Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader evet götürebiliyorsun bu konuda 3-4 tane video çektiler. 1-2 ay arasında sürüyor yolculuk. Maliyeti de 6 - 10k arasında çıkıyor. Aşağıdaki linkleri inceler misin

https://yesilkartforum.com/forum/topic/230/amerika-dan-türkiye-ye-araba-getirmek/6?page=1

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1614/amerika-dan-turkiye-ye-araba-gondermek

• @ayvalik10 Ben arabami belli bir sure Turkiye de kullandiktan sonra babama devretmek gibi bir niyetim var. Kendim kesin donus yapmayi simdilik dusunmuyorum. Verdiginiz linklerde gecici olarak Turkiye ye sokulabilecek araclar icin bilgi verilmis. Ancak nakliye , vergi konusunda ve nakliye isini yapan firma konusunda yararli bilgiler verilmis. Cok tesekkurler bilgiler icin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader devretme dediğin zaman işte ozaman işler değişiyor. Çünkü babana satmak için önce Türkiye plakasına çevirtmen gerekiyor. Yabancı plakalı bir aracı Türkiye sınırlarında sadece getiren kişi kullanabilir ondan dolayı babana devretmeyi unut sadece Türk plaka olursa ozaman noterden satarsın

• @ayvalik10 Turk plakasina cevirmek icin yapilan masraflar hakkinda bilgin yada bildigin bigi kaynagi var mi? nereden ogrenebilirim?

• Tasındıktan sonra arabanın plakası takılı olmadıgı icin cekmisler. Bu durumda muhtemelen private tow sirkerti ya da sehre ait yerde ne kadar tutuluyor? Belirli bir suresi var mı, gunluk uygulanan ucretler hakkında?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader herhangi bir gümrük müdürlüğüne aileden birisi giderse öğrenebilir. Çünkü girerken aracın vergisini senden alacaklar.

• @ayvalik10 tesekkurler bilgiler icin.

• Merhaba, biz yakın geçmişte NJ'e taşınan 30'lu yaşlarda bir çiftiz. Yaşadığımız tecrübeleri kendi kanalımızda aktarıyoruz. Çoğu zaman da bu köklü forumdan aldığımız bilgileri de yine takipçilerimize aktarıyoruz.

İkinci el araba almak ile ilgili çok kafa karışıklığı var. Bu bakımdan 2021 aralık Ayı itibari ile NJ'de yaşadığımız ve satın aldığımız arabaya ilişkin süreci videomuzda aktardık. Faydalı olacağı düşüncesi ile burada da paylaşıyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@seyahat-ruhu amanın sizler burda mısınız hemen türk youtuber kanalı olanlar sayfasına yazın bilgilerinizi

• @seyahat-ruhu Sizler zaten burda popülersiniz merak etmeyin :))

• merhaba santander bank aracin tum odemesini yaptikdan sonra ne kadar surede title i salacaktir?

• @manwe6265 15-30 gun gibi surer genelde.

• @mysea, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@manwe6265 15-30 gun gibi surer genelde.

Tesekkur ederim, guzel bi arac buldum alabilirim sahibinden haber bekliyorum

• @hasbelkader
    Hocam basit bir telefondan bile 2750 lira almadan kullandırtmayan hükümet, babana devrettirmez haliyle arabayı. türkiyede araç pahalı değil vergiler yüksek. Motor hacmine göre o vergileri tahsil edince senden, üzerine birde taşıma masrafları 2000 usd yaklaşık eklendiğinde Tr de araç alsaydım daha iyiydi diyeceksin. 2000cc ve üzeriyse araç yandın zaten, Hiç öyle bir atraksiyona girme. Tr de olmayan Özel bir araçtır masraflar da umrunda olmaz ozaman başka tabi.
    Getirdiğin aracı Tr plaka yapmadan senden başka kimse kullanamıyor, Ayrıca araç pasaporta işlenir, Acilen Abd ye gitmek istesen gidemezsin pasaport kontrolden çevirirler, git önce aracını gümrüğe rehin bırak diye, orada bekleme ücretleri de olur sanırım o konuda emin değilim ama kesin vardır diye tahmin ediyorum.

• @hasbelkader merhaba. yurt dışından kesin dönüş yapmaksızın bireysel olarak taşıt getirmek ve Türkiye'de kalıcı olmasını sağlamak (ithal etmek) maalesef vergisel olarak külfetli ve mevzuat açısından çok kolay değil. Ticaret Bakanlığı'nın tarife arama sayfasından yurt dışından getireceğiniz eşyanın türüne veya GTIP numarasına göre arama yaparak vergilendirme detaylarını görebilirsiniz. Site çok sağlıklı çalışmıyor bazen ancak görebildiğim kadarıyla sizin durumunuzda normal bir otomobil için ödemeniz gereken vergiler şu şekilde belirtilmiş:

Vergilendirmeye esas kıymet olarak aracın Türkiye'deki kasko değeri esas alınarak;

• Gümrük Vergisi (%10),
    • Katma Değer Vergisi-KDV (%18),
    • Özel Tüketim Vergisi-ÖTV (%160),
    • TRT Bandrolu (%0,4),
    • Damga Vergisi (%0,6) tutarındaki vergileri ödemeniz gerekiyor.

Tabi bunun yanında ithal araç uygunluk yazısı, aracın faturası, kıymet bildirim formu, menşe şehadetnamesi, vb. gibi evrakları da bulundurmanız gerekecektir. Eğer bir gümrük müşavirliği firması ile iletişim sağlarsanız sizin adınıza tüm işlemleri gerçekleştirebilirler. Şahsi kanaatim yukarıdaki vergi dilimlerinden de anlayacağınız üzere araç eğer ülkemizde de bulunabilen bir araç ise burada alıp hediye etmeniz çok daha kolay olacaktır.

• @sserkann, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@hasbelkader merhaba. yurt dışından kesin dönüş yapmaksızın bireysel olarak taşıt getirmek ve Türkiye'de kalıcı olmasını sağlamak (ithal etmek) maalesef vergisel olarak külfetli ve mevzuat açısından çok kolay değil. Ticaret Bakanlığı'nın tarife arama sayfasından yurt dışından getireceğiniz eşyanın türüne veya GTIP numarasına göre arama yaparak vergilendirme detaylarını görebilirsiniz. Site çok sağlıklı çalışmıyor bazen ancak görebildiğim kadarıyla sizin durumunuzda normal bir otomobil için ödemeniz gereken vergiler şu şekilde belirtilmiş:

Vergilendirmeye esas kıymet olarak aracın Türkiye'deki kasko değeri esas alınarak;

• Gümrük Vergisi (%10),
    • Katma Değer Vergisi-KDV (%18),
    • Özel Tüketim Vergisi-ÖTV (%160),
    • TRT Bandrolu (%0,4),
    • Damga Vergisi (%0,6) tutarındaki vergileri ödemeniz gerekiyor.

Tabi bunun yanında ithal araç uygunluk yazısı, aracın faturası, kıymet bildirim formu, menşe şehadetnamesi, vb. gibi evrakları da bulundurmanız gerekecektir. Eğer bir gümrük müşavirliği firması ile iletişim sağlarsanız sizin adınıza tüm işlemleri gerçekleştirebilirler. Şahsi kanaatim yukarıdaki vergi dilimlerinden de anlayacağınız üzere araç eğer ülkemizde de bulunabilen bir araç ise burada alıp hediye etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Serkan Bey, verdiginiz bu degerli bilgiler icin cok tesekkur ederim. Gorunen o ki, dediginiz gibi Turkiye den arac almak daha mantikli.
    iyi gunler dilerim.

• Merhaba, Maserati GranTurismo 2013-2014 hakkinda bilgisi olan, daha once kullanan kimse var midir? Varsa arac hakkinda biraz bilgi verebilir mi? Ne kadar kullanildi, ne gibi sorunlarla karsilasildi, artilari eksileri gibi.

• @portl sprey bottle al icine antifiriz doldur buzlu Cama SIK

• 2010 ridgeline 180k - 12k bir arabayi onerirmisiniz?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |