Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba ben üniversite öğrencisiyim 24 yaşındayım ds260 formuyla ilgili bir kaç sorum olucak
    1-doldururken okulu hala bitirmediğim için üniversite bitiş kısmına doldurduğum günden bir gün öncesini girdim
    2- yine üniversiteyi hala bitirmediğim için unıversity no degree kısmını işaretledim
    3-adres kısmına 2010 yılından 2018 yılına kadar yaşadığım ev adresini girip , 2018 yılından mevcut günümüze kadar ki kısım için kirada oturdugum öğrenci evimin adresini girdim.
    Bu yazdıklarımda her hangi bir sıkıntı var mıdır? Bu konular daha önce sorulduysa tekrar sordugum için özür dilerim çok konuşma olduğu için göremedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• 15b92e68-00ec-4d06-b446-2ca95ca7f1ae-image.png

Seçildikten sonra bu kadar az vize verilme oranın sebebi nedir sizce ?
    2021 yılında 2300 kişi hatalı ve yanlış bilgiler verdiğinden mi vizeleri verilmiyor. Yoksa sıra mı gelmiyor?

• Yıllardır başvuran, farklı vize türlerini deneyen ama başarısız olan, aklındaki tek şey gitmek ve bu coğrafyadan kurtulmak olan, nefes alamayan ve çürüdüğünü hisseden, ömründen giden onca sene ile ciğeri parçalanan herkese selam olsun! Çok zor biliyorum ama gülümseyin arkadaşlar. Ara ara sinir krizleri de geçirseniz, dişlerinizi sıkmaktan her gün kan tükürseniz de, artık dayanacak gücünüz kalmasa da arada bir gülümseyin.

Keşke bir yolu olsa da hep birlikte kavimler göçü şeklinde gitsek, ama olmuyor. Biz maalesef geri kalmış bir ülkeyiz. 1000 yıldır aralıksız süren ve bitmeyen kaos sonucu pasaportumuz sadece bizim gibi geri kalmış ülkelere gitmeye yarıyor. Ve ne acıdır ki, şahsi fikrim, bu kaos hiç bitmeyecek. Belki dünyanın en ilkel, en geri kalmış toplulukları bile bir gün aydınlanacak ama ben bu toplumun gün yüzü göreceğini pek sanmıyorum.

Bu cehennemden kurtulmak isteyenler de green card'a başvuruyor ama %90'dan fazlası hüsrana uğruyor. Bu da çok normal. Yılbaşında büyük ikramiyenin size çıkma şansı ne kadarsa, green card çıkma şansı da maalesef o kadar. Yani özetle durumumuz "Hicran Yine mi Hicran Bu Aşkın Sonu" şarkısındaki gibi. O yüzden diyorum gülümseyin diye. Tüm bu olumsuzluğa, çaresizliğe ve umutsuzluğa karşı gülümseyin.

Umarım ben büyük yanılırım ve bu ülke 100 sene sonra herkesin gelmek için can attığı, ama kimsenin vize alamadığı bir hayaller ülkesi olur. Biz göremedik umarım sonraki nesiller görür. Ama daha önceden de belirttiğim gibi, bu toplumla pek mümkün gözükmüyor. Umutsuzluktan ziyade tarihsel gerçekler ve toplumun yapısı buna müsait değil. Yeni, çağdaş, düşünen ve sorgulayan bir toplum oluşturulursa belki olabilir ama bunu yapmak da zaten çok zor... Cumhuriyet zaten bu yüzden kurulmuştu ama geldiğimiz durum ortada 🙂 Hele hele son 20 senede toplum 2000 sene geri gitmiş durumda düşünsel olarak. Maalesef durum bu.

Çok parası olan yatırımcı ya da öğrenci vizesine başvuruyor. Öğrenci vizesiyle bile gidemeyen çok gördüm. Parası olmasına ve genç olmasına rağmen... Şanslı olanlar gidiyor ve tüm zorluklara rağmen kalıyor orada.

İş bulup iş sponsorluğu ile gidebilenler gerçek Winner'lar ve en rahatları onlar. Eğer bu yolla gidebilirseniz ne mutlu size. Ama iş sponsorluğu almak da inanılmaz zor. Kimse kolay kolay yanaşmıyor. Uzun ve sıkıntılı bir süreç. Yüzlerce iş başvurusu yapmış ve içlerinden sadece bir tanesi ile iş sponsorluğuna çok yaklaşmış biri olarak söylüyorum.

Kimisi de paralı evlilik yapıyor ki ASLA bu yola başvurmayın!!! Bu çıkmaz yol! Öyle verdim parayı, evlendim şip şak Amerika yok. Hayatınız kararmasın.

Kimisi de gerçek evlilik yapıyor. Evlilik konusunda da başarılı olan var olamayan var. Misal ben ; Duvara tosladım, hayatım mahvoldu, maddi ve manevi olarak çöktüm. Gerçek evlilik yapacak arkadaşlara da tavsiyem, evleneceğiniz kişiyi çok ama çok iyi tanıyın ve seçin. Sonu facia olabiliyor. Kalbi güzel olan, mental sağlığı yerinde biriyle evlenirseniz ve karşılıklı sevgi ve saygı olursa, geriye sadece başvuru süreci ve uçak biletini almak kalıyor. Aksi takdirde yıllarca sürecek ve sizi tüketecek bir boşanma davasına hazır olun.

Ha bir de şebeke, Meksika sınırı ve iltica olayı var. Arkadaşlar size şu kadarını söyleyeyim. Ömrünüz boyunca green card çıkmayacağını bilseniz, bu ülkede kan kusarak öleceğinizi bilseniz yine de o yola başvurmayın. Kullandığınız şebeke güvenilir olsa dahi o yola başvurmayın. Meksika havaalanına indiğiniz andan, sınırdan iltica ettiğiniz ana kadar rüşvet vererek soyulma, gasp, yaralanma ve hatta öldürülmeye kadar gidebilen seçenekler mevcut.

Hadi diyelim tüm bu badireleri atlattınız ve Amerika'ya giriş yaparak iltica başvurusunda bulundunuz. Amerika'da bir tanıdığınız, yani sponsorunuz olması lazım. Yoksa işiniz hakikaten çok zor. Gerçekten sponsoru olanlar bile inanılmaz zorluk çekiyor. Sponsoru olmayanları artık siz düşünün. Diyelim ki bir şekilde çıktınız iltica kampından ve sponsorunuz yok. Sokakta kalanlar, arabada kalanlar ki arabanın olması çok büyük şans, iş bulamayanlar, hasta olanlar, hastaneye gidemeyenler, gidip 5-10 bin dolarlık fatura ile çıkanlar ve daha neler neler.

Çalışma izni almak bile aylar sürüyor ve bu sürede Uber yapmanız lazım ama onun için de sahte kimlik düzenleniyor ve bu da parayla yapılan bir şey. Hasta olursanız öyle Türkiye'deki gibi sigortanız olmasa bile acil şekilde hastaneye gidemiyorsunuz. Bir dünya para. Yine Uber yapmanız için araba lazım. Paranız olsa dahi öyle ben geldim şu arabayı alayım diye bir sistem yok. Tanıdığınız olması lazım. Kredi skorunuz yoksa zaten işiniz çok zor.

Gitmeyi düşünen arkadaşlar iki kez düşünsün. Oraya gittikten sonra yaşayacağınız ve karşılaşacağınız şeyler öyle size anlatıldığı gibi değil. Bunların hepsini bilen biri olarak söylüyorum. Özetle iltica etmeyi unutun. Oturun oturduğunuz yerde. Ya da edin ve kendiniz yaşayarak tecrübe edin 🙂

Biraz uzadı yazdıklarım ama içimden geldi ve yazmak istedim. Hem düşüncelerimi, hem kişisel tecrübelerimi, hem de çevremdeki tecrübeleri aktarmak istedim. Ben son 10 yıldır savaştım gitmek için. Ama olmadı, olmuyor, olacak mı bir gün bilinmez. Herşeye rağmen içimiz kan ağlasa da arada bir gülümseyelim arkadaşlar. Evet çok zor bazı gerçekleri kabullenmek ama en azından green card kazanamayan arkadaşlara bir motivasyon olması açısından yazıyorum. Sebebsiz de olsa arada bir gülümsemeyi unutmayın 🙂

Gidebilenler evet çok şanslı. Yolları açık olsun. İşleri güçleri rast gitsin ve iyi insanlarla karşılaşsınlar. Umarım bu şansa bu hayalle yaşayan ve çaba gösteren herkes sahip olur.

Son olarak tek ülke Amerika değil. Evet hepimizin hayali ama olmuyorsa başka ülkelere bakmak araştırmak gerek diye düşünüyorum. O da olmuyorsa can sağlığı diyelim.

Tekrardan hayalleri için çabalayan, başarısız olan ve üzülen herkese selamlar 🙂 Yalnız değilsiniz! Bir yerlerde hiç tanımadığınız insanlar da aynı sizin gibi kahroluyor. Bunu bilerek gülümseyin 🙂

• 1 ay çalıştığım sgk kaydı olan işimi yazmam gerekir mi DS260 formuna?

• @blackmamba24 sorularınızı DV2024 Green Card Çekiliş aşamalarında sorun.

• @nypd Güzel yazı, eline sağlık, tek ülke tabiki ABD değil, Avustralya, Kanada, bazı Avrupa ülekeleri olsun, hatta benim gibi Asya, Uzakdoğu'da maceraya bile kalkışılabilir.Amacınız illa ki başka ülke vatandaşlığı ise Uzakdoğu yanlış yer, Singapur hariç hiç bir ülke, uzun süre evlilik yapılsa bile vermiyorlar, göçmen ülkeleri olmadıklarından dolayı öyle bir şans yok.Singapur ise; 2 milyon dolar yatırım yaparsanız, vatandaşlığı veriyor, tabi önemli olan burada ki rakam 2 milyon dolar.2 milyon dolar yatırım yapıp vatandaşlığa başvurmak isteyen, o paranın yarısı ile ABD ve Kanada yatırımcı vizesine başvurup, pek ala daha iyi bir vatandaşlık hakkı kazanabilir.

• @meliskcmn adres kısmını edevlette göründüğü gibi doldurun, adresleri doldurduğunuz şekilde sorun olacağını sanmıyorum, okul için en son mezun olduğunuz okulu yazın, sorularınızı DV2024 Green Card Aşamalarında sorun, yanlışım varsa arkadaşlar düzeltecektir. https://yesilkartforum.com/forum/topic/6410/dv2024-2024-green-card-lotosu-aşamaları

• @doguStone, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Atlantis00
    ilk başvurum. başvurunun ilk günü eşimle evlendiğimiz gün.
    2 başvuruyuda kedilerimizin minnak patileriyle bastık.
    tüm totemler yapıldı .
    Ve Akşam 9 Gibi Buraya Allahım TEK Attık Yazacağım 🙂

YAZAMADIM 😢

• Herkese merhabalar arkadaşlar iki küçük sorum olacaktı.
    Başvurumu yaptım formumu yolladım kontrol etmek istedgimn bi iki detay var formu tekrardan açmadan nasıl kontrol edebilirim Bi sağlıklı bilgi bulamdim.
    Diğer sorum ise dosya taşıma islemini vizesiz ülkelere tercih edersek oturum almama gerek var mıdır

• ⭐⭐

@mrt-gkce dv2024 aşamaları sayfasında soruları sorunuz. İlk iki iletide sorunuzun cevabı var.

• 2023 de düşük kalmasının sebebi pandemi ve konsolosluk taşınması olabilir mi? Hatta bir sürede kapalı kalmışlardı sanki

• Arkadaşlar ds260 formunu 2. Günden yolladım sonuçlar açıklanınca ama case numberin yüksek olması çok canımı sıkıyor gelecek sene için grupta kurulmayacakmis telegram ,acaba 24k numaralar seneye hayal mi

• Yasaklı

Merhaba dostlar. 2024 DV lotary talihlilerindenim. Mülakat sırası gelene kadar türkiyede gidebileceğim iyi DİL OKULU olarak nereyi önerirsiniz? Aslında amerikada da belgesi geçerli bir eğitim olsa çok iyi olur. Gittiğimde Toffle sınavına da girmek istiyorum oraya hazırlayan bir okul olsun. Amerikan Cultur a bakındım biraz. Sizin önerileriniz neler?

• Merhaba arkadaşlar, Litvanya'dan başvuru yaptım. Litvanya'da çalıştığım kurumun Amerika'da da şubeleri var ve onlara Greencardan bahsedip is başvursu yaptım. Eger is teklifi yada kabulu alirsam ve konsoloslua bunu bildirirsem yine de hesabımda yüklü miktarda para göstermem gerekir mi? Teşekkürler

• @Omer-Manas bence bu soru forumda tepki çekebilir 🙂

• Selamlar sizce bu sene en yüksek case number kaç olur? Excel'de 36 bin var gibi gözüküyor.

• ⭐⭐⭐

@Omer-Manas iş teklifiniz olması tabii ki size katkı sağlayacaktır

• @dkanar 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle bu bilgiye ulasabileceksiniz. Tahminimce excel’de yer alan son numaraya yakin olacaktir.

• @Omer-Manas resmi is teklifi elbette yarariniza olur. Bu arada, bazi ABD konsolosluklari sizden hesap dokumu istemiyor.

• @Emre-Kurtulmuş anladım, teşekkürler.
    Konsolosluk belirli bir formatta mı istiyor acaba iş teklifini? Yoksa herhangi bi official job offer formatında olabilir mi?
    Teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |