde güzel bir fırsat yakaladım. Aslında burada detaylı bahsettim. Ocak kontenjanında bir kişilik yer varmış. Şubat sonuna kadar beklemem gerekebilir işe alım müdürü karar verecek dedi. Bende o kadar bekleyecek şansım olmadığı belirttim. Kısaca bu fırsatı da teptik. Bugün birkaç tane daha mesaj atmışlar banka işinden dolayı henüz cevap veremedim aslında yine bir fos bir şey çıkacak diye sıkıldım. Walmart için kendi sitesi üzerinden 4-5 tane işe başvurdum 7-8 pozisyon açık ama henüz halen başvuru aşamasında.

Bu arada biri sizi arıyorsa muhakkak telefon ilk çaldığında yanıt verin. İkinci arama ya olmuyor ya da geri dönüş yapmıyorlar. Bu arada bu hafta havalar birden soğumaya başladı. Ne güzel sıcacık (ortalama 20-25 arası) devam ediyorduk. Şimdiki seyir 8-16 derece arası gidip geliyor.
    Bu zamana kadar evde vakit geçirdim. Artık bir süre sonra sanki hapiste hücrede kalıyormuş gibi hissediyorum. Bu nedenle evin bahçesinde bolca vakit geçiriyorum. Anca yorulunca, uykum gelince ya da iş başvurusu yaptığım vakitler odaya geçiyorum. Sanırım iş bulana kadar böyle geçecek. Kaldı ki çalışmadan iki ay kadar bütçem kaldı. Bununda ayrı bir stresi var.

Bir ay içindeki harcamalarım, içinde telefon, kira, priz vb. gibi sadece bir kereliğe mahsus harcamalar var. Ortalama 600-700 arası harcamışım. Tabi bunu bu ay yarıya düşüreceğim. Umarım bir sonraki bölümde iş tecrübelerimden bahsederim aksi halde izimi bulamayacaklar

Total 1729,14$
    No Seller Cost Date
    1 Uber 60,00 27.12.2022
    2 ATT 40,00 28.12.2022
    3 Walmart 36,13 28.12.2022
    4 Walmart 140,00 28.12.2022
    5 Walmart 14,34 29.12.2022
    6 Walmart 70,45 29.12.2022
    7 H-E-B 13,00 30.12.2022
    8 Popeyes 8,65 30.12.2022
    9 H-E-B 32,88 31.12.2022
    10 Walmart 12,88 3.01.2023
    11 Walmart 8,08 3.01.2023
    12 H-E-B 12,50 4.01.2023
    13 H-E-B 26,39 4.01.2023
    14 H-E-B 6,00 4.01.2023
    15 Walmart 9,78 4.01.2023
    16 H-E-B 89,89 6.01.2023
    17 H-E-B 22,22 8.01.2023
    18 H-E-B 62,19 10.01.2023
    19 H-E-B 103,12 12.01.2023
    20 H-E-B 54,36 16.01.2023
    21 H-E-B 16,12 18.01.2023
    22 Walmart 89,33 18.01.2023
    23 Landlord 660,00 21.02.2023
    24 Book 20,00 20.01.2023
    25 H-E-B 120,83 21.01.2023

Halledilmesi Gereken Listem

• SSN
    • Bank Account
    • Green Card
    • Saygınlık 😂
    • Evlilik
    • Çoçuk çoluk
    • İş
    • Ehliyet
    • Araba
    • StateID
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   cgokhan cgokhan 

• @cgokhan Alacağın ehliyet state id olarak geçmiyor mu?

• ⭐⭐

@cgokhan https://nextdoor.com/news_feed buradan mahallenize yakın olan elinizden gelebilecek işlere bakar mısınız belki birşey de denk gelir iş konusunda bol şans dilerim

• @baran-bozdogan evet geçerli ama henüz ona ayıracak bütçe yok:) çünkü ise girmeden araç alamam alsam sigorta vs zor olacak. Şimdilik o topa girmeyeyim

• @Zelene evet arada bir bakıyorum ama hep hırsızlık olayları paylaşılıyor hiç is ilanı görmedim 🙈

• @cgokhan Anladım hocam kolay gelsin aşağıda belgeleri ayrı ayrı yazmıssın dedim farklı bir şey mi var

• @baran-bozdogan yok öylesine bir list yaptım kendimce bazılarını işaretledim ama kayıt olmadı xD editör desteklemiyor sanırım

• @cgokhan

iş konusunda umarım şansın iyi gider.
    Bizlerde buralardan sizlerin anlatımları tecrübeleri ile birlikte aynı durumları içindeymiş gibi yaşıyoruz işte , heyecanlı ve beni mutlu eden bir durum oluyor.

Hedeflerinizden birine ulaştınız hocam ben size Saygınlık😂 duyuyorum .😁
    Tecrübelerinizin devamını bekliyorum 🙂

• @cgokhan Eminim ki yakın zamanda bir iş bulacaksınızdır. Yeni bir ülke dışında yeni bir kıtaya göç ettiniz o yüzden 1 ay içerisinde kendi mesleğinizde bir iş bulamamanız doğaldır, canınız sıkmayın bol şans dilerim.
    Gelecek ay güzel tecrübelerinizi bekliyoruz 🙂

• @cgokhan
    Hani "Hic olmeyecekmis gibi bu dunya icin, yarin olecekmis gibi ahiret icin yasayin" denir ya, ayni filozofiyi is gorusmelerine uygulamanizi tavsiye ederim.

Ne alaka diyorsunuz muhtemelen. Subat sonu diyen yere "evet" deyip, baska is aramaya devam etseydiniz, subata kadar is bulursaniz ne ala, bulamazsaniz en azindan bir B planiniz olmus olurdu.

Ben de is ariyorum. Ayni anda 3-4 recruiterla gorusuyorum. Kimisi istedigim gibi bir is, kimisi B, C, D planim. Iki aydir pekcok gorusmelerim oldu, henuz olumlu sonuc alamadim maalesef. Ayni yerle 3-4 gorusme yapiyorsunuz, diger adayi sectik diyorlar.

Yani, yarin bir sirketten is teklifi almayi bekliyor bile olsaniz, basvurmaya ve diger yerlerle gorusmeye devam edin. Ise baslayana kadar hicbir seyin garantisi yok. Bence, bu surecin 6 ay kadar uzayabilecegini hesaba katarak, part-time is bakin. Yurume mesafesinde is yerleri varsa, ugrayip is basvuru formu doldurun.

Nextdoor da ISO (in search of) ilani verebilirsiniz. "ISO free or affordable Bicycle or scooter." Bir kac cumleyle, su an aracinizin ve butcenizin olmadigini da belirtin. Iletisime gecen olursa, nerede bulustugunuza dikkat edin, tuzaga dusurulmeyin.

Iyi haberlerinizi bekliyoruz 😀

• ⭐⭐⭐

@cgokhan Amazon da satıcı hesabı açmayı düşündün mü hiç ? istersen bu konu da destek verebilirim sana

• @tolgasatir delivery işinden mi bahsediyoruz? yoksa stok yapıp satmaktan mı? özelden yazabilirsiniz yapabileceğim birşeyse 🙂

• @Senay-Sirin, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@cgokhan
    Hani "Hic olmeyecekmis gibi bu dunya icin, yarin olecekmis gibi ahiret icin yasayin" denir ya, ayni filozofiyi is gorusmelerine uygulamanizi tavsiye ederim.

Ne alaka diyorsunuz muhtemelen. Subat sonu diyen yere "evet" deyip, baska is aramaya devam etseydiniz, subata kadar is bulursaniz ne ala, bulamazsaniz en azindan bir B planiniz olmus olurdu.

Ben de is ariyorum. Ayni anda 3-4 recruiterla gorusuyorum. Kimisi istedigim gibi bir is, kimisi B, C, D planim. Iki aydir pekcok gorusmelerim oldu, henuz olumlu sonuc alamadim maalesef. Ayni yerle 3-4 gorusme yapiyorsunuz, diger adayi sectik diyorlar.

Yani, yarin bir sirketten is teklifi almayi bekliyor bile olsaniz, basvurmaya ve diger yerlerle gorusmeye devam edin. Ise baslayana kadar hicbir seyin garantisi yok. Bence, bu surecin 6 ay kadar uzayabilecegini hesaba katarak, part-time is bakin. Yurume mesafesinde is yerleri varsa, ugrayip is basvuru formu doldurun.

Nextdoor da ISO (in search of) ilani verebilirsiniz. "ISO free or affordable Bicycle or scooter." Bir kac cumleyle, su an aracinizin ve butcenizin olmadigini da belirtin. Iletisime gecen olursa, nerede bulustugunuza dikkat edin, tuzaga dusurulmeyin.

Evet maalesef öyle bir hata yaptım 🙂 bu kadar vakit alacağını düşünmemiştim. Bugün'de linkedIn 4 kişi yazmış bakalım birşey çıkacak mı 😂 part-time bakıyorum etrafımda yok, yada otobüs ile gitme şansım yok.

• @Senay-Sirin, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@cgokhan

Iki gün once iki yere başvuru yaptim. Aslında profilde olusturdum. Bu sefer bir kişi ile contact yerine gelen her arama ile konuşmaya çalıştım. Sizin önerinize uyup 🙂

Ertesi gün 18 arama aldim ve farklı eyaletlerden bunların 10 tanesiyle konuştum. Genel olarak ne iş yaptığımı tecrübe vs ve relocate yapabilir misiniz diye soru sordular. Ve resume istediler. Bugün de 5 arama aldim artık sıkılma geldiği için ikisiyle konuştum. Gerçekten çok yorucu oluyor. Üstelik %95 hint aksanı ile anlaşmaya çalıştım.

Sonuç olarak birsey çıkacağını sanmıyorum çünkü hepsi kendi clientlari için arama yapıyorlar yada kota doldurmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Biri saçma bir şey sordu gc nasıl aldın diye. Dv lottery diyorum 3 kere sordu 🙂 anca anladı.

Tabi ertesi gün şak diye işe girmeyi düşünüyorum ama umarım haftaya birkaç telefon harici mülakat alırım. Hatta haftaya kadar bir işe başvuru yapmicam bu aramalardan bir yanıt bekleyeceğim.

Çünkü kim hangi firma için aradı hatırlayamıyorum.
    Hatta aynı firmadan iki farklı kişi aradi. Bir is icin 3-4 kişi aradi ama farklı araci şirketler 😂 Sizce işlere başvurmaya devam etmeli miyim? Hersey çorba gibi oldu 🙂

• @cgokhan Başvurduğunuz sektör nedir?

• @baran-bozdogan, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@cgokhan Başvurduğunuz sektör nedir?

Alanım yazılım, tabi iş ayırt etmiyorum ama alan dışı normal işler için hiç dönüş olmadı bir hafta geçti üzerinden. Wallmart vb yerlerden bir sonuç çıkmadı henüz. Bazılarında US tecrübem var mı yok mu onu soruyor 😂 dedim daha Göçmen olarak yeni geldim. O fırsatları da kaçırıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cgokhan wallmart gibi mağazalara girmek için @redsat2000 öneri almanı tavsiye ederim geçmişte yöneticilik yaptığı için sana yardımı dokunur

• @ayvalik10 teşekkürler evet @redsat2000 bey ile iletişime geçtim. Buradan kendisine tekrar teşekkür etmek istiyorum ♥ tabi süreç uzun sürüyor. Bekleyeceğiz yapacak birsey yok 🙂

• ⭐⭐⭐

@cgokhan Elemeler yap. Notlar al. Özellikle sana şartları en çok uyanları not etmelisin. Bu şekilde yoğunlaşacağın firmalar göz önünde olur. Not alırken sana sundukları şartlara, ekstralara, benefitlere (401K, SSK, yemek 🙂 ) göre eleme yapabilirsin. Hatta hangi şirketle ne konuştun, şirket hakkında aklındaki yorumları da not al bence. Senin de şartlar uygunsa relocate yapabilirsin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |