Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

• Merhaba,
    28 Ekim 2022 tarihinde Amerika'ya ilk girişimi yaptım. 18 Kasım tarihinde SSS ofisine ilgili belgeyi postaladım. 3 gün sonra ulaştı. Bugün kontrol ettiğimde 20 Kasım 2022 tarihinde kaydım yapılmış. Ülkeye giriş tarihimden sonraki 30 gün boyunca bu kaydım yapılmadığı için ileride bir problem ile karşılaşır mıyım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@umuryunus, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

@crazycells Merhabalar 23 yaşındayım 26-27 Kasım tarihleri arasında gidiş-dönüş bostona uçuşum var ve abdye ilk seyahatim olacak. Abd de sadece 1 gün konaklayacağım ve haftasonuna denk geliyor bu süre zarfında SSN numaram olmayacağı için SSS kaydımı nasıl yapmalıyım ?

Bir dahaki girisinizi ne zaman yapmayi planliyorsunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@runaslan sorun yok, gocmenlik surecinde oldugunuz icin bilgilerinizi aktarmislar. sol alttaki "registration acknowledgement" kismini saklamaniz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yanutsu, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

Merhaba,
    28 Ekim 2022 tarihinde Amerika'ya ilk girişimi yaptım. 18 Kasım tarihinde SSS ofisine ilgili belgeyi postalamadım. 3 gün sonra ulaştı. Bugün kontrol ettiğimde 20 Kasım 2022 tarihinde kaydım yapılmış. Ülkeye giriş tarihimden sonraki 30 gün boyunca bu kaydım yapılmadığı için ileride bir problem ile karşılaşır mıyım?

"ilgili belgeyi postaladım" demek istediniz sanirim? Hayir, onemli olan kaydinizi yaptirmis olmaniz. Dediginiz durum sorun olmaz.

• @crazycells, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

@runaslan sorun yok, gocmenlik surecinde oldugunuz icin bilgilerinizi aktarmislar. sol alttaki "registration acknowledgement" kismini saklamaniz gerekiyor.

Normalde greencard aldiktan sonra 20gun icinde 25 yas alti kisilerin sss kaydi yaptirmasi gerekiyor diye biliyorum. Bu sure icinde yaptirmadim herhangi bir sorun yasarmiyim? ayni zamanda benimle ayni statude olan biri ve kendisi 25 yas alti olmadigi halde bu belgeyi aldi(aos ile greencardli). Ilginc.

• @crazycells Evet bahsettiğiniz gibi hatalı yazmışım. Bilgilendirme için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@runaslan, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

@crazycells, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

Normalde greencard aldiktan sonra 20gun icinde 25 yas alti kisilerin sss kaydi yaptirmasi gerekiyor diye biliyorum. Bu sure icinde yaptirmadim herhangi bir sorun yasarmiyim? ayni zamanda benimle ayni statude olan biri ve kendisi 25 yas alti olmadigi halde bu belgeyi aldi(aos ile greencardli). Ilginc.

26 alti olmali, 25 yasindaysa hala kaydolmali. eger kendileri gonderdilerse hic sorun yok 👍 neticede kayit yapilmis oluyor.

hayir, boyle bir zaman kurali olsa da vatandaslik sirasinda kaydinizi yaptiniz mi yapmadiniz mi diye bakiyorlar, yani biraz gecikmek sorun olmuyor; ama tabii ki her zaman yonergelere uyup , sureyi gecirmeden ilk firsatta yapmak onemli 🙂

• Merhabalar, ben Turkiyede askerlikten engelim sebebiyle muafim, yesilkart ile ilk giris yaptigimda 24 yasimdaydim ve kayit olmam gerektigini bilmedigimden dolayi kaydimi olusturmamistim. Konu altindaki butun postlari okudum @fyzkynr un bahsettigi 31 yas detayinin farkindayim. Fakat yasi beklemeden vatandaslik surecine baslayip TR deki muafiyetimi gosteren belgeyide sunarsam sizce bir faydasi olur mu? Kaydi yapmadigi halde vatandaslik alan arkadaslar var mi? Veya basvurunun iptal olmasi durumunda tekrar basvuru icin 31 yasini mi beklemem gerekir yoksa basvuru iptal tarihinden itibaren 5 yil mi beklemem gerekir? Fikir ve onerileriniz icin simdiden tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@traveler, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

Merhabalar, ben Turkiyede askerlikten engelim sebebiyle muafim, yesilkart ile ilk giris yaptigimda 24 yasimdaydim ve kayit olmam gerektigini bilmedigimden dolayi kaydimi olusturmamistim. Konu altindaki butun postlari okudum @fyzkynr un bahsettigi 31 yas detayinin farkindayim. Fakat yasi beklemeden vatandaslik surecine baslayip TR deki muafiyetimi gosteren belgeyide sunarsam sizce bir faydasi olur mu? Kaydi yapmadigi halde vatandaslik alan arkadaslar var mi? Veya basvurunun iptal olmasi durumunda tekrar basvuru icin 31 yasini mi beklemem gerekir yoksa basvuru iptal tarihinden itibaren 5 yil mi beklemem gerekir? Fikir ve onerileriniz icin simdiden tesekkurler.

Turkiye'deki askerlik ile ABD'de askerligin bir baglantisi yok maalesef.

Yas suresi gecmeden vatandaslik basvurunuzu yapmamanizi tavsiye ederim.

• @crazycells Şubat başında tekrardan ABD ye gitmeyi planlıyorum ancak size mesaj attıktan sonra adrese ssn gönderilmiş ve ssn ile birlikte arkadaşım formu sss ofisine postaladı benim adıma. Umarım en kısa sürede verify edebilirim . Sizin paylaşabileceğiniz öneri-yorum var mı süreç adına ?

• Merhabalar, Amerika'ya 16 kasımda giriş yaptım bugün formu online olarak doldurduktan sonra "üzgünüz ssn tanınamıyor, hatalı ssn girdiniz veya ssn henüz veri tabanına kayıtlı değil bu sebepten dolayı formu online olarak dolduramayabilirsiniz" diye bir uyarıyla karşılaştım. Beklemeli miyim yoksa formu çıkartıp doldurup postalamalımıyım ?

• @Yiğit-Baysan-0 Bence beklemeyin. Formu kendiniz doldurun postalayin. Ben öyle yaptim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@umuryunus, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

@crazycells Şubat başında tekrardan ABD ye gitmeyi planlıyorum ancak size mesaj attıktan sonra adrese ssn gönderilmiş ve ssn ile birlikte arkadaşım formu sss ofisine postaladı benim adıma. Umarım en kısa sürede verify edebilirim . Sizin paylaşabileceğiniz öneri-yorum var mı süreç adına ?

Eger arkadasiniz basvurunuzu gonderdiyse SSS kaydini yapacaklardir, telas etmenize gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Yiğit-Baysan-0, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

Merhabalar, Amerika'ya 16 kasımda giriş yaptım bugün formu online olarak doldurduktan sonra "üzgünüz ssn tanınamıyor, hatalı ssn girdiniz veya ssn henüz veri tabanına kayıtlı değil bu sebepten dolayı formu online olarak dolduramayabilirsiniz" diye bir uyarıyla karşılaştım. Beklemeli miyim yoksa formu çıkartıp doldurup postalamalımıyım ?

hayir, hic online basvuru ile ugrasmayin, formu doldurup posta ile gonderin.

• @crazycells Formu doldurup formda yazan adrese formu postaladım fakat tracking id ile postamı sorguladığım da "öğeniz yanlış bir adrese iletildi, posta kodu veya adres yanlış" diye bir hata aldım fakat formda yazan adrese yollamıştım postayı.

• @crazycells Merhabalar, 30 Agustos 1996 dogumluyum. Vize konsolosluk tarafindan basildiginda 25 yasindaydim Ayni sekilde USCIS fee yi 25 yasimda odedim. Ilk vardigimda dogum gunumden 8 gun gecmisti ve 26 yasindaydim. Yazilanlari okudugumda herhangi bir sorun olmadigini dusunuyorum. Teyit acmacli SSS ofisi ile gorusmeli miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Yiğit-Baysan-0, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

@crazycells Formu doldurup formda yazan adrese formu postaladım fakat tracking id ile postamı sorguladığım da "öğeniz yanlış bir adrese iletildi, posta kodu veya adres yanlış" diye bir hata aldım fakat formda yazan adrese yollamıştım postayı.

Neden oyle yaziyor emin degilim, bu postanin durumu ile ugrasmak yerine; yeni bir form doldurup basvuru formunu tekrar posta ile gondermenizi tavsiye ederim.

Ama ekrandaki bilgileri de kaydedin, ilerde lazim olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Guesswho, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

@crazycells Merhabalar, 30 Agustos 1996 dogumluyum. Vize konsolosluk tarafindan basildiginda 25 yasindaydim Ayni sekilde USCIS fee yi 25 yasimda odedim. Ilk vardigimda dogum gunumden 8 gun gecmisti ve 26 yasindaydim. Yazilanlari okudugumda herhangi bir sorun olmadigini dusunuyorum. Teyit acmacli SSS ofisi ile gorusmeli miyim?

26 olduysaniz artik basvuru yapamazsiniz, ama icinizin rahat olmasi icin SSS basvuru formunu doldurup gonderin isterseniz, eger basvurunuzu yaparlarsa sorun yok demektir, eger basvuruyu yapmaniza gerek yok diye mektup gonderirlerse -ilerde gerekirse- bu mektubu kullanabilirsiniz.

• @crazycells Tesekkurler formu doldurdum, yarin postalayip gonderecegim. Aklima takilan ekstra bir soru var. Ben ulkeye giris yaptigimda 26 yasindaydim. Yas degerlendirmesi yapilirken vize onaylanma tarihindeki yas mi yoksa ulkeye giris yapildiginda olan yas mi dikkate aliniyor? Belirttiginiz gibi site uzerinden ilerlemeyip, posta ile evraklari iletecegim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Guesswho, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

@crazycells Tesekkurler formu doldurdum, yarin postalayip gonderecegim. Aklima takilan ekstra bir soru var. Ben ulkeye giris yaptigimda 26 yasindaydim. Yas degerlendirmesi yapilirken vize onaylanma tarihindeki yas mi yoksa ulkeye giris yapildiginda olan yas mi dikkate aliniyor? Belirttiginiz gibi site uzerinden ilerlemeyip, posta ile evraklari iletecegim.

Onemli olan gocmen olma yasiniz, yani ABD'ye ilk girisin yapildigi gun. Siz zaten 26 yasinda olacaginiz icin basvuruyu yapmaniza gerek olmamasi lazim, ama zaten elinizden gelenin fazlasini yapmis olacaksiniz 🙂 o nedenle telas etmenizi gerektiren bir durum yok.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.3k

| | | |