Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MrMuscle kcc nin sitesinde iletişim kısmından aslında bu tarz bir önderi talep gibi bir şey gönderilebilir ama ne derece dikkate alırlar o ayrı

• @justdream işin bir de bu yüzü var elbette. sadece bir sitede yazan bilgilere göre dönüyor bütün mevzu. Gerçekliği nedir ve nasıl işliyor bir fikrimiz yok

• .,.,.,.,

• Bu başvuru işinin b.kunu çıkartan tek biz varızdır herhalde. Adamlarda beyan esas olduğu için öyle düşünüyorlar bizim hakkımızda da. balık kavağa çıkarsa anca ücretli olur gibime geliyor

• @Erkand, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

@justdream allah akil fikir versin kazanip gitmeyenlere maden gitmiceksin niye basvuruyorsun degilmi

Birde o kadar ugrastan sonra gidip, geri donenler var. Sosyal hayat yok, bana gore degil falan gibi bahanelerle. Artik geri dondukten sonra, covid gunlerinde sokaga cikma yasaklari ile cok guzel sosyal hayat yasiyorlardir diye tahmin ediyorum. Tabii ki bu arada yapamayan, basaramayan, uyum saglayamayan ve bu nedenlerle geri donmek zorunda kalanlar da vardir mutlaka.

• @Rhonster Tabii ki. Kazanıp gidemeyen herkes eğlencesine başvurdu, canı istemedi gitmedi değil. Bu konuda aynı taraftayız 🙂

• Yorumlaması uzun ucu açık derin konu ancak başvurulara ücret ya da ielts gibi bir kıstas getirilmesini gayet mantıklı buluyorum.
    Evet fırsat eşitliğine ters gelebilir bu durum ancak adalet mi eşitlik mi derseniz ben her daim adaleti tercih ederim.
    Yanlış düşünüyor olabilirim ancak şunu unutmamak gerekiyor. Her geçen sene başvurular öyle artıyor ki yakında başvuran sayısı milyonları bulacak, bu durum da eskiden 50-100 bin kişinin başvurduğu çekilişten eser kalmadığını gösterir ve gerçekten ABD açısından düşünürsek ülkeye alacağınız kişilerin doğru kişiler olması sizin ülkeniz için de önemli bir kriterdir. milyonlarca kişinin arasından bu kişileri bulmak oldukça zor. Bunu düşünüp bir adım atmak da mantıksız değil.
    Haa bu başvuru ücreti olur, ielts olur ya da başvuran herkese çekiliş havuzuna atılmadan önce bir ön mülakat olur bilemem..
    Açıkçası 7-8 kez başvurup kazanamayıp da burada ilk kez ve öylesine başvurup kazananları izlemek çok mutlu edici değil. Yoksa tabi ki herkes kazansın, giden gitsin, herkes mutlu olsun ama dediğim gibi bir ön görüşme, bir kıstas ya da eski başvuranlara öncelik gibi bir algoritma şart.

• Paralı çekiliş Amerikan Rüyası imajına ters. Herkesin eşit şansı olmalı. Boşa giren de girsin. Kazanacaksak kazanırız. Bu şartlarda kazanan tonla insan var. Hepinizin kazanacağını bilsem vallaha tek tek bulur durdururum boşa başvuranları. Ama bütün iş şansta bitiyor 🙂

• @TughanTug acaba çıktı mı bu arkadaşa? Bayağı kendisiyle New York üzerine sohbet etmiştim. Herhangi bir şey yazmamış. Anladığım kadarıyla olumsuz oldu illa ki yazardı olumlu olsaydı.

• GC için var olan kurallar yeterli eğer ekstra para vs. gibi kriterler istiyorsanız bu çekilşin ruhunu anlamamışsınız demektir. Başvurup da gitmeyenler kısmı için ise söylenecek herhangi bir şey yok bu durum işin doğası deyip geçmek zorundayız.

• @istanbuladami, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

Yorumlaması uzun ucu açık derin konu ancak başvurulara ücret ya da ielts gibi bir kıstas getirilmesini gayet mantıklı buluyorum.
    Evet fırsat eşitliğine ters gelebilir bu durum ancak adalet mi eşitlik mi derseniz ben her daim adaleti tercih ederim.
    Yanlış düşünüyor olabilirim ancak şunu unutmamak gerekiyor. Her geçen sene başvurular öyle artıyor ki yakında başvuran sayısı milyonları bulacak, bu durum da eskiden 50-100 bin kişinin başvurduğu çekilişten eser kalmadığını gösterir ve gerçekten ABD açısından düşünürsek ülkeye alacağınız kişilerin doğru kişiler olması sizin ülkeniz için de önemli bir kriterdir. milyonlarca kişinin arasından bu kişileri bulmak oldukça zor. Bunu düşünüp bir adım atmak da mantıksız değil.
    Haa bu başvuru ücreti olur, ielts olur ya da başvuran herkese çekiliş havuzuna atılmadan önce bir ön mülakat olur bilemem..
    Açıkçası 7-8 kez başvurup kazanamayıp da burada ilk kez ve öylesine başvurup kazananları izlemek çok mutlu edici değil. Yoksa tabi ki herkes kazansın, giden gitsin, herkes mutlu olsun ama dediğim gibi bir ön görüşme, bir kıstas ya da eski başvuranlara öncelik gibi bir algoritma şart.

Şahsen ben ABD açısından düşündüğümde ABD'de fazlasıyla doktor, mühendis, avukat vs. eğitimli insanlar olduğunu bunun aksine ayak işleri olarak nitelendirilen işleri yapacak ABD vatandaşı bulunmadığını, bundan dolayı da özellikle Newyork bölgesinde yasal statüsü olmayan yani kaçak milyonlarca göçmenin bu işleri yapmasına göz yumulduğunu düşünüyorum. Sizin dediğiniz gibi olsa ABD de Kanada gibi Avustralya gibi bir puan sistemi getirir ve bu çekilişi ona evirirdi. Trump bunu yapmak istedi ancak destek görmedi çünkü bu bir çeşitlilik vizesi, nitelikli göçmen vizesi değil.

• @this-time89, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

GC için var olan kurallar yeterli eğer ekstra para vs. gibi kriterler istiyorsanız bu çekilşin ruhunu anlamamışsınız demektir. Başvurup da gitmeyenler kısmı için ise söylenecek herhangi bir şey yok bu durum işin doğası deyip geçmek zorundayız.

bence sen bizim ana fikrimizi anlamadın yoksa ikimizde aynı noktadayız suistimal edilmesi bu durumun

• @deniz16 Suistimalden kastınız nedir açar mısınız biraz?

• @this-time89, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

@deniz16 Suistimalden kastınız nedir açar mısınız biraz?

mesela okuduğum olayı söyliyim annesi adına da başvurması ama amacı: çıkarsa bi şekilde bende onunla giderim halbuki bildiğini de söylüyor 21 yaş sınırını

• @xackletaker, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

@nevzatyildizz, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

@MrMuscle Çekilişi kazanan insanların %90'ı evini, arabasını satarak bu parayı karşılıyor zaten, çıkarsa ben de öyle yapacağım. Türkiye'de zaten insanlar fakir bir şekilde yaşıyor, bundan kaçmak için gidecek yer arıyorlar. Şu forumdaki herkes Amerika'ya gitmek istiyor, burada bizi tutan ortak neden bu ama soralım kaç kişi yıllık gelirinden 2500 tl den fazla bir parayı çıkacağı garanti olmayan bir çekiliş için ayırabilir diye eminim ki ben ayırırım diyenlerin oranı %5 i geçmez. Evet bu belki kazanma oranını artırır ancak lottery mantığı hiçbir şekilde kalmaz.

Maddi durumum kötü olmamasına rağmen sonuna kadar katılıyorum hocam.
    Hatta bu durumda gitmeye daha çok ihtiyacı ve isteği olan ama maddi durumu olmayan sadece hayalleri olan bir sürü genç başvuramaz hale gelir. Üstüne bir de gitmeye ihtiyacı ve isteği olmayanların sırf parası var diye olasılığını arttırmış olunur.
    Madem başvuruların bu kadar düşmesi isteniyor. O zaman Ekim ayında yapılan başvuruya 5 yıl geçerliliği kabul edilecek en kötü intermediate bir TOEFL veya IELTS sonucu eklenmesi şartı çok daha mantıklı olacaktır.
    Hani Amerika'ya gitmek istiyorlar ya... Hani orada İngilizce konuşuluyor ya...
    Hem sınavın ücreti 5 senelik başvuru hakkı için gayet makul olur hem de yeterlilik sayesinde başvuruların %90'ı yalan olur..

Allaha şükür aylık 250 tl verebilecek durumum var ancak olay o değil. Olayları sadece kendi bakış açımızdan düşünmemek gerekiyor, biz nasıl olursa çekilişin bana çıkma ihtimali daha yüksek olur diye hesaplar yapıyoruz. İngilizce olayına da katılmıyorum, çekilişi kazanınca mülakat görüşmesinde vize alabilmek için ingilizce bilmek gerekmiyor ki başvuruda IELTS şartı olsun. Şahsen ben de @this-time89 gibi düşünüyorum pasaport şartı çok iyi oldu ve şuanki kurallar dışında eklenecek ekstra şeyler lottery mantığına ters olacaktır.

• @deniz16 Bu bir suistimal değil çekilişe herkesin başvurma hakkı var. Burada sorun çekilişte değil bizim insanımızda, bizim insanımızın daha duyarlı olması gerekiyor. Çekiliş kuralları gitmeye çok hevesli ya da gitmeyecek insanları ayırt edemez, insanımızın bunu düşünmesi gerekiyor.

• @nevzatyildizz Greencard'ı doktor gibi avukat gibi mevcut statüsü üst seviyede olanlar çok tercih etmiyor ki zaten. edenler çok azınlıktadır. Çünkü oraya gitse denklik alıp hatta belki tekrar okumak zorunda. Bu nedenle ekonomik durumu da iyi olduğundan bu tarz kişiler zaten pek kurtuluş gözü ile bakmayabiliyorlar ABD'ye. Genele vurduğumuzda orta halli kesim dediğimiz üni mezunu, kariyer yapamamış, farklı hayalleri olan kişiler başvuruyor ya da kurtuluşu gerçekten ABD olanlar. Ayak işleri dediğiniz çok düşük ücretli kötü işleri de dediğiniz gibi zaten kaçak göçek yaşayan dünyanın dört bir yanından gelenlere yaptırıyorlar. Bir ülke derme çatma iş kolu için neden çeşitlilik vizesi oluştursun ki zaten kaçak çalışmaya göz yumuluyor, o açığı kaçak nüfus ile kapatıyorlar. GC ile gidip düşük şekilde ayak işi yaparak çok kötü şartlarla başlayan bir GC talihlisi ben görmedim varsa da bilmiyorum açıkçası. Burada demek istediğim çok küçük bir kıstas "bilinçli başvuran" sayısını arttıracak. Mesela pasaport zorunluluğu getirdiler. başvurular anında yarı yarıya düştü. Baktığında bu da çekilişin mantığına ters o zaman. Eşitlik ilkesine ters. Mesela pasaportu olanla eşit değilim ben belki. ama dediğim gibi başvurular öyle artıyor ve öyle boş başvurular çıkıyor ki bunu kontrolde tutmak gerekir. Bunu demek istedim.

• @this-time89 ben işin bireysel değil green card danışmanlıkları şirketlerinin suistimalini anlatayım. Ali Green carda başvurması için X firması ile anlaşır dosyalarını iletir ve Ali nin yerine x firması 2016 tarihinde ( tarihi sallıyorum) başvuruyu gerçekleştirir. Sonuç açıklanır ve şirket Aliyi arayarak kazandığını ancak bu sene gitmeye durumu olmadıgını Ali nin vazgeçtini öğrenir. Ama bu şirket durur mu alinin belgeleri ellerinde varya neticede... Ali adına 2017, 2018 , 2019 ,2020 yıllarında sürekli başvurur halbuki Ali ile iletişime geçilmez. 2020 yılında tekrar kazanır Ali. Ulaşılır kendisine... Ancak yine gitmez. Sonuç ne olur bir kişinin hakkı dolaylı yada direkt olarak yenir. İşte en çok suistimali bireysel değil bu şirketler gerçekleştiriyor. Bende kriterlerin gelmesinden yanayım, Pasaportun gelmesi gerektiğinide savunmuştum geldi ve bu yazdığım şirketler tarafından yapılan suistimaller ancak pasaport bitiş süresince gerçekleşecektir. Dil yada herhangi bir güncelleme gerektiren bilgilerde ise bir çok durumu engelleyecektir diye düşünüyorum.

• Hadi bir de özeleştiri yapayım Dv2022 bekleme odasında aylarca konuştuk, dertleştik, muhabbet ettik, çekiliş yaklaşınca hepimiz aynı şeyi düşündük biz burada aylardır konuşuyoruz, çekiliş günü yeni üye olan birileri gelecek ilk başvurumda kazandım yazacak. Sanki bizim burada aylardır sohbet etmemiz, çekiliş hakkında detaylı bilgi sahibi olmamız bizim çekilişi daha çok hak ettiğimizi gösterir gibi davranıyoruz ancak bu bir çekiliş ve en bilgilisi de en cahili de, en zengini de en fakiri de aynı şansa sahip, şartlar eşit ve böyle de olmalı 🙂

• ⭐⭐

Arkadaşlar bir sorum olacak. Daha önceden hiç başvuru yapmadığım için bu konuda bilgim yok. Çekilişi kazanırsak banka hesabında para olması şart mı? 15bin dolar paran olmak zorunda diyeni gördüm. Başvuru sürecinde ödenen ücretler hariç böyle bir zorunluluk var mı?

Bir diğer sorum ise yeşil kartı aldıktan sonra hemen gitmek zorunda mıyız? Örneğin benim param yok ama 1 sene daha bekleyip kazandığımı biriktirmek istiyorum. Yeşil kartı aldıktan sonra gitmek için süre var mı? Yani evli falan değilim. Çıkarsa satacak evim vs de yok. Bu konuda bilginize ihtiyacım var.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

123

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |