Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @caglaror, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@lynx Ooo evet ben o detayi atlamisim, dogru ya GC elimizde olmayacak. Interview ile seramoni arasinda gidip gelmek veya pasaportu beklemek arasinda secim yapmak lazim. Hersey interview tarihine bagli o zaman. Ucak biletleri gun gectikce pahalanacak, okul kapanisi ile acilisi arasinda TR'ye gitmek gerekiyor. Veya US pasaportu adrese gelince birisi onlari TR'ye ulastiracak. Pff keske kis donemine denk gelseydi.
    Okullar Mayis sonu kapanip Agustos basinda aciliyor. Haziran Temmuz aylari tatil ayi ve biletler cok pahali oluyor.
    Uyardiginiz icin tesekkur ederim.

Sn @caglaror , @redsat2000

Sn @lynx belirttigi gibi "Oath Ceremony" baslamadan Green Card sizden alinacak. Torende "Naturalization Certificate" aldiktan sonra pasaport basvurunuza devam etmenize bir engeliniz olmayacak.

14 takvim gunu icindeki uluslararasi ucusunuzu gerekce gostererek acil pasaport basvurusunda bulunabilirsiniz.

Su linki kullanarak online randevu alabilirsiniz:

Make an Appointment at a Passport Agency

Ornegin Houston Passport Agency'den veya Miami Passport Agency'den alacaginiz randevu ile pasaportunuzu ucustan once almis olursunuz. Passport Agency pasaportunuzu ve pasaport kartinizi (eger talep ettiyseniz) cogunlukla iki gun icinde (bazen ayni gun) teslim edebiliyor (anladigim kadariyla basim islemlerini kendieri yapiyor).

Ayrica:
    Passport Agency lokasyonlari

Passport Agency randevunuza onceden doldurmus oldugunuz DS-11 Formu (onceden imzalamayin), Naturalization Certificate+fotokopisi, kimliginiz+fotokopisi, ucusunuzu kanitlayan belge ve pasaport fotografinizla gidersiniz. Randevunuz sabah ise ogleden sonra teslim alma ihtimaliniz bile var. Ucus tarihine/aciliyetine gore onceliklendirme yapiyorlar. Ayrica pasaportunuzu sahsen teslim alirken, basvuruda teslim ettiginiz belgelerinizi de pasaportunuzun yanindaki bir zarfin icinde geri almis olursunuz.

Ilgili lokasyondaki Passport Agency web sayfasindan basvuru sureci, binaya giris kosullari ve istenen evraklarin detaylarini inceleyebilirsiniz.

Umarim pasaportunuzu hizli bir sekilde, ucusunuzdan once alirsiniz.

• Merhabalar, Ocak ayinda 5 yilim GC li olarak doldu. Aile olarak vatandasliga basvuracagim.
    2 cocugum var 14 ve 12 yas. New Jersey den basvuracagim

• Marriage Certificate ve Cocuklarin Birth Certificate leri icin edevleten alinan Formul B ve Formul A belgeleri yeterli oluyor mu ? Islak imzali, kaseli isteniyor mu

• Bu surecle birlikte cocuklarda surece dahil ediliyor ve onlara da vatandaslik veriliyor mu ? yoksa onlara kendimiz aldiktan sonra tekrar mi basvuracagiz

• Esimle birlikte basvuracagimiz icin ikimizin surecinin birlikte goturulmasi gibi bir esas var mi ? Ozellikle mulakat icin esim endiseli.

• Yazin 1 ay TR de olacagim. Mulakat tarihi buna denk gelirse ertelenebiliyor mu ?

Simdiden Tesekkurler

• @NickLeo

• Marriage Certificate ve Cocuklarin Birth Certificate leri icin edevleten alinan Formul B ve Formul A belgeleri yeterli oluyor mu ? Islak imzali, kaseli isteniyor mu
      -- Yeterli oldugu soylendi, biz de Edevletten aldiklarimizi (Formul A ve Formul B ) basvururken yukledik. Islak imzali vb bir belge yuklemedik.

• Bu surecle birlikte cocuklarda surece dahil ediliyor ve onlara da vatandaslik veriliyor mu ? yoksa onlara kendimiz aldiktan sonra tekrar mi basvuracagiz.
      -- Surecte cocuklar yok, sadece beyanda var, siz yemini ettiginizde sizle birlikte onlar da hak kazaniyor. Ancak cocuklar icin sonradan N600 formu istediklerini yazdi arkadaslar. Gecmis iletileri okuyabilirsiniz. Ben de tecrube ettikce yazarim.

• Esimle birlikte basvuracagimiz icin ikimizin surecinin birlikte goturulmasi gibi bir esas var mi ? Ozellikle mulakat icin esim endiseli.
      -- Teoride surecler ayri isliyor ama tarihleri ayni gune veriyorlar gibi gorunuyor. Yine de interview ve yemin torenleri farkli gunlere verilmis ciftler var. Forumda gecmisteki tecrubeleri okursaniz gorebilirsiniz.

• Yazin 1 ay TR de olacagim. Mulakat tarihi buna denk gelirse ertelenebiliyor mu ?
      -- Mulakat tarihi onceden bildiriliyor. Tarih almadan giderseniz risk olabilir, erteleme talebi nasil yapiliyor yine forumda bahsedilmisti sanirim. Interview kacarsa basvurunuzu yenilemeniz gerekecektir. Yatirilan para da yaniyor.

Biz mulakat tarihi belli oluncaya kadar bilet almayi erteledik, riske etmek istemedigimiz bir asama cunku.

• @caglaror Teşekkürler. Ben şimdiden bilet aldım. Malum fiyatlar gittikçe artıyor ve biz 4 kişiyiz. Bu ay içinde başvuru yaparsam mülakat ağustosdan sonraki bir tarihe gelir diye umuyorum.

NJ için başvuru ile mülakat arasında ne kadar zaman geçtiği tecrübesini paylaşam olursa memnun olurum.

• @Ryback yani basvuru yaptiktan sonra bana verilen tarihi internet uzerinden erteletebiliyorum degil mi ?

• @berkergn13, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Ryback yani basvuru yaptiktan sonra bana verilen tarihi internet uzerinden erteletebiliyorum degil mi ?

Erteletebileceğinizi biliyorum ama nasıl erteleteceğizi bilmiyorum. Belki aramanız gerekir.

• Bu ileti silindi!

• @NickLeo eşimde nj den başvuru yaptı mülakat 8 ay sonra belli oldu işinize yararsa diye yazmak istedim iyi akşamlar

• @lina Tesekkurler

• Merhaba, Greencard sahip olali 5 yil doldu. ABD'de temelli bulunma surem 27ay (continuous residence'i bozmadim). Basvuru 3 ay oncesinden yapilabiliyor fakat bu 30 aylik durum icin de gecerli mi? Yani 27. ayda basvurabilir miyim? Tesekkurler.

• Bugun uscis siteyi kontol ettigimde interview randevu olusturuldugunu gorduk. N-400 Formlari doldurdugumuz tarihten (14 subat ) yaklasik 2 hafta sonra biometric randevusu;
    biometric randevudan 2 hafta sonrada mulakat randevumuz verilmis oldu. Hepsi totalde 1 ay icinde gelisti.
    Randevumuz 7 Mayis 2024 de . Bize sans dileyin...
    Louisana'dan sevgiler...

• merhaba tekrar. ben bu vatandaslik formunu dolduruyorum ama covid zamani ya 181 gun abd disinda kaldim ya da tam 180. gun dolmadan ABD ye giris yapmistim yuzde yuz bilgi emin degilim bu durumda ne olur sizce ucak bileti saatine abd ye giris saatine mi bakmaliyim yani 180 gunu atiyorum 2-3 saat gecirdeysem de mi sikinti yasarim bu konuda. Bosuna basvuru ucreti odemeyim eger bu konu sikinti yaratirsa. Yani aslinda bu kadar kalma sebebim de covid idi iptal olan ucusum var o donem o yuzden ekstra 2 hafta beklemistim daha sonra ancak 180,gunde giris yapmistim abd ye . Tam bilgi veremeseniz de ne tavsiye edersiniz dusuncenizi yazarsaniz sevinirim

merhaba tekrar. ben bu vatandaslik formunu dolduruyorum ama covid zamani ya 181 gun abd disinda kaldim ya da tam 180. gun dolmadan ABD ye giris yapmistim yuzde yuz bilgi emin degilim bu durumda ne olur sizce ucak bileti saatine abd ye giris saatine mi bakmaliyim yani 180 gunu atiyorum 2-3 saat gecirdeysem de mi sikinti yasarim bu konuda. Bosuna basvuru ucreti odemeyim eger bu konu sikinti yaratirsa. Yani aslinda bu kadar kalma sebebim de covid idi iptal olan ucusum var o donem o yuzden ekstra 2 hafta beklemistim daha sonra ancak 180,gunde giris yapmistim abd ye . Tam bilgi veremeseniz de ne tavsiye edersiniz dusuncenizi yazarsaniz sevinirim

Merhaba Sn @berkergn13

Asagidaki linkteki hesaplama aracinda "Start Date" kismina ABD'den ayrildiginiz gunun tarihini, ve "End Date" kismina da ABD'ye geri dondugnuz/ayak bastiginiz gunun tarihini girin.

Hesaplanan gun sayisindan 1 gun cikarin. Elde ettiginiz gun sayisi sizin ABD disinda gecirdiginiz gun sayisi olacak.

USCIS sizin ABD'den ayrildiginiz ve ABD'ye dondugunuz/ayak bastiginiz gunleri "Physical Presence" acisindan "ABD icinde" gecirilmis gun olarak kabul ediyor.

USCIS will count the day that an applicant departs from the United States and the day he or she returns as days of physical presence within the United States for naturalization purposes.
    Kaynak: https://www.uscis.gov/policy-manual/volume-12-part-d-chapter-4

Vatandaslik mulakatiniza giderken COVID-19 nedeniyle yasadiginiz gecikmeye dair kanit olabilecek bilgi ve belgeleri, ayrica ilgili sure zarfinda ABD'deki gocmenlik statunuzu devam ettirdiginize dair kanitlari yaninizda bulundurursunuz. Diger tum kosullari karsiliyorsaniz ve baskaca uzun sureli yurtdisi seyahatiniz yok ise sorun cikma ihtimalinin dusuk oldugu kanaatindeyim.

Continuous Residence sartina dair detay icin:

1. Absence of More than 6 Months (but Less than 1 Year)
    An absence of more than 6 months (more than 180 days) but less than 1 year (less than 365 days) during the period for which continuous residence is required (also called “the statutory period”) is presumed to break the continuity of such residence.[12] This includes any absence that takes place during the statutory period before the applicant files the naturalization application and any absence between the filing of the application and the applicant’s admission to citizenship.[13]
    An applicant’s intent is not relevant in determining the location of his or her residence. The length of the period of absence from the United States is the defining factor in determining whether the applicant is presumed to have disrupted the continuity of his or her residence.
    However, an applicant may overcome the presumption of a break in the continuity of residence by providing evidence to establish that the applicant did not disrupt the continuity of his or her residence. Such evidence may include, but is not limited to, documentation that during the absence:[14]
    *The applicant did not terminate his or her employment in the United States or obtain employment while abroad;
    *The applicant’s immediate family members remained in the United States; and
    *The applicant retained full access to or continued to own or lease a home in the United States.
    Kaynak: https://www.uscis.gov/policy-manual/volume-12-part-d-chapter-3

• @gkhanfeez Bu gonderini hic gormemisim, cok garip. 70 gun inanilmaz bir sure. Bizim N400 doldurali 1 ay 3 hafta oldu, biometric 3 haftada bitmisti, interview tarihine gelemedik henuz. Biometricten sonra 1 ay 1 hafta gecti. Tarihi ogrenseydik rahatlayacaktim. Belirsizlik geriyor.

• @Sharm emin olmak icin bilet tarihlerine baktim hesaplayip 1 cikarttigimda cikan sonuc 182 gun . 2 hafta oncesinde iptal edilen biletimle ilgili belgeleri de buldum . sizce basvurmali miyim cunku gecmis gorunuyorum 180 gunu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berkergn13 pandemi zamanı Türkiyeye gelip daha sonra tekrar amerikaya döndüysen bu siteden tam tarihlerini görebilirsin

• ucus bilgilerine bakarak hesapladigimda 182 gun yapiyor. ve elimde 1 hafta oncesinde iptal edilen ucak bileti dokumanlari da mevcut. basvuruda red durumu nasil oluyor sistem otamatik mi reddediyor yoksa her sartta parmak izi mulakatina cagirip orada mi reddediyorlar. cunku eger mulakata cagirirlarsa elimde belgeler mevcut o sekilde durumumu anlattigimda red vereceklerini dusunmuyorum cunku ben 180 gunu gecmeyen bi tarihte abd ye giris yapmak icin bilet almistim ancak COVID nedeniyle ucusum iptal oldu .

@Sharm emin olmak icin bilet tarihlerine baktim hesaplayip 1 cikarttigimda cikan sonuc 182 gun . 2 hafta oncesinde iptal edilen biletimle ilgili belgeleri de buldum . sizce basvurmali miyim cunku gecmis gorunuyorum 180 gunu

Sizin degerlendirip karar vermeniz gereken bir durum. Size kesin olarak su olur denilmesi mumkun degil.
    Sahsi kanaatim; 6ay-1yil arasindaki, sizin durumunuzda oldugu gibi zorunluluktan dolayi uzamis yurtdisi seyahatini aciklayabildiginiz surece basvurup mulakata hazirlikli gitmek tercih edilebilir. Aksi takdirde vatandaslik sayacinizin sifirlandigini kabul etmeniz ve o tarihten itibaren tekrar bes yil saymaniz gerekirdi.

Onceki iletimde paylastigim uzere, ABD'deki hayatinizi, gocmenliginizi sonlandirmadiginizi, yurtidisinda uzun sure kalmanizin zaruri oldugunu ve donmeye calisirken mucbir sebeple donusunuzun geciktigini aciklayabiiyorsaniz mulakati gerceklestiren memurun olumlu yonde insiyatif kullanabilmesini kolaylastirmis oluyorsunuz. Hatta dilerseniz N400 doldururken ek bir not ile 6aydan uzun surdugunu mecburen beyan ettiginiz seyahatinizin neden uzadigini aciklayip ucusunuzun iptal edildigini gosteren belgeyi de notunuza ekleyebilirsiniz.

Ozetle sunu soyleyebilirim; temel prensipleriniz durustluk ve iyi niyet oldugu surece elinizde olmayan sebepler yuzunden aleyhinize bir kararla karsilasmayacaginiz kanaatindeyim.

• Merhaba ,

Ben 2015 yilinda green card imi aldiktan sonra amerika ya 2015 ve 2016 yillari olmak uzere 2 defa 1 er aylik giris yaptim ve 3 sene aradan sonra 2019 da esimle beraber yerlesmeye karar verdik ve 1 seneden fazla devamlilik suresini bozdugum icin 2019 da vatandaslik surecim tekrar basladi . 2020 ve 2021 yillarinda 6 aylik devamlilik suresini 6.5 ay olarak bozdum. (pandemi ve riskli gebelik ama ikameti bozmadim ve remote olarak amerika merkezli sirketimde calismaya devam ettim ve buna dair yazili belgede aldim ayni sekilde tax beyanlarimda mevcut ) . Bu Eylul ayinda 2019 yilindan itibaren sayilan 5 yili ve 36 ay sartini dolduruyorum. Sizce vatandasliga basvurmali miyim yoksa beklemeli miyim ? Aslinda normal sartlar altinda acelem olmazdi fakat green card im 2025 ekim itibariyle expire olacak ve yenilemektense vatandasliga basvurmak daha mantikli geliyor .

• Merhaba, tekrar bu konuda bi sorum olacak , USCIS sitesinden kopyaladigim ve kafami karistiran bi madde su sekilde :

"An applicant for naturalization under the general provision[1] must have resided continuously in the United States after his or her lawful permanent resident (LPR) admission for at least 5 years prior to filing the naturalization application and up to the time of naturalization

Simdi ilk gonderide belirtilmis ki 5.yil dolmasina 3 ay kaladan itibaren vatandaslik basvurusunda bulunulabilir ama ben USCIS'de boyle bi madde gormedim hatta yukarida da belirttigim gibi USCIS sitesinde 'at least 5 years prior to filling' deniyo yani bu 90 gun dolduktan sonra basvurabilirsiniz maddesi nerede var ben anlayamadim ?

Benzer Başlıklar

• 19
  • 10
  • 80
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |