Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da İş Arama Süreci ve Tavsiyeler

• Paylaşayım:

Öncelikle ister greencardlı olun ister vatandaş. İsterseniz de H1B li olun. Eğer mesleğiniz az bulunan özel bir meslek değilse ve talep düşükse mutlaka bir ABD Üniversitesinden diploma edinmelisiniz. Çoğu şirket ve iş veren sizin Türkiye diplomanızı tanımayacak, başvurunuzu gözden geçirirken de bunu görüp en alt sıralara atacaktır. ABD'nin en farklı yanı bu konularda diğer ülke Üniversitelerine saygı ve güven duymamalarıdır.

Lise'yi ABD'de okuyup üstün başarı ile bir Üniversiteden teklif almadıysanız zaten devlet üniversitesi diye bir şey olmadığını, ve Üniversitenin aşırı maliyetli bir şey olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Buna istinaden;
    Ortalama esnek çalışma saatli bir işe girip Üniversite bitirmenizi tavsiye ederim, iş bulma şansınızı %50 üzerinde etkileyecektir.

Eğer maddi imkanlarınız düşük, diplomanız tanınmıyor ve hatta hiç yoksa, ilk olarak ustalık ve iş gücü gerektiren mesleklere yönelmelisiniz. 1-2 yıllık bir sertifika eğitimiyle ustalığınızı alabilirsiniz. Aynı şekilde kamyon, tır,v.s. gibi ağır araçların ehliyetlerini de almanızı öneririm. Türkiye'deki kültürün aksine ABD'de bazı insan gücü ve işçilik gerektiren işler saygın meslekler olup karşılıkları da fazlasıyla ödenir.

Tır şöförlüğü evli ve çocuklu değilseniz veya uzun ayrılıklar sorun olmayacaksa ayda 50.000 dolar gibi paralara yapılabilecek mesleklerdendir. Gerekli sertifika ve ehliyeti alıp 2-3 firmaya başvurursanız tam zamanlı olmasa bile kontratlı olarak çalışabilirsiniz. Bildiğiniz gibi ABD'de tırlar yatak odası, mutfak gibi konforlu özelliklere sahiptir.

İnşaat ustalığı da aynı şekilde hor görülmesi gereken değil itibarlı ve yüksek maaşlı işlerdendir. İlk olarak inşaatçılar çoğunlukla sendikalıdır yani işsiz ve parasız kalma olasılıkları çok düşüktür. Ve ABD'de işçi sendikaları piyasayı tekelinde tutar yani 10 20 tane imza toplayarak isterlerse greve gidip maaşlarını veya kaybettikleri işlerini kolayca geri alırlar. Gelir olarak da kalfalıktan ustalığa ortalama aylık 10.000 - 50.000 dolar alabilirsiniz veya inşaat ve marangozluk sertifikası alıp kafanıza göre bireysel müşterilerinizin evlerine tadilata gidebilirsiniz. ABD'de çok güvenli, yüksek kaliteli ve çok çeşitli inşaat malzemesi vardır ve çoğu Amerikalının elinden bu işler gelmediğinden bu işler çok kıymetlidir.

Ama illa resume yazıp (ABD'de CV denmez Resume diyin) iş arayacaksanız öncelikle resume'nizi ABD standartlarına getirin. Mesel yaptığınız işleri dümdüz yazmak yerine bir işi yaparak çalıştığınız yere ne kazandırdınız şeklinde resume yazmalısınız. Örnek: "Finansal analiz tabloları oluşturdum" yerine "Finansal analiz tablolarını başarılı bir şekilde oluşturarak şirketin bilmemne primini arttırdım" gibi. Amerikalılar bunlar açok önem verir. Bir diğer husus da biografi sayfanızı bol bol mesleki nitelik ve hırslarla doldurmalısınız. Örnek: " 15 yıldır bilmemne yapıyorum. 5 yıl şurada okudum" yerine "15 yıllık çalışma deneyimimin bana kazandırmış olduğu muhakeme ve hataları saptama yeteneği sayesinde kendimi 5 yıllık eğitimimle birlikte şu şu yönde geliştirmiş oldum" şeklinde her adımınızın size bir experience getirdiğiyle süslemelisiniz. Benzer mesleklerin keywordlerini bir yere not alıp resume'nizde bol bol kullanın ve resume'niz mutlaka okunabilir pdf olarak kaydedin imaj dosyası değil. Çünkü resumeleri çeken algoritmalar bu keywordleri arayarak çalışır.

Doktora yapmış bile olsanız mesleğinizle ilgili 1 2 ABD sertifikası alın, bunlar maliyeti düşük olacaktır.

Resume ile ABD'de iş bulmak sadece mesleki değil aynı zamanda bir algoritma ve pazarlama yarışı.

Ve asla bir görüşmeye boynu bükük kendine güvensiz gitmeyin. Sanki siz onları işe alıyormuşunuz gibi konuşun. Bu tip güç gösterileri Türkiye'de negatif algılansa da ABD'de güven vericidir.

• AI kullanarak kendime bir resume hazirladim ve finans alaninda yuksek teknik bilgi gerektiren bir ise basvurdum.

Interview icin listelerine girmisim! Bana bir email gonderdiler ve finans alaninda, 4 degisik field office icin kullanilan butcelerle ve calisanlarla ilgili bir Excel spreadsheet gonderdiler. Bu 4 field office icin ayri ayri overtime hesaplamalari yapmami, butcede ayrilan miktarlarla aradaki olumlu veya olumsuz variance hesaplamalarini ve tavsiyelerimi istediler. Sonuclari 6-7 slides presentation seklinde 3 gun icerisinde gondermemi istediler.

Yine AI kullanarak, 5 dakikada tum hesaplamalari tamamlattim. Yine AI ile presentation hazirladim. Kucuk rotuslarla duzenledim. Ve ayni gun geriye gonderdim. Presentation da kullanilan yontem ve araclar olarak sadece AI diye belirttim.

Mart ayinin ilk haftasina zoom uzerinden interview randevusu verdiler. Interview gorusmesinin son 5 dakikasinda presentation sunumu yapmami da istediler. Heyecanliyim 😅😅

• @MySea Merhaba AI dediğiniz hangisi çok bildiğimiz ChatGPT mi başka mı? Sunumu da AI yapsa ne güzel olur 🙂

• @misha90 Ben ChatGPT kullandim. Aylik $20 oduyorum. Tabii ki baska projelerimde ozellikle kullaniyorum.

• Az once X de gordugum bir twit. Yazilim ve kodlama kurslarina gidenlere duyurulur!!

Screenshot_20240228_132856_X.jpg

• This post is deleted!

• Merhaba Amerika yeni geldim...
    Ehliyetim yok ve araba sürmeyi bilmiyorum...
    İş arıyorum yardımcı olabilecek arkadaşları arıyorum.
    Veya tavsiye edebilecek watsap grubu veya iş ilanları sitesi

• Is arayanlara asagidaki is bulma sirketini tavsiye ederim. Bu sirketler staffing company olarak biliniyorlar. Bir cesit taseron sirketler gibi. Sizin ozellik ve yeteneklerinize gore, anlasmali olduklari sirketlerde sizi ise baslatabilirler.

• Security clearance sahibi IT ve engineering alaninda isler icin:

• Yeni gelen arkadaslar icin Doordash ve Lyft referans kodu verebilirim. Doordash MD, VA ve DC bolgesinde 240 delivery yaparsaniz ekstra 600 usd verecek. Lyft de benzeri bir 180 usd ye kadar bonus veriyor. Ilk gunlerde ne kadar kiymetli biliyorum. Bilginiz olsun.

Benzer Başlıklar

• 9
  • 7
  • 6
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |