Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gucarslan Bilgiler için teşekkür ederim , düşündüğüm gibi olmuş. Kişisel eşya olarak gelmesi en uygun yöntem olarak gözüküyor.
    Yanında geleceği kişi de 1 tane bilgisayar getirse yeterli olur bana.

Telefon işi sıkıntı ona giremiyorum maalesef.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

4458 Sayılı Gümrük Kanununda Güncelleme

15 mart 2022 tarihindeki cumhurbaşkanı kararıyla, 4458 sayılı gümrük kanunundaki ilgili maddelerde önemli değişikliklere gidildi.
    bu değişikliklerle birlikte özellikle yolcu beraberinde gelen ürünlerin vergilendirilmesi kuralı (5. madde) yurtdışından gelecek arkadaşlar için önemli görünüyor.

1. Avrupa Birliği bölgesinden 150 Euro altındaki bireysel alışverişlere yüzde 18 vergi ödenecek.

2. Başta Çin olmak üzere diğer ülkelerden bireysel olarak yine 150 Euro altındaki tüm alışverişlerde yüzde 30 veri ödenecek.

3. Avrupa Birliği bölgesinden 150 Euro altındaki şirket alışverişleri 22 Euro'nun altındaysa vergi ödenecek.

4. Yurtdışına çıkıp, Türkiye'ye geri dönüşte yanlarında getirdikleri ve "hediyelik"ten fazla olan eşyalar da aynı vergilere tabi olacak.
      (ilk 4 maddedeki 150 Euro'luk sınır, önceki uygulamada bin 500 euro olarak uygulanıyordu)

5. Değeri 1,500 Euro'yu geçmemek üzere yolcu beraberinde gelen sigara, alkollü içki, kozmetik, gıda ürünlerin dışında kalan ve değeri 430 Euro, 15 yaşından küçükler için ise 150 Euro'nun üzerinde olan eşya üzerinden belirlenen maktu vergiler alınacak.

6. İnternetten parfüm, havyar, kürk, elektronik cihaz gibi ÖTV 4 sayılı listede yer alıyorsa ilave yüzde 20 vergi alınacak.

7. İlaç alımında vergi sınırı bin 500 euro olacak.

resmi gazete linki;
    20220315-1-1.pdf

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gucarslan guncelleme icin tesekkurler 👍

• Arkadaslar Merhaba amerikadan turkiyeye 10-15 er tane olacak sekilde parfum ve krem goturmek istiyorum tabi ki satmak amacli devil buldugum en uygun ve guzel hediye oldugu ve sirada hediye bekleyen cok oldugu icin. 2023 te gidecegim ama simdi Indirim donemiyken almayi dusunuyorum. Fakat almadan once limitimi bilmek istiyorum. Paylasilan bildiride 600ml gecmeyecek parfum diyor bu da 6 tane Yapar ama oteki kisimda da 430 avroyu gecmeyen diyor bu kadar sayiya ragmen bu parfum ve kremlerin fiyati 300$ civarinda tutuyor. Ayrica ek boyle kendi makyaj urunlerim gibi paketsiz olarak bir kac makyaj urunu de almak istiyorum yanima. Tabi ki hepsi hediyeler. Bunlari 2 buyuk valize paylastirarak sokabilir miyim ? Veya kendime 8er tane alip 4 4 buyuk valizlere paylastirip kalani sonradan gelen esimin valizine mi koymak lazim? Nasil yapsam gumrukte kaptirmam? Veya amerikadan gelen turklerin cantalarina cok bakiliyor mu veya asagi verilen valizleri cok inceleyip x rayde parfumu gorebiliyorlar mi ? Veya daha turkiyeye gelmeden amerikada kapidan gecirmezler mi nasil olur ? New York- ist
    Simdiden cevaplariniz icin tesekkur ederim

• 2000 yilindan itibaren 5 defa turkiyeye gittik,karasorden valizlerimizi alip yuruyup gittik kimse bir sey sormadi.

• ⭐⭐⭐

Arkadaşlar havalimanında 11 yıl çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki hakkınızda bir ihbar yok ise ( geldiğiniz ülke bazen ihbar edebiliyor) genelde gümrükçünün o anki keyfine yada bugün ki gibi acil duruma geçmeleri sebebiyle herkesi aramaları şansına bağlı bu durum. Özellikle Türkmenistan Özbekistan Kıbrıs uçakları indiğinde teyakkuza geçerler bunlar yanlarında çok yüklü miktarda içki ve sigara getirdikleri için. Elektronik ürünlerde aynı tür veya marka dan yanınızda kutusunda bile olaa 2 den fazla yoksa genelde işlem yapmıyorlr kutusundan çıkartırsanız kimse ses çıkarmaz çünkü giderken yanınızda mıydı değilmiydi bilmediklerinden yeni alındığını iddaa edemezler uğraşmazlarda bununla zaten. Aralarda bende gümrük e çeviri yapmaya gidiyordum (sivil biri olmak zorunda ve çevirmej beklemek istemediklerinden mağazadan bizi çağırıyorlar genelde) bir kere teknolojik aletten dolayı birini almışlardı yanlış olmasın 6 tane mac pc 7-8 tane apple tablet 5-6 tane apple cep telefonu bir sürü de ekran kartı vardı yanında bunu nasıl tespit ettiklerini sordum cümlenin başında dediğim gibi arkadaş rus muş amerikadan rusyaya gitmiş ülkeye girememiş bu kadar mal ile türkiye ye gelip kız arkadaşıyla bir arkadaşını daha türkiye ye çağırmış plan 3 kişiyle rusyaya geri dönmek ancak rus gümrük ü bizimkilerü uyarıyor ve hepsine el konuluyor.

• @sir-altan tesekkur ederim umarim benim valizlerime de asla bakilmaz asla sorun olmaz

• @tolgasatir cok tesekkur ederim. bahsettiginiz gibi seyler olmayacak yalnizca asiri sayida hediye. Herhalde cok takilmazlar. Benim merak ettigim parfum xray cihazinda gorunuyor mu ? cunku ben 10 dolara alacagim ama turkiyede 2000 lira falan. satacagimi dusunsunler istemem el koyulup da elim bos gideyim istemem 😞

• @mazk2104, içinde söyledi: Türkiye'ye girerken uygulanan gümrük kuralları

Arkadaslar Merhaba amerikadan turkiyeye 10-15 er tane olacak sekilde parfum ve krem goturmek istiyorum tabi ki satmak amacli devil buldugum en uygun ve guzel hediye oldugu ve sirada hediye bekleyen cok oldugu icin. 2023 te gidecegim ama simdi Indirim donemiyken almayi dusunuyorum. Fakat almadan once limitimi bilmek istiyorum. Paylasilan bildiride 600ml gecmeyecek parfum diyor bu da 6 tane Yapar ama oteki kisimda da 430 avroyu gecmeyen diyor bu kadar sayiya ragmen bu parfum ve kremlerin fiyati 300$ civarinda tutuyor. Ayrica ek boyle kendi makyaj urunlerim gibi paketsiz olarak bir kac makyaj urunu de almak istiyorum yanima. Tabi ki hepsi hediyeler. Bunlari 2 buyuk valize paylastirarak sokabilir miyim ? Veya kendime 8er tane alip 4 4 buyuk valizlere paylastirip kalani sonradan gelen esimin valizine mi koymak lazim? Nasil yapsam gumrukte kaptirmam? Veya amerikadan gelen turklerin cantalarina cok bakiliyor mu veya asagi verilen valizleri cok inceleyip x rayde parfumu gorebiliyorlar mi ? Veya daha turkiyeye gelmeden amerikada kapidan gecirmezler mi nasil olur ? New York- ist

Amerika’da bakmazlar. Türkiye’de rastgele kontrole denk gelirseniz el koyabilirler. Denk gelmeme ihtimaliniz daha yüksek. Bizde hediye olarak body mist tarzı ürünler götürüyoruz hep 8-9 adet. Aramaya denk gelmedik hiç.

• ⭐⭐⭐

@mazk2104, içinde söyledi: Türkiye'ye girerken uygulanan gümrük kuralları

@tolgasatir cok tesekkur ederim. bahsettiginiz gibi seyler olmayacak yalnizca asiri sayida hediye. Herhalde cok takilmazlar. Benim merak ettigim parfum xray cihazinda gorunuyor mu ? cunku ben 10 dolara alacagim ama turkiyede 2000 lira falan. satacagimi dusunsunler istemem el koyulup da elim bos gideyim istemem 😞

ne kadar çok ? Türkiye ye yasal olarak 600 ML de parfüm sokabiliyorsunuz fazlasının nerden alındığının önemi yoktur, bundan fazlası ticarete girer bunu da anlatamazsınız.

• ⭐⭐⭐

@Ryback, içinde söyledi: Türkiye'ye girerken uygulanan gümrük kuralları

Arkadaslar Merhaba amerikadan turkiyeye 10-15 er tane olacak sekilde parfum ve krem goturmek istiyorum tabi ki satmak amacli devil buldugum en uygun ve guzel hediye oldugu ve sirada hediye bekleyen cok oldugu icin. 2023 te gidecegim ama simdi Indirim donemiyken almayi dusunuyorum. Fakat almadan once limitimi bilmek istiyorum. Paylasilan bildiride 600ml gecmeyecek parfum diyor bu da 6 tane Yapar ama oteki kisimda da 430 avroyu gecmeyen diyor bu kadar sayiya ragmen bu parfum ve kremlerin fiyati 300$ civarinda tutuyor. Ayrica ek boyle kendi makyaj urunlerim gibi paketsiz olarak bir kac makyaj urunu de almak istiyorum yanima. Tabi ki hepsi hediyeler. Bunlari 2 buyuk valize paylastirarak sokabilir miyim ? Veya kendime 8er tane alip 4 4 buyuk valizlere paylastirip kalani sonradan gelen esimin valizine mi koymak lazim? Nasil yapsam gumrukte kaptirmam? Veya amerikadan gelen turklerin cantalarina cok bakiliyor mu veya asagi verilen valizleri cok inceleyip x rayde parfumu gorebiliyorlar mi ? Veya daha turkiyeye gelmeden amerikada kapidan gecirmezler mi nasil olur ? New York- ist

Amerika’da bakmazlar. Türkiye’de rastgele kontrole denk gelirseniz el koyabilirler. Denk gelmeme ihtimaliniz daha yüksek. Bizde hediye olarak body mist tarzı ürünler götürüyoruz hep 8-9 adet. Aramaya denk gelmedik hiç.

sizin ki muhtemelen olarka 600 ML ve 5 adet krem vs şeyler getirebiliyorsunuz siz muhtemeeln zaten sorun yaşamazdınız, arkadaş 1 bavula yakın hediyeden bahsediyor 🙂

• @Ryback Ben de iste krem parfum 10-15 adet artik kim ne bekliyorsa oyle sokmayi dusunuyordum:) umarim Ben de hicbir aramaya denk gelmem

• @tolgasatir Evet onu okudum ama bir yandan da diyor ki hediye degeri 430 avroyu gecmemeli ki gecmiyor da sayisina ragmen. Dogru soyluyorsunuz derdimi anlatamam ama 600 ml kisiti cok yetersiz ne yazik ki. Niye satmaklaugrasayim tatile geldigim yerde yani…

• @tolgasatir Evet siz 600 mo gectiniz mi? Ben yaklasik 1500ml parfum ve 10 kadar kremden bahsediyorum 😞

• ⭐⭐⭐

@tolgasatir Evet onu okudum ama bir yandan da diyor ki hediye degeri 430 avroyu gecmemeli ki gecmiyor da sayisina ragmen. Dogru soyluyorsunuz derdimi anlatamam ama 600 ml kisiti cok yetersiz ne yazik ki. Niye satmaklaugrasayim tatile geldigim yerde yani…

adeti aştığınız durumlarda değeri önemsiz kalıyor malesef 🙂 gümrükçüler o kadar çok örnek görüyorlar ki inanın ikna edemezsiniz 🙂 tabi çevirmemeleri de muhtemel ama bu ihtimali bilerek gitmenizde fayda var.

• ⭐⭐⭐

@tolgasatir Evet siz 600 mo gectiniz mi? Ben yaklasik 1500ml parfum ve 10 kadar kremden bahsediyorum 😞

yok ben geçmedim ben çalışan olarak havalimanında Duty free de de çalıştım ondan dolayı limitleri ezberden bilirim 🙂

• @tolgasatir anladim bilgilendirme icin cok tesekkur ederim. Bir risk alacagim demek ki bakalim ne olacak 🙂

• arkadaşlar yarın Boston - İst- Antalya aktarmalı uçuşumuz var eşimle gideceğiz 6 adet telefon yanımızda var sizce sıkıntı olur mu? gümrük geçişini sanırsam Antalya da şehre girerken yapıyorum ve oyumu Antalya da kullanmam gerekiyor istanbul da değil demi? eğer olurda telefonlara el konursa telefonları ülkeden çıkarken geri alabiliyorum diye okudum daha önce başına gelen oldu mu?
    fikirlerini paylaşacak kişilere çok teşekkürler

Benzer Başlıklar

• 6
  • 105
  • 1
  • 190
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.0k

| | | |