Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

Merhaba. Green Card serüvenim malum. Şansa kalsa çok bekleyeceğim.

Yaşım 33, Bilişim mezunuyum ama kalifiye değilim.

Bu yaştan sonra gemileri yakmak için elimde olanlar A2 seviye İngilizce, turistik ve henüz kullanılmamış vize, 8.000 USD ve 120.000 TL cash ve 50 bin TL limitli kredi kartı.

Elimdekiler ile nasıl yeni bir hayat kurabilirim?

Şunu da not düşeyim; macera, heves, laf olsun vs. diye değil bu bir zorunluluk haline geldi bazı özel sebeplerden dolayı. O yüzden özellikle kaynakları doğru kullanma açısından fikirlerinize ihtiyacım var.

• ⭐⭐⭐⭐

E2 ile hızlıca yeni hayata yelken açın derim... açıkçası turist vizem olsa saniye durmam...

• @denizci10 100,000$ altında bir tutarla E2'den onay almanız biraz zor.

• @katafalk, içinde söyledi: 33 yaşından sonra ABD'de yeni sayfa açmak

Bu yaştan sonra gemileri yakmak için elimde olanlar A2 seviye İngilizce, turistik ve henüz kullanılmamış vize, 8.000 USD ve 120.000 TL cash ve 50 bin TL limitli kredi kartı.

Şunu da not düşeyim; macera, heves, laf olsun vs. diye değil bu bir zorunluluk haline geldi bazı özel sebeplerden dolayı. O yüzden özellikle kaynakları doğru kullanma açısından fikirlerinize ihtiyacım var.

hiç durmayın bilişimi vs ilk anda unutun tutunmak için yeterli sermayeniz var 2 ay sonrası için planlama yapardım. aşılama bitecek abd muhtemelen tarihinin en hızlı büyüme rakamlarına erişecek. iş ortamı oluşacaktır.

@VolkanU, içinde söyledi: 33 yaşından sonra ABD'de yeni sayfa açmak

@denizci10 100,000$ altında bir tutarla E2'den onay almanız biraz zor.

abd içinde 40 bin dolarla dahi e2 ye onay almak olası ancak söylediğiniz gibi türkiyeden konsolosluk aracılığı ile 100 bin altı zor. abd de e2 ye statu değişirse türkiyey girdikten sonra yeniden vize alınması lazım eksisi bu.

• Yasaklı

@DustyBlue, içinde söyledi: 33 yaşından sonra ABD'de yeni sayfa açmak

@katafalk, içinde söyledi: 33 yaşından sonra ABD'de yeni sayfa açmak

hiç durmayın bilişimi vs ilk anda unutun tutunmak için yeterli sermayeniz var 2 ay sonrası için planlama yapardım. aşılama bitecek abd muhtemelen tarihinin en hızlı büyüme rakamlarına erişecek. iş ortamı oluşacaktır.

@VolkanU, içinde söyledi: 33 yaşından sonra ABD'de yeni sayfa açmak

@denizci10 100,000$ altında bir tutarla E2'den onay almanız biraz zor.

abd içinde 40 bin dolarla dahi e2 ye onay almak olası ancak söylediğiniz gibi türkiyeden konsolosluk aracılığı ile 100 bin altı zor. abd de e2 ye statu değişirse türkiyey girdikten sonra yeniden vize alınması lazım eksisi bu.

• Asilama olayi ABD genelinde hizli ilerliyor. Bazi eyaletler 16-65 yas arasina gecmek uzereler. Biden zaten 1 Mayis itibari ile 18 yas ustundeki herkesin asilanabilecegini soyledi. Bunu yapabilirlerse, Mayis ayinda ulke geneli bagisiklik oranlari yukseleceginden ekonomik acidan buyuk bir atilim ve buyume gelecektir. O zamana kadar $1400 luk ceklerde cogunluga ulasmis olacak.

Simdiden zaten bu yaz icin tatil rezervasyonlarinda artislar baslamis. Nisan ortasina kadar okullardaki bahar tatilleri nedeni ile universiteli genclik Florida'ya ve diger tatil merkezlerine akiyor.

Uygun degerlendirebilirseniz, o para ile birseyler yapilabilir ama bence dikkat etmeniz gereken sey yasal statude birseyler yapabilmek.

• ...........................

• @yalta, içinde söyledi: 33 yaşından sonra ABD'de yeni sayfa açmak

@MySea, içinde söyledi: 33 yaşından sonra ABD'de yeni sayfa açmak

Asilama olayi ABD genelinde hizli ilerliyor. Bazi eyaletler 16-65 yas arasina gecmek uzereler. Biden zaten 1 Mayis itibari ile 18 yas ustundeki herkesin asilanabilecegini soyledi. Bunu yapabilirlerse, Mayis ayinda ulke geneli bagisiklik oranlari yukseleceginden ekonomik acidan buyuk bir atilim ve buyume gelecektir. O zamana kadar $1400 luk ceklerde cogunluga ulasmis olacak.

Simdiden zaten bu yaz icin tatil rezervasyonlarinda artislar baslamis. Nisan ortasina kadar okullardaki bahar tatilleri nedeni ile universiteli genclik Florida'ya ve diger tatil merkezlerine akiyor.

Uygun degerlendirebilirseniz, o para ile birseyler yapilabilir ama bence dikkat etmeniz gereken sey yasal statude birseyler yapabilmek.

Abi, 10k cash var, 10k borc bulabilirim, 30k kredi kart limitim var. Ne yapabilirim bu parayla? GC'de var 🤣

Food truck isi. Kredi karti ile truck alirsiniz, cash ile malzemeler ve permitler halledilir. Sosis, hamburger, french fries ve wings. Baslangic icin yeterli. Birde guzel bir yer buldunuz mu, kolay gelsin!

• @katafalk Yasiniz cok gec degil. Bana gore boyle hikayelerde yasin hic bir onemi yok. Eger icinizde yeterli motivasyon ve enerji varsa isterse yasiniz 65 olsun farketmez. Turist vizenize cok guvenmeyin derim. Legal olarak bile su siralar yasam zor sayilabilir. Tabi virusun bitecegine dair bir umit dogarsa veya asilama basarili olursa ekonomi olarak bir sicrama yasanabilir.
    Ingilizceniz A2 ise yok diyebiliriz. Eger macera yasamak istemiyorsaniz bir an once ingilizcenizi gelistirmeye calisin. Turkiyedeki ingilizce seviye tespitlerine guvenmemenizi tavsiye ederim. Turkiye de advance seviye, burada pre-intermediate sayilabilir. (Eger ki bir Odtu, Bogazici veya iyi bir ingilizce egitimi veren okuldan mezun degilseniz)
    Birikiminiz yeni bir hayat kurmak icin yeterli diye dusunuyorum. (eger single iseniz) Ancak legal olmadan isiniz biraz zor. Kaynaklari dogru kullanmaniz icin evvela legal olmanin yollarini aramaniz gerekecektir. Bununda en basit yolu bir okula veya college kaydolmaktan gecebilir ancak bu birikiminizi biraz eritecektir. Legal olmadan belki az ucretli de olsa bir is bulabilirsiniz ama kimse bu riski goze almak istemeyebilir. (delivery hesaplari kiralamak veya Turk sirketlerinde bir sekilde calismak gibi) Bu sartlar altinda yeni bir hayat kurmak imkansiz degil ama sizin zorluklarla mucadele etme gucunuz ve sabriniza gore hayatiniz sekillenecektir. Insallah hakkinizda hayirlisi olur.

• ⭐⭐⭐⭐

@VolkanU bunlar hurafe hocam. Eyalete göre değişir bu... 30000 dolar a utah da açan var... bence tam olarak araştırın derim.

• @denizci10 dikkatli okursanız onay alamazsınız demedim zaten, çok zor dedim.

İnanın kulaktan dolma bilgilerle veya izlediğim youtube videoları ile buraya mesaj yazacak biri değilim. 2018'de bu vize türünü 8-9 ay çok ciddi bir şekilde araştırdım, niyetlendim. 3 farklı avukatla (ki bunlardan sonuncusu ve bana en çok güven verenini de Sn. Ali Cihan önerdi) yaptığım görüşmelerin neticesinde topladığım bilgilerle yazdım o mesajı.

• Arkadaşlar merhaba,

Aynı soruyu bende sormak istiyorum bunun için tekrar başlık açmak istemedim.

Greencard çekilişini beklemekteyim ama çok düşük bir şans olduğu için bütün umutlarımı da oraya bağlamak istemiyorum. Benim aklımdaki en büyük sıkıntı legal olabilmek. Eğer legal olabilirsem 1-2 sene içinde kendi işimi de kurmayı düşünüyorum.

Kısaca kendimden bahsedersem;

-36 yaşında bekarım
    -makine mühendisi + mba eğitim seviyem , 10 yıllık iş tecrübem var
    -upper intermediate ingilizce seviyem
    -150 bin tl gibi bir bütçe
    -Turist vizem mevcut

Bu Amerika işimi kendimce son kurşun olarak düşünüyorum , eğer bundan vazgeçersem kaderini kabullen mutlu ol mottosunda Türkiye'de devam edeceğim.

Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi sunarsanız çok sevinirim. Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐

@VolkanU buradan yapacağınız başvuru için dediğiniz olabilir fakat abd den yapılacak statü değişikliği için bence değil. bi de şu dönemde istihdam yaratmak ve ülkeye para girişi için her şeyi yaparlar...

• @denizci10 ABD'den yapacağınız başvuruda şöyle bir durum var, Sayın @DustyBlue'da bahsetmiş. AOS yaparak E2'ye geçtikten sonra ülkenize döndüğünüzde sıfırdan E2 vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Dönüp tekrar giriş yapamıyorsunuz. Yani her durumda TR konsolosluklarında o görüşmeyi yapacaksınız.

Ben dönmem ülkeme geri diyecekler için sorun yok, zaten "zor" dememin sebeplerinden biri de buydu..

• Arkadaşlar merhaba,

Aynı soruyu bende sormak istiyorum bunun için tekrar başlık açmak istemedim.

Greencard çekilişini beklemekteyim ama çok düşük bir şans olduğu için bütün umutlarımı da oraya bağlamak istemiyorum. Benim aklımdaki en büyük sıkıntı legal olabilmek. Eğer legal olabilirsem 1-2 sene içinde kendi işimi de kurmayı düşünüyorum.

Kısaca kendimden bahsedersem;

-36 yaşında bekarım
    -makine mühendisliği + mba eğitim seviyem , 10 yıllık iş tecrübem var. (son 8 yıldır aynı firmadayım)
    -upper intermediate ingilizce seviyem
    -150 bin tl gibi bir bütçe
    -Turist vizem mevcut

Sizce turist olarak gidip dil okuluyla kalma süremi uzatıp bir şekilde hayatta kalıp legallik mi kovalamalıyım yoksa burada kalıp dört elle işime mi sarılayım?

Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi sunarsanız çok sevinirim. Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

• @denizci10, içinde söyledi: 33 yaşından sonra ABD'de yeni sayfa açmak

@VolkanU buradan yapacağınız başvuru için dediğiniz olabilir fakat abd den yapılacak statü değişikliği için bence değil. bi de şu dönemde istihdam yaratmak ve ülkeye para girişi için her şeyi yaparlar...

Turkiye ile karistirdin sanirim.

• @emrebo Turist vizesi ile gelip legallik kovalamak buyuk bir risk. Imkansiz degil ama cok zor bir surec olacaktir. Bu sekilde legal olan ve hatta vatandaslik ile sonuclandiran kisiler var ama genelde 8-10 yillik bir surec ve gordugum/duydugum kadari ile oldukca yipratici ve yorucu. 2 tane tanidigim var, yaklasik 20 yildir ABD'deler, daha 10 yil oncesine kadar kacak durumdaydilar ama simdi ikisi de once greencardli sonra vatandas oldular. Boyle uzun ve zor bir surec sizi bekleyebilir. Tabii ki legal statu kazanmadan makine muhendisligi de yapamazsiniz. Bunu da goze almalisiniz.

• ...........................

• ⭐⭐⭐⭐

@yalta hayırdır üstad... tüm iletileri değiştirmişsin???

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |