Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,

Acaba kimsenin basina geldimi? Green Cart'im 2032 ye kadar gecerli. Turkiye'ye ailevi saglik nedenleriyle 1 sene kaldim. 1 Sene 1 ay gecti. Acaba Amerika'ya girisimde problem cikarmi tekrar baska bir vizeye basvurmadan gecebilirmiyim? 79 yasindayim. Tesekkurler!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@muallab merhabalar. elbette yaşayan var bu durumu. her yıl olarca kişinin başıan geliyor bu durum.
    ilgili durumunuzu pasaport görevlisine anlattığınız takdirde sorunsuz giriş yapacağınıza inanıyorum.
    tavsiyem direkt uçuşla ve mümkünde JFK'den giriş yapın.
    sağlık durumları sebebiyle ve tedavi konuları yüzünden 1 yıl abd dışında kaldığınızı ifade ederseniz sorun olacağın hiç zannetmiyorum.

• Arkadaşlar merhaba bir konu hakkında fikirlerinizi almak isterim özellikle 2023 sürecinde bizlere çok büyük destek olan sayın @gucarslan beyede sormak isterim biz ailcek 3 kişi olarak 2023 nisan ayında newark liberty havalınından giriş yaptık yaklaşık 1 ay kaldık green card ssn numaralarımız geldi daha sonra türkiyeye dönüş yapık çünkü 2 yaşındaki oğlumuzun ciddi sağlık problemleri vardı biz green card kazandığımızda bile oğlumuzun tedavileri devam ediyordu. Tedavileri devam ettiği için 1 ay kaldıktan sonra mecburen türkiyeye dönüş yapmak zorundaydık oğlumuzun tedavi süreci şubat sonunda tamamlanıyor önümüzdeki mayıs ayında türkiyeye geleli bir yıl olacak biz mart ayında 1 sene dolmadan tekrardan amerikaya dönmek istiyoruz ancak bu konu ile ilgili sorun yaşarmıyız oğlumuzun 2 yıldır gördüğü tedaviler hepsi kalın bir dosya halinde elimizde mevcut doktor raporları kurul raporları yapılan tedavilerin raporarları hepsi var girişte bunları ibraz etsek durumu anlatsak problem yaratılarmı tekrardan newark liberty den giriş mi yapalım yoksa JFK denmi. şimdiden cevaplarınız için teşşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sedat3459 ilgil sağlık raporları / dökümanları yanınızda olduğu sürece hiç soru yaşamazsınız.
    mümkünse JFK'den giriş yapın.
    geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

• @gucarslan Çok teşekkür ederim sağolun.

• ⭐⭐

@sedat3459 Sn @gucarslan in da dedigi gibi belgeri alip binin ucaga hic bir sorun yasamazsiniz. Benim dusuncem elinizde o belgelerle girdiginiz havalaanida farketmez.
    Kolay gelsin

• 2017 yılında başıma geleni anlatıyorum siz bundan çıkarım yaparsınız. Greencardli olarak ABD de yasiyordum, ilk 4 yıl hiç Türkiyeye gitmedim. Vatandaşlık başvurusu yapınca düğün icin gittik (zaten evliydik dügün aileler icin) ve tam 5 ay kaldım tr de. Vatandaşlık mülakatı da gelmişti ABD ye döndüm.
    Kapıdaki soru: niye bu kadar uzun kaldın?
    Cevap: dügün isleri vardı bayagi uzun suruyor bizim oralarda.
    Soru: calisiyomusun iş ne oldu?
    Cevap: calismiyorum kimse 5 ay izin vermez zaten, bulcaz bi iş tekrar. Zaten vatandaşlık randevum var 1 ay icinde.

Bundan sonra eleman beni arka odaya aldırdı ( 5 yıldır greencardlıyım ve ülkeyi ilk kez 5 ay terk etmişim bakın)
    Koridorlar git allah git bitmiyor, dedim havaalanında nereler varmış. En son zindan gibi bir yerde (JFK new york bu arada burası) bi odaya girdik iceride boynunda FBI rozetli bi siyahi arkadaş. Buyrun oturun diyip bilgisayara daldı.
    Soru: neden bu kdr uzun kaldınız?
    Cevap: dugun dernek. Zaten ben cok turkiyeye gitmem mecburen gittik.
    Soru: şu adres kime ait? ( resmen tr de kaldigim adresi gosterdi adam beyan etmememe ragmen)
    Cevap: dayimin evi misafir kaldım
    Ajan: mr cartcurt, dikkat etmeniz lazım cok uzun ayriliklar sikinti yaratir, sizi bu seferlik salıyoruz ama bir dahakine residency elden gidebilir.
    Cevap: zaten 1 ay icinde vatandaşlik randevum var buyuk ihtimal bir daha bu noktalara gelmeyiz 🙂

Kıssadan hisse: asla 6 ay kuralına güvenmeyin. Öyle bir kanun yok o bir guideline. Yani, isterse CBP memurları sizi 2,3,4 ay bile ayrı kalsanız paket edebilir ve greencard a gule gule diyebilirsiniz. Yerinizde olsam uzun suren seyahatlerde mutlaka sağlam bir alibi (turkcesini bilmiyorum) ve destekleyecek evrakiniz olsun. O arka odada fbi ajanlariyla oturmak hic hoş degildi.

• ⭐⭐

@zzehirbazz hep dedigim gibi bu isin matematigi yok. Ben 3 sene 6 ayda bir giris cikis yaptim. Birinde 8 ay kaldim Turkiyede. Tek bir soru bile sorulmadi. Adamlar rastgelede seciyor olabilir. Ozellikle Boston'un cok sikintili oldugunu duydum.

• Referenced by  Revolter Revolter 

• arkadaşlar ben daha önceki iletilerimde de belirttiğim gibi 2020 yılının temmuz ayında 2 günlüğüne giriş yapıp green cardımı elime almıştım. 3,5 sene sonra 1 şubatta tekrar giriş yaptım, deneyimlerimi kısaca anlatayım.

Jfk havaalanından giriş yaptım, pasaport kontroldeki görevli pasaporta bakıp ne kadar süredir gelmiyorsunuz dedi, 3 seneyi biraz geçti dedim. Neden gelmediniz dedi, öncelikle en büyük etken covid dedim, sonra sürecimi anlattım, inşaat yaptım, inşaat bittikten sonra yangın çıktı bir daha yaptım, sonra deprem oldu vs vs diye süreci anlattım. Adam covid biteli 2 yıl oluyor dedi önce, sonra madem amerikaya yerleşeceksiniz neden kendi işinizi kurdunuz dedi. Ben de bu süreçte iş bulamıyordum aç mı gezeyim dedim 🙂 sonra ne kadar kalacaksınız burada dedi, 2 hafta dedim. Sen yine yerleşmiyorsun 2 haftalığına mı geldin dedi, ben de iş ayarlamak için ilk önce görüşmeler yapmam gerekiyor, eşim ve iki çocuğum türkiyede dedim.

Sonra bu arkadaş aldı beni arka odadaki görevlilerin oraya götürdü. Oradaki görevli biraz daha insaflı bir adamdı, kapıdakine kalsaydım muhtemelen almayacaktı ama bu da green cardın ayrıcalıklarından bahsetti, neden aileyi getirmediğimi sordu, onlar ilk girişi yapamadılar covid yüzünden dedim. O da covid yüzünden green cardlarını mı yaktın onların dedi. Ben de benim sayemde alırlar diye düşündüğüm için getirmedim onları dedim, ama o süreç çok yıllar alır dedi görevli de bana, sonra onayladı pasaportu ve giriş yaptım. Arkama bile bakmadan kaçtım hemen ordan air traine atladım hemen 🙂

Bu arada crazycell de bir problem yok değil mi, foruma 1,5 aydır girmiyor görünüyor?

• ⭐⭐

@rigsmaer Paylaştığınız için teşekkürler.

• Arkadaslar merhaba,
    Amerika’ya process’i baslatmak icin ilk girisim eylul 2023. Biyometrik randevusu vermek icin ikinci girisim kasim 2023. Ucuncu defa 2024 agustos ayinda pasaportuma bastiklari bir sene dolmadan tekrar girecegim. Birkac hafta kalip cikmam gerekiyor ve temelli olarak 2025 yilinda yerlesebilecegim. Bu konuya istinaden birkac sorum var yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

1. Agustos 2024 ‘te giriyor oldugumda Greencard’im yanimda olmayacak ve son girisimin uzerinden 9 ay gecmis olacak ancak bana verilen pasaportuma basilan bir sene de henuz dolmamis olacak. Giriste problem yasar miyim? (Greencard’imi bu defaki girisimde aliyor olacagim, sonradan ek biyometrik randevusuna cagrilmis olmam sebebiyle fiziki olarak alamadim)

2. Agustos 2024 ‘te girip tekrar ciktiktan sonra 2025 yilinda yerlesecegimi dusunursek sonraki girisim 6 ayi gecse dahi greencard’im fiziki olarak elimde oldugu surece tekrar 2025 yilinda (en gec temmuz ayi olmak uzere) giris yapabilir miyim?Greencard’im elimden alinir mi? (Bu girisimde yerlesiyor olacagim ve yerlesiyor oldugumu soyluyor olacagim)

3. 1.5-2 sene icerisinde bu sekilde yerlesmeyi dusunup greencard’i elinden alinan var mi bir seneyi gectigi icin?

4. JFK’ten giris yapilmasinin onerilmesindeki neden tam olarak nedir?

Tesekkur ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugce-0 merhaba,

1- bunu kimse bilemez, bu tamamen girişinizi yapacak CBP memurunun inisiatifi. ama ilk sene buna toleranslı davrandıklarını biliyoruz.
    2- yukarıdaki cevap ile aynı şeyi söyleyebiliriz.
    3- gc'niz elinizden alımaz, eğer bir problem yaşarsanız sizi mahkemeye yönlendirirler.
    4- tamamen tecrübe. isterseniz siz florida'dan da giriş yapabilirsiniz.

• @gucarslan bey cok tesekkurler 🙂

• @rigsmaer deneyiminizi paylaştığınız için teşekkürler geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız.

bu arada crazycells 'i ben de merak ediyordum ne durumda bilen biri yazabilir mi?

• @rigsmaer hocam bu nasıl bal 🙂

• @charon işin enteresanı gerçekten yerleşmeyeceğim heralde, re entry permit doldurup, 2 sene daha yırtayım diyorum ama en sonunda benim vizeyi turist vizesine döndürün diyecek gibiyim 🙂

Bu arada bilgisi olan var mıdır, re entry permitteki 2 yıllık süre başvuruyu yaptığımız tarihten itibaren mi, ülkeye girdiğimiz tarihten itibaren mi yoksa çıkış yaptığımız tarihten itibaren mi 2 yıl geçerli?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Merhabalar, benim de DV talihlisi olarak Haziran 2024'e kadar ilk girişimi yapmam gerekiyor fakat şuan Almanya'da yaşıyorum ve hemen yerleşmeyi düşünmüyorum. Ama yine de bir opsiyon olarak muhafaza etmek isterim. Haziranda girdiğimde yaklaşık iki hafta kalabileceğim. Bu süreçte orada başlatmam gereken bir process var mı? Ya da kartım gelmeden çıkış yapmak zorunda kalırsam tekrar girerken bir sorun yaşar mıyım?

Aslında amacım yaklaşık 6 ayda bir ya da senelik girişler yaparak en azından mümkün olduğunda muhafaza etmeye çalışmak. Ne önerirsiniz? Teşekkürler.

• Merhabalar, benim DV talihlisi olarak Haziran 2024'e kadar ilk girişimi yapmam gerekiyor fakat şuan Almanya'da work permit ile yaşıyorum ve hemen yerleşmeyi düşünmüyorum. Ama yine de bir opsiyon olarak muhafaza etmek isterim. Haziranda girdiğimde yaklaşık iki hafta kalabileceğim. Bu süreçte orada başlatmam gereken ekstra bir process var mı? Ve muhtemelen kartım gelmeden çıkış yapmak zorunda kalacağım, bu durumda tekrar girerken bir sorun yaşar mıyım?

Aslında amacım yaklaşık 6 ayda bir ya da senelik girişler yaparak en azından mümkün olduğu kadar bu kartı muhafaza etmeye çalışmak. Ne önerirsiniz? Teşekkürler.

• @miraycav Almanyada oturum ve vatndasliginiz varsa orada kalmanizi oneririm. Sosyal, saglik acisindan daha mantikli, karar sizin tabiki. Bol sans.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |