Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaşlar size son iki Türkiye'den US swift tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.Umarım aydınlatıcı olur.Türkiye'deki TEB şahsi hesabımdan önce BOA hesabıma aktardığım 500 USD yi TEB den 35 TL masraf sonrasında yaklaşık 24 saat sonra BOA hesabımda ancak 30 USD eksiği ile (Uncle SAM FEE) gördüm. Bir hafta sonra ise 800 USD gönderdim gene TEB hesabımdan aynı 35 TL masraf kesildi ancak bu sefer Wells Fargo Hesabımda yaklaşık 8 saat sonrasında sadece 10 USD Fee ile gördüm.Demek ki BOA kelek kesen olarak biraz masraf alıyor.:)) Hemde daha yavaş gidiyor.Mesafe aynı oysa.Hadi Hoşçakalın...

• BoA cash rewards master card yillik aidat yok demislerdi(ki web sayfalarindaki reklamda hala yok diyor). Bu ay 39$ annual fee opmusler. Isin yok gidip bir suru bidi bidi anlat. 😞
    BoA'dan sogudum.

• @eagle 2 parça yaparak tebe 2 masraf ödemek pek akıllıca değil. Tek parça tek 35 daha mantıklı:) Ayrıca alıcı banka kesintileri farklılık gösterir normaldir. Bunun bir sebebi kullanılan aracı bankadır. Belki o kesintiler boa yada fargonun değildir. Bazı bankalar gelen swifte ücret almaz çünkü. Kesilen, aracı banka yani boa ile teb arasındaki banka masrafı olabilir ve her banka farklı aracı banka kullandığından farklı tutardadır.

• ⭐⭐⭐⭐

@caglaror ben bu aidatı BOA kredi kart aldığım 2 gün kestiler

• @redsat2000 Genelleme yapmak istemem ama bankacilik sektoru hep mi aynidir?
    https://promo.bankofamerica.com/ccsearchlp8/?code=BAACQB
    Burada da belirtiyor annual ucreti yok ve bonus verecez diye.
    39$ iyi para isteyecegim geri.

• @caglaror Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@redsat2000 Genelleme yapmak istemem ama bankacilik sektoru hep mi aynidir?
    https://promo.bankofamerica.com/ccsearchlp8/?code=BAACQB
    Burada da belirtiyor annual ucreti yok ve bonus verecez diye.
    39$ iyi para isteyecegim geri.

Secured Credit Card degilse (ki mesajinizdan normal Cash Rewards Credit Card oldugu anlasiliyor) chat veya telefon uzerinden itiraz edip refund talep edin. Belli ki bir yanlislik var.

• @redsat2000 Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@caglaror ben bu aidatı BOA kredi kart aldığım 2 gün kestiler

@redsat2000 Tam olarak hangi karti aldiniz? Annual Fee yok denilmesine ragmen mi ucret alindi ?

• @sharm Evet. Ama adi Cash Rewards Credit Card sanirim bu bir tur secured credit card.

• ⭐⭐⭐⭐

@sharm BOA kredi kartı aldım. Önce benden 300 usd yatırmamı istediler teminat için daha sonra normal kredi kartı forumuna geleceğini söylediler. Yıllık kart kesim ücreti olduğunu bana söylediler. Ben yıllık ücretin 6 ay sonra gelmesini beklerken kartı aldığımın 2 günü kart kesimi gerçekleştirdiler.

• ⭐⭐⭐⭐

@caglaror benim kredi kartında banka işletim ücreti olduğunu beyan ettiler. Mevcut kartım Yüksek güvenlikli secured credit card. Ön Tebligatı imzaladığımdan dolayı zannetmiyorum geri ödeme durumu olacağını

• @redsat2000 Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@sharm BOA kredi kartı aldım. Önce benden 300 usd yatırmamı istediler teminat için daha sonra normal kredi kartı forumuna geleceğini söylediler. Yıllık kart kesim ücreti olduğunu bana söylediler. Ben yıllık ücretin 6 ay sonra gelmesini beklerken kartı aldığımın 2 günü kart kesimi gerçekleştirdiler.

Cevap icin tesekkur ederim. Sizin aldiginiz "secured card" (yatirdiginiz parayi /teminati harcadiginiz kredi karti) oldugundan "annual fee"yi belirtip almalari normal. Gerci "annual fee" almayan secured card'lar da olabilir.

@sharm Evet. Ama adi Cash Rewards Credit Card sanirim bu bir tur secured credit card.

Secured card oldugunu belirtmeleri ve sizden bir miktar teminat almalari gerekirdi. Eger bunlar gerceklesmediyse bir hata yapilmis olma ihtimali cok yuksek; paranizi geri alin 🙂 Itiraz ettiginizde en azindan durumu acikliga kavusturmus olurlar.Kolay gelsin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@sharm Evet. Ama adi Cash Rewards Credit Card sanirim bu bir tur secured credit card.

Cash Rewards secured kart degil, normal kredi karti. Bende ve esimde de var ama herhangi bir yillik ucret alinmiyor. Esimde ayrica (onceden secured card olarak kullandigi) bir kart var, ondan 39 dolar yillik ucret aliniyor.

• @knnrn , @Sharm Ooo tamam simdi anladim. O zaman onceden gonderdikleri debit kartin parasini bu karttan cekmisler. O karti iptal etmeli oyleyse. Ben bu karta limit tanimlarken secured credit karta verilen teminati aldilar saniyordum. Hmmm simdi anladim sanirim. Super Ingilizemle gidip yeniden konusayim bunu 🙂
    Tesekkur ederim.

• @redsat2000 Ben olayi anladim. Bana da hemen cikartip verdikleri, once isimsiz, sonra isimlisinin posta ile geldigi bir kart vermislerdi. O debit kart secured credit. Cash Reward normal kredi karti. Bankada ilk gun basvurduk ama cikmamisti. 1 Hafta sonra eve geldi.

• @caglaror Gerci edemem. Birisi mastercard digeri visa. Bazi yerlerde birisi geciyor bazilarinda digeri 😞

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@redsat2000 Ben olayi anladim. Bana da hemen cikartip verdikleri, once isimsiz, sonra isimlisinin posta ile geldigi bir kart vermislerdi. O debit kart secured credit. Cash Reward normal kredi karti. Bankada ilk gun basvurduk ama cikmamisti. 1 Hafta sonra eve geldi.

Bir kavram kargasasi var ortada 🙂

"debit secured card" diye bir sey yok. debit card ve secured credit card ayri seyler. Debit card icin herhangi bir ucret kesmezler. Subeye gidip kartlarin ne oldugunu ve neden ucret kesildigini teyid etmek iyi olur.

• Kartlarin goruntulerini paylasiyorum. En soldaki temporary kart. Hesabi acar acmaz veriyorlar. Yeni hesap kitapciginin arasindan cikiyor. Size acilan hesapla esliyorlar.
    Ortadaki 1 hafta icinde adrese geliyor. Bu kart dogrudan checking hesabina bagli. Harcama limiti yok. (tehlikeli).
    En sagdakini de ilk gun istedik. Olumsuz dondu aninda. Ama 1 haftaya (diger isimli debitten de once) adrese geliverdi. Kendi hesabi var, cheking hesabindan bagimsiz. Ustelik geldiginde aktive idi. Aktivasyon yapmadim. Limiti bize bankada sormuslardi. Limiti gecebiliyorsunuz ama onermiyorlar. Limit dolmadan odemeler yaptim. IKEA gibi alisverislerde esya cok tutunca sikinti oluyor. Bankadaki memur limiti olabildigine kucuk tut demisti. En sagdaki kredi kartinin gorunmeyen tum bilgileri arka yuzunde yazili.
    alt metni
    Umarim bu bilgiler yardimci olur. Kaba bir onerim var. Olabildigince fazla para ile gelin. Hesaba 20k uzeri para yatirinca kredi kartini hemen veriyorlar. En azindan CA ve BoA'da durum bu.

Kartlarin goruntulerini paylasiyorum. En soldaki temporary kart. Hesabi acar acmaz veriyorlar. Yeni hesap kitapciginin arasindan cikiyor. Size acilan hesapla esliyorlar.
    Ortadaki 1 hafta icinde adrese geliyor. Bu kart dogrudan checking hesabina bagli. Harcama limiti yok. (tehlikeli).
    En sagdakini de ilk gun istedik. Olumsuz dondu aninda. Ama 1 haftaya (diger isimli debitten de once) adrese geliverdi. Kendi hesabi var, cheking hesabindan bagimsiz. Ustelik geldiginde aktive idi. Aktivasyon yapmadim. Limiti bize bankada sormuslardi. Limiti gecebiliyorsunuz ama onermiyorlar. Limit dolmadan odemeler yaptim. IKEA gibi alisverislerde esya cok tutunca sikinti oluyor. Bankadaki memur limiti olabildigine kucuk tut demisti. En sagdaki kredi kartinin gorunmeyen tum bilgileri arka yuzunde yazili.
    alt metni
    Umarim bu bilgiler yardimci olur. Kaba bir onerim var. Olabildigince fazla para ile gelin. Hesaba 20k uzeri para yatirinca kredi kartini hemen veriyorlar. En azindan CA ve BoA'da durum bu.

Yukarida gorselleri yer alan kartlar:
    1- (soldaki) Gecici "debit card"(bankamatik karti diyebiliriz)
    2- (ortadaki) Kalici ve isimli "debit card", gecici olanin yerine geliyor
    3- (sagdaki) Normal kredi karti

• 1 ve 2 numarali kartlar sizin "checking account"(vadesiz hesap diyebiliriz) bagli, ATM'lerde kullanabilirsiniz, magazalarda ve online olarak, checking hesabinizdan dogrudan para cekilecek sekilde alisveris yapabilirsiniz

• 3 numarali kart bildigimiz kredi karti, size tanimli limitini kullanarak alisveris yapabilirsiniz. Burada Turkiye'den farkli olarak kredi kartlarini da "accounts"/hesaplar kisminda goreceksiniz. Aslinda bu sizin "limitli, donen(revolving) kredi hesabiniz". Hesap numarasi da kredi kartinin uzerindeki numara.

• Yukarida "secured credit card" gorunmuyor (.

• Yukaridaki kartlarin hicbirinin "annual fee"/yillik ucreti yok.

P.S. @caglaror daha sonra bu sayfayi okuyacaklara bir iki not birakmak istedim..

• @sharm Iste o 39$'i geri almam icin sebep 🙂

Benzer Başlıklar

• 2
  • 6
  • 6
  • 9
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |