Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Dun Delaware'deki kucuk bir ciftlik ile gorustum. Yaklasik 1.5 yasinda tamamen ot ile dogal olarak beslenmis bir koyun aldim. Kesimi ve etlerinin dogranmasi, vacuumlu posetlerle paketlenmesi dahil $220 odeyecegim. Yaklasik 60-70 lbs et cikacagini soylediler. Yani 1 lbs = $4'dan daha asagiya denk gelecek gibi.

Sehirlerin etrafindaki ciftlikler boyle hizmeler veriyor. Daha once yasadigimiz sehirde bizde sut aliyorduk ciftlikten. Hayatimda ictigim en lezzetli suttu neredeyse. Fiyati da market fiyatinin biraz ustuydu. (6$ /gal)

Dun Delaware'deki kucuk bir ciftlik ile gorustum. Yaklasik 1.5 yasinda tamamen ot ile dogal olarak beslenmis bir koyun aldim. Kesimi ve etlerinin dogranmasi, vacuumlu posetlerle paketlenmesi dahil $220 odeyecegim. Yaklasik 60-70 lbs et cikacagini soylediler. Yani 1 lbs = $4'dan daha asagiya denk gelecek gibi.

30kilo et demek. Sudan ucuz:)) burda 220birim e 1,5kg zor alirsin.

Desenize ,oralarda kurban kesenler bayağı ucuza işi kapatıyorlar.

• Bu defa da okul kirtasiye alisverisinden bir liste paylasacagim. Bizimki 7th grade. Her yaz okulun websitesinde o ogrenim yili icin gerekli kirtasiye listesi yayinlanir. Biz de o listeye gore ihtiyaclari tedarik ederiz. ABD de kindergarten dan lise sona kadar kitaplari okullar verir. Biz simdiye kadar hep kirtasiye icin Walmart tercih ettik. Tabii ki baska bircok secenekler de var.

2 adet Composition book (Cizgili veya kareli normal boy defter, 80 yaprakli): $1.00
    3 adet ince dosya: $3.81
    16 adet dosya ayraci: 9.74
    5 adet bant: $6.20
    5 adet tukenmez kalem: $5.62
    24 adet kursunkalem: $0.97
    24 adet renli kursunkalem: $2.27
    Grafik icin kareli kagitlar: $1.87
    4 adet kalin dosya: $11.80
    Kalemtras: $2.84

Toplam: $46.12

Note: Bazi malzemeler evde eskiden kalma vardi, almadik. Ornegin: Cetvel, hesap makinesi, makas, silgi, highlighters, extra kagitlar.

• @MySea merhaba. Adresi paylasırmısınız. Aldıktan sonra bende NJ deyim. Almak istiyorum. Helal kesim mi. Teşekkür ederim.

• ⭐⭐

@MySea

amerikada 7 grade orta okul birinci sinifmi oluyor.....bizim burda 7 inci sinif orta bir oluyor orta okul 4 yil,ondan sonra 2 yil high school yani lise,orta ve lise ayni okul icindedirler.

Bu defa da okul kirtasiye alisverisinden bir liste paylasacagim. Bizimki 7th grade. Her yaz okulun websitesinde o ogrenim yili icin gerekli kirtasiye listesi yayinlanir. Biz de o listeye gore ihtiyaclari tedarik ederiz. ABD de kindergarten dan lise sona kadar kitaplari okullar verir. Biz simdiye kadar hep kirtasiye icin Walmart tercih ettik. Tabii ki baska bircok secenekler de var.

2 adet Composition book (Cizgili veya kareli normal boy defter, 80 yaprakli): $1.00
    3 adet ince dosya: $3.81
    16 adet dosya ayraci: 9.74
    5 adet bant: $6.20
    5 adet tukenmez kalem: $5.62
    24 adet kursunkalem: $0.97
    24 adet renli kursunkalem: $2.27
    Grafik icin kareli kagitlar: $1.87
    4 adet kalin dosya: $11.80
    Kalemtras: $2.84

Toplam: $46.12

Note: Bazi malzemeler evde eskiden kalma vardi, almadik. Ornegin: Cetvel, hesap makinesi, makas, silgi, highlighters, extra kagitlar.

ABDde değilim malesef merak ettiğim için soruyorum.
    7.sınıf öğrencisinden kurşun kalem, silgi, kalemtraş falan istemeleri bi değişik geldi. 90da ben ilk okula başladığımda 1 sınıflara versatil kalem (mekanik, çıtçıtlı) yasak gibi bi uygulama vardı. İlla klasik kurşun kalem olsun isterlerdi. Bu onun gibi bi uygulama mı?

• ⭐⭐⭐

@MySea Benzer bir kırtasiye listesine geçen okul başlangıcında 350₺ ödemiştim. Normalde daha pahalı demişlerdi ama güya kırtasiye indirim yaptı.

• üniversite okurken yazın okul öncesi dönemlerde büyük marketlerin kırtasiye bölümlerinde destek elemanı olarak çalışıyordum.. gelen listeleri görseniz inanamazdınız (hala değiştiğini sanmıyorum). bir de özellikle marka belirtiyorlardı.. yapıştırıcı x marka, boya kalemi y marka.. başka olursa öğretmenler kabul etmiyorlarmış.. insanlar inanılmaz paralar ödemek zorunda kalıyorlardı.. kaldı ki öyle @MySea dediği gibi "zaten geçen yıldan vardı, onları almadık" durumu söz konusu bile değildi.. yeni olmalıymış ! daha önce de yazmıştım, bu başlık forumda beni en hüzünlendiren konu başlığı..

• ⭐⭐⭐

@hayallerabd Tamamen aynı durumu yaşadık. Şu marka boya şu marka kalem vs. Bir de falan kırtasiyeden de alabilirsiniz diye adresi belirtiyorlar.

• @Programmer çünkü bu firmalar ve kırtasiyeler belirli dönemlerde okullara gidip resmen workshop yapıyorlar.. öğretmenlere hediyeler, tatile gönderenleri bile oluyor, seviye oralarda.. haliyle o okul ve öğretmenler de velileri bu firmalara ve kırtasiyelere mecbur bırakıyorlar.. Allah çocuk okutanların yardımcısı olsun..

• ⭐⭐⭐

@MySea harika ya eşimle şok olarak okuduk, her şehirde eyalette var mı böyle şeyler acaba? Mesela floridada?

• ⭐⭐⭐

@MySea 4. Sınıfa başlayan kızımın okul kitapları için 8000tl ödeyen, kırtasiye listesini görmekten korkan ben için büyük şok 🥺😅

• Firsatcilik her platformda malesef bizim insanimizin ruhunda ve genetiginde var. Herkes nerden kendime nasil fayda saglarimda bu fayda ile baska bir insani kaziklarim onun derdinde.

Yukardaki ornekte yazilmis okul mudurune , ogretmenine pahali hediyeler al akabinde hediyeye kendini satan adamlar konuyla alakasiz masum ve mecbur kalmis insanlara gereksiz esyalar aldirip konuyla alakasi olmayan insanlarin dolandirilmasina vesile olsunlar.

Bu ornegi neden bir gelismis Avrupa ulkesi veya Abd de gormuoruz? Cevabi sanki basit biz toplum olarak malesef ahlak ve vicdan erezyonuna ugradik. Yazacak cok sey var ama uzatmak istemiyorum cok uzucu sadece.

• @mardin47-47 Ozelden yazdim size.

• @sir-altan Bizimkinin okulunda 6-7-8 junior high school diye geciyor. 9-10-11-12 high school.

• @avar Bilemiyorum ama 1st grade den sonraki tum hepsinde listelerde var bunlar. Biz eksik olursa aliyoruz. Evde ben ve esim de kullandigimiz icin ben toplu paketlerde aliyorum bazi kirtasiye ihtiyaclarini.

• @dytmelek Ciftliklerin oldugu yerleri arastirmaniz gerekiyor. Benim bildigim, NJ, PA, MD ve DE de boyle yerler var.

Florida hakkinda bilgim yok ama arastirmak gerekir. Internette birkac ciftlik buldum ama fiyatlar biraz pahali geldi bana.

Note: Helal kesim ile ilgili ozelden sorular aliyorum. Oyle bir tercihiniz varsa, bunu Islami dernek ve organizasyonlardan sormaniz gerekiyor.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Programmer Programmer 

• Aldi alisveris:

Sut (2 gallon): $6.62
    Patates salatasi (2 lbs): $3.19
    Makarna salatasi (2 lbs): $3.19
    Organic yogurt: (2 lbs): $4.95
    Aci sos (355 gr): $2.09
    Havarti peynir (227 gr): $2.99
    Tavuk but kemiksiz (2 lbs): $6.81
    Organic yumurta (48 adet): $13.16
    Chocolate bars: $4.28
    Tuzlu kavrulmus fistik (1 lbs): $1.95
    Bella mantar: $1.49
    Sogan (2 lbs): $3.09
    Kereviz (1 paket): $1.59
    Organic salata karisik (1 paket): $4.59
    Uzum (2 lbs): $2.49
    Limon (2 lbs): $3.59
    Yesil sogan (2 paket): $1.70
    Portakal (6 lbs): $5.78
    Lahana (3.36 lbs): $2.65

Toplam: $76.20

• Amerika'da enflasyon kesinlikle %10-15 falan degil...

1300e kiralanan ayni ev 1600e kiralandi...
    4.88 olan leg quarter 6.48
    300luk evler 400-450
    10luk arabalar 13-14
    6.49 olan et (benim aldigim) 8iasti

maalesef hukumetlerin hepsi yalan soyluyor 🙂 Universite'de bana akademik anlamda hic ama hic bir sey katmamis bir hocamin belki de tek katkisi olan sozu geliyor aklima 🙂

ISTATISTIK, RAKAMLARLA YALAN SOYLEME SANATIDIR 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

121

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |