Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Evet, vergi dokumanlarinda dogru ve tam bilgi vermek, ayrica mumkunse bunlari kayit altinda bulundurmak gerekir. IRS'e 1 dolar bile borcunuz kalmissa, mahkemeye verilebiliyorsunuz... IRS, vergi bildirimlerinde bir problem olsa da, olmasa da sizi 'audit' etmek isteyebilir. Bu durumda bu belgeleri elinizde bulundurmak sizin sorumlulugunuz.

Su haritalarda, IRS'in hangi bolgelerde daha fazla 'audit' yaptigi gorulebilir:

Normalden fazla audit yapilan yerler:

Screen Shot 2020-04-17 at 5.10.50 PM.png

Normalden az audit yapilan yerler:

Screen Shot 2020-04-17 at 5.11.05 PM.png

• @MySea aslinda illegal bir durum yok. Turbotax verileri lyftten otomatik cekiyor. Km verisi lyfte ait ve gercekten destinasyonda yolcu cikmiyorsa by surucunun sucu degil. Ben Houston a giderken aciyorum. Yolcu 1 kez cikti. Ciksa alirim ama cikmiyor. Bence illegal olmayan bir sistem ozelligindeki yumusak karni kullanmak. Niyetiniz kotu degilse sorun yok bence. Sirket kurup evin bir odasini sirkete kiralama durumunda gider olarak gosterebilmek kadar anlamli geliyor.

• @caglaror Ben teknik detaylarini bilmiyorum ama o yaziyi yazan arkadas 'uyaniklik' kelimesini kullaninca, aklima ilk gelen sey yasal olmayan birseyler oldu.

Burada Giresunlularla cok icli disli olunca, boyle 'uyaniklik' boyutunda cok seylere sahit oluyoruz. Ozellikle vergi ve eyalet yardimlari konusunda...

• Uyanıklık dğeil tabi yasaları kendinize göre kullanmak ki vergi kanunu buna izin verir sanırsam çünkü mil olayını uber ve lyft söylüyor ikisini yapan arkadaşlar sadece ikisini toplayıp söylerse belki sıkıntı olabilir ama tek uygulama 1 milyon mil yaptı diyorsa o kadar yazabilirsiniz bunda sakınca yok. Zaten bende 76 bini lyft söyledi diye yazdım. İşe gidip gelirken ya da bir yere gidip gelirken lyft’i uber’i açıp gitmek illegal bir uygulamama olmasa gerek. Eksik yazdım tabi herkesin bilmeyeceği bir uygulama olabilir lyft uber ama dediğim şeyin yasal olmayan bir durumunu göremedim.

• @crazycells malesef yapamıyorum çünkü kredi kartı, banka kredisi tarzında bir şey istiyorlar

• Merhabalar,

Ben bu sene ilk defa vergi bildirimi yaptım ve forumun tecrübeli arkadaşlarına birkaç şey sormak istiyorum.

Eşim doktora öğrencisi ve ayni zamanda okuldan maaş alıyor. 2019 için vergi bildirimini turbotax ile 10 gün önce yaptık. Normalde 1-2 gün sonra IRS'ten email geliyormuş fakat henüz bize IRS'ten bir email gelmedi. Normal midir bu durum yoksa turbotax'ten ücretli üyelik alıp sormam gerekir mi?

Bir de vergi bildirimini eşimin okulunun önerdiği sprintax programı ile yapınca 750$ borçlu çıktık, turbotax ile yapınca 114$ alacaklı çıktık. Bu saçma farkın sebebi nedir acaba hiç anlam veremedim? Girdiğimizi W2 formu ve diğer bilgilerin hepsi aynı tabiki.

Son olarak, doktoraya başlamadan önce üniversite, W4 ve benzeri evrakların hepsini bekar olarak işaretlememiz gerektiğini söylemişti. Evli ya da bekar olmanız farketmiyor hepsini single işaretletmişti ve biz de vergi bildirimini bekar olarak yaptık. Bunun sebebini bilmiyorum tabi hatta onlara sorunca onlar da doğru dürüst bir cevap vermediler, ilerde sorun olur mu bu durum? Konuyla ilgili tecrübeli biri varsa yazabilirse sevinirim. Ben F2 vizesi ile burdayım bu arada.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

• @erdmkum IRS den refund status sorgulayabilirsiniz:

https://sa.www4.irs.gov/irfof/lang/en/irfofgetstatus.jsp

Okul size W4 formunu, anladigim kadariyla, single olarak doldurtmus, bu durumda sizin gelirinizden calisirken single olarak yuksek oranda vergi kesilmistir. Sadece W2 uzerinden degerlendirirsek, siz tax return yapinca, evli olarak yapinca dogal olarak, onceden single olarak fazla vergi odediginiz icin, alacakli olacaksiniz. Yani refund almalisiniz.

Okulunuzun onerdigi siteyi daha once hic duymadim ama digerinden, her bilgiyi dogru girdiginiz takdirde, refund alacakli iseniz, sorun yok. Yukarida verdigim linkten takip edin. Birde emailinizin junk bolumunu kontrol edin. Size confirmation email direct IRS den degil, tax return yaptiginiz siteden gelecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sibelb, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@crazycells malesef yapamıyorum çünkü kredi kartı, banka kredisi tarzında bir şey istiyorlar

Bilgilerinizi soruyorlar sadece, kimliginizi dogrulamaya calisiyorlar... eger bu servisten yararlanamiyorsaniz o durumda sitedeki veya size gonderilen mektuptaki telefonu aramaniz gerekiyor.

To register and use this service, you need:

• your SSN and date of birth,
    • the filing status and mailing address from your previous year’s tax return, (even if this isn’t the same address on the tax return you just filed),
    • access to your email account,
    • your personal account number from a credit card, mortgage, student loan, home equity loan, home equity line of credit or car loan, and
    • a mobile phone associated with your name
    • a copy of the 5071C or 5747C letter
    • the income tax return (form 1040,1040-PR, 1040-NR, 1040-SR, etc.) for the year shown in the 5071C or 5747C letter
      Note: A Form W-2 or 1099 is not an income tax return
    • if you use a screen reader, screen magnifier or voice command software, refer to our Accessibility Notes for help regarding compatibility issues with some assistive technologies.

• @MySea Merhaba, cevabınız için teşekkürler. Verdiğiniz linkten sorgulama yapınca şöyle bir mesaj alıyorum: 'We cannot provide any information about your refund. You must wait at least 24 hours after you get the acknowledgement e-mail that your tax return was received by the IRS'.

Sanırım 21 güne kadar süresi varmış, 21 güne kadar refund gelmezse bilgi verin diyor sitede. Junk bölümünü sürekli kontrol ediyorum. Confirmation email o gün gelmişti turbotaxten, benim söylemek istediğim IRS'ten refund şu gün hesabınıza yatacak gibi bir email geliyormuş, o email arkadaşlarıma 1-2 gün içerisinde gelmişti, sanırım 21 gün beklememiz gereken bilgi odur.

Ben tax returnu da single yaptım yani daha önce okuldaki kayıtlı tüm belgelerde single işaretlediğimiz için turbotax üzerinden de single işaretledim. Sizce bir problem olur mu bunla ilgili? Zaten bu saatten sonra değiştiremem muhtemelen.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdmkum, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Normalde 1-2 gün sonra IRS'ten email geliyormuş fakat henüz bize IRS'ten bir email gelmedi. Normal midir bu durum yoksa turbotax'ten ücretli üyelik alıp sormam gerekir mi?
    Bir de vergi bildirimini eşimin okulunun önerdiği sprintax programı ile yapınca 750$ borçlu çıktık, turbotax ile yapınca 114$ alacaklı çıktık.

Bu aralar IRS ile ilgili tum iletisimde gecikmeler olabilir, normaldir.

Bazi vize sahiplerinin vergi oderken ek formlar doldurmasi gerekebiliyor, maalesef bu sitelerin cogu bu ayrimi yapmiyor. Ben de net bilmedigimden sizi yonlendiremem, o nedenle IRS'in sitesinden hangi formlari doldurmaniz gerektigini net sekilde ogrenin. Eger sadece 1040 formuysa, TurboTax'ten de yapabilirsiniz...

• @crazycells @MySea Tekrar teşekkürler cevaplarınız için. Şu an turbotax'ten tekrar kontrol ettim, birkaç belge ve çıktıyı posta yoluyla göndermem gerekiyormuş. Ondan sonra işleme alacaklarmış.

Göndermeden önce değişiklik yapabiliyormuşum, sizce formu evli olarak düzelteyim mi ilerde bir sorun olur mu yoksa önemli bir detay değil midir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdmkum, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@crazycells @MySea Tekrar teşekkürler cevaplarınız için. Şu an turbotax'ten tekrar kontrol ettim, birkaç belge ve çıktıyı posta yoluyla göndermem gerekiyormuş. Ondan sonra işleme alacaklarmış.

Göndermeden önce değişiklik yapabiliyormuşum, sizce formu evli olarak düzelteyim mi ilerde bir sorun olur mu yoksa önemli bir detay değil midir?

Suradan bilgi alabilirsiniz:

• @crazycells teşekkürler hemen inceliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdmkum Vergi öderken W-4 formunu istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Genelde herkes (yıl sonunda borçlu çıkmamak için, veya bunu bir para biriktirme yöntemi olarak kullanmak için) bu formlara single yazıyor, çocuk varsa bile bildirmiyor. Bu şekilde en yüksek orandan vergi kesiliyor. Yıl sonunda vergi beyanı yaparken ise daha önce verdiğiniz bilgileri göz ardı ederek her şeyi gerçekte olduğu gibi doldurmanız gerekir. Bu şekilde yapınca yıl boyunca ödediğiniz fazla vergiyi size iade olarak çıkarıyor.
    Benim anladığım kadarıyla sizin vergi beyanınız gerçeğe aykırı olmuş, o nedenle düzeltme yapılması doğru olur.

• @crazycells cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki aramama durumumda ne olur? Durum bir sonuca ulaşır mı yoksa başvurum iptal mi olur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sibelb, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@crazycells cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki aramama durumumda ne olur? Durum bir sonuca ulaşır mı yoksa başvurum iptal mi olur?

Eger hicbir sey yapmazsaniz, sonuclanacagini sanmiyorum. Eger IRS'in size borcu varsa, onu geri alamazsiniz.

• @knnrn, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@erdmkum Vergi öderken W-4 formunu istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Genelde herkes (yıl sonunda borçlu çıkmamak için, veya bunu bir para biriktirme yöntemi olarak kullanmak için) bu formlara single yazıyor, çocuk varsa bile bildirmiyor. Bu şekilde en yüksek orandan vergi kesiliyor. Yıl sonunda vergi beyanı yaparken ise daha önce verdiğiniz bilgileri göz ardı ederek her şeyi gerçekte olduğu gibi doldurmanız gerekir. Bu şekilde yapınca yıl boyunca ödediğiniz fazla vergiyi size iade olarak çıkarıyor.
    Benim anladığım kadarıyla sizin vergi beyanınız gerçeğe aykırı olmuş, o nedenle düzeltme yapılması doğru olur.

Teşekkürler cevabınız için. Sanırım işe girişteki doldurduğumuz vergi belgesindeki bilgilerle yıl sonu yapılan bildirimdeki bilgilerin birebir aynı olması zorunlu değil. Medeni durumu evli yapıp öyle gönderdim bugün evrakları.

• Sayın @crazycells ben de 2018 yılında WAT programıyla Amerika'da bulundum ve 1.5 aylık bir çalışma süreci geçirdim. Ülkeye döndükten sonra zaten alacağım çok bir vergi iadesi yok düşüncesiyle Tax Return başvurusu yapmadım. Zorunlu bir başvuru olduğunu bilmiyordum. Danışman şirketimin ve benimle aynı dönem WAT yapan kişilerin bildirmesi üzerine, bu kişilerin ve benim cüzi miktar vergi borcumuz olduğunu öğrendik. Sebebini bilmiyorum. Bize verilen paychecklerden otomatik federal vergisi kesiliyordu fakat Texas eyaletinde olduğum için State vergisi alınmıyordu. Biz ülkeye döndükten sonra çıkan bir düzenleme dolayısıyla borçlu çıkmışız, öyle söylendi. Ben de 2019 Mayıs ayında Tax Return başvurusu (aracı bir uygulama ile) yaptım ve gözüken borcu IRS üzerinden online ödedim. Sonradan farkettiğim üzere 2019 Nisan ayı 2018 tax return için son tarihti. Ben bu tarihi aksattığım için herhangi extra bir vergi borcu veya ceza söz konusu mudur? Eğer bir ceza söz konusu ise ben bu tutarı nereden nasıl öğrenebilir ve ödemesini yapabilirim ? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@BeFe, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Sayın @crazycells ben de 2018 yılında WAT programıyla Amerika'da bulundum ve 1.5 aylık bir çalışma süreci geçirdim. Ülkeye döndükten sonra zaten alacağım çok bir vergi iadesi yok düşüncesiyle Tax Return başvurusu yapmadım. Zorunlu bir başvuru olduğunu bilmiyordum. Danışman şirketimin ve benimle aynı dönem WAT yapan kişilerin bildirmesi üzerine, bu kişilerin ve benim cüzi miktar vergi borcumuz olduğunu öğrendik. Sebebini bilmiyorum. Bize verilen paychecklerden otomatik federal vergisi kesiliyordu fakat Texas eyaletinde olduğum için State vergisi alınmıyordu. Biz ülkeye döndükten sonra çıkan bir düzenleme dolayısıyla borçlu çıkmışız, öyle söylendi. Ben de 2019 Mayıs ayında Tax Return başvurusu (aracı bir uygulama ile) yaptım ve gözüken borcu IRS üzerinden online ödedim. Sonradan farkettiğim üzere 2019 Nisan ayı 2018 tax return için son tarihti. Ben bu tarihi aksattığım için herhangi extra bir vergi borcu veya ceza söz konusu mudur? Eğer bir ceza söz konusu ise ben bu tutarı nereden nasıl öğrenebilir ve ödemesini yapabilirim ? Teşekkürler.

Eger tax return basvurusu yaptiysaniz, zaten faiz uzerine konularak hesaplama yapilmistir diye dusunuyorum sayin @BeFe , elle mi doldurdunuz, online mi? Kullandiginiz site zaten hesaplamistir diye dusunuyorum, ben de daha once 1 yil hic odeme yapmamistim, daha sonraki yil vergi bildirimi yaparken normal tutara 100-200 dolar gibi bir miktar eklemisti faiz olarak... Yani, cok yuksek bir miktar odemiyorsunuz ceza olarak, o nedenle gozden kacirmis olabilirsiniz. Eger IRS bu vergi bildirimini kabul ettiyse her sey tamam demektir. Eger verdiginiz ceza yeterli degilse ya da hesaplamada bir yanlislik varsa, IRS'in bu bildirimi reddedip bastan hesaplama yapmanizi istemeleri gerekiyor diye dusunuyorum.

• @crazycells Online olarak danışman firmanın önerdiği bir siteden doldurdum. IRS üzerinden herhangi bir başvuru yapmadım. Sadece tax return başvurusu yaptığım aracı sitede görünen tutarı, IRS ödeme seçeneklerinden biri olan online ödeme şekliyle ödedim. Eksik veya yanlış yaptığım bir şey var mı ?

Benzer Başlıklar

• 11
  • 1
  • 3
  • 9
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |