Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

Merhaba Saygideger Forum Uyeleri

Amerikada yasarken Turkiye’deki SGK’mizi nasil devam ettirebildigimiz konusunda bilgisi olan var mi? Emeklilikten ziyade saglik sigortasini nasil devam ettirebilecegimizi merak ediyorum ama dogru duzgun hicbir bilgi bulamadim.

Simdiden cok tesekkur ediyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Biz Türkiye'deki özel sigortamızı devam ettirdik. Şu anda tüm ailemiz için aylık 500 TL civarında prim ödüyoruz. Yatarak %100 ve limitsiz. Çok önemli bir ameliyat olmamız gerekirse diye bir süre bu şekilde devam etmek istiyoruz. ABD'de sağlık sigorta şirketleri çok anlamsız nedenlerle pek çok işlemi reddedebiliyor. Henüz yeterince güvenemiyorum.

• Slm GSS (genel zorunlu sağlık sigortası) 53-TL aylık ödeme yaparak sgk dan devam ettirilebiliyor diye biliyorum .

• Sırf bu konudaki merakımı giderme adına bugün yaşadığım kentin SGK'sına gittim.ABD'de yaşarken TR'den kendimizi bir kurumda çalışıyor göstermek ve aynı zamanda GSS priminden muaf olma konularını sordum. Durum özetle şöyle;

• ABD'ye ikametgahınızı taşıdığınızda burada prim ödüyor olsanız bile süreciniz iptal oluyor. Yani bunu sistemde görüyorlar ve sizi bir şekilde yakalamış oluyorlar. Hatta orada çalışan memur bana bir iki örnek dosya gösterdi bununla ilgili olarak.

• ABD'de yaşıyorsunuz ama ikametgahınız TR'de ve siz TR'de SGK primi ödemeye devam ediyorsunuz. Süreciniz iptal olmuyor ama SGK çalışanları bu durumu uygunsuz buldukları için pek tasvip etmiyorlar.Yani prim ödeyen şahıs adına kısmen riskli bir durum.Ama orada çalışan memurlar, kişinin pasaport hareketlerini takip etmediklerini belirtti.

• ABD'de yaşıyorsunuz ve ikametgahınızı ABD'ye aldırdınız. İşte bu süre zarfında, emeklilik konusunda yurtdışı borçlanmanız başladığı için hem GSS priminden muaf oluyorsunuz hem de TR'den kendinizi SGK'lı gösterme gibi bir zorunluluğunuz olmuyor. Sadece emeklilik zamanınız gelince, ödemeniz gereken gün sayısından, emeklilik için geri kalan günlerinizin ödemesini toplu yapıyorsunuz. (Bu da bugünün parası ile aylık ortalama 600 TL. Örneğin emekliliğiniz için 20 seneye ihtiyacınız varsa şayet, TR'den de emekli olabilmeniz için ödemeniz gereken tutar ortalama olarak bugünün parası ile 600 TL x 12 x 20 şeklinde oluyor.)

• Bir başka hayati nokta; ikametgahınızı ABD'ye taşıdınız ve emekliliğiniz için yurtdışı borçlanma süreciniz işliyor. Diyelim ki yıllık izinde TR'ye geldiniz ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorsunuz. İşte bu noktada da devreye, ABD'de yaptırmış olduğunuz ve belki biraz daha fazla prim ödeyerek yurtdışında da geçerli sağlık sigortanız, anlaşmalı olduğu kurumlarla sizin TR'de de sağlık hizmetlerinden yararlanmanızı sağlıyor. Yani TR'de SGK'nız ve ödemiş olduğunuz GSS priminiz olmadığı için TR'deki devlet sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorsunuz.

• Ama ABD'ye değil de, SGK'nın anlaşmalı olduğu ülkelerde çalışıyorsanız (mesela Fransa vs) durum çok daha farklı işliyor. Bu ülkelere sağlanan ayrıcalık ve kolaylıklar çok daha farklı ele alınıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek içinde söyledi:

Sırf bu konudaki merakımı giderme adına bugün yaşadığım kentin SGK'sına gittim.ABD'de yaşarken TR'den kendimizi bir kurumda çalışıyor göstermek ve aynı zamanda GSS priminden muaf olma konularını sordum. Durum özetle şöyle;

• ABD'ye ikametgahınızı taşıdığınızda burada prim ödüyor olsanız bile süreciniz iptal oluyor. Yani bunu sistemde görüyorlar ve sizi bir şekilde yakalamış oluyorlar. Hatta orada çalışan memur bana bir iki örnek dosya gösterdi bununla ilgili olarak.

• ABD'de yaşıyorsunuz ama ikametgahınız TR'de ve siz TR'de SGK primi ödemeye devam ediyorsunuz. Süreciniz iptal olmuyor ama SGK çalışanları bu durumu uygunsuz buldukları için pek tasvip etmiyorlar.Yani prim ödeyen şahıs adına kısmen riskli bir durum.Ama orada çalışan memurlar, kişinin pasaport hareketlerini takip etmediklerini belirtti.

• ABD'de yaşıyorsunuz ve ikametgahınızı ABD'ye aldırdınız. İşte bu süre zarfında, emeklilik konusunda yurtdışı borçlanmanız başladığı için hem GSS priminden muaf oluyorsunuz hem de TR'den kendinizi SGK'lı gösterme gibi bir zorunluluğunuz olmuyor. Sadece emeklilik zamanınız gelince, ödemeniz gereken gün sayısından, emeklilik için geri kalan günlerinizin ödemesini toplu yapıyorsunuz. (Bu da bugünün parası ile aylık ortalama 600 TL. Örneğin emekliliğiniz için 20 seneye ihtiyacınız varsa şayet, TR'den de emekli olabilmeniz için ödemeniz gereken tutar ortalama olarak bugünün parası ile 600 TL x 12 x 20 şeklinde oluyor.)

• Bir başka hayati nokta; ikametgahınızı ABD'ye taşıdınız ve emekliliğiniz için yurtdışı borçlanma süreciniz işliyor. Diyelim ki yıllık izinde TR'ye geldiniz ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorsunuz. İşte bu noktada da devreye, ABD'de yaptırmış olduğunuz ve belki biraz daha fazla prim ödeyerek yurtdışında da geçerli sağlık sigortanız, anlaşmalı olduğu kurumlarla sizin TR'de de sağlık hizmetlerinden yararlanmanızı sağlıyor. Yani TR'de SGK'nız ve ödemiş olduğunuz GSS priminiz olmadığı için TR'deki devlet sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorsunuz.

• Ama ABD'ye değil de, SGK'nın anlaşmalı olduğu ülkelerde çalışıyorsanız (mesela Fransa vs) durum çok daha farklı işliyor. Bu ülkelere sağlanan ayrıcalık ve kolaylıklar çok daha farklı ele alınıyor.

sayin @entelman , bilgiler icin tesekkurler. Cok faydali bir sekilde ozetlemissiniz.

• @entelman elinize sağlık tam merak ettiğim konulardı.

• @entelman Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek içinde söyledi:

Yararlı ve gerektiği ayrıntıda bir bilgi paylaşımı olmuş, kendi adıma teşekkür ederim. Bu yazdığınız maddedeki ödenecek tutar alt limitten sanırım. Çünkü emekli olabilmek için ödenecek primin alt ve üst limiti oluyor. Bu durumda sizin ödediğiniz miktara göre emekli olduğunuzda emeklilik ikramiyesi ve aylık maaş buna göre değişiyor.

Alt tutar dediğiniz gibi aşağı yukarı 600 TL'ye tekabül ediyor. Şuradan örnek borçlanma hesaplanabilir: https://yurt-disi-borclanmasi.hesaplama.net/hesaplama.do

SGK'nın ilgili sayfası: http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler

İşin üzücü tarafı Amerika'da çalışan birisi(genel olarak nonimigrant olanlar diyebiliriz) bildiğim kadarıyla Social Security + Medical Care vergilerini ödüyor. Amerika'da çalışıp/yaşayıp bu kalemleri ödeyenler ve Türkiye'ye geri dönenler bu ödemeleri borçlanmadan düşemiyorlar. Çünkü Amerika ile Türkiye arasında böyle bir anlaşma yok. Belki IRS bunu çalışana, ülkeler arası anlaşma olmasa bile elden geri ödüyordur. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar senede bir kere IRS'in yaptığı geri ödemenin detaylarını paylaşabilir mi?

Anlaşma olan ülkeler: https://www.csgb.gov.tr/uigm/contents/genel-bilgiler/ikili-sosyal-guvenlik-anlasmasi/

• @entelman elinize sağlık güzel olmuş gerçekten. Acaba mantıklı olan hangisini yapmak 🙂 ona karar vermek gerek. Adres bildirilmeli mi bildirilmemeli mi sizce

• @newcomer
    Bazı kategoriler hariç maalesef muaf tutulmuyor.

• @newcomer Evet o rakam alt limitten. Dileyen olursa o paranın birkaç katı fazlasını ödeyip daha yüksekten de emekli olabilir elbette.
    @Femini92 Orada zaten hepi topu iki alternatif var başvurulabilecek 🙂 Tercih sizin.

• @entelman merhaba prim ödemeniz dolmuşsa yalnızca emeklilikte yaşı bekliyorsak Amerikada ikamet ediyor olsak bile gss devam ettirebilir miyiz ?

• sayın @greenleo
    sayın @entelman "•ABD'de yaşıyorsunuz ama ikametgahınız TR'de ve siz TR'de SGK primi ödemeye devam ediyorsunuz. Süreciniz iptal olmuyor ama SGK çalışanları bu durumu uygunsuz buldukları için pek tasvip etmiyorlar.Yani prim ödeyen şahıs adına kısmen riskli bir durum.Ama orada çalışan memurlar, kişinin pasaport hareketlerini takip etmediklerini belirtti" şeklinde yazmış. sorunuzun cevabı bu kapsamda.(sgk primi yerine gss primi)

• @greenleo Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek içinde söyledi:

@entelman merhaba prim ödemeniz dolmuşsa yalnızca emeklilikte yaşı bekliyorsak Amerikada ikamet ediyor olsak bile gss devam ettirebilir miyiz ?

@greenleo burada durumuza özel cevap vermek lazım. sigorta giriş yılı ve prim gün sayınız önemli emekliliği hak etmiş iseniz emeklilik isteyip yaşınız beklemeye koyulursunuz bu sırada da sağlık sigortanızı kullanabiliyor olmanız lazım. benim bildiğim ama girişiniz 2000 sonrası ve 3600'ü doldurduysanız daha şartlar tam olmamıştır. çünkü o zaman 15 yıl hizmet süresi değil 25 yıl hizmet süresi istiyor.

• @gkhanfeez giriş 98 🙂

• @greenleo hizmet süresi 15 yıl ve 3600'ü tamamlamış iseniz emeklilik hak etmiş olursunuz sgk'ya başvurup emekli olursunuz ve maaş için yaşınızı beklersiniz. bu sırada da sağlık hizmeti alabilirsiniz. benim bildiğim bu şekilde. emekli olduğunuz için gss ya da sgk primi ödemezsiniz.

• Sayın @greenleo ve sayın @gkhanfeez yakınım yaşının dolmasını bekliyor emekli olmak için ama GSS primlerini her ay kendi ödüyor ve böylece sağlık hizmetlerinden yararlanıyor.

• Sgk ile ilgili merak ettigim bir konu var. Turkiye ‘de iken 17 senemi doldurdum, 6binin uzerinde gun odemem var. Emekli olmadan , emeklilige odedigim kismini, ilerideki haklarimdan feragat ederek bir sekilde alabilmem mumkun mu ? 2016 eylul ayindan beri yurtdisinda calistigim icin odeme yapmiyorum. 2019 gc talihlisiyim, karti alabilirsek amerika dan emekli olmayi planliyorum. Sgk dan toplu iade alip, buradaki emeklilik sistemine yatirmak daha mantikli geliyor acikcasi...

• @elo Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek içinde söyledi:

Sgk ile ilgili merak ettigim bir konu var. Turkiye ‘de iken 17 senemi doldurdum, 6binin uzerinde gun odemem var. Emekli olmadan , emeklilige odedigim kismini, ilerideki haklarimdan feragat ederek bir sekilde alabilmem mumkun mu ? 2016 eylul ayindan beri yurtdisinda calistigim icin odeme yapmiyorum. 2019 gc talihlisiyim, karti alabilirsek amerika dan emekli olmayi planliyorum. Sgk dan toplu iade alip, buradaki emeklilik sistemine yatirmak daha mantikli geliyor acikcasi...

Alabiliyorsunuz ama emeklilik zamanınız geldiğinde alırsınız. Fakat emekliliğinize çok az kalmış bence o kadar yılı yakmak çok mantıklı olmaz Amerika'daki emeklilik sistemini araştırdınız acaba. Benim Amerika'daki emeklilik ile ilgili yarım yamalak bilgim var ona göre ikisinin aynı anda olması daha mantıklı gelmişti.

• Amerika’da su anda emeklilik yasim 65 , us sgk yi bilmiyorum ancak ozel emeklilik sistemine aylik maasimin 8% yatiyor, sirketimde ayni miktarda yatiriyor. Su ana kadar ne yatirdigimi , ne kazandigimi sistemden gorebiliyorum, emekli olunca ne alabilecegimi, acikcasi mantikli rakamlar vaadediyorlar. Bu emeklilik kismi, saglik kismini daha arastirmadim, maasli calisan olunca devletin saglik sisteminden yararlanamiyorsun bildigim, ozel sigorta gerekiyor ancak o da ota b... bahane bulup odeme yapmiyor...dediginiz gibi iki taraftan da emekli olmak daha mantikli olabilir..ancak tr de yurtdisi borclanmasi kalkacak mi sanki oyle bir yazi gordum

Benzer Başlıklar

• 8
  • 25
  • 6
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |