Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular

• @goodluck 'kokoretsi' demek istediniz sanırım 😃 . Yunanlılar bunu tam sahiplenmemiş olsa da ismini sahiplenmişler gibi bir izlenim var, ve genelde yine yunan restoranlarında satılıyor.

https://imgur.com/yeQAzNd. 'kokoreç arama sonuçları, harici website'ye yönlendirir.

• Arama yapmak istedim ama hep "aktarım" kelimesine göre çıkardı, bulamadım. Amerika' da bizdeki gibi Aktar dükkanları var mı?

• @omertug Herb Shop diye aratabilirsiniz.

Üstteki bir örnek.

• @Ryback çok teşekkürler

• Merhaba bu konu ilgimi çekti açıkçası, Florida düşünüyorum yaşam olarak apartman mı yoksa klasik amerikan evleri mi daha iyi olurdu, herhangi bi açıdan bakılabilir tekim ve bir akrabamla kalmayı düşünüyorum, bilmiyorum bu başlık için şimdilik ilginç bi konu gelmedi aklıma 🙂

• @damladav (Haddim olmdan) Yaptığınız işi severek yapmanız sanırım Size yardımcı olacaktır. Evi temizlemek yerine yuvayı güzelleştirmek olarak bakıyorum ben şahsen. Evimle ilgili onarım tadilat veya bahcemde gecirdiğim zamandan zvk alıyorum. Esenlik dileklerimle.

• Kisaca Pollyannacilik diyebiliriz. 10 yasindaki oglumu sabahlari ben okula birakirken veya okul otobusune bindirirken, "bugun okulda cok eglen ve mutlu ol, seni seviyorum" diyerek gonderiyorum. Aksam eve geldigi zaman ise "gunun nasil gecti, eglencelimiydi" gibi sorular soruyorum. Asla ders nasildi, neler ogrendin falan sormuyorum. Yani olayin eglenceli ve zevkli tarafini one cikarttiginiz zaman, gerisi kendiliginden geliyor.

• @Mr-Hakan en basit yöntemi bir tanıdığın yanında sgk nı gösterip ücretini ona ödemek.

• Risk alarak direk San Diegoya gidip pahalılıktan dolayı sokakta kalırsak (sokakta uyumak için iklimi müsait bu arada :)) bizi sınır dışı ederler mi ? )))

• @Masda Araçlarında yaşayan insanlar var. Hem işe gidip gelmek, hem de ev niyetine kullanıyorlar(mış). Pandemi öncesi çekilmiş bir belgeselde izledim ama bulamadım o belgeseli. 🙄

• @sadriabi Çok değerli tespitler hepsi. Taşındıktan sonra benim de gözlemlediğim konulardan biri bu. Bazen imrenmiyorum desem yalan olur. Amerika gibi temeli göç olan bir devleti uluslaştırabilmişler. biz maalesef belki 2000 yıllık devlet tecrübemizle asgari müşterek dahi oluşturamamışız. Bu sorunun temelini güncel siyasetle açıklamak da zor bana göre. Devletin, doğru kurumsallaşamaması ve seçilen iktidarlara göre renk değiştirmesine bağlıyorum ben. Devletin iktidarı yerine iktidarın devletini oluşturma çabası olmuş seçilmişlerde hep. Bu da devlet-toplum çatışmasını kaçınılmaz hale getiriyor. Uzlaşı kültürünü temel eğitimin çok önemli bir parçası haline getirmeden çok zor sanırım. Umarım ülkenin tüm insanlarının amasız alkışladığı ortak değerleri olan güçlü bir ulus oluruz bir gün.

• @kundekari, içinde söyledi: Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular

@sadriabi Çok değerli tespitler hepsi. Taşındıktan sonra benim de gözlemlediğim konulardan biri bu. Bazen imrenmiyorum desem yalan olur. Amerika gibi temeli göç olan bir devleti uluslaştırabilmişler. biz maalesef belki 2000 yıllık devlet tecrübemizle asgari müşterek dahi oluşturamamışız. Bu sorunun temelini güncel siyasetle açıklamak da zor bana göre. Devletin, doğru kurumsallaşamaması ve seçilen iktidarlara göre renk değiştirmesine bağlıyorum ben. Devletin iktidarı yerine iktidarın devletini oluşturma çabası olmuş seçilmişlerde hep. Bu da devlet-toplum çatışmasını kaçınılmaz hale getiriyor. Uzlaşı kültürünü temel eğitimin çok önemli bir parçası haline getirmeden çok zor sanırım. Umarım ülkenin tüm insanlarının amasız alkışladığı ortak değerleri olan güçlü bir ulus oluruz bir gün.

Malumunuz cok uzun mevzular. Soyle bir kac kelam edeyim.

TR'deki gelismemisligin sebeplerini cok uzaklarda aramamak lazim. Yasama, yargi ve idare uclusu, 45. baskanin aksi yondeki cabalarina ragmen ABD'de hala bagimsiz. Orta okulda ogrendigimiz bir mevzu. Kuvvetler ayriligi. Bosuna kitaplara girmemis.

Adaleti, guvenligi saglamak, bilim, egitim, sanat gibi unsurlara dort elle sarilmak.

TR'de iktidarlar anayasa dahil yasalari yapboz yapip surekli kendine yonttugu icin ulkenin iki yakasi bir araya gelmiyor.

Yetmez ama evet referandumunda bir haftalik is gezisi icin ABD'deydim. 2010. Universite profesoru entellektueller nedir bu referandumun gerekcesi dediler. Anayasin bazimaddelerinin degistirilmesi hakkinda dedim. Gulduler bana. Anayasa devrimle savasla yazilir, referandumla degismez dediler.

Bakin cok tartismali bir madde olan second amendment. Kurucu babalar iktidarin ceberrutlasmasi karsisinda bireylerin ve state'lerin gerekirse silahlanma ozgurlugunu koruma altina aliyor. Yani bir gun iktidara gelenler, bireylerin ve state'lerin varligini ve ozgurlugunu tehdit edecek bir konuma gelirse buna karsilik silahlan ve mukavemet goster diyor. Cok ilerici bir dusunce aslinda. Ama tabi redneck'ler bunu yanlis anliyorlar o ayri mesele. Amaci disinda ve saldiri amacli silahlanmaya hayir.

• @sadriabi Ataturk bunu Nutuk'ta anlatmis, Genclige Hitabe'de anlatmis ama kim okuyor, kim anliyor...

• ⭐⭐⭐

Amerika'da yaşayanlara sorular 😁

1- Meyvelerin tadları? Aslen Balıkesir'li biri olarak ne alırsan al tadı bal gibiydi. Yani gayet güzel. Orada durumlar ne? Muhtemelen İstanbul'da yediğim saman gibi olanlardan da bal'lardan da var. Ama genele vurursak durum nedir?

2- Tereyağının 😂 tereyağı seven biri olarak İstanbul'da bolca margarin olup adına tereyağı denilen bir sürü ürün var. (Buna yasalarda izin veriyormuş. Misal %20 tereyağı gerisi margarin ama tereyağı adı altında satılıyor) Orada durumlar nedir? Markete gittiğinizde cidden güzel bir tereyağı alabiliyor musunuz? Ben Balıkesirden getirtiyorum.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler 😊

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi-BE, içinde söyledi: Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular

1- Meyvelerin tadları? Aslen Balıkesir'li biri olarak ne alırsan al tadı bal gibiydi. Yani gayet güzel. Orada durumlar ne? Muhtemelen İstanbul'da yediğim saman gibi olanlardan da bal'lardan da var. Ama genele vurursak durum nedir?

2- Tereyağının 😂 tereyağı seven biri olarak İstanbul'da bolca margarin olup adına tereyağı denilen bir sürü ürün var. (Buna yasalarda izin veriyormuş. Misal %20 tereyağı gerisi margarin ama tereyağı adı altında satılıyor) Orada durumlar nedir? Markete gittiğinizde cidden güzel bir tereyağı alabiliyor musunuz? Ben Balıkesirden getirtiyorum.

Her mevsim her meyveyi bulmak mümkün, ama mevsimi dışında tadı güzel olmuyor. Genelde mevsiminde çilek, kiraz, karpuz gibi şeylerin tadı çok güzel.

Burada da margarin bazlı tereyağı diye satılan ürünler var. Ama gerçek tereyağ bulmak da mümkün. Oklahoma'ya gidersek yada oradan gelen olursa Texas-Oklahoma sınırında, Dallas'tan yarım saat kuzeyde Amish ürünleri ve Oklahoma balı satan bir dükkan var. Oradan bir sürü alıp buzluğa atıyoruz. Sanırım 2 yada 3 pound'luk rulo şeklinde, 13 dolardı en son. Houston'da da satan vardır mutlaka ama henüz denk gelmedi.

• @knnrn, içinde söyledi: Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular

@hadi-BE, içinde söyledi: Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular

Her mevsim her meyveyi bulmak mümkün, ama mevsimi dışında tadı güzel olmuyor. Genelde mevsiminde çilek, kiraz, karpuz gibi şeylerin tadı çok güzel.

Burada da margarin bazlı tereyağı diye satılan ürünler var. Ama gerçek tereyağ bulmak da mümkün. Oklahoma'ya gidersek yada oradan gelen olursa Texas-Oklahoma sınırında, Dallas'tan yarım saat kuzeyde Amish ürünleri ve Oklahoma balı satan bir dükkan var. Oradan bir sürü alıp buzluğa atıyoruz. Sanırım 2 yada 3 pound'luk rulo şeklinde, 13 dolardı en son. Houston'da da satan vardır mutlaka ama henüz denk gelmedi.

Meyveleri organic veya dogal olarak satin alirsaniz, gercek tatlarina ulasabiliyorsunuz. Tabii ki de mevsimine gore almak lazim. Biz cogunlugunu NJ'deki ciftliklerden kendimiz topluyoruz.

Bal konusunda ise yine organic olarak Brezilya veya Yeni Zelanda ballari var. Biz normalde Brezilya bali aliyoruz; ve ben ayrica icinde petekli bal seviyorum ve o yuzden arasira Yeni Zelanda bali da aliyoruz. Ayrica, araziniz uygunsa, kovan ve ari satin alip aricilik da yapabilirsiniz.

Tereyagini Amishlerden veya yine organic storelardan bulabilirsiniz. Ozellikle Irlanda, Isvicre ve Finlandiya tereyaglarinin tatlari cok guzel ve dogal sekilde elde ediliyorlar.

Yine Amishlerden organic yumurta ve sut bulabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

Cevaplar için teşekkürler. Amish ürünlerini okumuştum bir yerlerde. Organik ve güzel diye.
    Tereyağı en son 1 ay kadar önce Balıkesir'den kilosunu 45 liraya aldık. %100 tereyağı olduğunu düşünmüyorum ama genede kaliteli ve güzel. %100'ler herhalde 60 lira civarı vardır.
    İstanbulda ise peynircilerden sözde en kalitelisini 60-65 liraya alıyorsun da tabi ki iyi değil. Uzun lafın kısası tereyağı da orada daha uygun.

• @hadi-BE Kayısı ve şeftaliden umduğumu hiç bulamadım.
    Kirazlar bu sene müthiş.
    Elma ise ABD dışından gelenleri (Yeni Zelanda özellikle) gayet güzel.
    Karpuz genelde iyi. Kavun pek beğenmedim. (Çeşme kavununu özlüyorum 😭)
    Kırmızı erik güzel.
    Kivi gayet güzel.
    Muzlar da gayet iyi.

Tereyağı olarak Kerrygold ile Finlandia markalarını kullanıyorum, onlar da ABD dışından geliyor. Tadlari güzel.

Houston'da Conroe'nun kuzeyinde Calico Fresh Market var, orada taze günlük süt ve süt ürünleri var. Gayet lezzetli yoğurt oldu oradan aldığım sütle mayaladigim zaman.

• ⭐⭐⭐

Kavun kısmına üzüldüm @MegaShintai pek de severim 😂

• @hadi-BE Özlemimi her yaz tatile gelince gideriyordum, ama bu seneyi pas geçmek zorundayım. Sağlık olsun artık. ☺

Benzer Başlıklar

• 22
  • 13
  • 132
  • 951
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |