Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar,
    10 yıllık B1/B2 Amerika vizem var ve 3 Ocak 2021 tarihinde Amerika ya iş seyehati için(B1) giriş yaptım. 6 aydan fazla kalmak zorunda kaldım ve süre uzatım başvurusunu yasal sürenin dışında geç kalarak 7. ayda yaptım. Gerekli formları doldurdum ve para ödemesini yaptım ardından beni biometric appointment a çağırdılar ve oraya gittim. Şuanda online durum sorgusu yaptığımda ' 24 Eylül 2021 tarihi itibariyle, Form I-539, Göçmen Olmayan Statüsünü Uzatma/Değiştirme Başvurusu, Fiş Numarası ile ilgili parmak izleri dosyanıza uygulanmıştır.' şeklinde bir yazı görmekteyim.
    1- Benim başvurum kabul edilmiş diyebilir miyim?
    2-Başvuruma göre eğer talebim onaylanırsa 3 Ocak 2022 yılına kadar uzamış olacak. Fakat cevap verme süreleri 13 ayın üzerinde görülmekte ve benim bu süreyi bekleme şansım yok. Sonuç almadan Türkiye ye dönüş yaparsam ne olur? Vizem iptal olur mu? Amerika ya tekrar giriş yapabilir miyim gelecekte?
    3- Eğer sonuç alana kadar beklemeye karar verirsem ben 2. altı ayıda geçmiş olacağım için tekrar 6 ay daha uzatmaya başvuru yapmam gereklimi?
    Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@onur08, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhabalar,
    10 yıllık B1/B2 Amerika vizem var ve 3 Ocak 2021 tarihinde Amerika ya iş seyehati için(B1) giriş yaptım. 6 aydan fazla kalmak zorunda kaldım ve süre uzatım başvurusunu yasal sürenin dışında geç kalarak 7. ayda yaptım. Gerekli formları doldurdum ve para ödemesini yaptım ardından beni biometric appointment a çağırdılar ve oraya gittim. Şuanda online durum sorgusu yaptığımda ' 24 Eylül 2021 tarihi itibariyle, Form I-539, Göçmen Olmayan Statüsünü Uzatma/Değiştirme Başvurusu, Fiş Numarası ile ilgili parmak izleri dosyanıza uygulanmıştır.' şeklinde bir yazı görmekteyim.
    1- Benim başvurum kabul edilmiş diyebilir miyim?
    2-Başvuruma göre eğer talebim onaylanırsa 3 Ocak 2022 yılına kadar uzamış olacak. Fakat cevap verme süreleri 13 ayın üzerinde görülmekte ve benim bu süreyi bekleme şansım yok. Sonuç almadan Türkiye ye dönüş yaparsam ne olur? Vizem iptal olur mu? Amerika ya tekrar giriş yapabilir miyim gelecekte?
    3- Eğer sonuç alana kadar beklemeye karar verirsem ben 2. altı ayıda geçmiş olacağım için tekrar 6 ay daha uzatmaya başvuru yapmam gereklimi?
    Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

1. Neden zamaninda basvuru yapamadiginizi acikladiniz diye dusunuyorum? Eger USCIS bunu kabul ederse basvurunuzu degerlendirecektir. Eger bunu kabul etmezse zaten basvurunuzu reddedecekler. Su haliyle hangisi oldugunu ongoremezsiniz maalesef.

2. Siz basvurunuzda belirttiginiz tarihte ABD'den cikin, eger bu basvurunuz onaylanirsa zaten aradaki tum gecen sure yasal olarak kabul edilecek. Vizeniz otomatik olarak reddedilmez ama bu kaldiginiz sureler hem CBP hem de konsolosluk tarafindan gorulebilecek. Yani cikistan sonra cok yakin bir zamanda geri donus yaparsaniz giriste problem yasayabilirsiniz.

3. Eger daha uzun kalmaniz gerekmiyorsa, kalmamalisiniz. Eger basvurunuz reddedilirse hizli bir sekilde ABD'yi terk etmeniz gerekir, arada kaldiginiz gunlerin de bir bolumu konsolos yasal olarak kabul edip islem yapabilir.

• merhabalar, turist vizemi bir 6 ay daha uzatmak istiyorum yalniz uscis sitesinde bunu vize tarihi bitmeden 45 gun icinde yapmalisiniz diyor benim bu ayin 29 unda bitiyor kalis surem.. sizce basvurmalimiyim yoksa statu degisikliginemi gitmeliyim ogrenci olarak zaten ogrencilik dusunuyorum post graduate egitimi alarak, yada ogrenciyedemi basvuramiyorum artik? tecrubesi olan arakadaslar bilgilendirise cok sevinirim...

• @crazycells, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@seli, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells Merhabalar. B1/B2 vizesiyle 15 ekim 2020 geldim.Mart ayında bir dil okulu aracılığıya F1 için basvurdum, B1/B2 vizemde 14 nisanda biteceği için onu da uzattık. Ağustos ayında parmak izi ve biyometrik verdim. Önümüzde ay B1/B2 süresi dolacak.ikinci bir uzatma yapmam gerekecek mi çünkü F1 vizem daha onaylanmadı. Tesekkurler

Normalde B1/B2 "bridging the gap" uzatma basvurulari gerekiyor ama USCIS su an icin bu basvurulari askiya aldi, yani su an yeniden bridge gap basvurusunu yapmaniza gerek yok. Sadece F1 basvurunuzun onaylanmasini beklemeniz yeterli.

merhabalar, bunun anlami f1 vizesine basvurdugumuzda turist vizesi kalis suresini uzatmamiza gerek yokmu yoksa parmak izi filan verildikten sonraki surectemi birdaha turist vizesi kalis sureci uzatmayami gerek yok?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AhmY, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

merhabalar, turist vizemi bir 6 ay daha uzatmak istiyorum yalniz uscis sitesinde bunu vize tarihi bitmeden 45 gun icinde yapmalisiniz diyor benim bu ayin 29 unda bitiyor kalis surem.. sizce basvurmalimiyim yoksa statu degisikliginemi gitmeliyim ogrenci olarak zaten ogrencilik dusunuyorum post graduate egitimi alarak, yada ogrenciyedemi basvuramiyorum artik? tecrubesi olan arakadaslar bilgilendirise cok sevinirim...

USCIS'in I-539 basvurunuzu ilk aldigi gun ABD'de gecerli bir statude olmalisiniz. O nedenle erken basvuru yapmaniz oneriliyor, eger gecikmeli olarak basvuru yaparsaniz USCIS basvurunuzu ilk acip dosyanizi olustururken, out-of-status olma ihtimaliniz var, boyle bir durumda zaten basvurunuz degerlendirilmiyor ve direkt iptal ediliyor.

I-94'teki sureniz 29 Aralik'ta mi bitiyor?

I-539 basvurusunu yaptiktan sonra USCIS'in size donus yapmasi birkac haftalik zaman alabilir (duruma gore daha kisa veya daha uzun da olabilir), o nedenle eger statunuzu uzatma veya degisiklik yapma planiniz varsa hizli bir sekilde yapmalisiniz. Ayrica sartlari sagliyorsaniz online form doldurup gondermenizi tavsiye ederim, islemleriniz hizlanmis olur:

Zaten I-797 NOA formunu aldiktan sonra statunuzun sona ermesi dosyaniz icin bir problem yaratmayacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AhmY, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@seli, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells Merhabalar. B1/B2 vizesiyle 15 ekim 2020 geldim.Mart ayında bir dil okulu aracılığıya F1 için basvurdum, B1/B2 vizemde 14 nisanda biteceği için onu da uzattık. Ağustos ayında parmak izi ve biyometrik verdim. Önümüzde ay B1/B2 süresi dolacak.ikinci bir uzatma yapmam gerekecek mi çünkü F1 vizem daha onaylanmadı. Tesekkurler

Normalde B1/B2 "bridging the gap" uzatma basvurulari gerekiyor ama USCIS su an icin bu basvurulari askiya aldi, yani su an yeniden bridge gap basvurusunu yapmaniza gerek yok. Sadece F1 basvurunuzun onaylanmasini beklemeniz yeterli.

merhabalar, bunun anlami f1 vizesine basvurdugumuzda turist vizesi kalis suresini uzatmamiza gerek yokmu yoksa parmak izi filan verildikten sonraki surectemi birdaha turist vizesi kalis sureci uzatmayami gerek yok?

evet, ilk dediginiz. Yani artik sadece B'den F'ye degisiklik icin basvuru yapmaniz yetecek; B'yi uzatmak icin ayri bir basvuru yapmaniza gerek yok...

• @crazycells cuma gunu ogrenci basvurumu yapip sevisi odeyip f1 belgemi aldim yani turist vizesi uzatmasi yapmadim statu degistirdim... yalniz i539 yine doldurulmasi gerekiyormus ve birkac belge daha istiyolarmis internette bulabildigim gerekli belgelerin dokumani bunlar dogrumudur? yoksa eklemem gerekenler varmi?

needed-doc.jpg

• @crazycells başka bir soruyla karşınızdayım. J1 to F1 sürecindeyim ve master için kayıt olduğum okul F1 onaylanmadan ilk döneme başlamamı istedi ben de o an aceleyle başladım. Bunun unlawful bir durum olma ihtimali nedir? Vizem onaylanmadan okula başlamış olmak başlı başına beni yoruyor ve strese sokuyor. Okula ikinci dönem için vizem onaylanana kadar donduracağımı belirtmek istiyorum. Bunu sağlayacak bir argüman olması adına bunun I-539 pending durumdayken okula başlamanın yasal olup olmadığını da öğrenmek istiyorum.

• @mrblack, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells başka bir soruyla karşınızdayım. J1 to F1 sürecindeyim ve master için kayıt olduğum okul F1 onaylanmadan ilk döneme başlamamı istedi ben de o an aceleyle başladım. Bunun unlawful bir durum olma ihtimali nedir? Vizem onaylanmadan okula başlamış olmak başlı başına beni yoruyor ve strese sokuyor. Okula ikinci dönem için vizem onaylanana kadar donduracağımı belirtmek istiyorum. Bunu sağlayacak bir argüman olması adına bunun I-539 pending durumdayken okula başlamanın yasal olup olmadığını da öğrenmek istiyorum.

Bir avukatla iletişime geçtiğimde bu durumun(okula F1 status approve edilmeden başlamamın) violation'a yol açabileceğini ve change of status reddine kadar gidebileceğini söyledi. Okula bunu ifade ettigimde j1 statüsündeki öğrencilerin change of status sırasında okula başlayabileceğini belirtti. Ingilizcesini asagiya birakiyorum

" According to the SEVP regulations, under the J1 visa status you "MAY" start your study while you are changing your status to F1 student. I don't believe this will be a violation of status, this is according the regulation. Please see the attachment. '

Buraya biraktigim linkte attachment'i görebilirsiniz. Okul sanırım I-20'de okula basladigima dair de bir update yapmış.

Hemen okulu dondurmak istiyorum ancak SEVIS sisteminde okula baslamis gözükmem violation yaratır mi ve bunu önlemektedir adına durumu açıklayan extra belge yollama gibi bir yola girmeli miyim?

• Merhaba, ben 5 ay önce buraya B1/B2 vizesiyle (süresi 2027 bitiyor) geldim. Ama bu sürede burda okula gitmeye karar verdim ve bir okulla görüşüp I-20 almak üzereyim. Okul başlangıç tarihim için şubat yazdım ama o sadece formda o şekilde duruyor değil mi? Yani ben change of status olana kadar (yaklaşık 8 ay sürdüğünü söylüyorlar) bu sürede Amerika da bekliyorum. Ama okul formunda o şekilde yazıyor olması kafamı karıştırdı? Bu konuda değişen yeni bir karar var mı merak ediyorum. Bilen biri varsa çok sevinirim.

• merhabalar, aralik 14 de turist vizesinden ogrenci vizesi icin statu degistirme basvurusu yapmistim, biometric icin randevuyu subat ortasina vermisler normalde bu process en az 1 yil surmuyomuydu yoksa biometric appoinment tan sonrami surecek ogrenci vizesine gecmek, ekran goruntusu asagida

uscis.jpg

• Herkese merhaba 🙂 B1/B2'dan işleri rast gidip başarıyla F1'e çeviren, işlemleri başarılı sonuçlanan hala yok mu 😞
    Türkiye'de birçok insanın çalışmak istediği şirketimi ve işimi hayallerim uğruna bu COS yöntemiyle bırakmayı planlıyorum. Meşakkatli gözükse de bu riski alacağım gibi duruyor. Ancak başarılı bir case görsek harika olurdu. Bu arada herkese paylaştığı bilgiler için teşekkürler, aşırı faydalı.

• Merhabalar I 94 formu hangisi oluyor acaba?.Most recent I-94 results mı göndereceğiz form olarak?Bilgisi olan var mı bu konuda ?

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• tekrar merhabalar bir sorum olacakti, tax id almak istyorum ama ssn yok ve turist vizesinden ogrenciye gecis yaptim, tax id ssn olmadan alabilirmiyim bu durumumda?

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@AhmY belgeler tamam gorunuyor. 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mrblack, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@mrblack, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells başka bir soruyla karşınızdayım. J1 to F1 sürecindeyim ve master için kayıt olduğum okul F1 onaylanmadan ilk döneme başlamamı istedi ben de o an aceleyle başladım. Bunun unlawful bir durum olma ihtimali nedir? Vizem onaylanmadan okula başlamış olmak başlı başına beni yoruyor ve strese sokuyor. Okula ikinci dönem için vizem onaylanana kadar donduracağımı belirtmek istiyorum. Bunu sağlayacak bir argüman olması adına bunun I-539 pending durumdayken okula başlamanın yasal olup olmadığını da öğrenmek istiyorum.

Bir avukatla iletişime geçtiğimde bu durumun(okula F1 status approve edilmeden başlamamın) violation'a yol açabileceğini ve change of status reddine kadar gidebileceğini söyledi. Okula bunu ifade ettigimde j1 statüsündeki öğrencilerin change of status sırasında okula başlayabileceğini belirtti. Ingilizcesini asagiya birakiyorum

" According to the SEVP regulations, under the J1 visa status you "MAY" start your study while you are changing your status to F1 student. I don't believe this will be a violation of status, this is according the regulation. Please see the attachment. '

Buraya biraktigim linkte attachment'i görebilirsiniz. Okul sanırım I-20'de okula basladigima dair de bir update yapmış.

Hemen okulu dondurmak istiyorum ancak SEVIS sisteminde okula baslamis gözükmem violation yaratır mi ve bunu önlemektedir adına durumu açıklayan extra belge yollama gibi bir yola girmeli miyim?

Sayin @mrblack , hatirlatir misiniz? J1 statunuz sona erdi mi? Yoksa hala devam mi ediyor? J1 statunuzun DS-2019 bittikten sonra 30 gunluk grace period'da da gecerli olacagini hatirlatmak isterim.

Yani siz su an statu degistirirken, eski J1 statunuz devam ediyor mu? Yoksa coktan bitti mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nergis, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhaba, ben 5 ay önce buraya B1/B2 vizesiyle (süresi 2027 bitiyor) geldim. Ama bu sürede burda okula gitmeye karar verdim ve bir okulla görüşüp I-20 almak üzereyim. Okul başlangıç tarihim için şubat yazdım ama o sadece formda o şekilde duruyor değil mi? Yani ben change of status olana kadar (yaklaşık 8 ay sürdüğünü söylüyorlar) bu sürede Amerika da bekliyorum. Ama okul formunda o şekilde yazıyor olması kafamı karıştırdı? Bu konuda değişen yeni bir karar var mı merak ediyorum. Bilen biri varsa çok sevinirim.

bu durum sorun olmaz, okul zaten size guncellenmis I-20 formunu yollayacaktir...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AhmY sorun degil, biyometrik randevunun erken verilmesi sonuca cok etki etmeyebilir; yani sure konusunda cok buyuk bir beklenti icinde olmamaniz daha iyi olur 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@epsilon05, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhabalar I 94 formu hangisi oluyor acaba?.Most recent I-94 results mı göndereceğiz form olarak?Bilgisi olan var mı bu konuda ?

ABD'de kalis surenizi belirleyen form oluyor; evet, en guncel I-94 formunu gondermeniz yeterlidir.

Suradan ulasabilirsiniz: https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/home

• ⭐⭐⭐⭐⭐

tekrar merhabalar bir sorum olacakti, tax id almak istyorum ama ssn yok ve turist vizesinden ogrenciye gecis yaptim, tax id ssn olmadan alabilirmiyim bu durumumda?

Tam olarak ne amacla almayi planliyorsunuz? Ogrenci statunuz onaylandi mi? Normalde surec bitmeden calisamayacaginiz veya ABD'de para kazanamayacaginiz icin tax id almaniz kolay olmaz diye dusunuyorum...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

38

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.9k

| | | |