Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• BMW kullanan birisi olarak sunu belirteyim, eger motor bakimdan anlayip, kendiniz bazi seyleri, yag degistirmek gibi, yapmayacaksiniz, bakim ve tamir masrafli olabilir. Ama surus ve kullanimi en rahat arabalardan birisi.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Amerka'da 3 meslek grubuna fazla guvenmemek lazim:

1. Araba saticilari, dealers
    2. Sigortacilar
    3. Avukatlar

Bankaci ve finanscilari eklememissiniz, ayip olmus 🙂

Isin sakasi bir yana... Burada farkli bir satis sahasi var. Insanlar bile bile 2bin dolar fazla verebiliyor ayni araca eger guvenilir bir galeri ise...

Guvenilmez saticilarin olmasindan ben asla korkmam. Hatta cok daha iyidir... Guvenilir olanlar daha rahat isletmelerini ilerletebilirler...

Burada bu isi ciddi yapan galericiler asla 300-500 dolara araba alinan salvage yada kalitesiz auctionalrdan araba almazlar... Salvage yada rebult turevi arabalari ilanlara bile koymazlar...

Ucuza kacip sacma sapan arabalar alan cok kisi oluyor etrafimizda... Sonra dealerlara saydiriyorlar... Daha once iowada kaldim bir sure. Hem sahislar hemde dealerlar daha guvenilir satis yaparlardi. Houston ise kesmekes. Yani sehirden sehire degisiyor. Ben houstonda dealerdan degil sahistan korkarim mesela... Tecrubelerim en azindan bu yonde...

• Yasaklı

@MySea siz her şeye inanılmaz hakimsiniz.. amerikayı yemiş bitirmiş car business e girmişsiniz bile.. biz köyden gelmiş sığır sürüsüyüz 🙂 neyse ben cevabı aldım. Bu konuda daha fazla yazmayacağım..

BMW kullanan birisi olarak sunu belirteyim, eger motor bakimdan anlayip, kendiniz bazi seyleri, yag degistirmek gibi, yapmayacaksiniz, bakim ve tamir masrafli olabilir. Ama surus ve kullanimi en rahat arabalardan birisi.

BMW ve Mercedeste rutin bakimlar cok kolay... yag, su, buji, bobin, hava filtre, serpentine belt vs vs... Maalesef servislerin genel teamulu olmus fazla para istemek. ML550 yukarida saydigim bakimlari Toyota highlanderdan falan cok daha kolay... Sadece yag litre olarak fazla degisir Mercedeste... Bazi modellerde de cift hava filtresi olur...

• ⭐⭐

@FreeWoRLD Tamamen meraktan soruyorum, aracın turkiye'ye gönderimi yakininiza ne kadara mal oldu?

• ⭐⭐⭐

@Edelweiss $2,000- $2,500 arasi bir maliyeti oldu.

• @Oktay-İbiş, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@MySea, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Dealer saticilari belli bir komisyon uzerinden calisirlar. O yuzden, ne kadar cok araba satarlarsa ve ne kadar yuksek fiyata satarlarsa, alacaklari para ona gore belirlenir. Cok sayida arabayi belli bir surede hizli bir sekilde satabilmeleri icin musteri sormadigi surece arabanin hicbir ariza ve kotu yonunu ifsa etmezler. Sorsanizda yuzeysel uzerini kapatarak (gizleyerek) bilgi verirler. Ne kadar cok olumsuz bilgi verirlerse, o arabayi satabilme sanslari duser. Hele musteri motordan anlamiyorsa, sadece model ve renk hastasi ise, onlar icin ideal musteridir.

Ayni sekilde fiyatlarda genelde bireysel araba satanlara gore sisirmedir ve indirim yapiyormus gibi gorunseler de aslinda hala normal olmasi gereken fiyatin uzerine satiyorlardir. Ne kadar cok dusuk fiyata satarlarsa, kendi alacaklari para o kadar asagi iner.

ben Türkiyem için konuşucam. mesela burada araç alınacağı zaman tüv onaylı eksperler var gerçi bir çoğu emekli olup anlamayan insanlar ama içlerinde işinin ehli anlayan insanlarda azımsanmayacak kadar fazla. mesela burada araçları dyno testi , kaporta testi , airbag testi ( aribaglere direnç atmak meşhurdur ) , şaşe , podye , boya kalınlığı vs kontrolleri yapılır bu saydıklarım aracı alıcı kişinin eksperde yaptırdığı kontrol. amerikada bu durum nasıl mesela ben arabadan anlıyorum çocukluğumuzdan beri tır kamyon iş makinası araba üstündeyiz. ama anlamayan birisine yukarıda yazdığınız gibi motoru bitik vs satma durumu olabilirmi yada alıcı olan kişi Türkiyedeki gibi ekpser vs götürebilirmi varmı amerikada böyle bir hizmet yoksa satıcıların hazırlamış olduğu belgelermi var satacağı araçla ilgili ?

Ben burada boyle bir exper olayini hic duymadim. Ama ikinci el otolarda, test surusu yapip, arabayi tanidiginiz bir tamirciye goturup gozden gecirtebilirsiniz.

• @kivo, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@MySea siz her şeye inanılmaz hakimsiniz.. amerikayı yemiş bitirmiş car business e girmişsiniz bile.. biz köyden gelmiş sığır sürüsüyüz 🙂 neyse ben cevabı aldım. Bu konuda daha fazla yazmayacağım..

Sizin dusunceniz, saygi duyarim! Car business konusunda cok sorun yasayan arkadaslarim var. Ozellikle dealer vasitasi ile ikinci el arabalarda. Ben sahsen sifir arabalar haricinde dealer vasitasiyle hic araba almadim.

• @semavi, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

BMW kullanan birisi olarak sunu belirteyim, eger motor bakimdan anlayip, kendiniz bazi seyleri, yag degistirmek gibi, yapmayacaksiniz, bakim ve tamir masrafli olabilir. Ama surus ve kullanimi en rahat arabalardan birisi.

BMW ve Mercedeste rutin bakimlar cok kolay... yag, su, buji, bobin, hava filtre, serpentine belt vs vs... Maalesef servislerin genel teamulu olmus fazla para istemek. ML550 yukarida saydigim bakimlari Toyota highlanderdan falan cok daha kolay... Sadece yag litre olarak fazla degisir Mercedeste... Bazi modellerde de cift hava filtresi olur...

Kolay olmasina kolay da burada cok pahaliya patliyor, diger arabalara gore hem parca hemde tamir fiyatlari daha yuksek.

@semavi, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Kolay olmasina kolay da burada cok pahaliya patliyor, diger arabalara gore hem parca hemde tamir fiyatlari daha yuksek.

Yok siz elinizden iş geliyorsa alın anlamında demişsiniz ya. O meseleyi açtım. Elinizden iş geliyorsa alınır hatta daha kolaydır. Bazı işlemler... Parça fiyatları da neyi nasıl alacağınızı bilirseniz eş degerlerinden yüksek değil çoğu zaman... Hatta aynı parçanın Mercedes'in 550 motorunda orjinal ve daha ucuz, Sentra da yan sanayi ve daha pahalı olduğuna dahi denk geldim...

2. Sigortacilar
    3. Avukatlar

Isin sakasi bir yana... Burada farkli bir satis sahasi var. Insanlar bile bile 2bin dolar fazla verebiliyor ayni araca eger guvenilir bir galeri ise...

Guvenilmez saticilarin olmasindan ben asla korkmam. Hatta cok daha iyidir... Guvenilir olanlar daha rahat isletmelerini ilerletebilirler...

Burada bu isi ciddi yapan galericiler asla 300-500 dolara araba alinan salvage yada kalitesiz auctionalrdan araba almazlar... Salvage yada rebult turevi arabalari ilanlara bile koymazlar...

Ucuza kacip sacma sapan arabalar alan cok kisi oluyor etrafimizda... Sonra dealerlara saydiriyorlar... Daha once iowada kaldim bir sure. Hem sahislar hemde dealerlar daha guvenilir satis yaparlardi. Houston ise kesmekes. Yani sehirden sehire degisiyor. Ben houstonda dealerdan degil sahistan korkarim mesela... Tecrubelerim en azindan bu yonde...

Bankacilari bilemem, hic bankada calismadim ama finanscilar genelde mevzuat ve kanunlardaki bosluklari iyi bilebilirler veya bulabilirler. Bunu iyi kullanirlarsa, genelde hem musterilerine hemde kendilerine daha cok para kazandirabilirler.

Yok siz elinizden iş geliyorsa alın anlamında demişsiniz ya. O meseleyi açtım. Elinizden iş geliyorsa alınır hatta daha kolaydır. Bazı işlemler... Parça fiyatları da neyi nasıl alacağınızı bilirseniz eş degerlerinden yüksek değil çoğu zaman... Hatta aynı parçanın Mercedes'in 550 motorunda orjinal ve daha ucuz, Sentra da yan sanayi ve daha pahalı olduğuna dahi denk geldim...

Evet anladim, kendiniz yapabilirseniz baska olay zaten. Disarida tamir ve bakim yaptirirsaniz, o zaman cok pahaliya geliyor demek istemistim bende.

2. Sigortacilar
    3. Avukatlar

Bankacilari bilemem, hic bankada calismadim ama finanscilar genelde mevzuat ve kanunlardaki bosluklari iyi bilebilirler veya bulabilirler. Bunu iyi kullanirlarsa, genelde hem musterilerine hemde kendilerine daha cok para kazandirabilirler.

Asla da bu bosluklari salt kendilerine kullanmazlar hep musterilerini düşünürler genel olarak sanırım. Mesele aynı aslında , boşlukları eksikleri vs bilip karşı tarafa bunları yansitmayip kendine çıkar sağlamak... Galeri olunca tü kaka, ama finansci, doktor, öğretmen , akademisyen vs yapmaz bunları değil mi? Bence olaya meslek olarak degilde genel olarak bakmak lazim. O yüzden araba işi yaptığım için değil, mantalite olarak katilamiyorum siralamaniza...

Evet anladim, kendiniz yapabilirseniz baska olay zaten. Disarida tamir ve bakim yaptirirsaniz, o zaman cok pahaliya geliyor demek istemistim bende.

Işte asıl nokta bu ... Araba işi yapmayan yada anlamayan kişileri auctionda araba ucuz sizde alirsiniz yaparsınız diye yönlendiren çok kişi var. Sizin için degil bu soszum. Lütfen kişisel algılamayın. Ama buranın kosturmacasi içinde insanların buna fırsatı yok... Lakin o kadar çok insanın aklına işleniyor ki auctionda araba 500 dolarmis olayı... Buralarda ozellikle öğretmen vs cevresinden bir sekilde boyle araç alıp sonra yandım bittim diyen çok...

Haftanın 3 günü 4 auctiona katiliyorum... Texas sıcağında açık hava da ortalama gunluk adım sayım 17-18 bin... Ne ben ne de benim gibi olan hiç bir galerici arkadaşım daha 500 dolara araba alamadık.

Ben finans hakkında derinlemesine bilgi sahibi değilim o yüzden itham edecek sekilde konuşamam. Lakin verdiğim emeği bildiğimden ve bir çok galericinin de verdiği emeği tahmin etttigimden dolayı, her ne kadar sahtekarliklardan bende şikayet etsem de , galeri ve araba satiscilarini ABD gibi bir yerde 1. Sıraya asla koymam... Koyamam...

• @semavi sabrına hayranım

• @semavi Yazdiklariniza genel hatlariyla katiliyorum. Her meslekte kendine fayda saglamak icin degisik yollari ve yontemleri kullanan vardir. Zaten bunun adi acikca kapitalist systemde hayat.

Benim yaptigim siralama, benim ve tanidiklarimin tecrubeleri ile ortaya cikmis bir siralama. Zaten dikkat ettiyseniz, asla guvenilmez falan diye yazmadim, fazla guvenmemek lazim diye yazdim. Tecrubelerinize gore sizin listeniz cok daha farkli olabilir.

• Yasaklı

@MySea Bence siz bilgili olmak ile seviyesizligi biraz kacirmissiniz. kaldi ki burada abd de olan kendi emegi ile calisan satiscilari ,bankacilari ,dealerlari ayni kefeye koymaniza sadece pes diyorum.

• @kivo, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@MySea Bence siz bilgili olmak ile seviyesizligi biraz kacirmissiniz. kaldi ki burada abd de olan kendi emegi ile calisan satiscilari ,bankacilari ,dealerlari ayni kefeye koymaniza sadece pes diyorum.

Sizde sanirim anlama zorlugu var. Ben seviyesiz birsey yazmadim, kimseye hakarette etmedim. Herkesin dusuncesi kendisinedir. Siz yazdiklarimi uzerinize aliniyorsaniz, sizin bileceginiz is.

Ben bu forumda hickimseyi tanimiyorum, hatta forumda yeniyim. Ama Amerika ile ilgili gozlem, tecrube ve duyduklarimi da paylasirim. Ayni fikirde olmak zorunda degilsiniz ama en azindan saygi gosterirseniz sevinirim. Paylastiklarimda size gore yanlis bilgi olabilir, abarti olabilir, hersey olabilir. Fakat bunlar benim dusuncelerim ve burasida bir bilgi paylasim platformu.

Ayrica ben kimsenin emegine, calismasina soz etmedim. Zaten hepimiz bu sistemde modern koleleriz diye de bir konuda dusuncemi yazdim.

Tum bunlara ragmen, ikinci el araba satisi konusunda yazdiklarim sanirim bazi arkadaslari incitmis! Bu konuda ozur dilerim! Bir daha olumsuz dusuncelerimi paylasmayi dusunmuyorum bu forumda....

• Yasaklı

Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

• 1759
  • 19
  • 22
  • 20
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |