Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

@semavi size hak vermemek elde degil. Maalesef her yerde böyle insanlar olabiliyor. Bu işi eger çıkar da gelebilirsem yapabilecegimi düşünüyorum. Sadece bir düşünce şimdilik. Yaşayıp görmek lazım. Ne diyeyim hakkımızda hayırlısı... Fikir ve tecrübelerinizi paylaştıgınız için çok teşekkür ederim ve her zaman sizin fikirlerinize paylaşımlarınıza açıgım.. Selamlar Tr den Hayırlı kandiller. 🙂

• @smesut, içinde söyledi: 2018 Amerikada yaşanabilecek en iyi 50 yer...

@asilcenk
    Bence 1 den 50 ye kadar gitse daha güzel olur diye düşündüm ve bu şekilde düzenledim. 👍🙂

1.Austin, Texas
    2.Colorado Springs, Colorado
    3.Denver, Colorado
    4.Des Moines, Iowa
    5.Fayetteville, Arkansas
    6.Portland, Oregon
    7.Huntsville, Alabama
    8.Washington, DC
    9.Minneapolis-St. Paul, Minnesota
    10.Seattle, Washington
    11.Nashville, Tennessee
    12.Grand Rapids, Michigan
    13.Raleigh-Durham, North Carolina
    14.San Antonio, Texas
    15.Salt Lake City, Utah
    16.Madison, Wisconsin
    17.San Jose, California
    18.Dallas-Fort Worth, Texas
    19.Phoenix, Arizona
    20.San Francisco, California
    21.Lexington-Fayette, Kentucky
    22.Charlotte, North Carolina
    23.Boise, Idaho
    24.Asheville, North Carolina
    25.Boston, Massachusetts
    26.Houston, Texas
    27.Portland, Maine
    28.Omaha, Nebraska
    29.Melbourne, Florida
    30.San Diego, California
    31.Greenville, South Carolina
    32.Lancaster, Pennsylvania
    33.Reno, Nevada
    34.Sarasota, Florida
    35.Honolulu, Hawaii
    36.Columbus, Ohio
    37.Manchester, New Hampshire
    38.Charleston, South Carolina
    39.Albany, New York
    40.Fort Wayne, Indiana
    41.Ft.Meyers, Florida
    42.Anchorage, Alaska
    43.Winston-Salem, North Carolina
    44.Jacksonville, Florida
    45.Harrisburg, Pennsylvania
    46.Hartford, Connecticut
    47.Atlanta, Georgia
    48.Syracuse, New York
    49.Cincinnati, Ohio
    50.Lansing, Michigan

Abi saygılarımla 1 seneden fazladır colorado springsde yaşayan biri olarak söylüyorum .Colorado Springs ilk 500 e giremez benim listemde .Bomboş şişirilmiş bir şehir .Kime sorsan dağları mükemmel diyor .Afedersiniz ama dağları napıcamki .Bir kere hiking yaptım canımı teslim ediyordum zirveye vardım yumruğumun yarısı kadar dolu yağmaya başladı .Şehirde ağaç yok ,havası kuru , sonbahar ilkbahar yok .Yazın ortasında sürekli 10 günde bir dolu yağıyor yaz bitiyor .Eylül ekimde kar başlıyor .Geçen sene 10 ekimde yapdı ilk kar bu sene 8 eylülde .Mayısa kadar yağıyor .Şehirde yapılabilecek aktiviteler tamamen dağa çıkmakla sınırlı .3-5 tane gece kulübü var sürekli kapısında sıra var .Doğal güzellikler 4-5 saat uzaklıkta buraya . Biraz abartı olacak ama burası amerikanın yozgatı

• @Richmond, içinde söyledi: 2018 Amerikada yaşanabilecek en iyi 50 yer...

@smesut, içinde söyledi: 2018 Amerikada yaşanabilecek en iyi 50 yer...

@asilcenk
    Bence 1 den 50 ye kadar gitse daha güzel olur diye düşündüm ve bu şekilde düzenledim. 👍🙂

1.Austin, Texas
    2.Colorado Springs, Colorado
    3.Denver, Colorado
    4.Des Moines, Iowa
    5.Fayetteville, Arkansas
    6.Portland, Oregon
    7.Huntsville, Alabama
    8.Washington, DC
    9.Minneapolis-St. Paul, Minnesota
    10.Seattle, Washington
    11.Nashville, Tennessee
    12.Grand Rapids, Michigan
    13.Raleigh-Durham, North Carolina
    14.San Antonio, Texas
    15.Salt Lake City, Utah
    16.Madison, Wisconsin
    17.San Jose, California
    18.Dallas-Fort Worth, Texas
    19.Phoenix, Arizona
    20.San Francisco, California
    21.Lexington-Fayette, Kentucky
    22.Charlotte, North Carolina
    23.Boise, Idaho
    24.Asheville, North Carolina
    25.Boston, Massachusetts
    26.Houston, Texas
    27.Portland, Maine
    28.Omaha, Nebraska
    29.Melbourne, Florida
    30.San Diego, California
    31.Greenville, South Carolina
    32.Lancaster, Pennsylvania
    33.Reno, Nevada
    34.Sarasota, Florida
    35.Honolulu, Hawaii
    36.Columbus, Ohio
    37.Manchester, New Hampshire
    38.Charleston, South Carolina
    39.Albany, New York
    40.Fort Wayne, Indiana
    41.Ft.Meyers, Florida
    42.Anchorage, Alaska
    43.Winston-Salem, North Carolina
    44.Jacksonville, Florida
    45.Harrisburg, Pennsylvania
    46.Hartford, Connecticut
    47.Atlanta, Georgia
    48.Syracuse, New York
    49.Cincinnati, Ohio
    50.Lansing, Michigan

Abi saygılarımla 1 seneden fazladır colorado springsde yaşayan biri olarak söylüyorum .Colorado Springs ilk 500 e giremez benim listemde .Bomboş şişirilmiş bir şehir .Kime sorsan dağları mükemmel diyor .Afedersiniz ama dağları napıcamki .Bir kere hiking yaptım canımı teslim ediyordum zirveye vardım yumruğumun yarısı kadar dolu yağmaya başladı .Şehirde ağaç yok ,havası kuru , sonbahar ilkbahar yok .Yazın ortasında sürekli 10 günde bir dolu yağıyor yaz bitiyor .Eylül ekimde kar başlıyor .Geçen sene 10 ekimde yapdı ilk kar bu sene 8 eylülde .Mayısa kadar yağıyor .Şehirde yapılabilecek aktiviteler tamamen dağa çıkmakla sınırlı .3-5 tane gece kulübü var sürekli kapısında sıra var .Doğal güzellikler 4-5 saat uzaklıkta buraya . Biraz abartı olacak ama burası amerikanın yozgatı

amerikanın yozgatı 🙂 cok guldum 🙂 🙂 Yozgat a ve Yozgatlilara hakaret olmasin 🙂

• Bence herkes yasanabilecek sehir secimini kendi beklentilerine gore belirlesin. Daga cikmayi tirmanmayi doluyu sogugu ve kari seven birisi icin Colorado Springs gibi yerler cennet sayilabilir. Yada yagmuru bulutu yesili ve ormani seven kisi Seattle i cennet gorebilir. Yada Gunesi sicagi nemi bocegi seven kisi Texas in birkac sehrini sevebilir. Denizi yada okyanusu, sicagi, latinolarin yogunlugunu seven kisiler de Floridaya guzel diyebilir. Ama bunlar sizin geciminizi saglamayacak ve karninizi doyurmayacak. Kendinizi iklimi ve dogasina gore konforlu hissedebileceginiz is imkani iyi olan, sosyal hayati Turkiye kadar olmasada canli olabilecek yerleri yine sizin zevkiniz belirleyecektir.
    Istanbul, Ankara, Izmir, Antalya, Adana. Bursa dan sonra Amerikanin bircok sehri Yozgat sayilabilir 🙂 Hatta Hakkari olamayacak kadar ruhsuz ve bos sehirleri epey fazladir.

• Ilginc bir liste hazirlamislar. Hangi kriterlerle hazirlamislar merak ettim? Tanrinin bile unuttugu Arkansas'dan bir sehirin ilk 5'de olmasi ve DC'nin ilk 10'da olmasi, benim icin bu listenin inandiriliciligini kafadan sorgulamama neden oldu. Bir de tabii ki "Amerika'nin Yozgat'i" var. 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Richmond Forumda Yozgat'a laf soylemek yasaktir 🙂

• Listeyi eleştiren arkadaşlar lütfen kendi listenizi de buraya yazarmısınız ? 50 tane olmasına gerek yok , 10 tane olsa yeterli. Son araştırmalarıma göre benim listem şöyle:
    • Austin TX
    • Dallas TX
    • San Diego CA
    • St Pete FL
    • Tampa FL
    • Seattle WA
    • Phoenix AZ
    • Boston MA
    • Houston TX
    • Chicago ??

• Açıkcası maaş/pahalılık oranı, kriminal, kalabalık, yazılım sektöründe iş imkanı gibi sebeplerden ben ilk gideceğim eyaletin Virginia olmasına karar verdim.

Bekar olduğum için ilk etapta bir otelde ucuz bir meblaya konaklayacağım. (Otel sahibi ile samimi bir arkadaşım vasıtası ile tanıştım)

Bir kaç dil kursu ile epostalaştıktan sonra beni GC sahibi olanlara ücretsiz eğitim veren bir kursa yönlendirdiler ve dil kursu olayını da çözdüm. (Her ne kadar kendimizce yeterli ingilizce biliyor olsa da ben işimi sağlama almak istedim)

Virginia eyaletinde 6 ay ile 1 yıl arasında bir süre geçirdikten sonra aklımda doğuda Florida veya batıda San Diego CA yerleşme düşüncesindeyim, tabi bu 6 ay bir yılık süreç içerisinde gezebildiğim kadar eyalet gezmeyi planlıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mustafa-Sayılan Florida nasıl kuzeyde oluyor? Nerenin kuzeyi? 🙂

• @knnrn 😃 yanlış yazmışım, doğuda florida veya batıda San Diego CA olacaktı 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Masda Bu listeleri etkileyen öyle çok şey var ki, her kişiye özel ayrı bir liste yapmak lazım.

Mesela benim mesleğim, kariyer planım ve emeklilik imkanlarım açısından düşünürsek ömür boyu Houston'da yaşamam lazım ama sıcağı ve nemi sevmiyorum. Serin yerler de genelde pahalı veya çok soğuk. O nedenle Oregon ve Washington eyaletleri cazip geliyor. En iyi iş imkanları Seattle'da ama pahalı bir şehir. Pahalılığa bir şekilde katlanıp doğası, Kanada'ya yakın olması vb gibi nedenlerle yine de tercih edeceğiz gibi görünüyor.

Austin, Dallas ve San Antonio'yu biliyorum. Houston'da yaşayan biri için pek cazip gelmedi. California'nın pahalılığı veya kuzeyin soğuğundan kaçanlar için makul olabilir. Oklahoma'da Tulsa'yı gördüm, küçük ve ucuz olması hoşuma gitti ama iklim ve bitki örtüsü olarak Texas'tan çok farklı değil. Washington DC veya New York City gibi sıkışık yerleri zaten asla istemem ama çevresindeki kırsal bölgeler mantıklı olabilir. Daha kuzeyinde ise aşırı soğuk hava caydırıcı oluyor.

• @crazycells bence yozgatin daha cok gurur duyacagi birsey olmamistir.amerikanin en yasanilabilir ikinci sehriyle ayni konusmada gecmek , kıyaslanmak

• @Richmond Yozgat'ın bundan haberi var mı ? 🙂

• Bu arada söyledıklerım yanlıs anlasılmasın.Colorado degıl olay sprıngs.Yani mesela denver 3. sıralamada ve kesinlikle hakediyor .Cok asırı pahalı degil ve cok guzel biryer

• @Mustafa-Sayılan yozgatın dunyadan haberı yok 🙂

• Chicago balondur, the fasulye kismi haric tabi 🙂

• İlk 5 veya 10 da yer almayi hakeden sehir Seattle bence.

• Benim yaşadığım şehir Huntsville ,AL 7.sıradan girmiş listeye açıkcası genel olarak listede ki diğer büyük şehirlerle kıyaslanamayacak küçük bir yer diyebilirim.
    Savunma sanayinin ağırlıklı olması mühendisler için yüksek maaşlar da iş olanağı sunuyor ve yaşam ucuz.Buna paralel olarak da nufüs eğitim seviyesi yüksek kişileri şehre çekerek artıyor kaldı ki şehrin eğitim seviyesi de yüksek.Küçük ama ihtiyacınız olan herşey mevcut.Trafik sorunu yok , suç oranı yüksek değil , iş olanakları çok , pahalı değil , ırkçılık adına şimdiye kadar hiçbir şey ile karşılaşmadım.
    Listeye girmeyi hakediyor mu haketmiyor mu onun cevabı sizlerin de dediği gibi kişiden kişiye değişir benim tecrübelerim doğrultusun da ben memnunum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rookie, içinde söyledi: 2018 Amerikada yaşanabilecek en iyi 50 yer...

Benim yaşadığım şehir Huntsville ,AL 7.sıradan girmiş listeye açıkcası genel olarak listede ki diğer büyük şehirlerle kıyaslanamayacak küçük bir yer diyebilirim.
    Savunma sanayinin ağırlıklı olması mühendisler için yüksek maaşlar da iş olanağı sunuyor ve yaşam ucuz.Buna paralel olarak da nufüs eğitim seviyesi yüksek kişileri şehre çekerek artıyor kaldı ki şehrin eğitim seviyesi de yüksek.Küçük ama ihtiyacınız olan herşey mevcut.Trafik sorunu yok , suç oranı yüksek değil , iş olanakları çok , pahalı değil , ırkçılık adına şimdiye kadar hiçbir şey ile karşılaşmadım.
    Listeye girmeyi hakediyor mu haketmiyor mu onun cevabı sizlerin de dediği gibi kişiden kişiye değişir benim tecrübelerim doğrultusun da ben memnunum.

yorumunuz için teşekkürler. rica etsem alabama genelinde gözlemlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz? bu seneki çekilişte kazananlardan biri olarak araştırdığım yerler arasında. sizler gibi orada yaşayanların tecrübeleri bizler için çok değerli biliyorsunuz 🙂

genel olarak sosyal yaşam, iş imkanları, alım gücü vb.
    bir de huntsville dışında şurası da olabilir dediğiniz başka şehirler var mı alabama'da?

• Rica ederim sayin @gucarslan . Huntsville genelinde gozlemlerimi 2019`un Subat ayin da Alabama eyaleti konusun da belirtmistim buraya da ekleyeyim ;

Yaklaşık 200 bin kadar insan yaşıyor.Askeri bakimdan önemli bir şehir.Nasa üssü ve Redstone Arsenal adında 2.Dünya savaşı sırasında kurulmuş bildiğim kadarıyla Amerikanın büyük askeri üslerinden birine sahip.Ekonomi de doğal olarak silah endüstrisi üzerine gelişmiş. Amerikanın ve hatta dünyanın en büyük silah üreticilerinin merkezleri mevcut Lockheed Martin,Raytheon ,Dynamic gibi ve sayamadığım birçok şirket mevcut.Şehir her yıl hatırı sayılır bi göç alıyor bunda iş olanaklarının özellikle de mühendisler için çok olması ve giderlerin düşük olması etken.Ev kiraları tabi ki isteklerinize göre değişmekte ama 500 dolara çok rahat kiralık 1+1 daire bulabilirsiniz.Ev sahipleri için yıllık verginin en düşük olduğu yerlerden biri 150-200 bin dolarlık evlerin yıllık vergisi 500 dolar gibi bir tutar.Trafik normal diyebilirim tabi iş çıkış saatleri çok yoğun oluyor ama diğer şehirlerle kıyaslarsanız bence gayet makul.Irkçılık konusuna gelirsek henüz gelmeden eşim beni uyarmıştı olabilir hazırlıklı ol sakın canını sıkma gibilerinden lakin ben henüz ırkçılık ile ilgili en ufak bi durumla karşılaşmadım hatta nereli olduklarımı öğrendiklerinde olumlu dönüş aldıklarım dahi oldu.

2019 un Subat ayindan bugune degisenlere deginecek olursam Toyota Mazda yeni bir fabrika kuruyor 4000 kadar ek istihdam demek , yeni insaat alanlari ekleniyor ve bu sektorde muazzam bir acik var bunun icin 1 aylik insaat firmalari sponsorlugunda ucretsiz hizli kurslar veriyorlar ve bitimin de bu sektorde calismak istediginiz alana gore elektrik , klima vs sirketlerle is gorusmeleri ayarliyorlar.Bu kurslardan birine bende gittim kurs ve OSHA 10 adin da guvenlik sertifikasini edindim.Kurs sonun da 4 tane is teklifi dahi aldim lakin suan ki isimden daha iyi olanaklari olmadigi icin kabul etmedim.Ama yeni gelecek ve bu alanlarda kariyer hedefleyen insanlar icin muazzam bir firsat.

Sosyal etkinlikler diyebilecegimiz konserler, festivaller ve stand up gosterileri cok sayida oluyordu ki virus dolayisiyla bunlar simdilik cok azaldi hafta da bir arabali sinema geceleri duzenleniyor ki cok keyifli.Dogal yuruyus yollari ,kamp alanlari , kayaking icin nehir guzergahlari , balik tutma alanlari ve parklari vs cokca mevcut.

Konum olarak buyuk sehir ozlemi cekecek olursaniz Nasville`e 2 saat Atlantaya 3 saat uzaklikta hafta sonlari veya izinli oldugunuz gunler cok rahat gidilebilir.Ayrica okyanus da yuzmek sahilde bir hafta sonu gecireyim derseniz Gulf Shores ve Panama City 6 saatlik mesafede.Hain kayinpeder satti guzelim yazligi Gulf Shores da bak aklima geldi canim skildi isin sakasi tabi ☺

Saatlik ucret bakimindan en dusuk eyaletlerden lakin kimse artik o paralari vermiyor.Alim gucu aile de kac kisinin calistigi ve saatlik ucretinize gore degisir ama genel olarak iyi.

Egitim acisindan kaliteli okullari ve universiteleri mevcut bu konuda @sadriabi cok degerli tecrubelere sahip.

Huntsville disinda Birmingham`i esimin ailesi orada yasadigi icin cok az biliyorum.Cok yorum yapacak bilgim yok maalesef ama daha buyuk bir sehir is olanaklari ve giderler de o oran da yuksek Turk nufusu da daha aktif artik bu bir arti mi eksi mi o size gore degisir 🙂

Simdilik aklima gelenler bunlar spesifik bir sorunuz olursa daha ayrintili cevap vermeye calisirim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |