Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da göçmen olmalı mıyım? (Kararsızlıklar / Artılar ve Eksiler)

• Bu ileti silindi!

• @hadi 🙂 Evet belkide oyle , yok şuan işimdeyim gücümde para biriktiyorum elimden geldiğince, zaten dediğim gibi para biriktirecek bir işim olmasa idi şimdiye gitmiştim inanın, ama elimden geldiğince , tasarruflu yaşıyorum ki ilerde böyle birşey karşımıza çakarsa en azından elimiz iyi gidelim para çok lazım olacak.

O yüzden Türkiyede yaşayan bir çok arkdaşa bir kaç fikir vermek isterim;

-Eğer birikim yapıyorsanız hemen başlayın ve kesinlikle Tl de tutmayın paranızı asla ama asla. Ben tuttum para gitti boş yere.
    -gereksiz telefon bilgisyar almayın bir telefonun en az 4 yıl kullanın
    -gereksiz kıyafet alışveişi yapmayın- bir malın iyisini alın kullanın uzun süre.
    -bir malı 5 yerden sormadan almayın fiyat karşılaştırması yapın

• kahveyi evde yapın ben oyle yapıyorum 🙂 amerikada günde iki tane içiyordum 🙂 haha 3.5 -4 dolardı sanırım.
      -arabam yok almak istiyorum ama bakalım 30 000 40 000 tl birsey oda ihtiyac oldu fiyat düşmüyor o yüzden zararım olmaz die düşünüyorum.daha fazla fiyata bence araba almayın.
    • green kart her yıl başvurunuzu yapın 🙂

Gitmek için:
    Bir kaç hissem var işallah yıl sonu iyi bir fiyata gelirse vereceğim - oyle olursa 1 yıllık dil eğitimi param çıkıyor onu eğitimimde kullanmak istiyorum ,
    1 yıllık izin alıp gitmek istiyorum. Şansımı denemek istiyorum.

Herşeyin hayırlısı- Usa tanıdık arkdaşlarınızla irtibatınızı koparmayın bilgi edinin her konuda.

Bakalım ne olacak. 🙂

vur kicina rahvan gitsin 🙂

• Neden gidiyoruz. Ya da gitmek istiyoruz. Herkesin amacı farklı dünyası çok farklı. Gelecek kaygisi, ekonomik nedenler, yaşam tarzı başlıca nedenler bunlar galiba.
    Şahsım adına konusuyorum. Ne is yaptığımın önemi yok. Burada istanbul da vahşi bir şekilde yaşıyoruz. Gurultu patırtı endişe kalabalık trafik metrobüs vs. Burda is için harcadığım vaktin ve enerjinin karşılığını orada daha fazla alacagimi dusunuyorum. Burada ki garip ve kaygan zemin eğitim sisteminden endişe ettiğim için gitmeyi düşünüyorum. Mevcut siyasi durumla ilgili söz etmek istemiyorum bile. Ne uzer sadece mesafe çok fazla ve aile bağları olan insanlariz. Cenaze yada kayıp kaza bunlar can sıkıcı olur. Düğün vs umrumda degil acikcasi. Bana mi evleniyorlar :=) uzak mesafeler insani yorar herzaman. Evet orda burdakinden daha çok calisacak olacagiz. Sonuçta adam seni babasının hayrına almıyor. Kapitalist bir sistem var, bu sistemin çarkları var, carklardan en büyük olani ise isci gocmenler. Calisin para kazanın kredi puaninizi arttirip kira odemeyin ev alin. Kredi puanı arttirmak için para harcayin. Para harcamak için yine calisin. Umarım hepimiz için güzel olur. Bence en önemlisi bizim güzide turk degerlerimizi kaybetmemek. Bi Ataturku bizim kadar bilmesi. Tanıması onun devrimlerinden haberdar olması uygulamasi vs. Bunlar bizim de elimizde ama insan biraz da bunları dusunuyor. Yoksa göçebelik bizim genlerimizde var. Çadır kurar trump towerin önünde de yasariz 😀

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Biz geldik Türkiye uzay çağını yakaladı:

• @Mgulcan türkiyeden umudumu kestim umarım en kısa zamanda defolup gidecek bir yolunu bulurum bu ülkeden. her gün eziyet çekiyorum. ailen annem babam yaşlı tek dşüncem onlar - hastalar zaten - 😕
    zor bir durumdan geçiyoruz geçiyorum işallah düzelir.

• @serkanist inşallah hakkinizda hayırlısı olur. Hayallerinizi gerceklestirirsiniz.

• @Mgulcan hepimiz hocam işallah.

• Herkese merhaba. Bu konu oldukça dikkatimi çekti. Zevkle okudum. Katkı sağlayan herkese teşekkürler.

• Burayi editleyecegim bir ara

• @sefa süper bir yazı olmus..

• Teşekkürler sayın @kivooo

• ⭐⭐

Artılar:

1. Barış içinde birbirine saygı duyarak ve kurallara uyarak yaşayan medeni bir toplum
    2. Bağımsız yargı ve güçler ayrılığına dayalı, güven veren demokratik anayasal sistem
    3. Yaşanabilir şehirler, çevre ve doğa
    4. Çok daha iyi ve erişilebilir eğitim imkanları —> Çocuklar için daha iyi bir gelecek
    5. Göçmen ülkesi olması sebebiyle ayrımcılığa uğrama ihtimalinin görece zayıflığı
    6. Alım gücünün yüksekliği, daha iyi hayat standartları
    7. Türkiye'deki sınırlayıcı etkenlerden kurtulup kendini gerçekleştirme ve yeni bir başlangıç yapma fırsatı
    8. Türkiye'nin siyasi, ekonomik, sosyal durumunun yarattığı kaygılardan uzaklaşmak

Eksiler:

1. Trafik ve şehir hayatı yüzünden görüşmek Türkiye'de de zor olsa da, ana baba, kardeşler ve sınırlı sayıdaki arkadaşlardan çok uzak olmak
    2. Alışkın olduğumuz kurulu düzeni geride bırakıp yeni bir düzen kurmanın geçici zorlukları
    3. Başka bir kültüre uyum sürecinde yaşanacak geçici zorluklar

Amerika'ya göç etmenin artılarını ve eksilerini tarttığımda ibre artılardan yana gösteriyor.

• @sefa sizi bu güzel yazınız için tebrik ediyorum. Arafta kalmış talihliler için çok güzel ifade etmişsiniz. Size yapacağınız seçiminizde başarılar diliyorum.

• Bu ileti silindi!

• Sayın, @zafery çok teşekkürler.

• Sayin @hadi size su noktada katilmiyorum .oda su 30 40 yildir abd de yasayan biri turkiyede yasamayi unutuyor onun standartlari turkiye degil artik amerika standartlari oluyor .geriye de bence turkiye adina ozlem kaliyor.tr deki hayati unutuyor sorunlari gormezden geliyor bu nedenlede bakacak olursak burayi ozleyip geri gelen almancilarin buyuk kismi buraya ayak uyduramayip alistigi standartlari burda goremeyince tekrar almanyaya gidiyor.bu nedenle 4 5 yildir amerikada yasayana veya daha az gunumuz turkiyesine daha yakin bi tarihte ayrilanlar aradaki farki daha net gorebiliyor.ama tabiki uzun yillardir amerikada olanlarin tecrubeleri ,tavsiyeleri paha bicilemezdir.

• @Sefa Sn Bey yazı için teşekkür ederim . Güzel bir yazı ve katkı .

• @hadi Bu arada olayı biraz araştırdım merak etmiştim gecen bir iki yıl içinde böyle olaylar oldu .

• Bu ileti silindi!

• @serkanist Ben teşekkür ederim Serkan Bey.

Benzer Başlıklar

• 746
  • 14
  • 26
  • 33
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |