Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Yurtdışından kazanılan gelirlerin vergileri (ABD'de yaşayan biri için)

• Green karti olup, TR'den gelen kira geliri ile ABD'de hic çalismadan yasayan birisinin vergi formu doldurmasina gerek var midir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@money-money-money ABD'de vergiler içinde söyledi:

Green karti olup, TR'den gelen kira geliri ile ABD'de hic çalismadan yasayan birisinin vergi formu doldurmasina gerek var midir?

Evet, yurtdisindan kazanclariniz da vergiye tabidir:

bildirim yapmalisiniz ve kazandiginiz miktar belirlenen seviyenin ustundeyse vergisini odemelisiniz. Bu miktar her yil degisiyor, suradan guncel miktari kontrol edebilirsiniz: (2022 icin $112.000)

• @crazycells Yurtdışında kazanılıp, vergisi ödenen para ABD'ye getiriliyorsa beyan ediliyor ancak tekrar vergi ödenmiyor diye okumuştum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@taskin Yurtdisindan kazanilan gelirlerin vergileri (ABD'de yasayan biri icin) içinde söyledi:

@crazycells Yurtdışında kazanılıp, vergisi ödenen para ABD'ye getiriliyorsa beyan ediliyor ancak tekrar vergi ödenmiyor diye okumuştum?

hayir, dogru degil. Vergi islerinin karisikligindan surekli bahsediyoruz 🙂 O kadar yuzeysel bir sorunun cevabi, nerdeyse hicbir zaman evet ya da hayir degil.

Ikinci kez vergi odeyip odemeyeceginiz; sizin ne is yaptiginiza, is yeri sahibi olup olmadiginiza, toplamda ne kadar para kazandiginiza, yabanci ulkede ne kadar para kazandiginiza, o ulkenin ABD ile vergi anlasmasi olup olmadigina, parayi kazandiginiz ulkedeki vergi oranina ve tabii ki ABD'deki vergi oranina bagli olarak degisecek.
    "Foreing Tax Credit" ve "Foreign Earned Income Exclusion" arastirmaya baslayabileceginiz kavramlar.

• @crazycells Bir Amerikalı muhasebeci. "Eğer bir firma sizin için IRS'e w-2 formu göndermediyse sizin vergi formu doldurmanıza gerek yok" demişti. Bir yerde yanlış anlaşılma mı var acaba, yoksa yoruma açık bir konu mu bu?
    Beyan formunun no'su kaç acaba?

• @crazycells türkiyeden bizim hesabimiza gelen her para vergiye tabi midir ? örneğin borclum bana borcunu ödücek türkiyeden eft yapiyor . veya ailemiz para gönderiyor vs .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yekta Paranın ABD'ye gelip gelmemesi önemli değil. Türkiye'deki geliri vergi beyanında belirtmek gerekiyor. Beyan edilmesi her zaman vergi ödeneceği anlamına gelmiyor, hatta bazı durumlarda Türkiye'de ödenen vergiler ABD'de vergiden bile düşülebiliyor.

Sorunuzun yanıtı, hayır. Hesabınıza para yatması bunu bir gelir olduğu anlamına gelmiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@taskin Yurtdisindan kazanilan gelirlerin vergileri (ABD'de yasayan biri icin) içinde söyledi:

@crazycells Bir Amerikalı muhasebeci. "Eğer bir firma sizin için IRS'e w-2 formu göndermediyse sizin vergi formu doldurmanıza gerek yok" demişti. Bir yerde yanlış anlaşılma mı var acaba, yoksa yoruma açık bir konu mu bu?
    Beyan formunun no'su kaç acaba?

Dogru degil, W2 isciler icin verilen asil form ama tek vergi formu degil. Boyle genellemeler yapmaktan kacinin, sistem o kadar kolay ve basit degil. Ben burada cok muhasebeci gordum, hepsi oldukca sig bilgilere sahip ve sadece 3-5 basit terim bilen kendine muhasebeci diyor... Misal freelance calisan biri, hicbir yerden W2 formu almayacak, bu durumda o muhasebecinin dedigine gore vergi odemeyecek mi bu arkadas?

1040 formunu IRS'e gonderiyorsunuz... Bir fikir olussun diye, 1040 formunda gelirinizi belirttiginiz kismi kopyaliyorum:
    alt metni

• @crazycells OK teşekkürler.
    Yapılan yanlışlıktan muhasebeci ne kadar sorumlu acaba yoksa tüm sorumluluk mükellefte mi? Bir de;
    Freelance çalışmak mı vergi açısından daha avantajlı, şahıs firması kurmak mı? Bir yerde IRS in firmaları ve beyanlarını freelance çalışanlara göre daha ciddiye aldığını okumuştum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells OK teşekkürler.
    Yapılan yanlışlıktan muhasebeci ne kadar sorumlu acaba yoksa tüm sorumluluk mükellefte mi? Bir de;
    Freelance çalışmak mı vergi açısından daha avantajlı, şahıs firması kurmak mı? Bir yerde IRS in firmaları ve beyanlarını freelance çalışanlara göre daha ciddiye aldığını okumuştum.

Nerdeyse butun sorumluluk mukellefte, cunku siz vergi formunu gondermeden once o formda verilen bilgilerin dogru ve tam olduguna dair imza atiyorsunuz. Zaten ancak IRS'e borc cikarsa, IRS pesinize duser; bu durumda mantiken dusunursek IRS formu hazirlayan kisiyi degil kendilerine borcu olan kisiyi bulmayi hedeflerler.

Tabii eger siz muhasebecinin hatali oldugunu dusunuyorsaniz, bu durumda olayi mahkemeye tasimalisiniz.

Firma/freelance konusunda sizi yonlendirecek kadar bilgiye sahip degilim maalesef. Bilgisi olan arkadaslar yaparsa daha iyi olur.

• @crazycells merhaba nasılsınız, size bir şey sormak istiyorum, GC çıktıktan sonra Abd de hiç çalışmadım ve bir yerde de iş kaydım v.s.yok, ailecek TR deyiz, bu durum da herhangi bir vergi formu falan doldurmamız gerekir mi, kızım öğrenci, ben ve eşim emekliyiz ve çalışmıyoruz, ne yapmam gerekir acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@magnetius2015 Yurtdisindan kazanilan gelirlerin vergileri (ABD'de yasayan biri icin) içinde söyledi:

@crazycells merhaba nasılsınız, size bir şey sormak istiyorum, GC çıktıktan sonra Abd de hiç çalışmadım ve bir yerde de iş kaydım v.s.yok, ailecek TR deyiz, bu durum da herhangi bir vergi formu falan doldurmamız gerekir mi, kızım öğrenci, ben ve eşim emekliyiz ve çalışmıyoruz, ne yapmam gerekir acaba?

Green Card sahipleri yurtdisinda yasiyorlarsa bile belli bir miktar ustunde kazandiklarinda ABD'ye vergi vermeliler.

Bu tur sorularin genel bir cevabi yok maalesef, IRS sitesinden durumunuza gore vergi odeyip odememeniz gerektigine, eger gerekmiyorsa bile vergi bildirimi yapmanizin gerekip gerekmedigine bakmalisiniz. Benim tavsiyem her seyi kayitlara oturtmak icin, vergi odemeseniz bile vergi bildirimi yapmaniz yonunde. En azindan ilerde soruldugunda, ne kadar kazandiginiz ve neden vergi odemediginiz kayitlarda gorunur.

ABD icinde yasamadiginiz icin eyalet veya sehir vergisi odemenize gerek yok, o nedenle tek muhattabiniz su an icin IRS.

• @magnetius2015 Yurtdisindan kazanilan gelirlerin vergileri (ABD'de yasayan biri icin) içinde söyledi:

@crazycells merhaba nasılsınız, size bir şey sormak istiyorum, GC çıktıktan sonra Abd de hiç çalışmadım ve bir yerde de iş kaydım v.s.yok, ailecek TR deyiz, bu durum da herhangi bir vergi formu falan doldurmamız gerekir mi, kızım öğrenci, ben ve eşim emekliyiz ve çalışmıyoruz, ne yapmam gerekir acaba?

Aynı durum benim içinde geçerli olacak örneğin Türkiyedeki emekli maaşımı deklere etmek durumundamıyım. Eşime ait olan bir evin kirası normal olarak evimin gelirine girmesine rağmen ben bildirim yapmak durumundamı yım. Eşim Türkiyede kaldığını varsayarak bu soruyu soruyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redsat2000 Yurtdisindan kazanilan gelirlerin vergileri (ABD'de yasayan biri icin) içinde söyledi:

@magnetius2015 Yurtdisindan kazanilan gelirlerin vergileri (ABD'de yasayan biri icin) içinde söyledi:

Aynı durum benim içinde geçerli olacak örneğin Türkiyedeki emekli maaşımı deklere etmek durumundamıyım. Eşime ait olan bir evin kirası normal olarak evimin gelirine girmesine rağmen ben bildirim yapmak durumundamı yım. Eşim Türkiyede kaldığını varsayarak bu soruyu soruyorum.

Vergi bildirimi yapmak ile vergi odemek iki farkli sey, bu ikisini karistirmamak lazim. Vergi odemeseniz bile vergi bildirimi yapmaniz iyi olur. En azindan kayitlarda ne kadar kazandiginiz, neden vergi odemediginiz vs. bilgileri yer almis olur. Daha once yukarida farkli ama benzer bir soruya soyle cevap vermisim:

Ikinci kez vergi odeyip odemeyeceginiz; sizin ne is yaptiginiza, is yeri sahibi olup olmadiginiza, toplamda ne kadar para kazandiginiza, yabanci ulkede ne kadar para kazandiginiza, o ulkenin ABD ile vergi anlasmasi olup olmadigina, parayi kazandiginiz ulkedeki vergi oranina ve tabii ki ABD'deki vergi oranina bagli olarak degisecek.

Dedigim gibi bu tur durumlarda kisiden kisiye degisebilir o nedenle kisaca ve genelleyerek cevap vermek yanlis olur. Buyuk ihtimal TRY-USD arasindaki pariteden dolayi TR'de kazananlar vergi odeme sinirina yetisemeyecek, hatta buyuk bir kisminin vergi bildirimi yapmasi bile gerekli olmayabilir ama ben herkese vergi bildirimi yapmasini tavsiye ederim. Zaten IRS'e doldurdugunuz 1040 formu cok uzun bir form degil. Doldurmasi cok basit olmasa da, yine de cok zaman almiyor.

• Buradaki ilk vergi beyanimi yaparken yardim aldigim muhasebeci TR'de vergisi odenmis bir gelirin ABD ikinci kez vergisini odememe gerek olmadigini soylemisti. Ancak soz konusu gelirlerin TR'de de vergisi odenmedigi icin ben vergi matrahima bu gelirleri de eklemistim. Ikinci senemde de buradaki faaliyetlerimden dolayi (internet uzerinden yaptigim isler) TR'den elde ettigim gelirleri kazanc hanesine yaziyorum. Ote yandan TR'deki sirketimi kapatirken faturasini kesip vergisini odedigim ama odemesini hala peyderpey aldigim tutarlari beyan etmiyorum zira bunun vergisini 2016 yili sonunda TR'deki sirketimi kapatirken odemistim. Crazycells'in dedigi gibi genellemelerle hareket etmek yerine her kisinin veya gelir kaleminin durumunu ayri ayri arastirmak lazim diye dusunuyorum.

• @redsat2000 sizinle bu konuda fikir alışverişi yapmamız iyi olacak gibi, mail adresinizi yazarsanız haberleşiriz.

• @magnetius2015 forumun sahsi mesaj kısmından size mailimi attım

• @redsat2000 merhaba , Türkiye ile 1996 yilinda bir antlasma imzalanmis, Türkiye ‘de kazanilan emeklilik gelirleri icin Amerika’da tekrar vergi odemenize gerek yok ; kira, banka faiz gelirleri, tr de kazanilan herhangi bir gelir için aradaki farki oduyorsunuz ( yani 100 usd geliriniz var , tr de 20% vergi, U.S. de 30%, tr de 20 usd, U.S. de 10 usd ödeniyor) ancak bütün gelir ve odenen vergilerin Amerika da beyan edilmesi gerekiyor . Gercekten cok karisik bir beyan sistemi var , acikcasi bir muhasebeci ile calisip beyan etmenizi oneririm. Çok dusuk bir maliyetle bu hizmeti verdiklerini gozlemledim.

• @elo bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Gerçekten de çok karmaşık bir sistem. GC kazananlar için kesinlikle sürpriz sanatçı ve assolist bu konu. Bu konu ile ilgili bazı hususları beyan edememe arasında kalacağız. Türkiye işini Türkiye'de ,USA olanı USA 'da kalacak şekilde bir yöntem bulamamız gerekebilir. Diplomasi gerginlikleri bunu yapmamıza neden olabilir.

• Eğer yukarıda doğru paylaşabildiysem bu linkte Türkiye Amerika arasında Çifte Vergilendirmeyi engelleme anlaşması bulunuyor. Bu dokümanın İngilizcesi de var tabi. Sonuçta Amerika'da yaşarken Türkiye'den kazanılan gelirler de beyan edilmeli ama hangi kazançlar vergiye tabi belki bu linkte cevabı vardır. Dikkatlice okumak gerek çünkü sanki biraz karışık geldi bana. Ben de linki okuyacagım ve net anladığım konuları paylaşacağım. @crazycells @sadriabi

Benzer Başlıklar

• 13
  • 4
  • 8
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |