Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @nicely, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

📍 Washington State - Vancouver. 2 kişi.

• Kira 1+1 $1540 (su+çöp dahil)
    • Araç satın aldım $5.000 2013 Jetta 80k milde. aylık gider yok. Yagını senede bir degistir. Lastikler patlamadıgı surece 0 masraf 😃
    • Araç sigortası $70/mo
    • Sağlık sigortası eşim ile benim toplam aylık $3 evet yanlış duymadınız, Washington State saolsun destek oluyor.
    • İnternet $50/mo xfinity
    • T-Mobile telefon 2 kişi için $90/mo
    • Yemek $400/mo (%90 organik alışveriş, sadece grass fed et)
    • Elektrik tum yıl ortalaması $60/mo
    • Benzin $100/mo
    • Other $200/mo (elektronik, giysi, diger ihtiyaçlar)

Kısacası $2500-$3500 arasında gelir ile burada geçinip gitmek mümkün. Vancouver, WA seaatle yanında köy sayılır. Seattle da $3500 - $4500 arası rahat geçim için ideal.

Sayın @nicely şuanki fiyatlar güncel fiyatlarımı bahsettiğiniz yoksa sizin gittiğiniz tarihteki fiyatlardan mı bahsettiniz ?

• @mukeya Bunlar son durum. 2021 Ekim ayı hesaplaması.

• @nicely, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@mukeya Bunlar son durum. 2021 Ekim ayı hesaplaması.

Çok teşekkür ederim ilginiz be emeğiniz için.

• Lidl alisveris:

Salmon (Somon) baligi (2 lbs): $8.98
    Organic dana kiyma (3 lbs): $14.49
    Blueberries (yabanmersini) (1 lbs): $2.99
    Domates (4 lbs): $3.96
    Elma (3 lbs): $2.89
    Ekmek (french bread) (2 adet): $1.98

Toplam: $35.29

• @MySea Birim olarak bakarsak aldıklarınız buraya kıyasla bedava.

• @Orhan-Cabarov Zaten baska ulkelerle fiyat karsilastirmasi yaparken birim fiyat uzerinden degerlendirmek daha dogru olur.

Mesela, yasanmis bir ornek vereyim:

Burada bir arkadasim gecenlerde 2018 model Toyota Corolla (25 bin mileage) $18K odeyerek aldi.

Turkiye'de bir arkadasim ise 3 hafta once 2017 model Toyota Corolla (80 bin km = ~50 bin mileage) 187K TL = ~$20K odeyerek aldi.

Baska hicbirseye para harcamasalar, buradaki arkadas arabaya odedigi o parayi 2 ayda kazaniyor; oradaki arkadas ise 2 yilda!

• On numara bir konu olmuş elinize sağlık, böyle verilerle ifade edilen konulara bayılıyorum.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Lidl alisveris:

Salmon (Somon) baligi (2 lbs): $8.98
    Organic dana kiyma (3 lbs): $14.49
    Blueberries (yabanmersini) (1 lbs): $2.99
    Domates (4 lbs): $3.96
    Elma (3 lbs): $2.89
    Ekmek (french bread) (2 adet): $1.98

Toplam: $35.29

Size zahmet, benim çok sevdiğim antep fıstığı ,kaju,fındık badem kg(yada oranın birimi libre) olarak fiyatlarınada yazarmısınız.
    Et başta olmak üzere gıda ve içki fiyatları ile burada içimizi yakıtınız ,birde saydığım kuruyemişlerin fiyatlarını yazında ölümcül son darbeyi indirin 😁

• @kartalveat

Antepfistigi (1 lbs): $5.79
    Fistik kabuklu (1 lbs): $1.99
    Fistik ici (1 lbs): $3.50
    Badem ici (1 lbs): $5.69
    Ceviz ici (1 lbs): $5.49

Biz badem, ceviz ve fistik cok tuketigimiz icin daha buyuk paketlerde aliyoruz. BJs ve farmers marketten. Yani paketleri 5 lbs falan agirliginda oluyor ve daha hesapli oluyor.

• @MySea misafir geldi hadi bir kış sofrası kuralım desek aynı ürünlerle, Türkiye’de durum şöyle şu an;

Antep fıstığı (180gr); 32.5₺
    Kabuklu fıstık (250gr); 16.5₺
    Yer fıstığı (180gr);12₺
    Badem içi (180gr);32.5₺
    Ceviz içi (150gr);30.25₺

Toplam;123,75₺
    Güncel Getir fiyatları

@kartalveat

Antepfistigi (1 lbs): $5.79
    Fistik kabuklu (1 lbs): $1.99
    Fistik ici (1 lbs): $3.50
    Badem ici (1 lbs): $5.69
    Ceviz ici (1 lbs): $5.49

Biz badem, ceviz ve fistik cok tuketigimiz icin daha buyuk paketlerde aliyoruz. BJs ve farmers marketten. Yani paketleri 5 lbs falan agirliginda oluyor ve daha hesapli oluyor.

Yüzüm gözüm şişene kadar, ağlamak istiyorum
    İçip sabaha kadar, bayılmak istiyorum
    Caddelerde dolanıp, bağırmak istiyorum
    Müsaadenle bu gece, dağılmak istiyorum 😰
    -ozan doğulu-fatma(model) Dağılmak istiyorum şarkı sözünden-

• Bugun isyerinde calisiyorum. Ogle yemegi icin yakinlarda Food Lion adli bir market var, oradan alisveris yaptim. Orada fried chicken (kizarmis tavuk) reyonu var. Wings, nuggets, mozzarella sticks falan kizartip satiyorlar. Self-service. 1 lbs (450 gr) = $7.99 ve yaninda bir de sos alirsaniz $0.50 de sos ile beraber $8.49. 1 lbs yaklasik olarak 5-6 adet wings, 6-7 adet nuggets ve 4-5 adet mozzarella sticks yapiyor. Isterseniz hepsini herhangi birisinden de secebiliyorsunuz, keyfinize kalmis.

• @MySea Afiyet olsun hocam. 😃

• Biz burda evde et bittimi hemen 4 arkadas anlasip dana kestiriyoruz… gecen hafta kestirdik kisi basi 90 lb et dustu ( kiymasi kusbasisi biftek haslama vs vs ) ve odedigimiz rakam kisi basi 305 dolar tuttu.

Bugun isyerinde calisiyorum. Ogle yemegi icin yakinlarda Food Lion adli bir market var, oradan alisveris yaptim. Orada fried chicken (kizarmis tavuk) reyonu var. Wings, nuggets, mozzarella sticks falan kizartip satiyorlar. Self-service. 1 lbs (450 gr) = $7.99 ve yaninda bir de sos alirsaniz $0.50 de sos ile beraber $8.49. 1 lbs yaklasik olarak 5-6 adet wings, 6-7 adet nuggets ve 4-5 adet mozzarella sticks yapiyor. Isterseniz hepsini herhangi birisinden de secebiliyorsunuz, keyfinize kalmis.

Sizin eyalet,Kazanırsak aklımdan bile geçmiyordu fakat öyle fiyatlar ve öyle restoranlardan bahsediyorsunuz ki, yanınızda gurme stajımı yapmak için eyaletinize göç edeceğim bu gidişle. 😁

İşin şakası bir yana; halkımıza reva görülen bu yaşantıyı asla hak etmediklerini düşünmek istiyorum.
    Ama maalesef bu rezil durumdaki ekonomiyi ve kalitesiz yaşam standartlarını hak ediyorlar.
    Arada ak koyunlar ve kılları ağarmış uyuz kurtlar ın yüzünden bizlerde kahır çekiyoruz.

@Orhan-Cabarov Zaten baska ulkelerle fiyat karsilastirmasi yaparken birim fiyat uzerinden degerlendirmek daha dogru olur.

Mesela, yasanmis bir ornek vereyim:

Burada bir arkadasim gecenlerde 2018 model Toyota Corolla (25 bin mileage) $18K odeyerek aldi.

Turkiye'de bir arkadasim ise 3 hafta once 2017 model Toyota Corolla (80 bin km = ~50 bin mileage) 187K TL = ~$20K odeyerek aldi.

Baska hicbirseye para harcamasalar, buradaki arkadas arabaya odedigi o parayi 2 ayda kazaniyor; oradaki arkadas ise 2 yilda!

Hayır, ikisini de $ üzerinden ve ülkedeki asgari ücret üzerinden kıyaslamak gerek. Aslında bu da tam olarak doğru bir yöntem değil, zira ülkelerin işgücünde asgari ücretle çalışan personel sayısı aynı değil. En doğru yöntem medyan kişi başı düşen gelirlerine göre kıyaslamak ama pratik değil.

Birim bazında kıyaslamanın bir anlamı yok çünkü bir karşılığı yok. Bir kilo altınla bir kilo taşı veya bakırı kıyaslayıp, birim bazında adil bir kıyas yaptığımızı düşünebilir miyiz? Hayır, çünkü ikisi birim ve ölçü bazında aynı olsa da, değer bazında değişkenlik gösterir.

Mesela Japonya'da (tamamen fuzuli bir örnek) bir birim Big Mac 290 Yen, ABD'de $4. Bu örnekte birim bazında kıyas yapılamıyor çünkü ülkelerin enflasyon seviyesi, para biriminin değeri ve asgari ücretleri hakkında hiçbir fikir belirtmiyor.

• @Haliax Haklisiniz ama o kadar detaya girersek, bu hesaplamanin icinden hicbir sekilde cikamayiz.
    Kabaca birim bazinda hesaplamak diyelim biz buna.

Zaten tum dunya ulkelerinde uygulanabilen bir Big Mac indexi var. Bir adet Big Mac Menunun ulkelerdeki satis fiyati uzerinden karsilastirilmasi.

Sizin de belirttiginiz gibi, ulkelerin nufuslari, asgari ucretle calisan sayilari, enflasyon oranlari falan cok fazla degiskenlik gosteriyor.

• @Haliax, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Birim bazında kıyaslamanın bir anlamı yok çünkü bir karşılığı yok. Bir kilo altınla bir kilo taşı veya bakırı kıyaslayıp, birim bazında adil bir kıyas yaptığımızı düşünebilir miyiz? Hayır, çünkü ikisi birim ve ölçü bazında aynı olsa da, değer bazında değişkenlik gösterir.

Burada kimse aynı ağırlık birimi karşılığında farklı üründen bahsetmiyor.
    Amerikada bir kilo taş ile Türkiyedeki bir kilo altını karşılaştırmıyor.
    Kıyaslamalar aynı ürün için yapılıyor..
    Siz yanlış mantık kurmuşsunuz.

Verilen fiyat listeleri ;Ülkelerin X lira/doları ile hangi ürünlerden ne kadar alınırın ortaya konulmasından başka bir şey değil.

Burada ekonomi dersi verilmesine gerek yoktu .
    Yazılan fiyatlardan ,ülke ekonomisinin içler acısı durumunu rahatlıkla anlaşılıyor.

• Business administration bölümü bitirmenin ne gibi avantajları olur mesela? Kendi ülkemde herhangi bir iş deneyimim olmadı yeni mezunum. US' de bu bölüm mezunları ne tür işler yapabilir pek bilgim yok açıkçası.

• @volkanesk Business administration mezunu olarak yapabileceginiz isler genel anlamda ofis isleri, insan kaynaklari, reklam/pazarlama bolumleri, francise modeli isyerlerinde managerlik falan olabilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

122

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |