DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• DoS Waiver Division az once benim basvurum icin eposta yolladi bana. FR vermisler 🙂

Websitelerindeki takip sayfasinda basvurumu inceledigimde halen PENDING yaziyor, herhalde gun icerinde guncellenlenir o da. Boylelikle 12 Subatta belgeleri USPS'e teslim etmemden sonra toplam surec tam 4 ay surdu. Gerci daha USCIS asamasi var, ama o da 3-4 haftaya hallolur diye umuyorum..

Eposta soyle:
    This is to confirm that after a thorough review of the request for a waiver under the basis of  No Objection, the Department of State recommended to U.S.C.I.S. that the exchange visitor be granted a waiver. This completed actions by the Department of State and this email will serve as your official notification that a favorable recommendation has been sent. This concludes the Department’s involvement in this case and the Department no longer has jurisdiction over your case.  Your case has been electronically forwarded to a U.S. Citizenship & Immigration Services (USCIS) Service Center where your J-1 waiver eligibility will be determined.

For further information and to inquire about the status with USCIS, you may contact USCIS at (800) 375-5283. USCIS is the final waiver authority. You do not have a waiver of the two-year home-country physical presence requirement until USCIS informs you of an approved waiver. This notification does not grant any immigration status or benefit.

Sincerely,

Waiver Review Division/SEA
    Domestic Operations
    Office of Visa Services
    Bureau of Consular Affairs
    U.S. Department of State

SBU -PRIVACY OR PII

• @crazycells Yazın için çok teşekkürler.
    J1 vizem var ve TUBITAK 2219 ile geldim, dolayısıyla 2 yıl kuralına tabiyim.
    Proje kapsamında 1 yıl daha kalmak istiyorum.
    Okul DS2019 belgesini düzenleriz kalmanda yasal olarak bir sakınca olmaz dedi. Ancak yurt disi kongre veya aile ziyareti için gitmem gerekirse vize gerekecek.
    Vize Eylül sonunda bitiyor, Eylül başında gidip son hafta dönsem sıkıntı olur mu?
    Hangi yolu izlemek daha sağlıklı olur?

• Merhaba, ben de 2219 ile geldim ve bir yil uzattim, benim de vizem yenilenmedi pasaportta, bu nedenle ABD disina cikmadim bu sure boyunca, ama vizeniz bitmeden cikip tekrar ABD ye donmenizde sakinca yok, ben yapmadim ama vize sureniz bitmeden sizin bulundugiunuz en yakin ABD disi bir ulkeye godip viz basvurusunda bulunabilirsiniz. benim arkadaslardan biri Kanadadan vze yenime basvurusu yapti ama detaylari bilmiyorum, mutlaka yurt disina cikmaniz gerekiyor ve vizeyi yenilemek istiyorsaniz benim onerebiliecegim yol bu olabilir, calismalarinizda kolayliklar dirim,

• @Joseph-Agapkin anladigim kadariyla j1 uzerinde two year rule doesn't apply yaziyor ise herhangi baska bir vize turune gecisinizde bir sikinti olmaz, bu durumda waive alma gibi bir durumunuz da yok. f1 icin zaten statu degistirmede sikinti yok.

not olarak ekleyeyim, ogreniminizi bilmiyorum f1 ve j1 calisma izinlerini kiyaslamanizi oneririm.

kolay gelsin.

• Ben teknik olarak 2 yıl kuralına tabi olsam da şu an henüz diplomamı almadım, vize tarihinde de diplomam resmi olarak basılmış olmayacak. Karşı kurum bu durumun farkında ve diplomamın minimum gereklilik olmadığını iletti. Bu durumda 2 yıl kuralına tabi olmama şansım var mı sizce? Özetle diploma alınca tabiyim tabi ki ama diploma almadan gideceğim için bu durumu mülakatta dile getirirsem işe yarar mı? Ya da vize memurunun kafa mı karışır, red falan mı verir? Bu konuda tavsiye verebilecek olan var mı?

• Bu ileti silindi!

• @Kaan-Özdemir Amerika'dan öğrendiğim önemli bir şey var. Ne olursa olsun istendiği kadar bilgi vereceksin bu tarz işlerde. Bir de doğru söyleyeceksin. 2 yıl kuralın var. Şimdi bu bir gerçek ve buna göre hareket etmen gerekir. Diplomanı henüz almaman ayrıntı bir bilgi. 2 yıl kuralını kaldırmadan herhangi bir statü değişkliği yapamazsın.

• @Kaan-Özdemir Diploma durumunu söylemen kafalarını karıştırır ama başvuru yaptım, cevap bekliyorum dersen bu konuda adım attığını gösterir. Zaten başvuru yaptıktan 5 hafta sonra konsolosluk sana email gönderiyor. Eğer no oblication letter alırsan da, 2 yıl kuralının kaldırdığını sadece sürecin tamamlanmasını beklediğini söyleyebilirsin.

• @ozenrame aslında mesele şu ki karşı taraf diplomamı ne zaman alacağımı biliyor ve diploma senin vize alman için gerekli değil dedi. bu da aslında kabul aldığım pozisyonun diplomamdan bağımsız olduğunu göstermez mi? bu durumda ne skill liste bakılmalı ne de diğer kurallara. bu arada alien pyhsician kuralından da skill listte bulunmamdan da 2 yıla tabi olacağım. yine de bu durum kafamı karıştırdı. henüz bu iki kural da geçerli olmamalı gibi geldi. yine de haklısınız amerikalıların aklı bulandı mı hemen reddi basıyorlar. hiç o toplara girilmez.

bu arada 18 temmuzda ankaradan randevum vardı. hem istanbula hem öne çekmek adına acil randevu talebinde bulundum, kabul edildi ama 2 ağustosa istanbula vermişler 🙂 tarihin ileri gitmesini hiç istemiyordum, mail vs atsam etkisi olur mu acaba en azından eski randevumu geri verirler mi?

• @Kaan-Özdemir acil randevuyu daha sonraya bırakmak ilginç olmuş tabiki. İki yıl kuralıyla diploma ile bir ilgisi yok sanırım. Bir de anladığım J1 statüsü her kişinin kendi özel durumundan bağımsız, bunu sadece Amerika'daki bu vize statüsüne bağlı olanlar için söylüyorum. Şunu unutmayın lütfen her ne olursa olsun vize değişikliği yaparsanız iki yıl kuralını kaldırmanız gerekecek. Eğer sizi işe alacak şirket J1 ile devam edebileceğinizi söylerse bunu sonraya bırakırsınız ama başka bir vize verecekse önce kuralı kaldırmanız gerekecek.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 2
  • 7
  • 386
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

43.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

440.7k

| | | |