Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

• Merhabalar,
    Bu sene gelirimiz arttigi icin marketplaceden cok fazla indirim alamadik ve disardan yaptirmaya yoneldik. Normalde hic doktora giden insanlar degiliz. Amac sadece acil durumda ER a gitmek durumunda kalirsak vs icin istiyoruz. Su an elimde 2 fiyat var. Indirimli marketplace ve ozel sigorta. Ikisininde premium u ayni tutarda. Marketplace bronze sigortalardan. Ise yaramasi icin benim baslarda 6 7k odeme yapmam gerekiyor. Diger sigortada sigortacinin bahsettigine gore deductable var ama deductable baska bir klozla karsilaniyor vs derken benim hic odeme yapmam gerekmiyormus. ve cok daha genic bir doktor agi var.

Soruma gelince sizlerin tecrubeleri nasil? Ozel sigortalar dahami hesapli oluyor veya nelere dikkat etmeli? Su su durumda marketplace, su su durumda ozel diye ayirabilirmiyiz ?

Daha detay bilgi icin, Ozel sigorta bilgileri asagidaki gibi.
    Normal kapsam Secure Advantage dedikleri. Ama kritik bir durumda Medguard devreye girip normal kapsamin deductabliini karsiliyormus. Normal basit muaynelerdede %50 odeme varmis. Bu dediklerimin cogunuda burda yazili goremiyoruz oda ayri bir soru isareti yaratiyor.

SecureAdvantage
    The SecureAdvantage Specified Disease/Sickness and Accident PPO Plans ensure you secure the right level of protection for you
    and your family to prepare for life’s unpredictable moments. These plans use the nationwide UnitedHealthcare Choice Plus
    Network and provide flexible options that allow you to choose the most appropriate deductible and coinsurance combination
    that meets your needs and budget for sickness and accident coverage.
    Coverage Selected:
    Primary Insured
    Spouse
    Child 1
    Child 2
    Coinsurance: PPO 60%/40%
    Specified Disease/Sickness Deductible: $10,000.00
    Accident Deductible: $5,000.00
    Calendar Year Maximum: Unlimited with an Unlimited Lifetime | Organ Trans Max Per Insured

MedGuard - Lump Sum Benefit Critical Illness Insurance
    The MedGuard Plan provides lump sum benefit payments to the insured to help offset any out of pocket healthcare expenses or
    other household expenses if a covered critical health incident occurs in the future. Additionally, even if a covered critical health
    incident does not occur, 100% of the Plan’s benefit amount is paid to the named beneficiary upon the insured’s death. This
    unique and valuable MedGuard coverage is achieved by combining the Plan’s 5-year renewable term life benefit payable to the
    named beneficiary with a stated percentage of the Plan’s life benefit paid in lump sum to the insured for covered critical illnesses,
    injuries and surgeries. Thelife benefit is reduced by theamount of lump sum benefits paid.
    Primary's Benefit: $16,535.00
    Spouse's Benefit: $16,535.00
    Child 1's Benefit: $5,000.00
    Child 2's Benefit: $5,000.00
    SecureAdvantage Health & Wellness
    The SecureAdvantage Health & Wellness PPO Plans providefirst dollar fixed indemnity benefit payments for wellness and
    health screening services without having to satisfy a calendar year deductible. These plans utilize the
    nationwide UnitedHealthcare Choice Plus Network.
    Coverage Selected:
    Primary Insured: Plan 1
    Spouse: Plan 1
    Child 1: Plan 1
    Child 2: Plan 1

• @wanti cok cetrefilli bunlar yahu, mulakat ve vizeyi alipta gelebilirsek yeni bir mucadele baslayacak.

• @ayvalik10 Neredeyse 2 yıldır burdayım ama bu sağlık sigortası işini anlayamadım. Eşimin benim ve 3 yaşındaki çocuğumuzun sağlık sigortası teklifi en düşük ödeme 1.000$ çıkıyor. Youtube'de video çeken bir kaç kişiyi izliyorum diş ve ilaç da dahil olmak üzere tüm sigorta pirimleri devlet tarafından karşılanıyor. Biz mi çok kazanıyoruz diyorum değil. Acaba bu video çekenler mi hiç kazanmıyor diyorum ama videolara bakınca gayet iyi kazandığını gösteren tipler. Sanırım biz bir yanlış yapıyoruz.

• @kartalveat çok teşekkür ederim. Evet düzgün açıklayamamışım maalesef, sigorta işlemleri tamamen hastane ziyaretinden sonra oldu. Öncesinde hiçbir girişimim(maalesef) yoktu. İlk hastane ziyaretimi medicaid karşıladı. İkincisini ise sigortam karşıladı. Sigorta tam iki ziyaretin arasında bir tarihte aktif olduğu için öncesini karşılamıyordu, medicaid devreye girdi, sonrasını poliçem karşıladı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hakan-altun hangi eyalettesiniz. Video çeken kişiler sizinle aynı eyalette değildir ozaman.

• @hakan-altun kimseyi zan altinda birakmayayim ama kazanip gostermemek de baska bir opsiyon olabilir. uc asagi bes yukari ne kadar gelire ne kadar yardim oldugu belli.

• Merhabalar,

New York'a geleli 1 ay oluyor, benim de endisem saglik sigortasi meselesi...Kisaca durumumdan bahsedeyim; ben bu sene bir takim kurslara katilirim, ona gore kendime yon verir sonra calisirim diye plan yapmistim.. dolayisiyla 2024'te cok buyuk olasilik calismayacagim ve birikimimden harcayagim. Greencard'im henuz gelmedi, Ssn numarami biliyorum.. Bir de sistemdeki adresimde ikamet etmiyorum tabii, Ds-260 sorunsali...Bugun epey okudum burayi, ny.healthcare sitesine girdim ve hesaplattim..
    Individual olarak 630 Usd aylik odeme cikiyor...medicaid'e eligible degilim anladigim zaten ona da baktim..Income olarak Turkiye icin calisacagim halen, onu mu yazmaliyim, oyle birsey de istemedi.. Direk herseyi girdim birkac secenek cikti sigorta sirketlerinin, odeme de bu cikti...Ne yapmaliyim gercekten bilemedim, en azindan basit bir sigortam olsaydi iyi olurdu..Oneriniz olursa cok sevinirim, simdiden tesekkurler..

• @banu-karanfil umarım tecrübeli forum üyeleri mutlaka yazar.. Amerika'da sigortasız olmak insanı geriyor ya.. Bütçe - gelir - gider dengesizlik sorunsalı var ise mutlaka sigorta olmazsa olmaz görünüyor Amerika'da.. Allah korusun hastane vb. işler burada ciddi bir masraf sanırım.. Bu arada özellikle "Acil Servisten" uzak durmak gerekiyor diye okumuştum.. Neyse umarım tecrübeli arkadaşlar yazarlar ve bizde öğreniriz... Saygılarımla...

• Merhaba herkese, forumda Amerika'da yaşayan, Amerika'daki Sigorta konuları ile ilgili Profesyonel danışmanlık yada hizmet alabileceğimiz, Sigorta acentesinde ve/veya her hangi bir sigorta broker'lık firmasında çalışan Türk birisi var mı? var ise bilgi verir misiniz. Çok teşekkürler , Saygılarımla...

• ⭐⭐

@banu-karanfil healthcare.gov adresinden uygun fiyatlara sağlık sigortası alabilirsiniz. Bronz bir plan seçerseniz çok az veya hiç prim ödemezsiniz. Ancak şartlarını iyi okuyun ve anlayın, kendinize uygun bir plan seçin. 16 Ocak'a kadar Open Enrollment var, süreyi kaçırmayın, bir an önce halledin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Redbeard Türkiyede ki gibi bir kişi izmirden - urfaya - karsa kadar heryere sigorta yapamazlar. Ondan dolayı hangi bölge de iseniz size ona göre kişileri yazabilirim.

• @ayvalik10 Abi sağol geri dönüş için. Şuan da "New Orleans" tayım. 6 ay sonra da "Charleston" tarafına taşınma durumumuz var. Benim kendim ile ilgili değil de, babam ile ilgili bir konuda yardım almam gerekiyor. Aslında spesifik olarak konu "Medicaid" ile ilgili. Bir başvuru yaptı ancak red aldı. Dolayısıyla bundan sonraki aşamalar da ne yapabiliriz diye profesyonel bir danışman arıyorum onun için.. En azından süreci daha doğru yönetir diye düşünüyorum. Tekrar teşekkürler..

Not: Sonuçta 6 aylık bir süre olduğu için, yardımı "New Orleans" için düşünebilirsin. Tşk.
    Saygılarımla...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Redbeard aşağıya 3 tane numara veriyorum. New orleans tarafına bakan hangisi var ise sana yardımcı olurlar eğer yoksa da sana yardımcı olabilmesi için arkadaşları vardır.

ilker yıldız 949-387-3242

yaşar şenlik (312) 600-5723

alper behar (561) 510-1442

• Merhaba,
    Ben Amerikan vatandasiyim, esim green kartli. oglum 9 yasinda amerikan vatandasi. Ben 20+ suredir NYC de yasiyorum. Surekli Medicaid li olmayi tercih ettim ve halen madicaid liyim.
    Texas a gecmeyi dusunuyorum. Texas Medicaid, Health insurance konularinda bilgim yok, aileme dogru saglik sigortasi tercihi yapmak istiyorum.

Medicaid ile Bu bronze plan,silver plan denilen, sanirim Marketplace den alinan health insurance larin arasindaki saglik kalitesi yonunden farklari nelerdir (Texas icin)?
    Bu health insurance lar medicaid backed , destekli planlar degilmi?

Gordugum kadari ile forumda bayagi Texasli var, fikirlerinizi almak acisindan,
    Texas da saglik sigortaniza gore ( medicaid veya health insurance ) farkli muamele varmi? Medicaid yada Health insurance lar butun hastanelerde/doktorlarda yada discilerde geciyormu? Hangi saglik sigortasi iyi? Medicaid li olupta bunu kabul etmeyen hastane/doktorlar varmi/cokmu? Disi odemeyen saglik sigortasi varmi?

Texas da alinan saglik sigortasi, amerikanin genelini kapsiyormu, kapsayan bir sigorta varmi? Ornegin; Texas dasindir, Blue cross sigortan vardir, bu sigorta Wyoming de geciyormu gibi?

healthcare.gov da Federal poverty levels are used to determine your eligibility for certain programs and benefits, including savings on Marketplace health insurance, and Medicaid and CHIP coverage. diyor. 3 kisilik aile icin bu rakam $24,860.(2023)
    Bu rakam IRS formu 1040 de line 11 de bulunan adjusted gross income mi?
    Cunku Social security Administration Self employed income lilar icin Schedule SE deki net income i ciddiye aliyor.

• @ayvalik10 Abi çok teşekkür ederim. Ben iletişim bilgilerini babam ile paylaşacağım, artık gerisi onda.. Tekrar sağol saygılarımla..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasanmakinaci, içinde söyledi: Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

Merhaba,
    Ben Amerikan vatandasiyim, esim green kartli. oglum 9 yasinda amerikan vatandasi. Ben 20+ suredir NYC de yasiyorum. Surekli Medicaid li olmayi tercih ettim ve halen madicaid liyim.
    Texas a gecmeyi dusunuyorum. Texas Medicaid, Health insurance konularinda bilgim yok, aileme dogru saglik sigortasi tercihi yapmak istiyorum.

Medicaid ile Bu bronze plan,silver plan denilen, sanirim Marketplace den alinan health insurance larin arasindaki saglik kalitesi yonunden farklari nelerdir (Texas icin)?
    Bu health insurance lar medicaid backed , destekli planlar degilmi?

Gordugum kadari ile forumda bayagi Texasli var, fikirlerinizi almak acisindan,
    Texas da saglik sigortaniza gore ( medicaid veya health insurance ) farkli muamele varmi? Medicaid yada Health insurance lar butun hastanelerde/doktorlarda yada discilerde geciyormu? Hangi saglik sigortasi iyi? Medicaid li olupta bunu kabul etmeyen hastane/doktorlar varmi/cokmu? Disi odemeyen saglik sigortasi varmi?

Texas da alinan saglik sigortasi, amerikanin genelini kapsiyormu, kapsayan bir sigorta varmi? Ornegin; Texas dasindir, Blue cross sigortan vardir, bu sigorta Wyoming de geciyormu gibi?

healthcare.gov da Federal poverty levels are used to determine your eligibility for certain programs and benefits, including savings on Marketplace health insurance, and Medicaid and CHIP coverage. diyor. 3 kisilik aile icin bu rakam $24,860.(2023)
    Bu rakam IRS formu 1040 de line 11 de bulunan adjusted gross income mi?
    Cunku Social security Administration Self employed income lilar icin Schedule SE deki net income i ciddiye aliyor.

Medicaid şartlarını taşıyorsanız Texas'ta da Medicaid yapabilirsiniz. Texas Medicaid kapsamı New York'takine göre daha sınırlıdır çünkü Texas bunu desteklemiyor. Marketplace üzerinden başvuru yaparken bu bilgileri gösterir.

Sigorta poliçesi acil durumlarda ABD'de veya ABD dışında her yerde geçerlidir. Ama rutin şeyler için eyalete ve hatta şehire sınırlı olabilir. Poliçe kapsamına göre değişen bir konu.

Medicaid kabul etmeyen kurumlar var. Diş sigortası sağlık sigortasına dahil değil, ayrıca yaptırmak gerekiyor.

Texas ile New York arasında sağlık sigorta sistemi ve kapsamı açısından büyük farklar var. 18 yaş altı, 65 yaş üstü ve gebeler dışında kimseye çıktığını görmedim. Gelir ne olursa olsun.

Gelir ile ilgili sorunuzun yanıtını bilmiyorum maalesef.

• ⭐⭐

healthcare.gov üzerinden Open Enrollment kapsamında sağlık sigortası almak için yarın (16 Ocak) son gün. Hatırlatayım istedim.

• Merhaba. 7 yıldır Los Angeles'da yaşıyorum. Youtube kanalım Niveno'da Amerikan Saglik Sigortası hakkında temel bilgiler içeren bir videom mevcut. İlgilenenler izleyebilir.

• @banu-karanfil YouTube kanalimda saglik sigortasi hakkinda bir videom mevcut.

• @hakan-altun Merhaba. YouTube kanalimda hazirladigim videomda düşük gelir limitlerinden bahsettim. Belki aklınızdaki sorulara yardimci olabilir videom.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 3
  • 3
  • 14
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

58

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.1k

| | | |