Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

merhaba arkadaşlar 30 Nisan tarihini hayatım boyunca unutmayacağım çünkü benim için yaklaşık 30 saat sürdü ve bu süre zarfında neredeyse tamamında yoldaydım. Yolculuğumuz 01.00 da evden çıkıp İstanbul Havaalanına gitmekle başladı. yaklaşık 1 saat 45 dk sonra havaalanına vardık. Varır varmaz arabamızı dış hatlar gidiş terminaline denk kırmızı otoparka koyduk ve yaklaşık 50 metrelik yürüyen bant ile havaalanına giriş yaptık.(Havaalanı otoparkında kampanya olduğundan 30 günlük abonman bileti 257.5 TL ye aldık. Havaist lerin kişi başı 52 TL olduklarını düşününce gayet uygun bence) İlk valiz kontrolü sonrasında hemen covid testi içi bir alt kata indik. 7 numaralı kapının yanındaki yürüyen merdivenlerden aşağı inince hemen karşınıza çıkıyor zaten. TRG firmasından covid testi yaptırdık abd antijen testini kabul ettiği için ve hem ucuz hem de 15 dk da çıktığı için bunu tercih ettik. çok şükür negatif çıkan sonuçlarımızı aldıktan sonra Lufthansa nın kontuarına gittik (K14-K21) Valizlerimiz 23 kiloya kadar verebiliyoruz ama biz çok gezeceğimiz için ağırlık olmasın diye 17'şer kilo olacak şekilde hazırladık. yanımıza da 5'er kilodan iki tane sırt çantası aldık. (sırt çantası kilo sınırı 😎 kontuardan ayrıldıktan sonra hemen yurt dışı çıkış harçlarını ödedik. (150 TLx2) Sonra pasaport kontrolü için polislerin olmadığı e-pasaport kontrol noktasından geçtik. Pasaportlarınızı cihaza okutuyorsunuz sonra 4 parmak izi gösteriyorsunuz ve yüzünüzün fotoğrafı çekilip geçiyorsunuz bu işlem yaklaşık 15 saniye sürmemiştir. Biz Lufthansa ile Frankfurt aktarmalı gittik ama Frankfurt a giden uçakta her hangi bir ikram dağıtılmadı biz de mecburen Frankfurt havalimanında bişeyler yemek durumunda kaldık. (ya da uyuduk haberimiz olmadı) sonra frankfurt ta uçağa bindik ve 8 saat sonra New York a geldik. Geldik te saat de geri geldi. sabah 6 da İstanbul dan uçağa bindik New York a 13.30 da indik. Tabi bunlar yerel saat ama sonuçta saatlerdir yoldayız. Asıl macera JFK havaalanında yaşadık. Yaklaşık 3.5 saat havaalanında pasaport kuyruğunda bekledik. Memur yok diye 3 ya da 4 kapı açıktı ve yüzlerce kişi vardı sırada. Ama sıranın çok olması işimize de yaradı memur ne kalacak yer ne dönüş bileti hiçbir şey sormadan "vacation?" diye sordu ben de yes deyince fotoğrafımızı çekti ve mühürü bastı geçtik. Gümrük kontrolünde de kimse bize bakmadı ondan da direkt geçtik. Şimdilik bu kadar yarın devam ederim...

• ⭐⭐⭐

@denizci10, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

merhaba arkadaşlar 30 Nisan tarihini hayatım boyunca unutmayacağım çünkü benim için yaklaşık 30 saat sürdü ve bu süre zarfında neredeyse tamamında yoldaydım. Yolculuğumuz 01.00 da evden çıkıp İstanbul Havaalanına gitmekle başladı. yaklaşık 1 saat 45 dk sonra havaalanına vardık. Varır varmaz arabamızı dış hatlar gidiş terminaline denk kırmızı otoparka koyduk ve yaklaşık 50 metrelik yürüyen bant ile havaalanına giriş yaptık.(Havaalanı otoparkında kampanya olduğundan 30 günlük abonman bileti 257.5 TL ye aldık. Havaist lerin kişi başı 52 TL olduklarını düşününce gayet uygun bence) İlk valiz kontrolü sonrasında hemen covid testi içi bir alt kata indik. 7 numaralı kapının yanındaki yürüyen merdivenlerden aşağı inince hemen karşınıza çıkıyor zaten. TRG firmasından covid testi yaptırdık abd antijen testini kabul ettiği için ve hem ucuz hem de 15 dk da çıktığı için bunu tercih ettik. çok şükür negatif çıkan sonuçlarımızı aldıktan sonra Lufthansa nın kontuarına gittik (K14-K21) Valizlerimiz 23 kiloya kadar verebiliyoruz ama biz çok gezeceğimiz için ağırlık olmasın diye 17'şer kilo olacak şekilde hazırladık. yanımıza da 5'er kilodan iki tane sırt çantası aldık. (sırt çantası kilo sınırı 😎 kontuardan ayrıldıktan sonra hemen yurt dışı çıkış harçlarını ödedik. (150 TLx2) Sonra pasaport kontrolü için polislerin olmadığı e-pasaport kontrol noktasından geçtik. Pasaportlarınızı cihaza okutuyorsunuz sonra 4 parmak izi gösteriyorsunuz ve yüzünüzün fotoğrafı çekilip geçiyorsunuz bu işlem yaklaşık 15 saniye sürmemiştir. Biz Lufthansa ile Frankfurt aktarmalı gittik ama Frankfurt a giden uçakta her hangi bir ikram dağıtılmadı biz de mecburen Frankfurt havalimanında bişeyler yemek durumunda kaldık. (ya da uyuduk haberimiz olmadı) sonra frankfurt ta uçağa bindik ve 8 saat sonra New York a geldik. Geldik te saat de geri geldi. sabah 6 da İstanbul dan uçağa bindik New York a 13.30 da indik. Tabi bunlar yerel saat ama sonuçta saatlerdir yoldayız. Asıl macera JFK havaalanında yaşadık. Yaklaşık 3.5 saat havaalanında pasaport kuyruğunda bekledik. Memur yok diye 3 ya da 4 kapı açıktı ve yüzlerce kişi vardı sırada. Ama sıranın çok olması işimize de yaradı memur ne kalacak yer ne dönüş bileti hiçbir şey sormadan "vacation?" diye sordu ben de yes deyince fotoğrafımızı çekti ve mühürü bastı geçtik. Gümrük kontrolünde de kimse bize bakmadı ondan da direkt geçtik. Şimdilik bu kadar yarın devam ederim...

İlk adımı sorunsuz attınız bundan sonrasıda su gibi akar gider umarım her detayı bekliyoruz 🤗

• ⭐⭐⭐⭐

@bidünya çok teşekkür ederim...

• ⭐⭐⭐⭐

1.bölüm buradaydı özet geçmek gerekirse havaalanına girişe kadar ki bölüm...

Şimdi gelelim JFK'den çıkış ve Abd ile tanışmaya... Havaalanı terminalinden çıkınca (Lufthansa ve THY Terminal 1'e iniyor) isterseniz hemen uber/lyft çağırabilirsiniz isterseniz de hemen karşıya geçip AirTrain'e binebilirsiniz. AirTrain denilen şey havaalanı içinde terminaller arası ve havaalanına gelen metro ve otobüslerin durağına giden/götüren bir raylı sistem. Ücreti çıkarken ödüyorsunuz. Nasıl derseniz şöyle mesela AirTrain ile Jamaica metrosunun girişine geldiniz metro binmek için kart alacaksınız ekranlarda AirTrain+Metro Card a basıyorsunuz ve sizden yaklaşık $11.75 (AirTrain $8+Metro $2.75+ kart ücreti $1) ücret alıyor. Ama eğer ki gideceğiniz yer yakınsa ve sizde minimum 2 kişi gidecekseniz bir yere uber/lyft daha mantıklı oluyor. Çünkü 2 kişi için $23.5 ödemektense $6-7 daha vererek Brooklyn de birçok yere gidebilirsiniz. Tabi takdir sizin. Ben şahsen pişman oldum ondan söylüyorum. Bu arada lyft'in uber'den yüzde 10 daha ucuz olduğunu da söylemek isterim. Havaalanındaki wi-fi hizmeti iyi oradan çıkmadan bu işleri halledebilirsiniz yani pasaport kuyruğunda beklerken fakat uber ve lyft fiyatları yoğunluğa göre artıp azaldığından Türkiye iken yaptığınız plan ile buradaki uymayabilir benden demesi. (Örn.: bir yere gidecektik Manhattan da ve ben uber çağıracaktım önce fiyatına baktım ve kendi kendime iyiymiş dedim ama yaklaşık 7-8 dk sonra mekandan çıktık bu sefer uber i çağırdığımda fiyatın yoğunluktan dolayı 5 dolar arttığını gördüm.) ondan dolayı Türkiye de iken yaptığınız bu fiyat planı size uymayabilir.

Evet şimdi gelelim metrolara. Öncelikle ulaşımı metro ile yapacağım derseniz kendinize MTA New York sitesinden subway haritasını indirin öyle gelin derim. Çok karışık ama alışınca (ben 2 günde alıştım) çok kolay geliyor. Aynı yere bazen iki farklı tren gidiyor ama birisi express olabiliyor yani tüm duraklarda durmuyor diğeri tüm duraklarda duruyor ya da akşam kullanacaksanız durağın içindeki farklı bir hattan geçiyor olabilir.(bazı duruklarda 3 hat oluyor gidiş geliş 6 farklı yerden tren geçebiliyor bunun için yukarıdaki bilgileri kontrol etmelisiniz ya da oradaki görevliye sormalısınız.) (Bu arada konu dışı ama metrolar çooooook pis, iğrenç kokuyor ve maalesef fare var. Eşim dönünce İstanbul Metrosuna teşekkür mektubu yazacağım dedi.)

Airbnb ile Turo hakkında da bilgi vermek istiyorum. Airbnb yi biliyorsunuzdur ama ufak detaylar var mesela eve/odaya girişte kesinlikle fotoğraf çekin. Biz bi sıkıntı yaşamadık ama aklınızda bulunsun istedim. Turo için de kısa süreli kiralamalarda pek bi avantajı yok sadece istediğiniz yerden alma gibi bir güzelliği var yani şunu demek istiyorum havaalanına gidip de almak zorunda değilsiniz size yakın bir yerden araç kiralayabilirsiniz. Aracı almadan ve aracı vermeden de mutlaka fotolarını çekin zaten verirken çekmek zorundasınız ama alırken de çekin ve elinizde bulunsun. Özellikle de vuruk, sürtük ve ezik yerleri yani ileride size sorun çıkaracağına inandığınız yerleri. Son bi tavsiyem de hem airbnb de hem de turo da ucuz diye ağzınız tadı kaçmasın minimum 4.5 ve üstü reyting alan kişilerle çalışın benden tavsiye. Turo da araç için 3 türlü sigorta var Minimum sigorta araç çalınırsa veya kaza olursa $3000 a kadar size fatura çıkarıyor bunun için yaklaşık günlük $9 ödüyorsunuz, bir diğeri Standart sigorta bunda da $500 a kadar size fatura çıkıyor günlük ücreti $16 civarı ve son olarak da Premium bunda hiç bir ücret ödemiyorsunuz ama günlük yaklaşık $40 civarı. Bu fiyatlar tahminimce aracın fiyatı ile marka modeli ile doğru orantılı diye düşünüyorum. Herkes kendi bütçesine göre yaptırır ya da yaptırmaz artık orasını siz bilirsiniz.

Şimdi gelelim New York'a... İnanılmaz kalabalık bir yer ben sakinliği seven bir insan olarak çok yoruldum. Özellikle Times meydanındaki ışıklar, tabelalar beni benden aldı... Herkes yabancı, herkes turist olduğu için kimse size bir şey demiyor ve ne hata yaparsanız yapın tepki vermiyor. Bu açıdan güzel. Çoğu dükkanda Hiring ve Need Help yazıyordu tabi şartları bilemesem de yazıların çokluğu burada aç kalınmayacağını gösteriyor. Fakat herkes fiyat artışından şikayetçi orası kesin. Bizim Türkiye'de de uygulanan ufak üçkağıtlar da var. Mesela ürünlerin fiyatını artırmamak için gramaj düşürmek gibi. Bunu bize bir arkadaşımız söyledi ve gösterdi. Ama Amerikalıların bunu anlamadığını ve tepki vermediğini de söyledi. Tabi biz yer miyiz bu numaraları... Burada çok kazanılır ama çok da harcanır.

Bu arada hemen işe yarar bir bilgi vermek istiyorum. Bir arkadaşımın söylediği bir kampanya vardı T-Mobile da. 3 aylık pre-paid kart alırsanız size telefon ediyorlar demişti. Ben turist olduğumuz için bize vermezler diye düşünüyordum ama kendisi aldığını söyleyince biz de almak istedik. Chelsea Market'in karşısındaki T-Mobile'a gittik Amber diye tatlış bi ablamız vardı kendisine sordum ve alabileceğimizi söyledi. Ben sadece hangi paketi istediğimi söyledim ve $150 karşılığında hem telefonumuz oldu hem de 1 ay kullanacağımız hattımız oldu. Hat zaten $50 dı telefon bize $100'a gelmiş oldu. Bu arada telefonu sadece almak isteseydik $168'dı. Geleceklere duyurulur. Ben abd de kullandığım tüm uygulamaları bu telefona yükledim ve hem kendi hem de eşimin telefonuna hotspotla internet bağladım. Açıkçası gayet başarılı gidiyor şimdilik. Telefon ne derseniz Samsung Galaxy A03s. 32 gb kapasiteli bir telefon.

Ulaşım konusunda bir şey daha söylemek istiyorum. Eğer Newark'a gelirseniz ya da New Jersey'e geçmek isterseniz Manhattan-New Jersey hattında trenler var. PATH diye geçen bir tren Manhattan'da değişik yerlerden kalkıyor Newark havaalanına kadar gidiyor. Eğer geçecekseniz kullanmanızı tavsiye ederim. Otobüsten daha hızlı ve daha güzel bir seyahat geçiriyorsunuz.

Şimdilik aklıma gelen ve yaptıklarımız bu kadar. Buradaki 4.günümüzde aklımdakileri yazmaya çalıştım. Biraz uzun oldu belki kusura bakmayın ama güzel tecrübeler yaşadık onları sizlere aktarmak istedim inşallah da böyle devam eder.

Bu satırları size Newark Liberty Airport'tan yazıyorum. Fort Lauderdale'e gidiyoruz ama uçağımız maalesef 2 saat rötar yaptı. Onu beklerken zamanı değerlendirmek istedim.

Sorular veya merak ettiğiniz şeyler varsa bunun altına yazın en kısa zamanda cevaplayacağım. Görüşmek üzere arkadaşlar. Herkesin bayramını kutluyorum.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   denizci10 denizci10 

• @denizci10 gözlemleriniz bizler için çok değerli, teşekkür ederim kendi adıma. İlgiyle takip ediyorum

• ⭐⭐⭐⭐

@gentlemen çok teşekkür ederim...

• @denizci10 elinize sağlık bu başlık çok iyi olmuş, bir eksiği kapatmışsınız

• @denizci10 sizin adınıza çok sevindim inşallah hersey gönlünüzce olur..

• ⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana çok teşekkür ederim. Bunu sizden duymak daha önemli.

• ⭐⭐⭐⭐

@flz çok sağolun

• ⭐⭐⭐⭐

Merhaba Florida gezisini bitirdik üzerinden de 3 gün geçmesine rağmen yoğunluktan yazamadım bekleyen arkadaşlar kusura bakmayın. Florida ya indiğimiz andan itibaren bizim için çok ama çok şaşırdığımız anlar başladı. Çünkü her şey ama her şey çok büyük. Arabalar, evler, otoyollar, ara sokaklar, otoparklar bile çok büyük. Mesela ara yola girdik diyorsunuz en az 3 şeritli yol çıkıyor karşınıza. Biz gerçekten çok şaşırdık. Çünkü New York ta her şey normal büyüklükteydi ama burada öyle değildi. Birkaç gün sonra alıştık ama.

Buranın mevsimi hakkında bilgi vereyim. Hemen hemen herkes aynı şeyi söylediği için rahatlıkla yazıyorum. Keşke yaşayıp söyleyebilseydim ama maalesef bazı hususları yaşamadan söylemek durumundayım. Sezon Eylül-Haziran arasıymış. Ocak-Şubat arasında biraz soğuk oluyormuş sadece onda da geceleri 8-10 dereceye kadar düşüyor diyorlar sonra da Temmuz ve Ağustos aylarında yağmur ve fırtına sezonuymuş. Eskiden böyleymiş ama covid sonrası bu duru değişmiş ve sezon falan kalmamış. Şimdilerde tekrar normale döndüğü söyleniyor ama bu da kulaktan duyma bir bilgi.

Miami den başlayayım o zaman. New York gibi kozmopolit bir yer. Kimin göçmen kimin yerli olduğu belli değil. Burada kimse sizi yabancı olduğunuzu anlamaz ve bununla ilgili de size bir şey söylemez. Ama kuzeye yani Orlando ya doğru çıktıkça hatta daha kuzeye de gittikçe Beyaz Amerikalılar artıyor. Bu da tutunma ve yaşamak için biraz zorluk yaşamak demek oluyor. Özellikle de Florida'nın batısı yani Naples, Fort Myers, Sarasota, St Petersburg gibi yerlerde yaşlı ve Beyaz Amerikalı sayısı çok. Yani buralarda iş yapmak ve yaşamak Miami'ye göre daha zor olabilir. Bu arada buralarda iş yapan Türk yok mu elbette var, yaşayan ve para kazanan da çok insan gördüm ve konuştum ama bizim gibi tanıdığı olmadan, memurluğu bırakıp E2 ile iş yeri açan birinin yaşaması bence çok zor.

Miami den kuzeye çıktıkça birbirine yakın birçok şehir var. Her birinin birine de mesafesi 30 dk. Miami-Hollywood arası 30 dk, Hollywood-Fort Lauderdale arası 30 dk, sonrasında Boca Raton, Delray Beach ve West Palm Beach geliyor. West Palm Beach de yaşamak ve işletme açma ihtimalimiz yok denecek kadar az. Trump'ın evinin olduğu bölge, inanılmaz pahalı villalar var, dükkan kiralar da çok pahalı. Neredeyse herkes Beyaz Amerikalı bundan dolayı da bence tutunma zor görünüyor. Neden mi tutunma zor Beyaz Amerikalılar genelde yabancıların dükkanlarına pek gelmez diyorlar da ondan.

Mesela Tampa'dan biraz bahsetmek istiyorum birazda. Tampa gerçekten yaşamak için çok güzel bir yer. Ama bizim gibi yatırımcılar için riskli bir bölge. Akşam 7 de yürüyüşe çıktığınızda hemen hemen her yerin kapalı olduğunu görebilirsiniz. Şöyle de yapabilirsiniz merkezdeki kafelere google maps ten bakın kaçta kapanıyorlar. Starbucks 17 de kapanıyor mesela. Yani ondan ben iş planlaması yapamıyorum açıkçası. Ama Tampa etrafında da birbirine yakın şehirler var. St.Petersburg, Clearwater, Lakeland ve Orlando birbirine yakın güzel yerler. Ama iş kurma ve yaşama için görmeniz gereken yerler.

Yaşam maliyetine gelince marketleri karşılaştırdığımda New York taki fiyatlarla arasında çok bir fiyat farkı görmedim açıkçası. Evler daha uygun ve daha büyük Florida da. Ama tüm evlerde sineklik var gerçekten. Dördüncü kattaki bir evde kaldık oranın balkonunda da vardı, bahçeli bir evde kaldık orada da vardı. Hatta bazı evlerin avlusunu ve havuzunun tamamını kapatacak şekilde sineklik yapmışlar. Her yerde börtü böcek görebilirsiniz. Ama sonuçta Florida da 22 milyon insan yaşıyor onlar alıştıysa biz de alışırız diye düşünüyorum. Ev fiyatları ve kira fiyatları Miami den yukarı çıktıkça artıyor. Bir de I-95 den denize doğru gittikçe yani doğuya doğru gittikçe ev fiyatları artıyor. Tam tersi batıya doğru giderseniz de azalıyor. Tabi bazı özel siteler ve bölgeler mevcut bu sağlıklı bir genelleme değil ama yüzde 80 bu şekilde diyebilirim. Buna paralel olarak da dükkan kiraları da artıyor ve azalıyor. Deniz kenarına yakın bir işletme satılıktı 2 milyon dolar istediler. Miami nin en batısında bir işletme satılıktı 50 bin dolar istediler. Ama etrafında kuş uçmaz kervan geçmez bir yerdi. Bilmem anlatabildim mi...

Son dönemde artan ev fiyatlarından nasibini alan Florida yavaş yavaş normale döneceğini düşünen emlakçılar da var asla eskisi gibi olmayacağını iddia eden de. Ama herkesin dediği şu ki son yıllar bile değil son aylarda özellikle de Ocak 2022 den sonra konut fiyatları ve kiraları inanılmaz artış gösteriyor. Birkaç hafta arayla aynı sitede ev kiralayanlar arasında 600 dolar fark oluyor. İnşallah biz gidinceye kadar normale döner fiyatlar.

Bu bölgede çok sayıda havaalanı olması da gerçekten gelen insan sayısına katkı sağlıyor. Miami de international havaalanı var, 60 dk uzaklıkta Fort Lauderdale de international havaalanı var, Boca Raton da var, West Palm Beach de var. Ve hepsi de dolu hepsi de inen kalkan uçaklardan başınız döner. Yani bu bölgenin ne kadar cazip olduğunu anlayabilirsiniz.

Hemen hemen her bir iki milde bir plazalar mevcut. Yani açık avm de diyebiliriz. 10-15 dükkandan oluşan bir avm. kafe veya restoran oluyor, pet shop, nail and spa, dişçi, market gibi çeşitli yerlerin bir arada olduğu ufak avmler bunlar. Buralarda boş dükkan bulabilirsiniz ama ben hemen hemen hiçbirinde görmedim desem yanılmam her halde.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar ama yine bir şey olursa sonradan eklerim... şu an Teksas Houston da kalıyoruz. Buraları keşfediyoruz. Buradan ayrılmadan yine yazmaya çalışırım. Okuduğunuz için teşekkürler görüşmek üzere...

NOT: İsteyen veya merak eden varsa instagram adresimizden nerelere gittiğimizi, neler yaptığımızı görebilirsiniz. Benim instagram adresim denizci10, eşimin adresi de burculives.

• @denizci10 Gozlem ve deneyimlerinizi paylastiginiz icin tesekkurler. Diger bolumude sabirsizlikla bekliyoruz. Keyifli gunler dilerim.

• @denizci10 detaylı paylaşımınız için teşekkürler. Rotada Jacksonville yok mu ? 🙂

• ⭐⭐

@denizci10 Güzel bir deneyim olmuş. Bol gezmeli.
    Peki bu kadar gezme araştırma kaç gün sürdü? Sanki 1 hafta gibi.
    Önceki yazınızdan anladığım kadarıyla kiralık araçla geziyorsunuz. Peki Floridada yeni bir araç mı kiraladınız yoksa aynı araçla devam mı?
    Eğer yeni araç ise, kiralamalar arası fark var mı?

• ⭐⭐⭐⭐

@Stiff yoktu. Oraya kadar çıkamadık hem zaman yetmedi hem de planlamamıştım.

• ⭐⭐⭐⭐

@EzgiLera şimdiye kadar 4 gün New York ve New Jersey, 8 gün de Florida sürdü. Şimdi Houstondayız burada da 4 gün oldu. Cuma sabahı ayrılacağız.

• @denizci10 şu ana kadar ki izlenimlerinize göre yaşamak için tercih edeceğiniz yer neresi olurdu ve neden... 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@ecellf-celbi bunun için henüz erken. Çünkü her geçen gün yeni bir yer görüyoruz. Ama bugün itibariyle Houston olurdu. Ev kirası, market ve yakıt fiyatları diğer eyaletlere göre çok ama çok uygun gerçekten. Ama şu da var kazancınız da ona göre uygun oluyor. Ama henüz kesin kararımızı vermedik.

• ⭐⭐⭐⭐

Evet şimdi gelelim başka bir kritik noktaya. Banka hesabı açılması. Tursit vizesi ile banka hesabı nasıl açılır, 3 günde 1000$ limitli kredi kartı nasıl alınır? Öncelikle ve öncelikle sahip olmanız gereken bilgiler. Adres çünkü kartlar oraya gelecek, pasaport ve Türk ehliyeti. Biz Houston da kuzenimin adresini kullanarak Bank of America ya gittik ve öncelikle Saving ve Checking hesaplarını açtırdık. Bu hesaplara Saving hesabına 1000, Checking e de geri kalan tüm paramızı yatırdık. Bu işlemleri Cuma günü yaptık. Sonra banka memuru ile Pazartesi görüşmek üzere randevulaştık ve bankadan ayrıldık. Pazartesi günü sabah bankaya tekrar gittik ve kredi kartı başvurusunu yaptık. Başvurduğumuz kart kırmızı olan kredi kartı. Bunun daha avantajlı olduğunu söyledikleri için ona başvurduk. Kartımızın o esnada onaylandığını gördük ve kartımız Salı günü akşam 5 te elimize ulaşmıştı. Evli olanlar için Saving ve Checking hesaplarını beraber yani ortak açmalarını tavsiye ederim. Böylece kredi kartları ve banka kartları ayrı ayrı gelecek, aynı zamanda ayrı ayrı kredi skorları oluşacaktır. Ayrıca 1000 dolarlık harcamamıza da banka 200 er dolar hediye edecekmiş. Gerçekten adres konusunda tanıdık birisini bulmadan bunları yapmak zor iş. O yüzden abd ye geldiğinizde tanıdık birisinin olması çok ama çok önemli.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   denizci10 denizci10 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   btek14 btek14 
  • ⭐⭐⭐⭐

Merhaba herkese. Dün itibariyle 8 günlük Texas gezimizi de bitirdik ve California ya geçtik. Houston'dan Los Angeles'a geldik Turo'dan kiraladığımız arabayı alıp direkt San Diego'ya geçtik. Texas'da nereleri gördük dersek Houston, Austin, Waco, Dallas, Fort Worth, Plano... Gayet güzel bir geziydi hem çok güzel insanlarla tanıştık hem de çok güzel yerleri gördük. Texas ile ilgili ilk düşüncem İNANILMAZ UCUZ. Nereleri gördük şimdiye kadar New York, New Jersey, Florida, Texas... Şehirleri gezimizin en sonunda yazacağız ama şimdiye kadar 20 den fazla şehir gördük ama en ucuzları Texas'daydı. Hangi açıdan derseniz öncelikle yakıt, market ve ev kiraları. Yakıt ile ilgili şöyle diyeyim New York'ta şu an regular benzinin galonu 4,90, Florida'da 4,50, Texas'da 4,19, California'da 6,60... aradaki farkı anlatmaya gerek yok sanırım. Araba olmadan New York'ta yaşayabilirsiniz belki metrodan dolayı ama diğer şehirlerde asla yaşayamazsınız... Bir de şu var yakıt fiyatlarının düşük olması demek yiyecek fiyatlarının ve birçok şeyin de fiyatının da düşük olması demektir. Şimdi gelelim market fiyatlarına. Walmart ve diğer yerel marketlerin fiyatlarını hemen hemen biliyoruz ama Texas gibisini görmedik asla. Gerçekten yüzde 15 civarı daha uygun diğer eyaletlere göre. Florida da Publix marketler var yerel market olarak (açıkçası diğer eyaletlerde görmedik), Texas'da da H-E-B marketler var aynı şekilde. Buradaki fiyatlar diğer marketlere göre daha uygun. Örnek vermek gerekirse 32'li 0.5 lt lik su vergi dahil 4.65'e aldık. Ben hiçbir yerde görmedim bunu. Son olarak da ev kiraları... Galeria bölgesinde havuzlu, güvenlikli, bahçeli bir 2+2 apartman dairesinde 1350 dolara oturabilirsiniz. Böyle merkezi bir yerde bu fiyata başka bir yerde oturamazsınız diye düşünüyorum. Bazıları eski kiracı falan diyebilir ama değil 1 ay önce kiralanmış bir evden bahsediyorum. Şimdi gelelim havasına Mayıs ayının ortasında öğlen sıcağında güneş resmen ateş ediyor. Yollarda, sokaklarda kimseleri göremezsiniz herkes ağaç altında ya da kapalı mekanlarda geziyor. Houston'ın park ve bahçeleri gayet fazla bir şehir. Gerçekten o kadar parka gittik ama her halde gitmediğimiz bir sürü kalmıştır. Austin'e değinmek istiyorum biraz. Austin, Texas'ın başkenti. Özellikle son zamanlarda bu şehre yapılan yatırımlar buradaki fiyatları inanılmaz artırmış. İş yeri kiraları, ev kiraları, ev fiyatları inanılmaz artmış. Beklediğimden çok ama çok yüksekti. Yanılıyorsam lütfen söyleyin ama gerçekten duyduğum fiyatlar normal değildi bence. Son olarak da Dallas bölgesine gelelim... Dallas inanılmaz kalabalık bir yer. Aslında tek şehir olarak sakin ve normal olabilir ama 50x50 millik bir alanda 4-5 şehrin yan yana olmasından dolayı çok büyük bir coğrafya. Bizim ağzımız açık kaldı açıkçası. Yıllardır deniz kenarında yaşamış biri olarak Texas'da denizin eksikliğini çok hissettik. Galveston bölgesinde var ama diğer yerlerdeki gibi değil tabi. Ama tabi şehrin içinden geçen nehirler falan var tabi ama bir deniz gibi değil tabi... Neyse Texas maceramızı da böylece bitirdik bakalım California da bizi neler bekliyor...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |