Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@ozN

Tahmini rakamlar icin asagidaki linki kullanabilirsiniz. Genel bilgiler dogrultusunda yaklasik bir fiyat cikacak.

Ozellikle MA icin ise su linkten bakmaniz gerekebilir;

https://mahealthconnector.optum.com/individual/

• @FreeWoRLD Zip code kısmını girdikten sonra bir sürü kimlik bilgileri vs soruyor, neyse, Boston, MA'dan biri çıkar elbet

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozN, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

@FreeWoRLD Zip code kısmını girdikten sonra bir sürü kimlik bilgileri vs soruyor, neyse, Boston, MA'dan biri çıkar elbet

Zip kodunu girdikten sonra sayfanın altında See Full Price Plans yazan yere tıklayıp bilgileri girmeden fiyatlara bakabilirsiniz.

• Ben federal yasasindan yararlanarak hic health insurance satin almadim. Yukarida ikinci verdigim linkte yaklasik premium hesaplama yontemi var.

MA icin durum farkli. MA eyaletinde Obama Care dan cok once eyalet meclisinde her resident a health insurance yaptirma zorunlulugu getirilmisti. Yani bugun federal yasa kaldirilsa bile MA de yasayanlar icin health insurance zorunlu. Bildigim kadariyla MA de health insurance premium diger eyaletlere gore biraz daha dusuk. Unemployed iseniz MassHealth den ucretsiz saglik sigortaniz oluyor. Calisiyorsaniz ama saglik sigortaniz yok ise HealthConnector den saglik sigortasi aliyorsunuz ve premium da direk olarak hane halkinin toplam gelirine gore hesaplaniyor. Yani federal yasayla benzerlik gosteriyor. Ama bildigim kadariyla premium diger eyaletlere gore daha dusuk orta ve dusuk gelire sahip haneler icin. Bildigim kadariyla bu boyle. MA de bu sekilde health ins da premium avantaji eyalet meclisinin finansal destek karari nedeniyle olabilir. Bundan emin degilim, oyle oldugunu zannediyorum. MA de yasiyorsaniz ve unemployed iseniz bu sayfaya goz atin. https://www.mass.gov/topics/masshealth
    Calisiyor ve health ins yok ise, bu web sitesine kayit olarak Health Connector den insurance satin almalisiniz
    Health connector den satin alacaginiz health insurance ve is yerlerinden saglanan health insurance ayni federal health ins da oldugu gibi hastaneye gittiginizde deductible, out of pocket gibi odemeler yapmanizi gerektiriyor. Ornegin dedictable olarak $8,000 ise, yil icinde bu tutara kadar siz oduyorsunuz bunun uzerini sigorta karsiliyor. Benim anladigim bu sekilde. Yanlisim varsa birileri duzeltsin lutfen.

• @hasbelkader, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Ben federal yasasindan yararlanarak hic health insurance satin almadim. Yukarida ikinci verdigim linkte yaklasik premium hesaplama yontemi var.

MA icin durum farkli. MA eyaletinde Obama Care dan cok once eyalet meclisinde her resident a health insurance yaptirma zorunlulugu getirilmisti. Yani bugun federal yasa kaldirilsa bile MA de yasayanlar icin health insurance zorunlu. Bildigim kadariyla MA de health insurance premium diger eyaletlere gore biraz daha dusuk. Unemployed iseniz MassHealth den ucretsiz saglik sigortaniz oluyor. Calisiyorsaniz ama saglik sigortaniz yok ise HealthConnector den saglik sigortasi aliyorsunuz ve premium da direk olarak hane halkinin toplam gelirine gore hesaplaniyor. Yani federal yasayla benzerlik gosteriyor. Ama bildigim kadariyla premium diger eyaletlere gore daha dusuk orta ve dusuk gelire sahip haneler icin. Bildigim kadariyla bu boyle. MA de bu sekilde health ins da premium avantaji eyalet meclisinin finansal destek karari nedeniyle olabilir. Bundan emin degilim, oyle oldugunu zannediyorum. MA de yasiyorsaniz ve unemployed iseniz bu sayfaya goz atin. https://www.mass.gov/topics/masshealth
    Calisiyor ve health ins yok ise, bu web sitesine kayit olarak Health Connector den insurance satin almalisiniz
    Health connector den satin alacaginiz health insurance ve is yerlerinden saglanan health insurance ayni federal health ins da oldugu gibi hastaneye gittiginizde deductible, out of pocket gibi odemeler yapmanizi gerektiriyor. Ornegin dedictable olarak $8,000 ise, yil icinde bu tutara kadar siz oduyorsunuz bunun uzerini sigorta karsiliyor. Benim anladigim bu sekilde. Yanlisim varsa birileri duzeltsin lutfen.

MA Healthconnector’da deductable sifir. Bekar ve hic geliri olmayan kisi Massachusetts eyaletinde Healthconnectordan sifir premium (aylik odeme) ile saglik sigortasi alabilir. Masshealth icin 5 yildir ikamet etme zorunlulugu var. Masshealth’in kapsama icine alamadigini Healthconnector aliyor zaten. ABD geneli icin anlatilan saglik sistemi korku hikayelrrinin hicbiri Massachusetts icin gecerli degil. @ozN : Benim gecmis mesajlarimi okuyarak buradaki saglik sistemi ile ilgili daha fazla bilgi edebilirsiniz

• @ozN, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Baya sayfa yazı okudum ama hala kafamda bekar bir kişi için ortalama sağlık sigortasına gidecek miktar canlanmadı, Boston, MA eyaletinde bekar bir kişinin ortalama aylık sağlık sigortası giderleri ne kadardır, bu konuda bilgi verebilecek var mı? Diş ve göz sigortası içerisine dahil olmasa da olur ama diğer bütün iç organlarımızdan herhangi bir sıkıntı yaşadığımızda rahat bir şekilde doktora gidip muayene veya tedavi olabileceğimiz bir sigorta. Bi ambulans çağırmaya binlerce dolar ödendiğini falan okuyunca iyicene Amerika'daki sağlık sigortası işi gözümü korkuttu, sonuçta insanız ya başımıza acil bir şey gelirse.. Sağlık bir de bu, hayattaki en önemli şeylerin başında geliyor.

@ozN bu konuda sana BEKAR STATUSUNDE en iyi fikri söyle verebiliim taze taze.
    Yıllık gross (Brüt) maaşım düşük olduğu için Ben Obama care başvurdum. Ben burada FLORİDA BLUE Sigorta Acentası olan Alper bey ile anlaştım. O bana seçenekler sundu. 8000 dolarlık limitli bronz paketi sectim. Devlet Aylık 565 usd ödüyor. Ben de aylık 62 dolar ödeme yapıyorum. Daha kapsamlı diğer pakette 150 dolar civarı bana düşen bir kısım mevcuttu. Bu değerler senin W2 da belirlenmiş olan yada girmiş olduğun işteki brüt maaşına göre belli olacak. Eğer sen Obama care kullanmayacak olursan 565+62 usd veya diğer seçenekteki tüm parayı senin ödemen lazım. Yada yaptığın iş aktine göre Firman bir kısmını karşılayacaktır.

• ⭐⭐⭐

Pek kıymetli ve değerli arkadaşlarımız bu denli bilgi ve paylaşımlar için teşekkür ediyorum

• And while the federal government no longer fines the uninsured, California, New Jersey, Rhode Island, Vermont, Massachusetts and Washington, D.C., still penalize their uncovered residents.

• Selamlar, kisa bir sorum olacak. Biz 2019 Mayis ayinda kizim icin Medicaid basvurusunda bulunduk ve onay aldik. Devaminda kart vs. elimize gecti ama herhangi bir durum icin Medicaid'i kullanmadik.

2020 yili itibariyle esim, kizim ve kendim icin Obamacare kapsaminda FloridaBlue uzerinden saglik sigortasi yaptirdik. Sigorta yetkilisi ile gorustugumde kizimin Medicaid'inin yeni sigorta ile beraber deactive olacagi soylendi ama bu konu hakkinda henuz bir bildirim almadim. Bizim de iptal icin bir girisimimiz olmadi.

Simdi Medicaid basvurusunu yaptigim profile girdigimde herhangi bir iptal ya da statu guncelleme ekrani gormuyorum. Iptal hakkinda herhangi bir bilgisi olan var mi? Otomatik olacak mi yoksa bizim bir islem yapmamiz gerekiyor mu? Eger gerekiyorsa bunu online nasil yapabilirim? Ilk geldigimizde bir muhattap buluruz umidiyle bu isin ofisine gitmistim ama oldukca sikintili ve kesmekes bir ortam vardi, telefonlara da cevap vermiyorlar, acikcasi oraya gitmeden cozmeye calisiyorum.

• @Anka Medicade evraklari ve basvuru sirasindaki bilgilerde cocugun sigortalilik durumuni etkileyecek bir degisiklik veya evhane gelirinde artis olursa mutlaka bildirilmesi ibaresi yer aliyor. Medicade belgelerinde bildirim icijn bir telefon veya adres vardir bence arayarak durumd egisikligini haber edin. Burada kurumlar kendi aralarinda cok zor haberlesiyor. Bilgi vermenizde fayda var.

• Benim anlamadığım örneğin ben ve eşime toplam aylik sağlık sigortası 450 dolar çıktı. Ama yeni gelmişim gelirim 2000 dolar civarı olsun. ben yine de bunu ödeyecek miyim? Bildigim kadarıyla gelir düşük oldugunda bunun bir kismini devlet odemiyor muydu? Öyle yazanlar vardı diye hatırlıyorum

• @volkan_ist, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Benim anlamadığım örneğin ben ve eşime toplam aylik sağlık sigortası 450 dolar çıktı. Ama yeni gelmişim gelirim 2000 dolar civarı olsun. ben yine de bunu ödeyecek miyim? Bildigim kadarıyla gelir düşük oldugunda bunun bir kismini devlet odemiyor muydu? Öyle yazanlar vardı diye hatırlıyorum

Formu doldururken sonuna dogru Tax Credit kullanmak istiyormusunuz diye soruyor. Soruda da ne kadarini kullanmak istiyorsunuz diye soruyordu. Sanirim siz orayi atlamissiniz. Ilk basvuruda bende atlamisim, sonra bir arkadas soyleyince tekrar baktim. Bazi policelerin tamamini oduyordu bende onlardan birini secmistim. Simdi is degisikli/gelir artisi olunca tekrar bilgileri guncelledim 35$ odeme cikti o da iyidir deyip devam ettiriyorum 🙂

• @yalta Yani 35 dolar ödemeyle sağlık sigortası işi çözülmüş mü oluyor ilk etapta? Yanlış mi anladim. Teşekkür ederim yanıtınız için.

• @volkan_ist, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

@yalta Yani 35 dolar ödemeyle sağlık sigortası işi çözülmüş mü oluyor ilk etapta? Yanlış mi anladim. Teşekkür ederim yanıtınız için.

Evet ama iceriklerini cok arastirmadan birini secmis olmak icin secim yaptim. Iyi sartlardaki sigortalar tax credit kullansam bile yuksek odeme tutarlari gosteriyordu. Su onda ona ayiracak miktarim olmadigi icin boyle birsey yaptim.

• Anladım hocam ilk olarak bencede makul olan düşük olanı seçmek. Daha sonra bir firmada işe girdiğinde iyisi hangisiyse o yaptırılabilir. Ama en başta 450 500 dolarlar çok uçuk rakamlar.

• Benim anladigim kadarini yazayim. Devlet gelecek sene ne kadar kazanirsin tahminen diye soruyor. Vereceginiz rakama gore size kredi aciyor (tax credit). Burada amac sigortasiz insan kalmasin. Sonra marketplace'den sececeginiz paketin fiyatindan sizin gelecek seneki (olasi) tax returnun 12 ayda birine denk gelen kismi sizin yerinize sirkete oduyor. Kalan miktari (kaliyorsa) siz oduyorsunuz.
    Diyelim 2 paket var birisi 1000$ digeri 785$.
    Sizin olasi gelecek seneki vergi iadeniz (gelir beyanina bakarak) diyelim ki 9000$. Bunun aylik karsiligi 750$. Devlet her ay 750 dolari karsilarim diyor (yil sonunda mahsuplasacak (!).
    Boylece 1. paketten size 250$ odeme, 2. paketten 35$ odeme cikiyor.
    Eger 750$lik bir paket secseydiniz 0$ odeme cikacakti.
    Diyelim siz 1000$ paketi secip 12 ay boyunca 250$ odeme yaptiniz. Ve yil sonu tax beyani ve iade zamani geldi. Lakin gelir dusuktu-yuksekti derken devlet 10.000$ vergi iadesi cikardi size. Devletten 1000$ alacakli oluyorsunuz (9k yi zaten sizin adiniza sigorta sirketine odedi).
    Kotu senaryoda ise 8000$ iade cikti ise, devlete 1000$ borcunuz (verginiz) oluyor ve oduyorsunuz.
    Kafam bu kadarina yetti. Dogru mudur bilemedim.
    Bu arada basvuru islemlerini yarida birakmistim (belge istedi gondermedim ve paket secmedim). Hala bana yazi gonderiyorlar. 19Marta kadar eksikleri giderin hala coverage sansiniz devam ediyor diye. Yani gecici olarak under cover olmusuz. Nasil oluyor anlamadim.

• @caglaror, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Benim anladigim kadarini yazayim. Devlet gelecek sene ne kadar kazanirsin tahminen diye soruyor. Vereceginiz rakama gore size kredi aciyor (tax credit). Burada amac sigortasiz insan kalmasin. Sonra marketplace'den sececeginiz paketin fiyatindan sizin gelecek seneki (olasi) tax returnun 12 ayda birine denk gelen kismi sizin yerinize sirkete oduyor. Kalan miktari (kaliyorsa) siz oduyorsunuz.
    Diyelim 2 paket var birisi 1000$ digeri 785$.
    Sizin olasi gelecek seneki vergi iadeniz (gelir beyanina bakarak) diyelim ki 9000$. Bunun aylik karsiligi 750$. Devlet her ay 750 dolari karsilarim diyor (yil sonunda mahsuplasacak (!).
    Boylece 1. paketten size 250$ odeme, 2. paketten 35$ odeme cikiyor.
    Eger 750$lik bir paket secseydiniz 0$ odeme cikacakti.
    Diyelim siz 1000$ paketi secip 12 ay boyunca 250$ odeme yaptiniz. Ve yil sonu tax beyani ve iade zamani geldi. Lakin gelir dusuktu-yuksekti derken devlet 10.000$ vergi iadesi cikardi size. Devletten 1000$ alacakli oluyorsunuz (9k yi zaten sizin adiniza sigorta sirketine odedi).
    Kotu senaryoda ise 8000$ iade cikti ise, devlete 1000$ borcunuz (verginiz) oluyor ve oduyorsunuz.
    Kafam bu kadarina yetti. Dogru mudur bilemedim.
    Bu arada basvuru islemlerini yarida birakmistim (belge istedi gondermedim ve paket secmedim). Hala bana yazi gonderiyorlar. 19Marta kadar eksikleri giderin hala coverage sansiniz devam ediyor diye. Yani gecici olarak under cover olmusuz. Nasil oluyor anlamadim.

Bende konusu acilinca belgeleri bu gun gonderdim 🙂 Mail devamli geliyordu da ben gormezden geliyordum. Arama geliyordu devamli hafta ici calisma saatlerimde ona da mola saatleri disinda telefona bakamadigimiz icin denk gelmiyordum hic 🙂

• Ben almadım bu sene 800 dolara yakın ceza var kişi başı bu toplanan cezalarlada CA eyaleti 25 yaşından küçük olan tüm kaçak ve yasal olmayan göçmenlere ücretsiz sağlık sigortası sunucakmış.
    California gibi allah belanızı versin ne diyeyim ben.

• @Betfair39, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Ben almadım bu sene 800 dolara yakın ceza var kişi başı bu toplanan cezalarlada CA eyaleti 25 yaşından küçük olan tüm kaçak ve yasal olmayan göçmenlere ücretsiz sağlık sigortası sunucakmış.
    California gibi allah belanızı versin ne diyeyim ben.

Sigorta olayı zorunluluktan çıkmadı mı? Kacak göçmenlere neden veriliyor ki yasal olup yada vatandaş olup zor durumda olan bir dünya insan varken?

• @caglaror teşekkür ederim Çağlar bey olayı anladim gibi.👍👍

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

121

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |