Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@tolgasatir bence de ev almak daha mantıklı olurda bende gitsem ilk hedefim yıl içinde ev almak olucak. Türkiye’de yeteri kadar kirada oturduk ordan kazandığım parayla burdan da ev alma planım var aileme

• Bu ileti silindi!

• @tolgasatir greencardla gidilirse ev almak bence hiç de saçma değil, bir miktar peşinattan sonra kiradan daha uygun ödeme imkanıyla ev alınabiliyor diyorlar, ki gördüğümüz gidenlerin de çoğu öyle yapıyor 👍🏻

• ⭐⭐⭐

@dytmelek, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@tolgasatir greencardla gidilirse ev almak bence hiç de saçma değil, bir miktar peşinattan sonra kiradan daha uygun ödeme imkanıyla ev alınabiliyor diyorlar, ki gördüğümüz gidenlerin de çoğu öyle yapıyor 👍🏻

İşte aslında ben %80 downpayment (yanlış yazmış olabilirim😁) %20 kredi gibi çekmek elimdeki tüm parayla direk araba dan sonra ev almak gibi bir düşüncedeyim .

• Ev almak, kirada olmaktan her zaman icin daha avantajli. Kiradayken odediginiz para havaya gidiyor. Ev sahibiyken kendinize yatirim yapmis oluyorsunuz.

• Kuzey Amerika'nın içine 13 tane Türkiye sığıyor. Aynı gün kayak tatili ve deniz tatili yapabileceğiniz yerleri var. Bunu neden belirtiyorum, hani buraya gelirseniz gelir gelmez bir ev alarak kendinizi sınırlandırmayın. Kiraya vereceğiniz parayı çöpe atılmış para olarak da görmeyin, airbnb ya da paylaşımlı odalarla kendi kiranızı sıfırlayabilirsiniz.

• ben her zaman kirada oturdum ama bir evim vardı 🙂 evimin kirası ile hep istediğim mekanda oturdum. ama bunun için taşınmaktan korkmamak lazım:)

• ⭐⭐⭐⭐

benim bir tanıdığım var kendisi sağlam zengindir. İstanbul da Kemer Country de otuyor. Komşuları ünlü kişiler. İstese oradan 4-5 tane ev alabilecek parası var ama hiçbir zaman bir ev sahibi olmadım olmayacağım diyor. Herkesin bakış açısı başka tabii. Ama bizim gibi 7 sülalesi memur olan kişiler için ters bir düşünce. O beni anlamıyor ben de onu anlamıyorum.

• ⭐⭐⭐

@denizci10 Benzer durumda olan, sizin tanıdık kadar olmasa da lüks bir ev almaya yetecek gücü olan bir arkadaşım var benim de. İnanın şuan orta seviyenin altında bir semtte oturuyor. Paramı bir eve yatıramam diyor. Ben onu anlıyorum ama ben de ne o para var ne de ondaki ticari tecrübe.

• ⭐⭐⭐

Ticaret yapan insanlarda o parayla kiranın kaç katını kazanırım kafası olduğundna parayı eve bağlamazlar.

• @denizci10
    2009’da evlendiğimde eşimle çok beğendiğimiz sıfır bir eve kiracı olarak girdik, o evde 10 yıl kiracı kaldık. Boyacımız, abi şu ana kadar kiraya verdiğin parayla bu evi alırdın diye yatırım tavsiyesi bile veriyordu. Biz o evi 2020 başında pandemi başlamadan bir ay önce 2009’daki fiyatının yarısına aldık. (TL olarak düşünmeyin) şu an satmak istediğimde tl bazlı 6 kat fiyat artışı olsa da, dolar bazında 2009’daki değerine yeni ulaştı.
    Diyeceğim o ki zamanlama çok önemli.
    Şans bizim yanımızdaydı bunu inkar edemem. Ancak uzay mekikleri yakıtlarının 8/7’sini sadece kalkış ve atmosferden çıkış sırasında kullanır diye biliyorum, kalanıyla yer çekimsiz ortamı kullanıyor.
    Başka bir ülkede yaşamaya karar verdiğinizde yakıtınızı idareli kullanmak zorundasınız. Burası Türliye ye göre her ne kadar çok hafif hissettirse de yerçekimsiz değil neticede.

• ⭐⭐⭐⭐

@Alper-Bayram yine müthiş bir bakış açısıyla durumu özetlemişsiniz hocam. Tebrik ve teşekkür ederim. Yani şöyle amacımız öncelikle ev almak değil ama dediğiniz gibi eğer paramız ve imkanımız olursa doğru zamanda almak en mantıklısı olacaktır. Sonuçta sınırsız bir bütçeyle gelmiyoruz ama boşu boşuna da kira vermek bir yerden sonra saçma olacaktır. Zaten bazı youtuberlar ev bakmaya başlıyorlar neredeyse 4-5 ay sonra ev alabiliyorlar. Biz de 3 aşağı 5 yukarı aynı şeyi yaşayacağız. Daha kredi skorumuz yok zaten. O bu derken en a 2-3 sene geçecek sonrasına bakarız hocam. Hayat kısa yaşamaya bakmak lazım...

• ⭐⭐⭐

@Alper-Bayram, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@denizci10
    2009’da evlendiğimde eşimle çok beğendiğimiz sıfır bir eve kiracı olarak girdik, o evde 10 yıl kiracı kaldık. Boyacımız, abi şu ana kadar kiraya verdiğin parayla bu evi alırdın diye yatırım tavsiyesi bile veriyordu. Biz o evi 2020 başında pandemi başlamadan bir ay önce 2009’daki fiyatının yarısına aldık. (TL olarak düşünmeyin) şu an satmak istediğimde tl bazlı 6 kat fiyat artışı olsa da, dolar bazında 2009’daki değerine yeni ulaştı.
    Diyeceğim o ki zamanlama çok önemli.
    Şans bizim yanımızdaydı bunu inkar edemem. Ancak uzay mekikleri yakıtlarının 8/7’sini sadece kalkış ve atmosferden çıkış sırasında kullanır diye biliyorum, kalanıyla yer çekimsiz ortamı kullanıyor.
    Başka bir ülkede yaşamaya karar verdiğinizde yakıtınızı idareli kullanmak zorundasınız. Burası Türliye ye göre her ne kadar çok hafif hissettirse de yerçekimsiz değil neticede.

yazarlık var mı 🙂 yazım diliniz çok güzel ve akıcı ve çok güzel yerlerden örnekler yakalıyorsunuz 🙂

• Ben 20 yıl reklam yazarı olarak çalıştım.

• ⭐⭐⭐⭐

@Alper-Bayram çok belli hocam.

• Merhaba arkadaşlar yazı dizisine devam edelim, umarım birlerine faydam dokunur.
    10 Ekim pazartesi günü Facebook tan bulduğum bir aracı satın aldım, 17 ekim pazartesi günü aracı nj lodi dmv de üzerime kaydettirmek için gittim, araç ruhsatı, sigortası, Ssn olmadığına dair yazı, Universal title aplication yazısı, türk ehliyeti ve pasaport vererek kayıt işlemini gerçekleştirdim, 172,50 dolar para aldılar. Ayın 12 si çarşamba günü, Nj Leonia Bank of amerika şubesine gittim. Pasaport, türk kredi kartı, Amerika telefon numarası ve ev adresiyle hesabımı açtırdım, ayın 18 i salı günü security kredi kartına başvurdum ve onaylandı , hiç bir evrak vermedim çünkü bankayla çalışmaya başlayınca herşey bilgisayardan oluyor artık. Bugün permit için (geçici ehliyet yazısı sanırım) nj flemingtondaki dmv ye gittim. Bankadan gelen yazı,pasaport,türk kimlik,türk ehliyet,. Bankadan gelen debit kart, ssn olmadığına dair yazı ile başvurdum 10 dolar ödedim ve belgeyi aldım. Bugün sınav olmak istermisiniz dediler, hayır ben randevu alırım dedim çıktım. Birde araç alırken eğer başka bir eyaletten araç alıyorsanız 14 gün içinde muayene yaptırmanız gerekiyor. Şimdilik aklıma gelenler bunlar...

• ⭐⭐⭐⭐

@OrlandoGücü süpersin. Hızlı yaşaman yetmezmiş gibi hızlı anlatıyorsun 😉😂 eşine sağlık. 1 ay olmadan her şeyi hallettin maşallah. 🧿👍👏

• ev alma amaciniz bence çok onemli. oturmak istediğiniz evi mi alacaksınız yoksa bosuna kiraya para gitmesin diye mi ev alacaksınız. yasamak istediğiniz eyalete gore de değişkenlik gösterecek bir durum. san Diego'da ev almak icin ciddi bir paraya ve zamana ihtiyacınız var. ama daha makul eyaletlerde bu amaciniza daha hızlı ulaşabilirsiniz. bizim 3 sene oldu geleli henüz ev almayi başaramadık, ilerde umarım. sormak istediğiniz bir soru olursa yardimci olmaya calisirim. hem e2 ile ilgili hem amerika ile ilgili.

• ⭐⭐⭐⭐

@egesahinkaya La mesa daki evler 1 milyon civarı vallahi nasıl alınacak merak ediyorum.

• ⭐⭐⭐

@OrlandoGücü don't stop, go ahead, just do it, vallahi helal olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

130

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.7k

| | | |