Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar,
    J1 stamp suresi dolmus ama elinde gecerli DS2019 formu kisiler icin konsolosluk gorevlisi vize gorusmesi yapmadan, posta yoluyla gerekli evraklarin gonderilerek Turkiye'de vize yenileme imkani oldugunu soyledi. Tabii COVID herseyi etkileyen bir faktor oldugu icin hic daha once bunu deneyen biri oldu mu, tecrubelerini paylasirsa cok sevinirm. Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ustun-a, içinde söyledi: J1 - Vize görüşmesi yapmadan vizelerini yenileme hk.

Merhabalar,
    J1 stamp suresi dolmus ama elinde gecerli DS2019 formu kisiler icin konsolosluk gorevlisi vize gorusmesi yapmadan, posta yoluyla gerekli evraklarin gonderilerek Turkiye'de vize yenileme imkani oldugunu soyledi. Tabii COVID herseyi etkileyen bir faktor oldugu icin hic daha once bunu deneyen biri oldu mu, tecrubelerini paylasirsa cok sevinirm. Tesekkurler.

Eger J1 vizesinin suresi son 48 ayda gectiyse yuzyuze gorusme olmadan vize alabilmeniz mumkun olmali: https://yesilkartforum.com/forum/post/183598

tabii, bu duruma uygunlugunuza basvurunuzu yaptiginiz konsolosluk karar verecek. Ankara'da mi , Istanbul'da mi gorusmeye gireceksiniz?

• @crazycells
    Tesekkur ederim cevabiniz icin. Henuz 3-4 ay oldu biteli vizem. İlk vize basvurumu Ankara’dan yapmistim ama her ikisine de basvurabilirim. Sonucu etkiler mi Ankara veya İstanbul olmasi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ustun-a, içinde söyledi: J1 - Vize görüşmesi yapmadan vizelerini yenileme hk.

@crazycells
    Tesekkur ederim cevabiniz icin. Henuz 3-4 ay oldu biteli vizem. İlk vize basvurumu Ankara’dan yapmistim ama her ikisine de basvurabilirim. Sonucu etkiler mi Ankara veya İstanbul olmasi?

Farkeder mi bilemiyorum; ama vizeyi aldiginiz konsolosluga basvuru yapmanizi tavsiye ederim.

Su formdan konsolosluga ulasip mulakatsiz vize icin sorunuzu sorabilirsiniz:

Sizi yonlendireceklerdir.

• Selamlar,
    Benim de J1 vize stamp yenileme ile ilgili bir sorum olacakti. 2019 yilinda postdoc yaptigim laboratuvar OPT STEM extenstion'i kabul etmedigi icin yeni vize basvurusu yaparak J1'a (Research Scholar-Short-Term Scholar kategorisinde) gecis yapmistim. Postdoc, pozisyonumuz 'da senelik yenilendigi icin vizeyi 1 senelik almistim ve o da gecen sene (Temmuz 2020)'de doldu. Bu sene bir aksilik olmazsa TR'ye gitmeyi planliyorum ve vize stamp yenileme islemi yapmam gerekecegini ogrendim.
    Sorum su ki:
    1-J1 kategorisinin "Research Scholar" ozellikle de "Short-term" olmasi acaba vize yenilemede bir sorun cikarir mi acaba?
    2-Eger yakinlarda vize yenileme islemi yapan arkadaslar varsa evrak gonderme yolu ile yapilan vize gorusme randevusu istegi, diger randevular gibi hala cok uzak tarihlere mi veriliyor? Bilginiz varsa paylasirsaniz cok sevinirim.
    Tesekkurler simididen,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fmyurtsever, içinde söyledi: J1 - Vize görüşmesi yapmadan vizelerini yenileme hk.

Selamlar,
    Benim de J1 vize stamp yenileme ile ilgili bir sorum olacakti. 2019 yilinda postdoc yaptigim laboratuvar OPT STEM extenstion'i kabul etmedigi icin yeni vize basvurusu yaparak J1'a (Research Scholar-Short-Term Scholar kategorisinde) gecis yapmistim. Postdoc, pozisyonumuz 'da senelik yenilendigi icin vizeyi 1 senelik almistim ve o da gecen sene (Temmuz 2020)'de doldu. Bu sene bir aksilik olmazsa TR'ye gitmeyi planliyorum ve vize stamp yenileme islemi yapmam gerekecegini ogrendim.
    Sorum su ki:
    1-J1 kategorisinin "Research Scholar" ozellikle de "Short-term" olmasi acaba vize yenilemede bir sorun cikarir mi acaba?
    2-Eger yakinlarda vize yenileme islemi yapan arkadaslar varsa evrak gonderme yolu ile yapilan vize gorusme randevusu istegi, diger randevular gibi hala cok uzak tarihlere mi veriliyor? Bilginiz varsa paylasirsaniz cok sevinirim.
    Tesekkurler simididen,

DS-2019'un short term scholar olarak duzenlendigine emin misiniz? Ben bu statunun 6 aydan daha az verildigini saniyordum.

• @crazycells Tekrar kontrol ettim tam olarak “Research Scholar; Short-term Scholar” yaziyor ve grant’im yenilendikce yeni DS-2019 formunu hazirliyip gonderiyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fmyurtsever, içinde söyledi: J1 - Vize görüşmesi yapmadan vizelerini yenileme hk.

@crazycells Tekrar kontrol ettim tam olarak “Research Scholar; Short-term Scholar” yaziyor ve grant’im yenilendikce yeni DS-2019 formunu hazirliyip gonderiyorlar.

saniyorum ki gecerli DS-2019'unuzla yeni vize almakta sorun yasamamaniz lazim. Turkiye'ye giris yaptiktan sonra mulakattan onceki karantinayi unutmayin.

Ayrica "Research Scholar"lari ilgilendiren su yasaktan da haberiniz olsun:

https://yesilkartforum.com/forum/post/212774

• @crazycells cook cok sagolun. Gercekten harika bir haber verdiniz!

• Selamlar tekrardan, oncelikle tum sorulara tek tek cevap verdiginiz icin cok tesekkurler. Benim tekrar bir sorum daha olucakti. 1 senelik olan J1 vizem’i Tr’ye geldigimde yenilemek icin konsolosluk web sayfasindan randevu alip, ds-160 formunu doldurdum. Ayni vize turune basvuruyorum, calistigim kurum da ayni oldugu halde mulakatsiz vize yenileme secenegi ne ds-formunu ona sayfasinda ne de randevu tarihi alma asamasinda secenek olarak cikmadi. Bu durumda vize gorusmesine gitmem gerekicek. Sorum su ki, mulakatsiz vize yenileme islemi icin konsoloslugu mu aramam gerekir? Tekrardan tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Selamlar tekrardan, oncelikle tum sorulara tek tek cevap verdiginiz icin cok tesekkurler. Benim tekrar bir sorum daha olucakti. 1 senelik olan J1 vizem’i Tr’ye geldigimde yenilemek icin konsolosluk web sayfasindan randevu alip, ds-160 formunu doldurdum. Ayni vize turune basvuruyorum, calistigim kurum da ayni oldugu halde mulakatsiz vize yenileme secenegi ne ds-formunu ona sayfasinda ne de randevu tarihi alma asamasinda secenek olarak cikmadi. Bu durumda vize gorusmesine gitmem gerekicek. Sorum su ki, mulakatsiz vize yenileme islemi icin konsoloslugu mu aramam gerekir? Tekrardan tesekkurler.

Evet, konsolosluga ulasmaniz lazim bu secenek icin... Randevunuz nerede? Istanbul mu Ankara mi?

• @crazycells Tamamdir cok sagolun. Ankara’da olacak randevum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Tamamdir cok sagolun. Ankara’da olacak randevum.

Sistemden randevu tarihi aldiktan sonra suradan Ankara'ya yazabilirsiniz: https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/nonimmigrant-visas-tr/contact-us-ankara-tr/

• @crazycells Merhabalar, bu konuyu çok yeni görebildim; ancak vakti geçmediği için tekrardan yazıp sormak istedim. Ben 2019'da WAT yapmıştım, dolayısıyla 2 yıl önce süresi dolmuş olan J1 vizem var. Şu an ABD'de beni J1-Intern olarak olarak çağırmak isteyen şirketim var ama bu iki J1 yine aynı vize kategorisi olarak değerlendirilir mi? Ayrıca, bugün 19 kasım olduğunu düşündüğümüzde, 31 Aralık'ta bitecek olan expansion'a J1 vizesinin yetişme ihtimali olabilir mi? Cevabınızı çok merak ediyorum, şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hmpgc, içinde söyledi: J1 - Vize görüşmesi yapmadan vizelerini yenileme hk.

@crazycells Merhabalar, bu konuyu çok yeni görebildim; ancak vakti geçmediği için tekrardan yazıp sormak istedim. Ben 2019'da WAT yapmıştım, dolayısıyla 2 yıl önce süresi dolmuş olan J1 vizem var. Şu an ABD'de beni J1-Intern olarak olarak çağırmak isteyen şirketim var ama bu iki J1 yine aynı vize kategorisi olarak değerlendirilir mi? Ayrıca, bugün 19 kasım olduğunu düşündüğümüzde, 31 Aralık'ta bitecek olan expansion'a J1 vizesinin yetişme ihtimali olabilir mi? Cevabınızı çok merak ediyorum, şimdiden teşekkürler.

Evet, ayni vize kategorisi olarak degerlendirilir.

Randevusuz vize alip alamayacaginiza konsolosluk karar veriyor, o nedenle ilk firsatta Istanbul ABD Konsoloslugundan randevu alip, daha sonra randevuya katilmadan vize alabilmek icin kendilerine mesaj gonderin. Eger randevusuz vizeye uygun bulunursaniz sizi yonlendirirler.

Vizenin basilmasi ~1 ay suruyor.

• Merhaba J1 Short Term Scholar vizesi ile ABD de bulunuyorum. Vize sürem 19 Nisanda sona eriyor. Vizemin bitimine yakın Türkiyeye dönüp okuldan alacağım yeni DS formu ile vizeye başvurmak niyetindeyim. Ancak Vize ofisinden Tekrar vizeye başvurabilmem için Türkiye’de 1 ay beklemem gerektiği bilgisine ulaştım. Bu konuda bilgisi olan birileri yol gösterebilir mi lütfen ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cculaa, içinde söyledi: J1 - Vize görüşmesi yapmadan vizelerini yenileme hk.

Merhaba J1 Short Term Scholar vizesi ile ABD de bulunuyorum. Vize sürem 19 Nisanda sona eriyor. Vizemin bitimine yakın Türkiyeye dönüp okuldan alacağım yeni DS formu ile vizeye başvurmak niyetindeyim. Ancak Vize ofisinden Tekrar vizeye başvurabilmem için Türkiye’de 1 ay beklemem gerektiği bilgisine ulaştım. Bu konuda bilgisi olan birileri yol gösterebilir mi lütfen ?

DS-2019 formunda belirtilen tarih gelmedigi icin vize suresi gecse de ABD'deki statunuz tehlikeye girmeyecek; yani onemli olan vize suresi degil, DS-2019'daki tarih...

Ama eger ABD disina cikmaniz gerekecekse, o durumda dediginiz gibi yeni bir vize alarak ABD'ye giris yapmalisiniz. Randevusuz vize gorusmesi icin islemler 1 aya yakin suruyor maalesef; ama konsolosluklarda mulakata katilacaksaniz bunun icin en az 10 gun Turkiye'de bulunmalisiniz.

** Due to COVID-19 precautions, access to Mission Turkey facilities is limited to individuals who have been physically present in Turkey for at least 10 days. In addition, if you have had cold or flu-like symptoms in the past 14 days, such as a fever, shortness of breath, or a persistent cough you will need to reschedule.

Renewing Your NIV

As of January 26, 2021, applicants with prior visas may be eligible to renew their visa without an interview. If your visa expired within the last 48 months and your biographical information and visa category remains unchanged, you may not be required to have an in-person interview. Please visit our appointment scheduling website for further details: https://ais.usvisa-info.com/en-tr/niv

• @crazycells çok teşekkür ederim okuldan güncel davet mektubu istedim ancak 3 ay sonrası için bir mektup gönderebileceklerini tarafıma ilettiler😔 Süreyi öne çekmek için yazışmalarım sürse de vize ofisi Federal Goverment a gidecek belgeler için 1 aylık gap süresine ek 2 ay daha eklenmesinin daha uygun olduğunu söyledi.

• @Cculaa, içinde söyledi: J1 - Vize görüşmesi yapmadan vizelerini yenileme hk.

@crazycells çok teşekkür ederim okuldan güncel davet mektubu istedim ancak 3 ay sonrası için bir mektup gönderebileceklerini tarafıma ilettiler😔 Süreyi öne çekmek için yazışmalarım sürse de vize ofisi Federal Goverment a gidecek belgeler için 1 aylık gap süresine ek 2 ay daha eklenmesinin daha uygun olduğunu söyledi.

Merhaba,
    @Cculaa acaba bu konu ile ilgili bi gelişme oldu mu? Aracı vize merkezleri görüşme olmadan vize yenilemenin yaklaşık 10 gün sürdüğünü söylemiş ama... belki sizde bir gelişme vardır.

@crazycells Amerika'den mevcut vize bitmeden gelip ikinci defa J1 vizesini yeni DS form ile yenilerken konsolosluk sayfasında belirtilen 10 gün bekleme süresine uymak gerekli mi? Yoksa Türkiye'ye girer girmez (veya henüz gelmeden; bu mümkün mü?) vize başvurusunu online olarak doldurabilir miyiz? Bu kısım çok karıştırdı kafamı. Bir de sanırım mülakatsız da olsa sanırım önce bir randevu atanacak; sonra görüşme olmama talebinde bulunulacak. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Vize yenileme süresi 1 aydan uzun sürer ise SEVIS numarasın & mevcut program riske girer mi o da kafamı kurcalıyor. Not: 2 sene home residency kuralına tabiyim.

• merhaba arkadaslar. ben j2 vizeye sahibim gecen yil esimin okul degisikligi sebebiyle vizemiz iptal edildi ancak sevisimiz guncellenerek Amerikada kalmaya devam ettik. onumuzdeki ay tr ye gitmeyi planliyorum ancak esim gelmeyecek. ben j1 olmadan vizemi yenileyebilir miyim?posta yoluyla yapmak icin basvuru yaptim ancak sizce j1 olmadan bir sikinti cikmasi soz konusu mu?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |