Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

ABD Eyaletlerinde, Hanehalki Yillik Gelir Dagilimi tablosunu asagida bulabilirsiniz:

alt metni

Hanehalki, bir evde yasayan herkes olarak tanimlanmis. Bu kisilerin yillik gelirleri toplamina gore, butun hanehalklari dagitilmistir.

Renkler gelirleri temsil etmektedir:
    Kirmizi: Yillik gelir toplami 25.000$'dan az olan hanehalki yuzdesini
    Turuncu: Yillik gelir toplami 25.000$-50.000$ arasinda olan hanehalki yuzdesini
    Sari: Yillik gelir toplami 51.000$-75.000$ arasinda hanehalki yuzdesini
    Mor: Yillik gelir toplami 76.000$-100.000$ arasinda hanehalki yuzdesini
    Mavi: Yillik gelir toplami 101.000$-150.000$ arasinda hanehalki yuzdesini
    Yesil: Yillik gelir toplami 150.000$'dan fazla olan hanehalki yuzdesini
    temsil etmektedir.

100 dolarin her eyaletteki degeri nedir?

Ocak 2018 editi:
    Yine gelir konusuyla ilgili oldugundan asagidaki haritayi da buraya tasidim:

alt metni

Taxfoundation'in hazirladigi bu haritada Ekonomik Analiz Burosu'nun verileri kullanilarak, ulke capinda ortalama bir 100 dolar'in her eyalette ne kadar degere karsilik geldigi saptanmaya calisilmis. Ortalama degerler; kisisel tuketim ve ev harcamalari, American Toplum Anketleri (ACS) verileri ve kira degerleri goz onunde bulundurularak olusturulmus.

Ornegin Mississippi'de 100 dolarinizla ulusal ortalama degerlere gore $115.34 degerinde esya/urun satin alabilirsiniz. Diger bir ucta ise yasam pahaliligindan dolayi 100 dolar ile Hawaii'de ulusal ortalama degerlere gore sadece $85.62 degerinde esya/urun satin alabilirsiniz.

Ayrica haritaya soyle bir acidan da bakabilirsiniz, Tennessee gibi yasam maliyeti ucuz bir yerde ortalama bir 100 dolar $110.86'a esdeger. Yani bu eyalette yasayanlari kazandiklari nominal gelir degerine gore, normal sayilarindan %10 daha zengin olarak dusunebilirsiniz.

• Hemen new jerseye taşınma hissi veriyor tablo 😃

• New Jersey, Connecticut ve Maryland da ne var da bu kadar cok kazaniyorlar yahu dedim. Demek ki bizim bilmedigimiz filmlerde dizilerde gormedigimiz yerlerde de buyuk firsatlar var...

• demek ki ortalama da 25-50k kazanıyormuş amerikalılar. kişi başı 25k olsa aylık 2k gibi bi gelirle geçiniyorlar demek ki. bu da entry level ve saatlik işlerin verdiği ödemelere denk oluyor.

• teksas orta direge denk geliyor galiba 🙂 kaderimiz orta direk 😃

• @filth_grinder NewYork ve çevresi eyaletler olduğu için düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@filth_grinder evet, sayin lotusice'in da dedigi gibi Connecticut ve New Jersey'de yasayip, New York'ta (Manhattan'da) calisan cok kisi var. Manhattan pahali bir yer oldugundan verilen maaslar da daha yuksek. Ayrica New York'a yakin olmasindan dolayi ozellikle New Jersey'de cok fazla fabrika, finans ya da biyoteknoloji gibi alanlarda sirketler de var...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Burada unutulmamasi gereken, bu tablonun sadece gelir dagilimini belirttigi, yasam pahaliligini temsil etmedigi 🙂

Yani misal New York City gibi bir pahali bolgede 80.000 dolarla ucu ucuna hayatinizi yasayabilecekken, bu paraya Alabama gibi yasam masraflarinin cok daha dusuk oldugu bir eyalette cok rahat bir hayat yasayabilirsiniz 🙂

Yasam masraflari, yasam kalitesi, eyaletlerde one cikan sektorler vs. gibi konulari ve tablolari zamanla foruma tasiyacagim.

• @crazycells güzel çalışma acaba bu tablo gibi eyaletler ve şehirlerdeki işsizlik oranlarını gösteren bir tabloda var mı acaba 🙂 onun da faydası olur

• @crazycells tablo çok güzel ama dediğin gibi yaşam maliyetini göz önünde bulundurmayınca anlamsız kalıyor. Bir bölgede gelir yüksek olabilir ama o bölgede masraf kalemleri ve ev, araba gibi demirbaşlarda yüksek fiyatlı ise çok kazanmak her zaman iyi yaşamak anlamına gelmez.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez @asilcenk evet, bahsettiginiz bilgileri de firsat buldukca foruma tasiyacagim.

• Yaşam maliyetleri için bildiğim bir site var.Ama tabii ne kadar gerçeği yansıtır.Orada yaşayanlar karşılaştırıp bilgi verirlerse akla ve mantığa daha uygun olabilir.

• Biraz araştırırken bir site daha buldum.

• @ikizbabasi evet bu tür siteler bolca bulmak mümkün, yaşam maliyeti, eğitim kalitesi vb. bilgi bolca bulunuyor. Bence bir çoğu doğrudur.

@crazycells eline sağlık, ihtiyaç duyulan tüm bilgileri sağlayacağına eminim 🙂

Yaşam kalitesi kazanılan para ile değil de yaşanılan hayat ile ilgili bence. Tabi her insanın hayattan bekledikleri farklı.

• @crazycells Güzel bir paylaşım olmuş gene tebrik ederim.Benimde naçizane düşüncem maliyet ve yaşam standartı kişi adedi ile eş değerde tek başına olan bir birey kendini küçük bölgede konumlandırmamalı aile ile gelen için lafım yok ama teksen barajda gölde çırpınmaya gerek yok okyanusta çırpın 🙂 Nyc az daha bekle hele :):)

• Yeni bir başlık açmamak için buraya yayınlamak istedim.10 ucuz eyaletin yaşam masrafları hakkında video

• Gerçi video emeklilikte yaşanacak yerler adına yapılmış ama bazı şehirlerde yaşam maliyetlerine ve iş olanaklarına bakılıp değerlendirebilinir.

• Baktın site çok sakin aksiyon getireyim dedin dimi 🙂

Eline sağlık, çok güzel paylaşımlar olmuş...

• @asilcenk bizim gitmemize daha çok var.Gideceklere biraz yardımımız dokunur diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.
    Aralık mülakatları ile hareketlenir

• MIT tarafindan hazirlanmis cost of living calculator

Ailedeki cocuk sayisina gore hesaplama yapabiliyor, her eyalette degisik meslek gruplarinin ortalama gelirini gosteriyor. Ben begendim, guzel hazirlamislar. Tek negatif, buyuk sehirler var sadece.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |