DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @bonjour yenisini en güncelini alıp götürmek doğrusu

• 30 kasim da interview de eksik olan divorce certificate orjinalini isteyip,pasaportumu geri verip mail yoluyla ds5535 formu doldurmam istendi,doldurdum. Certificate konsolosa yollayip ds5535 i mail yoluyla yolladim. 5 gun sonra yolladigim orjinal belge muhtemelen gorulup onaylandiktan sonra geri gonderildi. Ds5535 sorusturmasida 1 hafta sonra sona ermis. Bugun konsolosluktan sureciniz sona erdi pasaportunuzu ve bikac kagidi postalamam istendi ve yolladim sabahtan. Bakalim neler olucak.

• @bonjour Tabiki mülakat tarihi belli olunca e-devletten yenisini almalıyız,vukaatlı nüfus kayıt örneği,arşivli adli sicil kaydı da aynı şekilde,askerlik terhis belgesini de almayı unutmayın arkdaşlar,eğer terhis belgeniz yoksa onu da E-devletten temin edebilirsiniz.

Mülakat günü alırsak eğer........

• @turgut-yildiz Konsolusluk çalışıyor demek ki,o zaman neden kimseye mülakat günü verilmi aralık ayı içinde?..!

umarım yakın zamanda vizenizi ve pasaportunuzu alırsınız...

• @bulls tesekkur ederim. Ayni sekilde iyi dileklerim seninle. 2 sene 10 aydir hala devam ederim surecim boyunca senin sordugun soru gibi enterasanliklarla cok karsilastim. Umarin seninde benimde islerim hizla tamamlanir.

• @turgut-yildiz Divorce certificate in aslını gidip aile mahkemesinden mi talep ettiniz? Yani benim elimde mahkemeden alınmış ama kopya hali var da emin olamadım aslı tam olarak ne demek

• @hulyaek evet mahkemeden alinmis olan (soguk damgali),interview de kopyasini kabul etmeyip aslini istediler ve haliyle administrative process e soktu.

• @hulyaek Merhaba, siz kendiniz için eski boşanma ilamını çıkartmak isterseniz bağlı bulunduğunuz (davanızın görüldüğü ) aile mahkemesinin arşiv bölümüne gidin,onlar size aslı gibidir formatında boşanma ilamını veriyorlar.

Bende zamanında öyle yapmıştım,aile mahkemesinin arşiv bölümüne gidip eski boşanma ilamını istedim,onlarda bulunan asıl evrağı size fotokopi çekmeniz için size veriyorlar,daha sonra bir ücret yatırıyorsunuz ve tekrar arşiv bölümüne geri gidiyorsunuz,aslı gibidir kaşesini vuruyorlar ve size veriyorlar.

• @turgut-yildiz sizin eski boşanma ilamının orjinalini mi istediler,eşinizin yani petitioner'e ait boşanma ilamını mı ?

• @bulls Bana ait olan degil , petitoner olan esime ait olan divorce certificate in orjinal olanini talep ettiler interview'de. Kopya olani sunmama ragmem kabul edilmeyip orjinalini gondermem istendi.

• @bulls @turgut-yildiz çok teşekkürler 🙏

• @turgut-yildiz Tamam o zaman doğru anlamışım 👍🏻

• @bulls daha önce yazmıştım ama doğru olup olmadığını aralık bitince göreceğiz, twitter ve face'de eşimle birlikte konuştuğumuz,göçmenlik işleri ile uğraşan bazı hesaplar vardı, soru-cevap yaparken aralık ayında kimseye görüşme verilmeyeceğini söyledi.(sanırım şu ana kadar verilmedi) ocakta da önceliği sadece US vatandaşları ve eşlerine vereceklermiş. çok saygıdeğer Trump öyle istemiş. bakalım ne olacağını göreceğiz.

• @enrique Sanırım haklısınız,zaten aralık ayının bitmesine sayılı gün kaldı zaten.

Ocak ayı için yani yıl için bekleyeceğiz..koskoca aralık ayında bir tane bile mülakat verilmemesi tuhaf...! Diğer ülkelerde konsolosluk çalışıyor ve mülakat veriyorlar fakat mayıs ayında DQ maili almış kişilerin mülakatı veriliyor..
    Bizim konsolosluk aralık ayı başında noel tatiline başlamış anlaşılan...

• @bulls aralıkta mayıs ayında DQ alanlara mülakat veriliyor ise bu DQ aldıktan 7 ay sonra mülakata girmek demektir. Yanılıyormuyum? Ama bu diğer ülkelerde böyle diyorsun.

• @bonjour Evet doğru,biz bu konuda şanslı ülkeler arasındayız aslında,bazı ülkelerde ki amerikan konsolosluğu salgın nedeniyle açılmadı uzun süre,yaz aylarında DQ maili almış kişiler yeni yeni mülakat günü alıp mülakata katılıyorlar,bizim konsolosluk da bir süre kapalı kaldı fakat daha sonra hızlıca herkese mülakat günü verildi. Fakat bunu etkileyen bir faktör var o da göçmenlik başvurusu yapan (eş vizesi) kişi sayısı...örneğin benim en sık gördüğüm ülke pakistan ,pakistanda ki insanlar hala mülakat günü bekliyor ya da bu sıralar alıyor...öteki ülke filipinler..ben iki aydır mülakat günü bekliyorum dediğimde bana kızıyorlar haklı olarak,çünkü mayıs ayında haziran ayından bugüne mülakat günü bekliyorlar...
    Dediğim gibi bunu atkileyen faktör başvuru sayısı aslında,türkiye de yılda kaç kişi eş vizesine başvuru yapıyor,? diğer ülkelerden kaç kişi..?
    Bu duruma birde pandeminin ülkeleri nasıl etkilediğini de eklemek gerekir.

• Benim bir tanıdığım 23 aralıkta mülakata girdi kasım için verdikleri tarihte koronavirüse yakalandığı için mülakatı aralığa ertelemişlerdi. Acaba randevu verirken ilk başvuru tarihimizi dikkate alıyorlar mı? Çünkü biz Uscis ten çok geç onay aldık (18 ay)

• @dnzbb Merhaba, 23 aralıkda mülakata giren tanıdığınız kişinin extra durumu varmış,konsolosluk bu riski tabiki almayıp mülakat tarihini aralık ayına ertelemiş,genel anlamda aralık ayı içinde kimseye mülakat günü verilmemiş..

18 ay gerçekten onay için uzun bir süreç, NVC 'ye hızlandırma talebinde bulundunuz mu?
    zaten 18 ay uscis süreci için beklemişsiniz,sizin yerinizde olsaydım hızlandırma talebinde bulunurdum ve 18 ay sadece uscis onayı için beklediğimi belirtirdim..
    Bence deneyin bir kaybınız olmuyor,fakat hızlandırma talebinizi incelemeleri bile yaklaşık 3-4 haftayı bulur..

• @bulls ds 260 formunu ve diğer dökümanları 2 gün önce yükledik 1 hafta geçtikten sonra hızlandırma talebinde bulunmayı düşünüyoruz. Mart 2019 da dosyamızı almışlardı 30 eylül 2020 de uscis onayladı ancak dosyanın nvcye geçmesi bile 45 gün sürdü. Arayıp söylemesek dosyamız hala bekliyo olabilirdi ki sorunu uscis değil nvc çözdü Gerçekten ellerinden gelen her şeyi süreci uzatmak için kullanıyorlar

• @dnzbb USCİS ile ilgili bizde sorun yaşamıştık,dosyamızın potomac center da olduğunu düşünerken dosyamızı nebreska center'a transfer ettiklerini telefonla aradığımızda öğrenmiştik,bu konuda bize herhangi bir bilgilendirme de yapılmamıştı,uscis hesabımızda da bu konuda bilgi yoktu..
    Dosyamızın -outside normal processing time- da olduğunu öğrenince de e-request 'de bulunduk,iki defa,ancak o zaman dosyamızı incelediler ve onayladılar..toplam süreç 10 ay sürmüştü..
    Aslında geçtiğimiz mart ayından bu zamana kadar çok fazla yoğunlukda yaşamıyorlar sadece amerikan vatandaşlarının eş ve aile üyelerinin dosyalarına baktılar,yine de aynı sorunları yaşayan bir çok kişi oldu malesef..
    DQ olduğunuza dair e-maili almadan hızlandırma talebinizi incelerler mi bilemiyorum,belki de önce evraklarınızın onaylanmasını beklemelisiniz gibi bir cevap alabilirsiniz.Ancak sizin süreciniz oldukca uzamış,yani uzatmışlar..

Benzer Başlıklar

• 1478
  • 8
  • 57
  • 9
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

41.5k
Kullanıcı

4.4k
Konu

429.4k

| | | |