Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaşlar kendisine green card çıkan erkek arkadaşım ile abd içerisinde evlendim. Ben buraya j1 vizesi ile geldim ve statümü değiştirmek için başvuruda bulundum. Süreç halen devam ediyor. green card için i130 i 130a ve g1145 formlarını doldurduk. Aklıma takılan bir kaç soru var. J1 vizem eylül 25 inde bitmesine rağmen ocak ayına kadar sosyal güvenlik numaram ile çalıştım. Bu durum benim green card başvurusunu nasıl etkiler acaba ve eğer ki statü değişikliğinden red yersem eşimin 2 yıl pre entry si için abd de onunla kalmak zorundayım dolayısıyla kaçak kalmış olacağım. Bu durumlar nasıl sıkıntı yaratır benim için ? Direk red mi yerim acaba green card başvurusundan ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@busra Esinize cekilisten Green Card cikti ve esiniz su an Green Card'li mi? Yoksa sadece cekilisten cikti ve surecinin bitmesini mi bekliyor?

J1 vizenizin 2 yil kurali var mi?

Vizeniz bitmesine ragmen, I-94 sureniz devam ediyor muydu? Eger devam etmiyorsa su an hangi statudesiniz?

Eger su an yasal degilseniz, AOS'yi baslatamamaniz gerekiyor. Sadece ABD vatandaslarinin esleri icin yasal olmayan calisma ve kalma surecleri affediliyor, diger vize turlerinde genelde dosyayi olumsuz etkiliyor.

• @crazycells Green Cardlı birisi ile evlenmek ve Yasal çalışmamak içinde söyledi:

@busra Esinize cekilisten Green Card cikti ve esiniz su an Green Card'li mi? Yoksa sadece cekilisten cikti ve surecinin bitmesini mi bekliyor?

J1 vizenizin 2 yil kurali var mi?

Vizeniz bitmesine ragmen, I-94 sureniz devam ediyor muydu? Eger devam etmiyorsa su an hangi statudesiniz?

Eger su an yasal degilseniz, AOS'yi baslatamamaniz gerekiyor. Sadece ABD vatandaslarinin esleri icin yasal olmayan calisma ve kalma surecleri affediliyor, diger vize turlerinde genelde dosyayi olumsuz etkiliyor.

Merhaba benim 2 yıl kuralım yok. Şuanda halen vizemin j1 den f1 e değişim süreci işliyor. Ocak ayına kadar sosyal güvenlik numaram ile çalıştım. Ne yapmamız lazım acaba ? green card süreci için belgeleri gönderirsek sistemlerinde görünecek mi benim çalıştığım ? Formları doldururken bir bölümde benim çalıştığım yerleri soruyor. O kısımda vizem bittikten sonra çalıştığım yerleri yazmak zorundamıyım ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@busra hala J1 statunuz devam ediyor yani?

Esiniz Green Cardli mi?

Formda yalan bilgi vermenizi kesinlikle tavsiye etmem. Eger kayit disi calistiysaniz sistemde gorunmeyebilir.

• @crazycells Green Cardlı birisi ile evlenmek ve Yasal çalışmamak içinde söyledi:

@busra hala J1 statunuz devam ediyor yani?

Esiniz Green Cardli mi?

Formda yalan bilgi vermenizi kesinlikle tavsiye etmem. Eger kayit disi calistiysaniz sistemde gorunmeyebilir.

eşim green cardlı j1 vizem eylül ayında bitmişti statü değişikliği için başvuru yapmıştım eylül ayında . şuanda i94 üm DS yazıyor. Sosyal güvenlik numaram ile çalıştım bunu forma yazsam çalışma iznim olmadığı için zaten sıkıntı çıkmaz mı ? Ben forma bunu yazmazsam onların bunu görüp göremeyeceğini bilmek istiyorumda

• @crazycells Bir yol gösterebilecekmisinz acaba yapabileceğim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@busra DS2019 formunuz var mi? onun ustunde nasil bir tarih var?

Anladigim kadariyla siz su an yasal statunuzu kaybetmissiniz, o nedenle baska bir statuye ABD icindeyken gecis yapamazsiniz. Yasal statude degilken ABD icinden islerinizi halledemezsiniz.

I-130'u ne zaman doldurup gonderdiniz?

Eger is vereniniz IRS'e SSN'nizi vererek ne kadar vergi odemesi yaptiginizi report etmisse bilebilirler, aksi durumda bilebileceklerini sanmiyorum.

• @crazycells şuanda elimde halen statü başvurumun işlediğine dair belge var . halen case was received diyor. i130 u ve diğer belgeleri cuma günü gönderdik . Ocak ayına kadar çalıştığım yeri eklemedim sisteme. Başvurumu alacaklarmıdır ? Zaten başvuru belgelerini hepsini eşim doldurup gönderdi ve son çalıştığım yeri göstermedi. Bu durumlarda 1 gün bile mi kaçak çalışmak sıkıntı yaratıyor ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@busra Sizin green card belgelerinizin islenmesi 2 yildan fazla surecek. Maalesef Green Cardli esleri icin su an 2 yila yakin bir bekleme zamani var. Fakat bu gocmen vize basvurusunu yapmis olmaniz size ABD'de yasal bir statu saglamaz, o nedenle bu basvuruya guvenerek ABD'de kalmamalisiniz.

Sizin verdiginiz cevaplardan anladigim kadariyla siz su an out-of-status'sunuz, bir statunuz olmadigindan bu statunuzu degistirmeniz de mumkun degil. Eger statunuz bitmeden yani I-94 sureniz dolmadan I-539 file edip statu degisikligi basvurusu yaptiysaniz (Sanirim F1'e degisim yapiyorsunuz, bu basvuruyu statunuz bitmeden bir okulla gorusup, I-20 belgesi alarak mi yaptiniz? ) USCIS'ten cevap gelmesini bekleyebilirsiniz. Ama I-94 sureniz doldugundan basvurunuzun red olmasi buyuk olasilik.

Eger I-94 sureniz dolduktan sonra basvurunuzu yaptiysaniz zaten basvurunuzun red olacagi kesin, o nedenle tavsiyem cok geciktirmeden ulkeyi terkedip ya yeni bir vize ile giris yapmayi denemeniz (ki gocmen vize basvurunuzdan dolayi, yeni bir gocmen olmayan vize alma ihtimaliniz zorlasir) ya da gocmen vize basvurunuzun sonucunu beklemeniz olur.

@busra Sizin green card belgelerinizin islenmesi 2 yildan fazla surecek. Maalesef Green Cardli esleri icin su an 2 yila yakin bir bekleme zamani var. Fakat bu gocmen vize basvurusunu yapmis olmaniz size ABD'de yasal bir statu saglamaz, o nedenle bu basvuruya guvenerek ABD'de kalmamalisiniz.

Sizin verdiginiz cevaplardan anladigim kadariyla siz su an out-of-status'sunuz, bir statunuz olmadigindan bu statunuzu degistirmeniz de mumkun degil. Eger statunuz bitmeden yani I-94 sureniz dolmadan I-539 file edip statu degisikligi basvurusu yaptiysaniz (Sanirim F1'e degisim yapiyorsunuz, bu basvuruyu statunuz bitmeden bir okulla gorusup, I-20 belgesi alarak mi yaptiniz? ) USCIS'ten cevap gelmesini bekleyebilirsiniz. Ama I-94 sureniz doldugundan basvurunuzun red olmasi buyuk olasilik.

Eger I-94 sureniz dolduktan sonra basvurunuzu yaptiysaniz zaten basvurunuzun red olacagi kesin, o nedenle tavsiyem cok geciktirmeden ulkeyi terkedip ya yeni bir vize ile giris yapmayi denemeniz (ki gocmen vize basvurunuzdan dolayi, yeni bir gocmen olmayan vize alma ihtimaliniz zorlasir) ya da gocmen vize basvurunuzun sonucunu beklemeniz olur.

i94 suresi dolmadan ben basvuruyu yapmistim. Sorun degil red yersem cikarim zaten ban yiyecek seviyeye gelmeden. Sanirim ban yememek icin 6 aydan once cikmamiz lazim . Ancak halen calismis olmamin sikinti yaratip yaratmayacagini bilmek istiyorum. Sirf bir kac ay fazla calistim diye uscisin esimin benim adima yaptigi green card basvurusunu red etme ihtimali nedir acaba ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@busra Buna dosyanizi inceleyen gorevli karar verecek. Genel olarak ABD vatandaslarinin esleri icin bu tur konular sorun olmuyor, ama Green Card'lilarin esleri icin ne tur bir karar verirler emin degilim.

Fakat benim size tavsiyem, formlarda yalan bilgi vermemeniz yonunde.

Ayrica bu 2 yil sure icerisinde esiniz vatandas olursa, o durumda bu tur ayrintilar sorun olmayacaktir.

• @crazycells uscis in sistemin de benim çalıştığım gözükecek mi ve i130a da ben çalışma bilgilerim hakkında şuan çalışmıyorum dedim, ayrıldım çünkü geçen hafta, ikinci çalışma bölümünde ise yazın çalıştığım yerlerden birisini yazmıştım

• @crazycells ve benim herhangi bir vizem olmadığı için eşimin i130 ve diğer belgeleri göndermesinde sıkıntı yaşarmıyız ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@busra hayir, calistiginizi goremezler. IRS verilerine erisemezler; ama sizden vergi bildirim dokumanlarinizi isteyebilirler. Kayitdisi calistiysaniz, is yerine SSN saglamazsaniz bu bilgilere ulasamazlar.

Zaten esinizin basvuruyu yapmasi lazim, kendi sponsorunuz oldugundan formlari kendi doldurup gondermeli...

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!

• @crazycells ali bey iş yerine sosyal güvenlik numarası verildi, i130 formunda bu iş yeri yazılmaz ise sonradan ortaya çıkma ihtimali nedir acaba? Haftada 14 saat çalışıldı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 IRS'e bildireceginiz W2 / 1099 gibi formlar olursa ve USCIS bu tur formlari saglamanizi isterse ortaya cikar kanimca.

Ama genel olarak, formlarda yanlis bilgi vermek, illegal calismaktan daha buyuk bir sorun 🙂 bilginize.

• @crazycells anladım, peki formda yazacağım 15 gün fazla çalışma problem yaratır mı benim için?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 maalesef bu sorunun cevabini net olarak bilmiyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |