Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

• @murat-taskin 2 gün sonra arayıp eve geldiler. Gelen kişi şubede çalışanlardan olumlu yönde çok farklıydı. Öyle anlaşılıyor ki TEB şubelerinde çalışanların kalitesi düşük ve sorun da hep onlardan kaynaklanıyor.

• Üzerinde isim yazmayan TEB debit kartların ABD'de kullanılamadığı doğru mu acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

Üzerinde isim yazmayan TEB debit kartların ABD'de kullanılamadığı doğru mu acaba?

Doğru olduğunu sanmıyorum. Burada tüm bankalar yeni hesap açılışında isimsiz kart veriyorlar.

• @knnrn tebin yurtdışında kullanım için böyle bir kısıtı olduğu yönünde birşeyler yazılmıştı isimsiz kart için. Tabi teyit edildi mi bimiyorum kullanım yapılarak ya da bankadan bilgi alınarak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@the-black-eagle Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@knnrn tebin yurtdışında kullanım için böyle bir kısıtı olduğu yönünde birşeyler yazılmıştı isimsiz kart için. Tabi teyit edildi mi bimiyorum kullanım yapılarak ya da bankadan bilgi alınarak.

Bence bu kısıtlama ABD'deki bankadan değil Cepteteb'den kaynaklanıyordur. Ayrıca kartı yurt dışında ilk kullandığınızda genelde bloke oluyor. Çağrı merkezini arayıp açtırmak gerekiyor.

• @the-black-eagle Biz işi garantiye almak için son 5 gün kala acil notuyla arayıp isimli kart istedik. Ama sanırım gerek de kalmayacak. Elden getirip yatırmak ve ardından @knnrn ilk postlarda belirttiği yöntemle kalanı transfer etmek en mantıklısı. Yoksa ATM ile çek çek yatır yapılacak iş değil. Hele kalınan yere yakın şube yoksa.

• @the-black-eagle hocam isimsiz kartlar genelde çipsiz olarak basılıyor. Çipsiz kartların kopyalanması kolay ve kopya olduğunu tespit etmek zor olduğundan yurtdışında kullanımı bddk tarafından önerilmeyen durumda olduğundan ötürü bu şekilde bir cevap almış olabilirsiniz. İşin özü şu ayni bankanın başka bir kartını yurtdışında kullanmış ve banka ödemesini almış veyahut chargeback olayına maruz kalmamışsa isimsiz daha doğrusu çipsiz kartınızı da kullanabilirsiniz.

• @knnrn evet tebin kendi prosedürü diye yazılmıştı. Tabi ben önceden yazılanlardan aklımda kalanları söylüyorum. Konuları olurken görmemiş ya da bulamamış arkadaşlar için.

• @caglaror atm den çek yatır mantıksız diyen bendim 🙂 Hele ki yüklü miktarlar için eziyet. İlk kurulum için gerekli bir miktar parayı yanında götürürsün kalanı swift yaparsın daha mantıklı ve risksiz demiştim. Bu konunun üzerine hepsini nakit götürmek üzerine de yorumlar dönmüştü 🙂

• @mr-hakan benim deneyimim değil bu. Önceki yazılarda diğer arkadaşların deneyimlerinden hareketle söledim. İsimsiz çipli kart veriliyor tr de bu arada haberin olsun. Çip trde zorunlu artık. Abd çipli sisteme yakın zamanda geçti. Ama @knnrn doğru söylüyor. İlk işlemde her zaman olmasa da genellikle kartlar bloke olur kart kopyalama olaylarına önlem amaçlı. Bankanızı araryıp açtırırsınız genellikle.

• @knnrn TEB debit kartının limiti 550-600 dolara denk geliyor. Ama bu limit BOA ATM sinde arttırılabiliyormuş doğru mu acaba? ATM'de böyle bir işlem yapmak mümkün mü?

• @murat-taskin TEB bize 12k TL karşılığı dolar çekebilirsiniz demişti. Biz de onay verip limiti buna yükselttik. 2k dolar civarında sanırım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror 9 ocakta cepteteb müşteri hizmetleri ile telefonda göüşmüştük aşağıya linkleri koyuyorum

https://drive.google.com/file/d/100O1YbckECwPNsbgayoOW2o5r2aBLxDD/view?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/1PZtha8BWbhA8N2ezlwBllUyrCeu8_QmI/view?usp=sharing

günlük olarak 6.000 TL karşılık gelen dolar olarak çekebilirsiniz.

• @ayvalik10 Ben daha önce de sezmiştim ama artık eminim bu TEBin kafası çok karışık... 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror bir de şöyle bir durum var. TEB müşteri hizmetleri ile CEPTETEB müşteri hizmetleri farklı kişiler olduğu için bence teb aramayın. Çünkü CEPTETEB bankaya bağlı olmadan çalışan bir kurum banka personeli bilmiyor prosedürü

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

Üzerinde isim yazmayan TEB debit kartların ABD'de kullanılamadığı doğru mu acaba?

Sanirim en onemlisi debit kartin uye oldugu odeme sisteminin kartin ustunde yazmasi ve kullandiginiz makine ile uyusmasi... Debit kartlar icin master card, visa, maestro ve cirrus en populer odeme yontemleri... TEB'in hangisini kullandigini bilmiyorum maalesef.

alt metni

• @crazycells mastercard ve visa kredi kartları için tr de ayrıca amex var garantinin. Maestro ve visa electron ise debit card için kullanılıyor. Tr de bunları kullanmayan kart olmadığı için sıkıntı yok. Dünyanın heryerinde geçerli. Visa ağırlıklı olarak avrupada yaygın idi önceleri mesela ama master ve visa artık dünyanın her yerinde yaygınlar. Bunlardan biri zaten tr kartlarında olacağı için kimse sıkıntı yaşamaz. Birden fazla ülke gezerken kart farklı ülkelerde kullanılırsa ya da ilk defa yurtşında kullanılırsa @knnrn arkadaşımızın dediği gibi güvenlik amaçlı bloke edilebiliyor. Ama bulunduğunuz yerden bankanıza ulaşır ve işlemin size ait olduğunu sölerseniz açılır kart. Çoğu zaman sadece kart işlemi değil eft havale yaparken bile para hesabınızdan çıkar ama askıda bekletilir ve hesaplar blokelenir. Ardından bankanız sizi arar ve işlemi sorar. Hatta teyit için kişisel bilgi sormaz ama kaç tane kartınız var hangi bankalar ve limitleri ne gibi sorular sorup ne kadar tutarlı cevaplar verdiğinize bakarak işlemi ve bloke kaldırmayı onaylarlar. Bunlar benim bizzat deneyimlerim ya da bankacılıktan bildiklerim. Sıkıntı yaşama ihtimaline karşılık tr hatlarının yanınızda olmasında fayda var. Ama bankayı aramaktansa bankanın aramasını beklemekte fayda var. Zira abdde aranma 50 kuruş dakika iken arama 6 lira dk olarak ücretlendiriliyor türk telekomda 🙂 Ayrıca aranacağınız numaranın 0850 ile başlayan ve kendi bankanızın müşteri hizmetleri numarasına yakın (bakın tam olarak aynı olmayabilir departman farkından dolayı. Yakın olması muhtemel) bir numara olduğuna dikkat edin.

• @the-black-eagle hocam bildiğim kadarı ile henüz zorunlu değil çipli kartlar daha bir ay önce ziraat kartımı yenilememe rağmen çipsiz verdiler. Bloke olayı da bankadan bankaya değişiyor . Büyük ihtimalle kişisel risk raporlarına göre değişiyor bu işlem . Yurtdışına çıkınca akbank kredi kartım bloke olmasına rağmen . Garanti bankası kartımı hicbir engelle karşılaşmadan kullandım. İşin ilginç tarafı iki şubeye de bilgi vermeme rağmen akbank kartım bloke oldu .

• @mr-hakan genellikle bloke olur dedim o yüzden. Kesinlik kullanmadım. Ama yeni basılan kartlar yasa gereği çipli olmak zorunda ve bu yeni birşey değil. Ziraat neden nasıl yapmış bilemem. Malum yasayı koyan devlet yasayı delen devlet bankası 🙂 bilemedim yani 🙂

• @the-black-eagle hocam bildiğim kadarıyla çipsiz kartlar yasak değil . Önerilmiyor kullanılması büyük ihtimalle bir haber sitesinin işgüzarlığına denk gelmiş "çipsiz banka kartları yasaklandı" diye okumuş olabilirsiniz . Bddk nın çipsiz banka kartlarını güvenlik nedeni ile önerilmeyen kategorisine koymasının böyle bir habere neden olduğuna inanıyorum. Saygılarımla

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.0k

| | | |