Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Sayın @crazycells özellikle sorum size.
    2 Mart 2021 tarihinde K1 ile giriş yaptım. Girişte Pasaportuma 30 Mayıs 90.gün diye not aldılar. 90 gün içerisinde evlilik yapmak gerekiyor. Marriage Certificate aldık. Şu sıralar nikahımızı planlıyoruz nerede nasıl yaparız diye. 30 Mayıstan önce evlenmiş olacağız.
    Nişanlım avukat tuttu greencard işlemleri ile ilgili. Benim daha önce araştırmalarıma göre 90 gün içinde evlenip Greencard başvurusunu yapmakla yükümlüyüz. Avukatımız iş yoğunluğundan dolayı 90 gün içinde Greencard başvurumuzu yapamayacağını(çok fazla dosya toparlaması gerekiyormuş- muhtemelen Haziran-Temmuz ayına yetişir dedi) ve zaten böyle bir yasal zorunluluk olmadığını belirtti. “90 gün içerisinde evlenmekle yükümlüsünüz o kadar, sonradan greencarda başvurmakta bir sakınca yok,rahat ol” dedi.
    Ama benim içim rahat etmedi açıkçası. Size danışmak istedim bu konuyu.
    90 gün içinde Greencard başvurusunu yapmakla yasal olarak yükümlümüyüz gerçekten, yoksa avukatımız haklı mı?

• @akhilleus tesekkurler..

• @crazycells cok tesekkur ederim..

• @akhilleus cok sagolun

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Jossie, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Sayın @crazycells özellikle sorum size.
    2 Mart 2021 tarihinde K1 ile giriş yaptım. Girişte Pasaportuma 30 Mayıs 90.gün diye not aldılar. 90 gün içerisinde evlilik yapmak gerekiyor. Marriage Certificate aldık. Şu sıralar nikahımızı planlıyoruz nerede nasıl yaparız diye. 30 Mayıstan önce evlenmiş olacağız.
    Nişanlım avukat tuttu greencard işlemleri ile ilgili. Benim daha önce araştırmalarıma göre 90 gün içinde evlenip Greencard başvurusunu yapmakla yükümlüyüz. Avukatımız iş yoğunluğundan dolayı 90 gün içinde Greencard başvurumuzu yapamayacağını(çok fazla dosya toparlaması gerekiyormuş- muhtemelen Haziran-Temmuz ayına yetişir dedi) ve zaten böyle bir yasal zorunluluk olmadığını belirtti. “90 gün içerisinde evlenmekle yükümlüsünüz o kadar, sonradan greencarda başvurmakta bir sakınca yok,rahat ol” dedi.
    Ama benim içim rahat etmedi açıkçası. Size danışmak istedim bu konuyu.
    90 gün içinde Greencard başvurusunu yapmakla yasal olarak yükümlümüyüz gerçekten, yoksa avukatımız haklı mı?

Ben de %100 emin degilim maalesef, isterseniz baska gocmenlik avukatlarina danisin bu durumu. Ama tabii ki 90 gun icinde evlenmis olup, gocmenlik surecinizi de baslatmis olmanizi tavsiye ederim. Sizden kaynaklanmayan bir nedenle dosyanizi bosuna geciktirmeyin.

• @Jossie crazycell dostuma katilmakla birlikte sunlari diyebilirim.
    tamam dogru 90 gun icinde evlenmek zorundasin. Ama bunun amaci aslinda bir an once islemleri baslatmaniz icindir. Cunku kimse evlenip limboda kalmak istemez. evlendikten sonra istersen basvuru yapmayabilirsin uzun bir sure. Bu da ok. Fakaaaat bunu yaptigin zaman yasal olarak bir statun olmayacak; herhangi bir yasal islem baslatamazsin, herhangi bir olaya karisirsan basin buyuk agrir. Polisle ilgili her durumda topun agzindaki ilk kisi olursun. Cunku i-94 formunu sunamazsin bututn bu islemler sirasinda. Avukat biraz ugrasmak istememis gibi gorunuyor ama sizi karsi karsiya getirmek istemem, gaz vermek amaciyla yazmiyorum bunlari. Neticede bugun basladan kisa sure icinde hadi en gec 1-2 ay icinde evraklar toplanabilir.
    En azindan statunuzun pendingde gorunmesini tavsiye ederim.

• @Jossie gereken cevabı @crazycells ve @akhilleus varmişler.Ayrıca @akhilleus a söyledikleri konusun da katılıyorum avukatınız kendi iş yoğunluğu nedeniyle sizi yanlış yönlendirmiş.Evrakları hazırlayıp sunmanız tamamen sizin hızınıza bağlı.Biz 24 Eylül de evlenip 16 Ekim de Aos a başvurduk 22 gün sürdü.Nasıl o kadar çok evrak varmış ki şuan Nisan ayının başındayız en iyi Haziran demiş 2 ay süre ne demek Temmuzu düşünmek bile istemiyorum 3 ay demek.Kimseyi zan altında bırakmak istemem ama ortada çok absürt bi durum var bence siz o avukatı değiştirin çok ciddiyim bu konuda.

Ayrıca her zaman söylediğim gibi K1 ile gelen arkadaşlar Amerika’ya geldikten sonra lütfen elinizi çabuk tutup Aos başvurunuzu yapın bu sizin Amerika da ki hayatınıza adapte olabilmeniz için en önemli etken bunun aksini ya acele etmeyin olur zamanla başvurursunuz diyen kişi sizlerin iyiliği istemeyendir.

• @Rookie kesinlikle katılıyorum aos Başvurusu süreci sizin herseyiniz burada ne kadar erken o kadar iyi ben 1. Ayda evlenip aos sürecimiz 1 haftada başlattım. Ayrica yalnis yönlendirmek istemem ama sanırım bir yerde uscis sitesinden 90 gün içinde başvuru yapmalısınız yaziyordu. Yapmadığınızi varsayalım polis kontrolüne denk geldiğinde ben ciddi bir sorun olacağını düşünüyorum.

• @crazycells Merhaba, başka göçmenlik avukatlarıyla da görüştüm. 90 gün içinde evlilik yapmakla yükümlüyüz. 90 gün içinde AOS başvurusunu yapmakla yükümlü değiliz. Gecikmesinde sakınca yok (aylar hatta yıllar sürmedikçe) Bana bir arkadaşım 90 gün içinde sadece evlendiğini AOS başvurusu yapmadığını bu yüzden eve ICE’nin geldiğini söylemişti.(Danıştığım tüm avukatlar bunun gerçekten çok nadir olduğunu,ICE’nin aradığı suçlu göçmenler olduğunu,(bizim gibi sıradan vatandaşları pek irdelemiyorlarmış) söylediler.
    Malum googleda oldukça bilgi kirliliği var. O yüzden farklı avukatlara da danıştım hatta birisi şu örneği verdi. ABDye gelmeden önce Niyet mektubunuzda 90 gün içerisinde evlilik yapacağınıza dair taahhüt verdiniz. 90 gün içerisinde evlilik+AOS başlatılması üzerine yasal olarak taahhüt vermediniz dedi.
    Ben yine de kendi avukatıma konuyla ilgili endişemi belirttim.
    AOS başvurusu biz yine de 90 gün içinde yapmış olacağız ama diğer arkadaşların dediği gibi polis kontrolünde sorun olması vs.gibi durumlar ile ilgili endişelenmememiz gerektiğini söyledi avukat. Çünkü biz avukata bir ödeme yaptık ve bu ödemeyi yapıp aldığımız hizmete dair elimizde belge mevcut. Bu belgeyi gösterdiğiniz zaman sorun yaşamazsınız dedi avukat. Yine de tavsiyeler için herkese teşekkürler. Süreçle ilgili tecrübelerimi paylaşıyor olacağım. Sevgiler herkese.

• @Jossie tamamen sizin tercihiniz en doğrusunu siz bilirsiniz. Fazla geciktirmeyin.

• Herkese merhaba,
    Bugün USCIS San Antonio ofisinde green card mülakatımızı yaptık. Adımı,adresimizi,nerede tanıştığımızı, benim Amerika’ya daha önce geldiğim vize türlerini ve kaldığım süreleri sordu. I-485 formunun en sonundaki güvenlik sorularını tek tek sordu. En son yaptığımız vergi iadesini (marries jointly olarak yaptık), kira sözleşmemizi, banka dökümlerimizi aldı. Resimlerimize şöyle bi baktı ve dosyamızı onayladığını söyledi. Nijeryalı olduğu için aksanı vardı ve maske de olduğu için anlamak biraz zordu ama atlattık 🙂 birkaç saat sonra dosya durumu kart işleniyor olarak değişti. 🥳 herkese bu zamana kadar verdiği cevaplar için teşekkür ederim ☺

• ⭐⭐⭐

@tuchi hayırlı olsun tebrik ederim. Aileniz ile mutluluklar dilerim

• Merhaba arkadaşlar. 10 ay sonunda bugün mülakat derdini de atlattık. Çok rahat bir görüşmeydi yaklaşık 30 dakika sürdü belki daha az. Benden çok eşim konuştu nerdeyse ben 2 soru cevapladım sonra arkadaki sorulardan askerlik ve çalışmayla ilgili olanını sordu. Ben çalışıyorum demiştim. Hiç üstelemedi neden çalıştın diye peki dedi sadece. Herhangi trafik cezası yedin mi dedi. Söyledim 3-4 tane var diye güldü ödedin mi dedi evet dedim. Bir de askerde ne görev yaptın dedi, onları anlattım. Sanırım bana sordukları bu kadardı. Resimlere baktı. Sizin için yaptık albümü kalabilir dedim. Bunları delmekle uğraşamam siz de kalsın dedi. Dediğim gibi daha çok eşimle covid muhabbeti yaptı ( kendisi covid teknisyeni). Yaklaşık 4-5 saat sonrada kartınız işlemde bildirimi geldi. Bekleyen arkadaşlara kolaylıklar diliyorum. Sıkıntılı bir süreç ve umarım herkesin gönlünce olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tuchi, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Herkese merhaba,
    Bugün USCIS San Antonio ofisinde green card mülakatımızı yaptık. Adımı,adresimizi,nerede tanıştığımızı, benim Amerika’ya daha önce geldiğim vize türlerini ve kaldığım süreleri sordu. I-485 formunun en sonundaki güvenlik sorularını tek tek sordu. En son yaptığımız vergi iadesini (marries jointly olarak yaptık), kira sözleşmemizi, banka dökümlerimizi aldı. Resimlerimize şöyle bi baktı ve dosyamızı onayladığını söyledi. Nijeryalı olduğu için aksanı vardı ve maske de olduğu için anlamak biraz zordu ama atlattık 🙂 birkaç saat sonra dosya durumu kart işleniyor olarak değişti. 🥳 herkese bu zamana kadar verdiği cevaplar için teşekkür ederim ☺

hayirli olsun, tebrikler... bundan sonraki hayatinizda bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ss_ayhan, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhaba arkadaşlar. 10 ay sonunda bugün mülakat derdini de atlattık. Çok rahat bir görüşmeydi yaklaşık 30 dakika sürdü belki daha az. Benden çok eşim konuştu nerdeyse ben 2 soru cevapladım sonra arkadaki sorulardan askerlik ve çalışmayla ilgili olanını sordu. Ben çalışıyorum demiştim. Hiç üstelemedi neden çalıştın diye peki dedi sadece. Herhangi trafik cezası yedin mi dedi. Söyledim 3-4 tane var diye güldü ödedin mi dedi evet dedim. Bir de askerde ne görev yaptın dedi, onları anlattım. Sanırım bana sordukları bu kadardı. Resimlere baktı. Sizin için yaptık albümü kalabilir dedim. Bunları delmekle uğraşamam siz de kalsın dedi. Dediğim gibi daha çok eşimle covid muhabbeti yaptı ( kendisi covid teknisyeni). Yaklaşık 4-5 saat sonrada kartınız işlemde bildirimi geldi. Bekleyen arkadaşlara kolaylıklar diliyorum. Sıkıntılı bir süreç ve umarım herkesin gönlünce olur.

tebrikler, hayirli olsun, bundan sonraki sureclerde bol sanslar.

• Merhabalar, ben merak ediyorum 9 şubatta Uscis evraklarımı teslim aldı. (Amerikan vatandası ile evlilik) 6.haftanın sonunda evraklarımızı aldıklarına dair 3 farklı mektup geldi ve biometric randevu için tekrar mektup göndereceklerini yazmışlar. Ama 10 haftadır hiç bir değişiklik yok, acaba bu durumda olan var mıdır? Yoksa endişelenmeli miyim?

• @Nehir-Yilmaz hayir endiselenecek bir durum yok biometric icin mektup gelmesi bile uzun zamaninizi alabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Nehir-Yilmaz, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhabalar, ben merak ediyorum 9 şubatta Uscis evraklarımı teslim aldı. (Amerikan vatandası ile evlilik) 6.haftanın sonunda evraklarımızı aldıklarına dair 3 farklı mektup geldi ve biometric randevu için tekrar mektup göndereceklerini yazmışlar. Ama 10 haftadır hiç bir değişiklik yok, acaba bu durumda olan var mıdır? Yoksa endişelenmeli miyim?

Telas etmenizi gerektirecek bir durum yok, randevu bilgisi icin rahat birkac ay daha beklemeniz gerekebilir.

• @crazycells birkaç ay mı sitede 5 hafta yazıyo. 5 hafta 5 aya çıktıysa 5 aylık çalışma izni birkaç yıla mı çıktı öyleyse bu mu demek bu nasıl olcak ? 🤦🏻♀

• @Nehir-Yilmaz su aralar surecler cok yavas ilerliyor maalesef beklemeniz gerekecek hemen gelmezse endise etmeyin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |